visibility 7918 today 1401/6/12

اصول طراحی داخلی اداری؛ راندمان کار را بالا ببرید!

اغلب ما حدود یک سوم از ساعات روز را در محل کارمان می­ گذرانیم. در نتیجه وجود آرامش در آن اهمیت دارد. اینکه فضای کار هم جذاب و زیبا باشد و هم برای انجام روند کارهای روزانه کاربردی باشد، باعث افزایش راندمان کاری کارمندان می­ شود. طراحی داخلی اداری یکی از دسته­ های طراحی دکوراسیون داخلی است که اصول خاص خودش را دارد. در این مطلب با همراهی گروه معماری دکوشیان راجع به طراحی داخلی اداری صحبت می­کنیم. با چیدانه همراه شوید.

 

blog post

طراحی میز کانتر و پذیرش مدرن

طراحی فضای اداری

طراحی دکوراسیون داخلی هم از نظر زیبایی و بصری اهمیت دارد و همچنین از نظر چیدمان و کاربرد وسایلی که در فضا قرار می‌گیرند. در طراحی داخلی اداری چیدمان و قرارگیری عناصر و وسایل اهمیت زیادی پیدا می‌کند، چرا که بر میزان بهره‌وری، نوع ارتباطات درون سازمانی، روند کار کارکنان و.. به طور مستقیم و غیر مستقیم تاثیر زیادی می‌گذارد.

 

طراحی داخلی ساختمان اداری، پلان باز یا بسته؟

اولین ویژگی که با ورود به فضای اداری توجه شما را به خود جلب می­ کند؛ باز یا بسته بودن پلان کلی اداره است. در طراحی داخلی پلان باز؛ فضاها کاملا مجزا از همدیگر نیستند و در یک سالن چندین کارمند مشغول کار هستند. ولی برخی از شرکت­ ها به صورت بسته طراحی می­ شوند به این صورت که اتاق­ ها به صورت مجزا از هم طراحی می­ شوند. با توجه به نوع فعالیت سازمان این نوع پلان­ها برای طراحی داخلی دفتر اداری انتخاب می شوند. در طراحی دکوراسیون اداری پلان باز؛ کارمندان نیاز به ارتباط بیشتری با همدیگر دارند و یا فضای کافی برای ایجاد اتاق مجزا برای هر کارمند وجود ندارد. ولی در طراحی بسته، مساحت کافی است و نیاز به وجود آرامش و تمرکز برای هر فرد وجود دارد.

اصول طراحی ساختمان اداری

از همان ابتدا که وارد یک ساختمان اداری می ­شوید، از همان لابی و ورودی متوجه تفاوت­ های آن با ساختمان مسکونی خواهید شد. نوع کاربری ساختمان اداری، برخی از اصول طراحی را می­ طلبد تا فضایی مناسب برای پیش رفتن کارها را داشته باشد. فضایی که تمرکز کارمندان را به هم نریزد، فضای مناسبی برای جلسات داشته باشد، اتاقی برای مدیریت داشته باشد، فضای استراحت کارمندان در نظر گرفته شود و..

 در ادامه برخی از اصول طراحی داخلی فضای اداری را توضیح داده ­ایم:

 • انتخاب رنگ در طراحی داخلی اداری
 • اهمیت مبلمان در اصول دکوراسیون اداری
 • گیاهان در طراحی داخلی اداری
 • جداکننده­ ها و پارتیشن بندی در طراحی داخلی اداری
 • نور طبیعی در طراحی فضای اداری
 • نورپردازی در طراحی محیط اداری
 • پرده در طراحی داخلی دفتر کار
 • استفاده از آینه در فضای اداری
 • کفپوش در طراحی داخلی اداری
 • نظم در طراحی داخلی فضای اداری
 • طراحی فضاها در دکوراسیون اداری
 • فضای استراحت کارکنان
 • سبک طراحی دکوراسیون اداری

انتخاب درست رنگ در طراحی داخلی اداری

همه ما این را می‌دانیم که رنگ‌ها از نظر روانشناسی تاثیر زیادی بر روی روح و روان و خلقیات و تمرکز و.. افراد دارند و همیشه یکی از موضوعات مورد بحث در طراحی دکوراسیون داخلی انتخاب رنگ مناسب فضاست. در اصول طراحی داخلی اداری هم این مسئله صدق می‌کند و با انتخاب رنگ‌های مناسب برای دکوراسیون اداری می‌توان بر روی تعامل و همکاری کارمندان، پیشرفت کار، راندمان کار کارمندان و خلقیات آنها و مشتری‌ها تاثیر زیادی گذاشت.

اگر در طراحی داخلی اداری به فکر ایجاد فضایی مدرن هستید؛ استفاده از رنگ‌های روشن و ساده به زیبایی و شیک شدن فضای کار کمک می‌کند.

اهمیت مبلمان در طراحی دکوراسیون اداری

انتخاب درست مبلمان جزوی از اصول طراحی داخلی اداری است. با توجه به کاربرد فضای هر بخش، طرح و فرم مبلمان در بخش‌های مختلف یک اداره و دفتر کار متفاوت است. اگر دکوراسیون اداری به سبک مدرن طراحی شده باشد بهتر است مبلمان و رنگ‌های آنها هم متناسب با سبک دکوراسیون باشد. همچنین راحتی مبلمان مورد استفاده کارکنان و همچنین تناسب آنها با کاری که انجام می‌دهند در دکورسیون اداری مدرن اهمیت دارد.

توجه کنید که اگر دفتر کار و اداره شما دارای رفت‌وآمد زیادی است و مشتریان و ارباب رجوع زیادی دارد از تعداد مبلمان کافی و متناسب با سن و نوع ارباب رجوع خود استفاده کنید.

مطلب پیشنهادی: مبل و صندلی اداری استاندار اداری؛ اندازه ­ها و نکته ­ها!

اصول طراحی داخلی اداری، اهمیت گیاهان را دست کم نگیرید!

گیاهان همیشه در دکوراسیون نقش مثبت و پر انرژی دارند. اغلب فضای ساختمان‌های اداری و دفاتر کار فضایی بی روح و خسته کننده به نظر می‌رسند، به خصوص اگر ساختار کاری اداره طوری باشد که ارباب رجوع در آن مجبور به انتظار برای انجام کار خود باشند، منتظر ماندن در فضایی بی روح و سرد خسته‌کننده خواهد بود. گیاهان می‌توانند نقش تلطیف فضای دکوراسیون اداری را بر عهده بگیرند.

یکی از کاربردهای گیاهان در طراحی داخلی اداری، جلوگیری از ایجاد کسالت و سردرد و بیحالی در کارکنان است. این‌ها علایمی از سندرم نشانگان ساختمان هستند که یکی از راه‌حل‌های در نظر گرفته شده برای آنها استفاده از گیاهان تصفیه‌کننده هوا در دکوراسیون داخلی است. پس وجود گیاهان در طراحی داخلی اداری را دست کم نگیرید.

مطلب پیشنهادی: وقتی گیاهان در دکوراسیون اداری به کمک کارمندان می ­آیند!

جداکننده ­ها و پارتیشن در طراحی داخلی اداری

پارتیشن‌ها و دیوارهای جداکننده یکی از اجزای اصلی دکوراسیون داخلی اداری هستند که طراحی آنها با توجه به نوع روند کار کارکنان انجام می‌شود. وجود فضای خصوصی برای هرکارمند باعث افزایش تمرکز و آرامش آنها خواهد بود. کاربرد پارتیشن اداری برای دفاتری که فضای کافی برای ایجاد اتاق‌های مختلف ندارند بسیار کاربردی و مفید است، در این حالت تعامل کارکنان و مشتریان بیشتر خواهد شد.

پارتیشن‌های شیشه‌ای و شفاف به ایجاد ارتباط بصری کارمندان کمک کرده و حس تعامل و همکاری را افزایش می‌دهد. برای ایجاد فضای صمیمی و سرزنده جداکننده‌های شیشه‌ای توصیه می‌شود.

نور طبیعی در طراحی فضای اداری

در هر نوع فضایی وجود نورکافی ضروری است. همانطور که نهایت استفاده از نور طبیعی برای دکوراسیون داخلی منازل توصیه می‌شود وجود نور کافی و استفاده از نور طبیعی در طراحی داخلی اداری هم اهمیت زیادی دارد و بر روی سلامت و سرحالی کارمندان تاثیر می‌گذارد. در نتیجه در طراحی دکوراسیون اداری باید جهت قرارگیری پنجره‌ها و ورود نور طبیعی به داخل دفتر را در نظر گرفت.

نورپردازی در طراحی محیط اداری

علاوه بر نورطبیعی که در طی روز می­ توانید از آن استفاده کنید، نورپردازی مصنوعی هم باید به صورت اصولی و به مقدار کافی انجام شود. نورپردازی اصولی و استاندارد از خستگی زود هنگام چشم­ های کامندان جلوگیری می ­کند. انتخاب رنگ نور مناسب و همچنین تنظیم شدت نور دو عامل مهم در نورپردازی طراحی داخلی فضای اداری هستند. انتخاب لامپ و لوستر و به طور کلی نوع نورپردازی باید با توجه به سبک دکوراسیون فضای اداری انجام شود.

مطلب پیشنهادی: نورپردازی ساختمان، از صفر تا صدش را بدانید!

پرده در طراحی داخلی دفتر کار

نور یکی از عناصر مهم در طراحی دکوراسیون داخلی اداری است. پرده‌ها به شما کمک می‌کنند تا میزان نور ورودی به فضای داخلی و همچنین ایجاد فضایی دنج را کنترل کنید. در دکوراسیون داخلی اداری از پرده‌هایی استفاده کنید که به راحتی باز و بسته شوند و هر زمان که به نور بیشتری احتیاج دارید آنها را باز کنید.

استفاده از آینه در فضای اداری

بیشتر ما آینه‌ها را در دکوراسیون منازل و ساختمان های تجاری و.. می‌بینیم، ولی باید به یاد داشته باشید که آینه ها به طور ظریفی فضای دکوراسیون داخلی اداری شما را شیک و زیبا می‌کنند و همچنین فضاهای کوچک را بزرگتر نشان می‌دهند. برای داشتن دکوراسیون اداری متفاوت و شیک از آینه‌ها کمک بگیرید.

کفپوش در طراحی داخلی اداری

یکی از بخش­ های مهم در طراحی داخلی اداری، انتخاب کفپوش مناسب است. انواع کفپوش مختلفی در بازار وجود دارد. با توجه به میزان بودجه و میزان رفت و آمد افراد و مساحت فضای شرکت بهترین نوع آن را می ­توان انتخاب کرد. انواع کفپوش ­های پارکت، لمینت و حتی پی ­وی ­سی برای دفتر کار مناسب هستند. همچنین از موکت­ اداری برای طراحی داخلی اداری غافل نشوید.

طراحی داخلی فضای اداری، چگونه منظم شود؟

ادارات و دفاتر کار به فضاهایی برای بایگانی و منظم کردن وسایل، برگه‌ها و پرونده‌ها و ... نیاز دارند. انتخاب درست قفسه و یا کمدهای اداری به نظم بیشتر و ایجاد دکوراسیونی شیک و مدرن کمک می‌کنند. مرتب بودن فضای کار به تمرکز کارکنان کمک می‌کند و در نتیجه راندمان کار را بالا می‌برد. وجود یک فضای مشخص برای قرارگیری اسناد و مدارک و وسایل مختلف در کنار هریک از کارمندان برای ایجاد نظم و خلوت شدن میزکار آنها یکی از اصول طراحی داخلی اداری است.

فضاهای خصوصی و عمومی در دکوراسیون اداری

ساختمان اداری با توجه به نوع کاری که در اداره، سازمان و یا شرکت انجام می ­شود، بخش ­های مختلفی دارد. ایجاد فضاهای عمومی، نیمه خصوصی و خصوصی در طراح داخلی دفتر کار اهمیت دارد. به طور مثال فضایی که برای انتظار مراجعین وجود دارد به صورت یک فضای عمومی است و باید احساس راحتی را در افراد ایجاد کند. همانطور که قبلا گفتیم پارتیشن­ ها می ­توانند فضاهای خصوصی و عمومی را به خوبی از همدیگر جدا کنند. گاهی نیاز به تغییر در تقسیم ­بندی فضاها باعث می ­شود تا در بازسازی ساختمان اداری برخی از دیوارها جابه ­جا شوند.

فضای استراحت کارکنان در طراحی داخلی واحد اداری

یکی از مسائل مهم در طراحی دفتر کار، توجه به نیاز کارمندان به استراحت است. اغلب در دفاتر اداری کوچک، فضای مجزایی برای استراحت کارمندان در نظر گرفته نمی­شود. ولی اگر دفتر کار بزرگ باشد، بهتر است یک فضای مشخصی برای این کار طراحی شود. جایی برای نشستن و صحبت کردن کوتاه و یا نوشیدن چای و قهوه، حتی بازی و سرگرمی! بله، نمونه هایی از فضاهای اداری وجود دارند که زمان سرگرمی را برای کارمندان در نظر می­ گیرند، مثلا یک صفحه دارت و یا یک بازی فکری که روی میز قرار دارد می­تواند به افراد برا ادامه کار انرژی بدهد.

در برخی از ساختمان­ های اداری که امکان طراحی و اجرای روف­گاردن وجود دارد؛ می­توان از فضای بام برای ایجاد مکانی برای صرف غذا و یا استراحت کارمندان استفاده شود.

سبک طراحی دکوراسیون ساختمان اداری

یکی از ابعاد مهم در طراحی دکوراسیون هر نوع فضایی مشخص کردن سبک طراحی آن است. فضاهای اداری را می­ توان به صورت مدرن، مینیمال، نئوکلاسیک و یا کلاسیک طراحی کرد. همچنین طراحی دفتر اداری می­تواند ترکیبی از این سبک ­ها باشد، به طور مثال؛ دفتر مدیریت به صورت یک اتاق کلاسیک و مجلل طراحی می­شود و بقیه اتاق­ ها و فضاهای عمومی مدرن هستند. 

 

دکوراسیون اداری مدرن:

 اغلب کارفرماها دکوراسیون اداری مدرن را انتخاب می­ کنند؛ زیرا علاوه بر زیبایی و سادگی، هزینه نسبتا کمتری نسبت به سبک­ های دیگر نئوکلاسیک و یا کلاسیک دارد ولی این موضوع بستگی به نوع طراحی و یا جنس و کیفیت متریال و مبلمان به کار رفته در آن دارد. 

 

دکوراسیون اداری مینیمال: 

اگر به دنبال یک دکوراسیون اداری ساده ­تر و کاربردی هستید می­ توانید به جای دکوراسیون مدرن، سبک اداری مینیمال را انتخاب کنید. در این نوع طراحی همه­ چیز سرجای خود قرار دارد و شما وسیله اضافی را در بخش ­های مختلف نمی ­بینید. برای دفتر کار کوچک، طراحی دکوراسیون مینیمال بسیار مناسب است.

دکوراسیون اداری نئوکلاسیک:

اگر به سبک طراحی اداری کلاسیک علاقه دارید ولی نمی ­خواهید هزینه زیادی کنید، دکوراسیون اداری نئوکلاسیک را انتخاب کنید. در طراحی کلاسیک نئوکلاسیک مرز بین کلاسیک و مدرن بودن با ظرفت خاصی رعایت می­ شود. متریال سنگ، فلز، آینه، مبلمانی با تزئینات نئوکلاسیک در بخش ­هایی از دکوراسیون اداری نئوکلاسیک دیده می­ شود.

 

دکوراسیون اداری کلاسیک:

شرکت ­های بزرگ و معروف که می­ خواهند دفتر کار مجلل و لوکس داشته باشند دکوراسیون اداری کلاسیک را انتخاب می­ کنند. متریال و رنگ­های به کار رفته و تزئیناتی که در سقف، دیوار و یا مبلمان دیده می ­شود فضا را به شکل کلاسیک در می ­آورند. 

اگر می­ خواهید راجع به مبلمان کلاسیک بیشتر بدانید مطلب مبلمان کلاسیک دفتر کار را بخوانید.

طراحی فضای اداری هوشمند

هوشمند سازی ساختمان­ ها این روزها یکی از ویژگی­ های ساختمان­ های لوکس و خاص است. طراحی داخلی  هوشمند یکی از گزینه­ های طراحی تجهیزات و امکانات برای ادارات است. هوشمندسازی بیشتر در طراحی دکوراسیون مدرن مطرح می­ شود و این ویژگی به سرعت روند کار کارمندان و ایجاد فضایی با امکانات کافی و آرامش کمک می­ کند.

 

طراحی داخلی اداری

کلام آخر:

همه نکته ­ها و اصول طراحی داخلی اداری را در این مطلب بیان کردیم. وقتی که کار طراحی اداری را به افراد متخصص بسپاریم، خیالمان در مورد زیبایی و کاربردی بودن دکوراسیون اداری راحت می­شود. گروه معماری دکوشیان در کنار شما هستند. 

جهت کسب اطلاعات بیشتر میتوانید به اینستاگرام دکوشیان سر بزنید.

سمیه زارعی
نویسنده: سمیه زارعی

عضو تحریریه وب سایت چیدانه مهندس فضای سبز و طراح محیط و منظر

more_horiz
مطالب پیشنهادی
نقش خارق‌العاده طبیعت در معماری ساختمان اداری

نقش خارق‌العاده طبیعت در معماری ساختمان اداری

مبلمان اداری لوکس، بهترین مدل‌های مدرن و کلاسیک

مبلمان اداری لوکس، بهترین مدل‌های مدرن و کلاسیک

انواع مبلمان اداری؛ معرفی جدیدترین مدل‌های مبلمان اداری زیبا و شیک

انواع مبلمان اداری؛ معرفی جدیدترین مدل‌های مبلمان اداری زیبا و شیک

کسب و کارها پیشنهادی
گروه معماری و طراحی داخلی روبینا حسینی certificate
گروه معماری و طراحی داخلی روبینا حسینی

گروه معماری و طراحی داخلی روبینا حسینی

دفتر طراحی مهندس امیر نامداری certificate
دفتر طراحی مهندس امیر نامداری

دفتر طراحی مهندس امیر نامداری

نظرات (2)

برای ثبت نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.

16 اردیبهشت 1401

سلام میتونیم از صفحات سایتتون فایل پی دی اف بگیریم؟

ارسال پاسخ reply

برای ثبت نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.

16 اردیبهشت 1401

سلام میتونیم از صفحات سایتتون فایل پی دی اف بگیریم؟

ارسال پاسخ reply

برای ثبت نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.

از شنبه تا چهارشنبه ساعت 9 تا 17 پاسخگوی شما هستیم 021-23051173 support_agent
x