Chidaneh.com placeholder image

پلان طراحی چیست و چه کاربرد‌هایی دارد؟

مبانی طراحی داخلی :  اگرچه امروزه طراحان داخلی از صفر تا صد طراحی یک پروژه را انجام می‌دهند و خیلی کارفرما درگیر این کار نمی‌شود، اما بسیاری از کارفرمایان و مالکان خانه‌ها دوست دارند خودشان در فرایند طراحی درگیر شوند و برخی از کارها را خودشان انجام دهند، در حالی که همچنان دوست دارند نتیجه نهایی کار عالی شود. اما خبر خوب این است که همه این راه‌ها امکان‌پذیر است و شما می‌توانید براساس نیازهای خود دست به انتخاب یکی از این راه‌ها بزنید.

مطلب پیشنهادی : کار با اهالی فن 

کاغذدیواری آیدی

اما آن‌چه به نظر بهترین ایده برای شما می‌رسد استخدام یک طراح حرفه‌ای برای آماده‌سازی یک پلان طراحی است. در این مطلب چیدانه می‌خواهد در مورد این مسئله با شما صحبت کند و به شما بگوید یک پلان طراحی چه ویژگی‌هایی دارد و چه کمک‌هایی به شما می‌کند.

یک پلان طراحی شامل همه اطلاعاتی است که شما برای انجام یک پروژه به آن نیاز دارید. این رویکردِ آماده‌سازی یک پلان طراحی متناسب با ابعاد و سبک پروژه و یادداشت‌های مرتبط با آن بسیار مناسب کسانی است که عاشق خرید کردن از حراجی‌ها، جمعه‌بازارها، و دسته‌دوم‌فروشی‌ها هستند، چراکه این پلان به شما مسیر روشنی از فرایند طراحی و اجرا می‌دهد و تصویر درستی از وسایلی که به آن‌ها نیاز دارید در اختیار شما می‌گذارد. به این شیوه شما می‌توانید وسایل مورد نیاز خود را طبق برنامه و البته بودجه و توان مالی خود تهیه کنید.

مطلب پیشنهادی :  طراحی مقرون به صرفه

اگر شما در شهر دیگری ساکن هستید، بهترین راه برای همکاری با طراح، استفاده از یک پلان طراحی است. این راه هم‌چنین مناسب حال کسانی است که پیش از شروع کار تعدادی وسیله خریداری کرده اما نمی‌توانند این وسایل را در کنار یک چیدمان درست و منطقی قرار دهند. در این حالت پلان طراحی درک روشنی از وضعیت فعلی به شما می‌دهد و باعث می‌شود شما از سردرگمی نجات پیدا کنید.
آیا باید همه وسایل را عوض کنید و وسایل جدید بخرید؟ فعلا نه. طراحی که دارای یک پلان درست است به شما کمک می‌کند تا با همین وسایل موجود به نتیجه دلخواه خود برسید. به همین دلیل ابتدا پلان و نقشه کلی کار خود را تهیه کنید و بعد دست به خرید بزنید.

مطلب پیشنهادی : مراحل طراحی دکوراسیون داخلی

آیا شما فرد دست به آچاری هستید اما فاقد زیبایی‌شناسی مورد نیاز برای تصویر کردن نتیجه نهایی و چیدمان دلخواه خود هستید؟ یک پلان طراحی شامل طراح‌هایی از قسمت‌های چوبی، قفسه‌ها و کتابخانه‌های پیش‌ساخته و حتی نشیمن‌های زیر پنجره است. با در اختیار داشتن پلان طراحی، می‌توانید بقیه کارها را خودتان انجام دهید. همینطور اگر می‌توانید با چرخ خیاطی کار کنید، قادر خواهید بود خودتان به راحتی بسیاری از وسایل پارچه‌ای را بدوزید. برای مثال به سادگی می‌توانید پرده‌ها و روتختی‌ها را خودتان بدوزید.

چه انتظاری باید داشته باشید: کامل شدن یک پلان طراحی حرفه‌ای معمولا از چند هفته تا چند ماه طول می‌کشد. این زمان به حجم و اندازه پروژه بستگی دارد.

پلان‌های مربوط به حمام و سرویس بهداشتی معمولا شامل نوعِ کاشی‌ها، وسایل پیشنهادی، نورپردازی و منابع نوری، و تم رنگی کلی است.

پلان‌های مربوط به آشپزخانه معمولا شامل مواد و مصالح، سطوح، و وسایل است تا این اطمینان حاصل شود که آشپزخانه شما در عین این‌که دارای طراحی منحصربه‌فردی است با دیگر اجزای خانه نیز در هماهنگی است.

برای اتاق نشیمن، اتاق پذیرایی، و اتاق خواب، پلان طراحی شامل چیدمان فضایی، پیشنهادات مربوط به مبلمان، گزینه‌های مربوط به نورپردازی، و تمرنگی کلی است.

یک پلان طراحی حرفه‌ای هم‌چنین ممکن است دارای استراتژی‌های صرفه‌جویی در استفاده از فضا باشد. این نوع پلان‌ها مناسب خانه‌هایی است که با کمبود فضا مواجه‌اند. اگر چنین پلانی به خوبی طراحی شده‌ باشد فضاهایی در خانه شما ایجاد می‌شود که پیش از آن حتی فکر آن هم نمی‌کردید.

مطلب پیشنهادی :  فضاهای کوچک 

این کار چقدر هزینه دارد؟!  یک پلان طراحی معمولا براساس یک سری ملاحظات مشخص تعیین می‌شود. هزینه‌های مربوط به طراحی براساس تجربیات موجود در مورد طراحی پروژه‌های مشابه و هم‌اندازه و یا متراژ فضا تعیین می‌شود. البته انواع دیگری برای قیمت‌گذاری هزینه طراحی پلان وجود دارد اما این شیوه، رایج‌ترین نوع آن است. البته به یاد داشته باشید پیش از شروع کار در مورد هزینه‌ها و قیمت‌ها با طراح خود به توافق برسید تا در میانه کار دچار مشکل نشوید.

مطالب بیشتر: طراح داخلی خوب کیست؟

طراحی شلف های خلاقانه برای دکوراسیون داخلی منزل

۵ باغ موزه در تهران برای گشت و گذار نوروزی

گل های بهاری در طراحی دکوراسیون داخلی منزل

منبع: houzz | ترجمه شده توسط تحریریه چیدانه


دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه