روش های بزرگنمایی آشپزخانه کوچک: 9 ترفند طلایی!

پیش از این درباره دکوراسیون آشپزخانه کوچک صحبت کردیم. در ادامه می خواهیم روش های بزرگنمایی آشپزخانه کوچک را بررسی کنیم. آشپزخانه را می‌توان یکی از مهم‌ترین بخش‌های یک خانه نامید، چراکه خانم خانه وقت زیادی را در آن سپری می‌کند. به دلیل فعالیت‌های متعددی از آماده‌سازی، پختن، شست‌وشو و همین‌طور گرد هم آمدن و خوردن وعده‌های مختلف غذایی، این بخش به قلب خانه تبدیل شده است. در گذشته آشپزخانه‌ها کانون گردهمایی‌ها و تصمیم‌گیری‌های خانوادگی هم بودند، اما امروزه با کوچک شدن ابعاد خانه‌ها مطمئناً آشپزخانه‌ها هم کوچک شده‌اند و تا حدودی کارکردهای گذشته خود را ازدست‌داده‌اند.
با کوچک شدن آشپزخانه‌ها واقعیت‌هایی سر باز کرده‌اند که ما را دچار مشکلات بسیاری می‌کنند. در این مقاله به دنبال راهکارهایی برای حل این معضلات هستیم تا در حین استفاده حداکثری از حداقل فضاها، آشپزخانه کوچک مان را بزرگ‌تر و دل‌بازتر نشان دهیم.

blog post

عکاسی خانه نسترن مرتضوی در مشهد

روش چیدمان مناسب برای بزرگنمایی آشپزخانه کوچک

یکی از روش های بزرگنمایی آشپزخانه این است که تا جای ممکن قانون مثلث کار را رعایت کنیم. لازم است بدانیم چیدمان آشپزخانه سه عنصر اصلی دارد که «مثلث کار» را ایجاد می‌کنند. یخچال (ذخیره‌سازی مواد غذایی)، سینک (آماده‌سازی و شست‌وشو) و گاز ( طبخ غذا) سه رأس این مثلث هستند. این سه عنصر با توجه به فضایی که در اختیار داریم در یکی از حالات زیر در کنار هم قرار می‌گیرند: آشپزخانه خطی (یک ردیف کابینت روی یک دیوار)، گالِی (دو ردیف کابینت خطی روی دو دیوار مقابل هم)، L شکل، U شکل و جزیره‌ای که این شکل می‌تواند با کابینت‌های L و U شکل ترکیب شود.

طراحی و چیدمان آشپزخانه کوچک

دقت داشته باشید که هیچ عنصر یا عملکردی نباید اضلاع مثلث کار را قطع کند، چراکه ارتباط این عناصر با هم دائمی و در تمام زمان‌ها الزامی است؛ برای مثال اگر میزی را برای صبحانه‌خوری یا صرف غذای اعضای خانواده وسط آشپزخانه قرار می‌دهید، نباید به گونه‌ای باشد که مسیر حرکت بین سه رأس مثلث کار را قطع کند.

blog post

عکاسی خانه نوید و مرجان در مشهد

ترفندهای بزرگنمایی آشپزخانه کوچک

در ادامه به بررسی روش های بزرگنمایی آشپزخانه می‌پردازیم که کمک می‌کند تا آشپزخانه بزرگ‌تر ازآنچه هست به نظر برسد، درواقع می‌خواهیم با ترفندهای بصری، حسی در شما ایجاد شود که فکر کنید فضا وسیع‌تر است.

طراحی آشپزخانه کوچک و استفاده از کابینت های شفاف

استفاده از کابینت های شفاف

یکی از روش های بزرگنمایی آشپزخانه استفاده از کابینت هایی با درب های شیشه ای است. اگر می توانید درهای توپر (چوبی یا فلزی) کابینت‌ها و به‌خصوص کابینت‌های بالایی را با درهای شیشه‌ای تعویض کنید. درهای شیشه‌ای، کابینت‌ها را به لحاظ بصری سبک‌تر جلوه می‌دهند و به چشم اجازه حرکت به عقب را می‌دهند. رعایت همین امر در کمک می‌کند آشپزخانه کمی بزرگ تر به نظر برسد. باید مراقب باشید که فضای داخلی کابینت‌ها را با خرت‌و پرت‌ های درهم و به‌هم‌ریخته‌ای که شما را از هدفتان دور می‌کند پر نکنید.

 کابینت های یک رنگ برای طراحی آشپزخانه کوچک

انتخاب کابینت های یک رنگ

کابینت‌ها را با رنگی مشابه دیوار در نظر بگیرید. محدود کردن رنگ کابینت آشپزخانه و دیوار به رنگی واحد و یکسان، مرزهای بصری میان کابینت و دیوار را که ممکن است موجب توقف چشم شود را از بین می‌برد. بهترین روش بزرگنمایی آشپزخانه استفاده از رنگ‌های روشن، کم‌رنگ یا (pale) است که نور را منعکس می‌کنند و موجب می‌شوند که فضا بزرگ‌تر احساس شود و این مطمئناً مناسب‌ترین و ایمن‌ترین روش است. از انتخاب رنگ‌های تیره نترسید. رنگ‌های سیر مثل سیاه، آبی تیره، ذغالی و شکلاتی ازنظر بصری دورتر به نظر می‌رسند و این تصور را ایجاد می‌کنند که دیوارها دورتر ازآنچه هستند جلوه می‌کنند.

blog post

طراحی آشپزخانه چوبی

انتخاب مبلمان مناسب در فضای آشپزخانه کوچک

برای بزرگتر نشان دادن آشپزخانه خود از مبلمانی استفاده کنید که کمترین اثر را در محیط داشته باشند. جزیره‌ای کوچک و جمع‌وجور، صندلی‌هایی با پایه‌های نازک، چهارپایه‌های ساده و میزهای باریک را انتخاب کنید که فضای ارزشمند موجود را از بین نبرند. از مبلمان با پایه‌های حجیم یا توپر و کلفت خودداری نمایید، چراکه به لحاظ بصری حجیم هستند.

blog post

آشپزخانه سفید

استفاده از قفسه های توکار برای بزرگتر نشان دادن آشپزخانه

از قفسه، کابینت‌ و گنجه‌های توکار که هم‌سطح با دیوار هستند استفاده کنید. از خطوط صاف در طراحی هم بی‌بهره نمانید. کابینت‌های بزرگ، کابینت‌های تزئینی و جزئیات زیاد و پرخرج‌ می‌توانند آشپزخانه را به قطعات کوچک تقسیم کنند. به یاد داشته باشید که در فضاهای کوچک، خرد کردن فضا اشتباه بزرگی است. در عوض از عناصر متناسب و درخور ابعاد فضا، براق، شفاف و صاف استفاده کنید که ظاهری یکدست و خوشایند ایجاد کند و فضا را وسیع‌تر جلوه دهد.

طراحی آَپزخانه کوچک

ادغام آشپزخانه با سایر فضاهای دکوراسیون

برای بزرگ تر نشان دادن آشپزخانه‌ کوچک تان آن را با فضای دیگری ادغام نمایید؛ برای مثال می‌تواند با فضای غذاخوری و نشیمن ادغام شود.داشتن ارتباط بصری و نبودن مانع فیزیکی منجر به گسترش فضا می‌گردد. قفسه‌های باز (طاقچه/ شلف) را با کابینت‌هایتان ترکیب کنید. قفسه‌های باز می‌تواند وزن بصری را کاهش دهد و منجر به توهمی از فضایی گسترده‌تر گردد. حتی با انتخاب قفسه‌های معلق یا طاقچه‌های دیوارکوب می‌توانید ظاهری شفاف و گسترده‌تر به فضایتان ببخشید.

اطلاعات بیشتر درباره طراحی دکوراسیون آشپزخانه را اینجا بخوانید.

