Chidaneh.com placeholder image

دکوراسیون منزل شاهانه با رنگ بنفش

به قلم: تحریریه چیدانه

رنگ بنفش : این رنگ بسیار قابل توجه و خاصی است. در خانه‌های ما، همان‌قدر که در فضاهای مربوط به بزرگ‌سالان از این رنگ استفاده می‌شود، در اتاق‌های کودکان و نوزادان نیز بهره گرفته می‌شود. این رنگ هم‌چنین تداعی‌کننده فضاهای مجلل و معنوی است. پژوهشی که اخیرا صورت گرفته نشان می‌دهد که اکثر مردم رنگ ارغوانی را به عنوان یکی از محبوب‌ترین رنگ‌های خود برمی‌گزینند. در این مطلب می‌خواهیم فضاهای جذاب و زیبایی را به شما نشان دهیم که در طراحی آن‌ها از این رنگ و هم‌خانواده‌های این رنگ استفاده شده است. هم‌چنین حقایق و نکات جالبی در مورد این رنگ به شما می‌گوییم. پس با چیدانه همراه باشید تا با هم نگاهی به کاربرد رنگ ارغوانی در دکوراسیون منزل بیاندازیم.

مبلمان اداری ارگو

رنگ بنفش

رنگ ارغوانی گرم را معمولا بنفش می‌گویند. حضور قدرتمند رنگ قرمز در این رنگ باعث شده نتیجه‌ای رومانتیک و شیک به دست آید؛ رنگی که این روزها حسابی در طراحی فضاهای داخلی از آن بهره گرفته می‌شود.

مطلب پیشنهادی : دریچه ای برای تماشای جذابیت رنگ قرمز

نکته جالب: شرکت حمل و نقل فدرال اکسپرس (Federal Express) در لوگوهای شرکت پستی‌اش با نام فدکس (FedEx) از سایه‌ای برجسته از رنگ ارغوانی استفاده می‌کند. این رنگ بیانگر «قول ارغوانی» این شرکت است و به این معناست که به مشتریان این قول داده می‌شود که بسته آن‌ها سر وقت و به‌موقع به دست‌شان می‌رسد. هم‌چنین در لوگوی اصلی آن‌ها از یک رنگ ارغوانی در کنار نارنجی استفاده شده که بیانگر این است که بسته شما در هر حالتی دیده می‌شود و به راحتی گم نمی‌شود.

رنگ ارغوانی متمایل به طوسی

دکوراسیون منزل خود را با رنگ طوسی زیبا کنید. این رنگ طوسی که بسیار آرام و لطیف است حس و حالی متعادل و آرامش‌بخش به فضا داده است. این نوع رنگ ارغوانی که مقادیر مشخصی از رنگ طوسی در خود دارد بسیار مناسب فضاهای معاصر است.

مطلب پیشنهادی : ۱۰ المان معماری معاصر که هر خانه‌ای به آن نیاز دارد

ارغوانی متمایل به آبی

رنگ آبی ، تجربه ی آرامش در طراحی دکوراسیون داخلی است. بنابراین رنگ‌های ارغوانی که مقادیر مشخصی رنگ آبی در خود دارند دارای کیفیتی باشکوه و باعظمت هستند. با توجه به نورپردازی فضا این رنگ هم شبیه رنگ آبی و هم رنگ ارغوانی می‌شود. از این رنگ در خانه خود استفاده کنید تا اثر شگفت‌انگیز آن را مشاهده کنید.

مطلب پیشنهادی : درخشش دکوراسیون داخلی منزل با نورپردازی اصولی

رنگ هلویی 

رنگ‌های ارغوانی تیره که مقدار مشخصی رنگ قرمز در خود دارند بسیار گرم و برجسته‌اند. اگر می‌خواهید به بخشی از خانه مدرن خود حس و حالی دنج بدهید، استفاده از این رنگ شیوه‌ای خاص و متفاوت برای انجام این کار است.

مطلب پیشنهادی : قدرت رنگ بنفش در دکوراسیون داخلی

رنگ‌های ارغوانی، طوسی، و سفید

این رنگ ها ترکیب رنگی فوق‌العاده برجسته و مدرنی را ایجاد می‌کنند و بسیار مناسب خانه‌های شهری هستند. برای ایجاد فضاهای رنگی خاص‌تر و متفاوت‌تر در کنار این سه رنگ از بافت و طرح استفاده کنید.

مطلب پیشنهادی : طراحی ویلای فوق العاده با رنگ های پر انرژی

نکته جالب: غول دنیای کامپیتور یعنی شرکت یاهو در سال 2008 میلادی رنگ لوگوی خود را از قرمز به ارغوانی تغییر داد.

از تنالیته‌ها و سایه‌های مختلف رنگ ارغوانی می‌توان به عنوان رنگ متفاوت فضا استفاده کرد. همان‌طور که در عکس بالا مشاهده می‌کنید، دیوار پشت تلویزیون به رنگ ارغوانی درآمده و تغییر محسوس و مثبتی را در فضا ایجاد کرده است.

نکته جالب: فیلم «باران ارغوانی»، فیلمی در سبک درام و موزیکال به کارگردانی آلبرت مانیولی و نویسندگی مانیولی و ویلیام بلین با بازی پرینس، در سال 1984 به نمایش درآمد. این فیلم بیش از 80 میلیون دلار فروخت و تبدیل به یکی از فیلم‌های کلاسیکِ معروف و جریان‌ساز شد. علاوه بر این، از صفحه موسیقی این فیلم هم حدود 20 میلیون کپی در دنیا فروخته شد.

