طراحی تراس و بالکن، ساعات دلنشین در فضای سبز آپارتمان!

این نکته واضح است که زندگی در آپارتمان ها و شهرهای شلوغ، لذت استفاده از طبیعت و حضور کنار گیاهان را کمتر تجربه می کنند. در این میان افراد زیادی وجود دارند که سعی دارند تا در فضای خانه خود تا حد امکان طبیعت را وارد کنند تا علاوه بر استفاده از مزیت های زندگی با گیاهان بتوانند ساعاتی را در آرامش و بدون دغدغه سپری کنند. تراس و بالکن خانه ها، پتانسیل بسیار خوبی دارند تا علاوه بر استفاده از هوای آزاد، فضایی دنج و مناسب برای نشستن را تامین کنند. در این مطلب از چیدانه قصد داریم با کمک اهالی فن و متخصصین طراحی فضای سبز و محوطه، گروه گل و گیاه پایا آذین اطلاعات مفیدی را در زمینه طراحی بالکن در اختیار شما قرار دهیم:

blog post

گلخانه پایا آذین

گیاهان مناسب برای نگهداری در بالکن کدامند؟

به دلیل اینکه فضای بالکن سر باز است و در معرض هوای آزاد قرار دارد، انواعی از گیاهان برای طراحی بالکن مورد استفاده قرار می گیرند که مربوط به فضای باز باشند. گیاهان فضای باز در سه دسته قرار می گیرند:

blog post

گلخانه گل و گیاه پایا آذین

  • گیاهان فصلی: با توجه به فصل گرم یا سرد انتخاب می شوند و تنها در همان آب و هوا گل دارند و سبز هستند و بعد از گذر از فصل مورد نظر، خشک شده و از بین می روند. مانند بنفشه، داوودی، جعفری، آهار و ... 

blog post

طراحی محوطه پایا آذین

  • گیاهان همیشه سبز: همانطور که از نامشان مشخص است، این نوع از گیاهان در تمام طول سال و زندگی خود سبز هستند و می توانند نسبت به تغییر آب و هوا مقاومت کرده و دوام بیاورند. مانند شمشاد، سرو و نوئل.

نکته: گیاهان آپارتمانی نیز در دسته گیاهان همیشه سبز قرار می گیرند ولی به دلیل اینکه تحمل تغییر شدید دما و شرایط را ندارند، برای فضای بیرون مناسب نیستند، البته اگر شما در شهری زندگی می کنید که تفاوت دمای تابستان و زمستان حداکثر از 20 درجه سانتیگراد بالاتر نمی رود، می توانید گیاهان اپارتمانی را هم در طراحی تراس خانه خود استفاده کنید.

blog post

انواع گل و گیاه آپارتمانی

  • گیاهان خزان کننده: این نوع از گیاهان با رفتن به خواب زمستانه می توانند در برابر سرما و یخبندان مقاومت نشان داده و می توانند در فضای آزاد زندگی کنند. مانند رز، زالزالک و ...

blog post

گل آرایی زیبا پایا آذین

با توجه به ویژگی هایی که در مورد گیاهان گفته شد می توانید نوع گیاه مورد علاقه خود را با توجه به رنگ، گل و برگ انتخاب کنید. این نکته را در نظر داشته باشید که اضافه کردن گلدان های بزرگ بار و وزن زیادی را به کف بالکن وارد می کند. با در نظر گرفتن گلدان مناسب برای تراس، با توجه به متراژ بالکن، حجم گلدان و نیز متریال آن سعی کنید وزن را در طول بالکن پخش کرده و تنها در یک طرف متمرکز نکنید. طراحی بالکن از نظر وزنی باید در تعادل باشد.

blog post

طراحی فضای سبز تراس هتل

blog post

گلخانه پایا آذین

مبلمان و صندلی در بالکن

برای اینکه بتوانید فضای نشستنی در بالکن داشته باشید که نگران تغییر آب و هوای آن نباشید، بهتر است به سراغ مبلمان باغی بروید. به گفته گل و گیاه پایا آذین این نوع از مبلمان و میز و صندلی به گونه ای طراحی و ساخته شده اند که در برابر باد، باران، برف و آفتاب مقاوم بوده و تغییر شکل نمی دهد. به دلیل اینکه بالکن نیز فضای نیمه باز است، در معرض گرما و سرما و تغییرات جوی قرار می گیرد. بهترین میز و صندلی برای بالکن انواع حصیری ضد آب است.

blog post

تزیین بالکن با گیاهان

کفپوش بالکن

حالا که قصد تغییر دکوراسیون و طراحی بالکن خانه خود را دارید، چرا به فکر یک کفپوش مناسب نباشید؟ برای بالکن باید نوعی از کفپوش را انتخاب کنید که در برابر تغییرات دمایی و انبساط و انقباض مقاوم بوده و دچار شکستگی نشود. همچنین استفاده از چمن مصنوعی علاوه بر زیبایی و داشتن جلوه ای از طبیعت، نگهداری راحت تری نیز دارد. نیازی نیست کفپوش قبلی بالکن را بکنید. به گفته گروه گل و گیاه پایا آذین، چمن مصنوعی را می توانید روی همان کفپوش قبلی نصب کنید.

blog post

فلاور باکس چوبی

blog post

فلاور باکس چوبی

گلدان های متنوع برای دکوراسیون تراس خانه

استفاده از گلدانهای زیبا در بالکن، زیبایی فضا را چند برابر می کند. انواع فلاورباکس چوبی می تواند باغچه مرتب و منظمی را درون گلدان برای شما مهیا کند. بهتر است در طول بالکن از چند فلاور باکس با فاصله مشخص استفاده کنید تا ریتم منظمی بوجود آورد.

blog post

طراحی محوطه پایا آذین

استفاده از بلوک های سیمانی نیز سبک مدرن را وارد یالکن منزل شما می کند. 

blog post

گل های زیبای مخصوص بالکن

استفاده از وسایل متنوع برای نگهداری گل و گیاه، فضای بالکن را خاصتر کرده و شما را باسلیقه تر جلوه می دهد. برای این منظور می توانید وسایل را با رنگ های شاد انتخاب کنبد تا به عنوان نقطه عطف، توجه را به سمت خود بیشتر جلب کند.

برای اطلاع با این گروه به پروفایل اهالی فن گل و گیاه پایا آذین در وبسایت چیدانه سری بزنید و برای طراحی بالکن، تراس یا طراحی حیاط منزل خود از تجربه و تخصص آنها استفاده کنید.

نویسنده: صدف حقیقت | تحریریه چیدانه

نویسنده:

کارشناسی ارشد طراحی محیط زیست- دانشگاه تهران معماری داخلی- پردیس هنرهای زیبا عضو تیم تحریریه چیدانه و مجله منزل

more_horiz
مطالب پیشنهادی
طراحی تراس و بالکن کوچک، 23 ایده برای فضای دنج و سبز خانه

طراحی تراس و بالکن کوچک، 23 ایده برای فضای دنج و سبز خانه

میز و صندلی تراس ، یکی از اینا رو بخر!

میز و صندلی تراس ، یکی از اینا رو بخر!

شکست کرونا با ویتامین D، از بالکن خانه تان شروع کنید!

شکست کرونا با ویتامین D، از بالکن خانه تان شروع کنید!

کسب و کارها پیشنهادی
طراحی مبلمان رای نو ایران certificate
طراحی مبلمان رای نو ایران

طراحی مبلمان رای نو ایران

ایده فرم certificate
ایده فرم

ایده فرم

درب کشویی آوا certificate
درب کشویی آوا

درب کشویی آوا

نظرات (0)

برای ثبت نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.

از شنبه تا چهارشنبه ساعت 9 تا 17 پاسخگوی شما هستیم 021-23051173 support_agent