نظم در طراحی آشپزخانه کوچک

پرهیز از قرار دادن وسایل اضافی روی کانتر 

نکته دیگری که باید برای بزرگ تر نشان داد آشپزخانه های کوچک مورد توجه قرار گیرد این است که نباید روی کانتر، سطح روی کابینت‌ها و قفسه‌ها (شلف‌ها) را با هرج‌ومرج لوازم آشپزخانه شلوغ کنید؛ به‌گونه‌ای که به نظر برسد انفجاری رخ داده است، بلکه به‌جای آن بهتر است بر روی تعداد بسیار کمی از لوازم ضروری و مهم تمرکز کنید و باقی را از دید پنهان نمایید.

مطلب مرتبط: کابینت های کاربردی آشپزخانه، منظم، دردسترس و ایده‌آل! 

blog post

دکوراسیون آشپزخانه مدرن

استفاده از خطوط عمودی فضا را بزرگ تر نشان می دهد

یکی دیگر از روش های بزرگنمایی آشپزخانه استفاده از خصوص عمودی است. می‌توانید چشم‌ها را به سمت بالا هدایت کنید. برای این کار از الگوها و عناصر بصری کمک بگیرید که چشم را به سمت سقف هدایت و خیره کند.. خطوط عمودی روی دیوار و یا مصالحی با بافت عمودی می‌توانند توجه را به سمت ارتفاع و سقف فضا برده و ذهن افراد را از کوچکی ابعاد فضا دور کند و آشپزخانه کوچک شما را بزرگتر نشان دهد.

نور طبیعی در طراحی آشپزخانه کوچک

بزرگنمایی آشپزخانه کوچک با استفاده از نور طبیعی

فضایتان را غرق نور کنید. چه آشپزخانه‌تان را با رنگ‌های روشن و چه با رنگ‌های تیره، رنگ‌آمیزی کرده باشید، تابش نور می‌تواند در بزرگ‌تر جلوه دادن فضا به شما کمک کند. بگذارید پنجره‌ها آزادانه نور را به فضای داخلی خانه‌تان دعوت کنند و به‌هیچ‌وجه مانع ورود نور نشوید. برای ساعات شب هم که خورشید برای تابش نور وجود ندارد از منابع نور مصنوعی به تعداد و میزان تابش نور کافی بهره ببرید.

در پایان:

اگر قصد بازسازی و طراحی آشپزخانه کوچک خود را دارید، می توانید با مراجعه به اهالی فن و متخصصین بازسازی و دکوراسیون، شرکت مورد نظر خود را بیابید. نمونه کارهای اجرایی آن ها را ببینید و پروژه خود را به کارشناسان حرفه ای این گروه بسپارید.

منبع: مجله منزل | نویسنده: پرهام شکوهی

مژگان احمدی
نویسنده: مژگان احمدی

عضو تحریریه چیدانه| یه مهندس نرم افزار که به دیجیتال مارکتینگ و سئو سایت بسیار علاقه منده. تا حالا در زمینه های برنامه نویسی، طراحی سایت و سئو، تولید محتوا و رپورتاژ آگهی فعال بودم. به جز این کار مدلسازی معماری و رندر هم انجام میدم. در حال حاضر افتخار همکاری با تحریریه چیدانه رو دارم و کارم تولید محتوای سئو شده و نوشتن رپورتاژ آگهیه.

more_horiz
مطالب پیشنهادی
خرید تجهیزات سرویس بهداشتی، نکاتی برای آشنایی و انتخاب محصولات

خرید تجهیزات سرویس بهداشتی، نکاتی برای آشنایی و انتخاب محصولات

سرامیک طلایی، طرح‌های شیک برای سرویس بهداشتی و آشپزخانه

سرامیک طلایی، طرح‌های شیک برای سرویس بهداشتی و آشپزخانه

روش های بزرگنمایی آشپزخانه کوچک: 9 ترفند طلایی!

روش های بزرگنمایی آشپزخانه کوچک: 9 ترفند طلایی!

کسب و کارها پیشنهادی
پارسیان چوب منجی certificate
پارسیان چوب منجی

پارسیان چوب منجی

فرش پاتریس certificate
فرش پاتریس

فرش پاتریس

رئاگالری certificate
رئاگالری

رئاگالری

نظرات (0)

برای ثبت نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.

از شنبه تا چهارشنبه ساعت 9 تا 17 پاسخگوی شما هستیم 021-23051173 support_agent