مطلب پیشنهادی : ترفند های دکوراسیون برای دیوار پشت تلویزیون

یکی از راحت‌ترین کارها برای ایجاد رنگ در فضا استفاده از پارچه‌هایی با رنگ‌های متفاوت است. در این‌جا، بالشت‌ها و پارچه ارغوانی سریعا توجه شما را به خود جلب می‌کنند.

نکته جالب: فیلم «رنگ ارغوانی» در سال 1985 به نمایش درآمد. این فیلم یک درام آمریکایی به کارگردانی استیون اسپیلبرگ بر پایه رمان رنگ ارغوانی (برنده جایزه پولیتزر) از آلیس واکر نویسنده آمریکایی است. دنی گلوور، دسرتا جکسون، مارگارت اوری، اپرا وینفری، آدولف سسار و رائه داون چونگ در این فیلم ایفای نقش کردند و هم‌چنین ووپی گلدبرگ به عنوان بازیگر معرفی شد. این فیلم حدود 142 میلیون دلار در سراسر دنیا فروش داشت و در 11 بخش نامزد جایزه اسکار شد. نسخه تئاتری فیلم رنگ ارغوانی با همین نام اکنون در تئاتر برادوی تولید شده و در تور سراسری خود به سر می‌برد.

مطلب پیشنهادی : ارغوانی، رنگی برای ثروتمندان!

در این اتاق غذاخوری یک قالیچه ارغوانی رنگ به فضا حس و حالی شیک داده و در کنار گل‌های روی میز ترکیب رنگی فوق‌العاده دیدنی را خلق کرده است.

مطلب پیشنهادی : انتخاب فرش ، دکوراسیون منزل خوش رنگ و لعاب

نکته جالب: گل بنفشه در یونان باستان یعنی حدود 500 سال قبل از میلاد مسیح پروش داده می‌شده است. یونانیان معتقد بودند که این گل‌ نماد و نشانه‌ای از عشق و باروری است.

استفاده از روکش‌هایی به رنگ ارغوانی

روکش های ارغوانی به صندلی حس و حالی پادشاهی می‌دهد. همان‌طور که در عکس بالا مشاهده می‌کنید این صندلی‌ها دارای روکش‌های ارغوانی‌رنگ هستند و به فضا عظمت و شکوه اضافه کرده‌اند.

مطلب پیشنهادی : ویدئو: تن پوشی تازه برای صندلی های قدیمی

نکته جالب: رنگ ارغوانی، هم رنگش و هم نامش، در قدیم از رنگی ساخته می‌شد که از پوست یک مار دریایی در مناطق گرم‌سیری به دست می‌آمد. این مار مورکس (murex) یا به زبان لاتین purpura نام داشت. قرن‌ها پیش، ساخت این رنگ هزینه‌بر بود و نیاز به فرایندهای زیادی داشت. به همین دلیل، رنگ ارغوانی نمادی از ثروت، شکوه، و قدرت بود.  

به لوسترهای زیبا و خاص فضای موجود در عکس بالا توجه کنید. استفاده از لوسترهای مدرن و شیک راهی بسیار جذاب برای اضافه کردن رنگ ارغوانی (یا هر رنگ دیگر) به فضای زندگی است و چه بهتر از دو لوستر که ترکیب و هماهنگی خوبی در فضا ایجاد کنند استفاده کرد.

مطلب پیشنهادی : یک فکر بکر برای ساخت لوستر دست ساز

نکته جالب: در آمریکا از لغت aubergine (به معنای بادنجان یا بادنجانی) برای توصیف سایه‌ای تیره از رنگ ارغوانی (رنگ بادنجانی) استفاده می‌کنند اما در اروپا این واژه را برای نامیدن یک سبزی با نام بادنجان (میوه بادنجان) به کار می‌برند.

به ما بگویید : آیا شما هم از رنگ ارغوانی در دکوراسیون منزل خود استفاده کرده اید؟ عکس های ایده های خود ا برای استفاده از رنگ ارغوانی در دکوراسیون منزل تان را با چیدانه و از طریق قسمت مشاوره دکوراسیون در میان بگذارید.

شما می توانید سوالات خود درباره معماری و طراحی دکوراسیون داخلی را در قسمت مشاوره دکوراسیون چیدانه با اهالی فن و کارشناسان در میان بگذارید. 

اگر مشغول ساخت خانه، بازسازی یا تغییر دکوراسیون خانه خود هستید یا به دنبال افراد حرفه ای برای انجام این کار می گردید به اهالی فن چیدانه مراجعه کنید. در آنجا می توانید تصاویر مربوط به افراد یا شرکت های مختلف را ببینید و نمونه کارهای قبلی آنها را بررسی کنید. به نمونه کارهای آن‌ها خوب دقت کنید: این پروژه‌ها چه‌قدر شبیه خانه ایست که شما می خواهید؟ با خود صادق باشید، یک عمارت بزرگ ممکن است بسیار زیبا باشد، اما هیچ نکته مشترکی با خانه کوچک شما نداشته باشد. مناسب ترین افراد را با توجه به بودجه و نیاز هایتان در اهالی فن چیدانه بیابید.

مطالب پیشنهادی : طراحی دکوراسیون شیک و کم هزینه بدون ست کردن!

دکوراسیونی برای عاشقان رنگ

بنفش، رنگی پر قدرت در دکوراسیون منزل 

منبع : houzz | گردآوری شده توسط تحریریه چیدانه

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه