نگهداری گل لاله، بهار امسال با این لاله‌های عاشق!

نگهداری گل لاله، بهار امسال با این لاله‌های عاشق!

با آمدن فصل نو و سال جدید، طبیعت جان دوباره می‌گیرد و گیاهان و گل‌ها از درون خاک بیرون می‌آیند. یکی از این گیاهان که در فصل بهار و عید نوروز نیز بسیار به چشم می‌خورد، گل لاله است. هم در پارک و فضاهای شهری و هم درون گلدان‌های کوچک می‌توان این گیاه زیبا را به‌وفور مشاهده کرد. اگر دوست دارید از این گیاه، برای تزیین حیاط خانه با  گلدان، فضای داخلی بهاری خانه خود و یا حتی سر سفره هفت‌سین استفاده کنید، بهتر است نکات نگهداری گل لاله را به خاطر بسپارید. این مطلب چیدانه، راهنمای شما در این زمینه است.

شناسنامه گل لاله

فیلم نت

نگهداری گل لاله و سفره هفت‌سین در بهار

شناسنامه گل لاله

 • نام: لاله
 • نام علمی: Tulip pulchella
 • نام انگلیسی:  Tulip
 • خانواده: Liliaceae- (خانواده سوسن)
 • بومی منطقه: ایران و ترکیه

پیاز و گلدان گیاه لاله

مشخصات کلی گیاه لاله

لاله، گیاهی چندساله و جزو دسته گیاهان پیازی است. این گیاه گل‌های متنوع و با رنگ‌های گوناگون دارد که از خانواده سوسنیان هستند. انواع هیبرید این گیاه به شکل مصنوعی پرورش داده شده‌است. این گیاه را به شکل گلدانی، باغی و یا شاخه بریده مورداستفاده قرار می‌دهند.

اگر پیاز لاله در شرایط نامساعد آب و هوایی، درون خاک باشد؛ در شرایط مطلوب، می‌تواند دوباره به زندگی بازگردد. پیاز دارای برگ‌های رشدنیافته ضخیمی است که آب و غذا را ذخیره می‌کنند و به نام فلس مشهور هستند. زمانی که گیاه کامل رشد کرده باشد، ساقه آن دارای یک یا چند گل خواهد بود و تعدادی برگ نیز در امتداد ساقه، قرار می‌گیرد.

مشخصات گل لاله پیازی

گل لاله دارای 6 بخش بوده که شامل سه گلبرگ بیرونی و سه گلبرگ درونی است. باتوجه به گونه گیاه، ارتفاع لاله از 70-10 سانتی‌متر متغیر است. از زمانی که پیاز گل لاله کاشته می‌شود، حدود 5 سال زمان نیاز است تا به گلدهی برسد. در حالت معمول، گیاه لاله در بهار گل می‌دهد. جالب است بدانید که کشور هلند، اصلی‌ترین تولیدکننده گل لاله در جهان است.

لاله‌ها را عموما به دو دسته تقسیم می‌کنند: لاله‌های دارای ساقه بلند که برای گل شاخه‌‌بریده مناسب بوده و لاله‌های دارای دمگل کوتاه که برای کشت در گلدان، مورداستفاده قرار می‌گیرند.

مطلب پیشنهادی: گل‌های بهاری، 8 گل برای استقبال از بهار!

بهار امسال و گل لاله در آفتاب

آب ، نور و خاک مورد نیاز گیاه لاله

خاک، آب، نور و مواد غذایی موردنیاز گل لاله

 • لاله؛ به سرما مقاوم است و برای اینکه پیاز آن به گل برسد، در یک سال زراعی باید سرمای زمستان، گرمای بهار و فصل تابستان را پشت سر بگذارد. بنابراین اگر این گلدان را درون فضای خانه نگهداری می‌کنید، توالی دمایی موردنیاز لاله را با قرار دادن آن پشت پنجره یا بالکن رعایت کنید.
 • گیاه لاله را باید در آفتاب قرار دهید و نباید حتی سایه گیاهان دیگری بر روی آن بیفتد. در نور کم، برگ افزایش و گلدهی کاهش می‌یابد.

نگهداری گل لاله خاک و آبیاری گل لاله

 • خاک موردنیاز لاله، خاک سبک؛ یعنی مخلوطی از ماسه و خاک معمولی با زهکشی مناسب است.
 • بعد از اینکه برگ‌ها ظاهر شدند، می‌توانید کوددهی با نیتروژن کم را انجام دهید. کود دامی استفاده نکنید مگر آنکه کاملا پوسیده باشد. به‌طورکلی نگهداری گیاه لاله، نیاز به دمای کمی دارد.
 • هنگامی‌که پیاز را در فصل پاییز درون خاک کاشتید، آن را یک‌بار آبیاری کرده و در طول زمستان، آبیاری را متوقف کنید. به‌طورکلی گل لاله، نیاز به آب زیادی ندارد و باید بین دو آبیاری، خاکش خشک شود.

نگهداری از گل لاله در دکوراسیون منزل

چگونه از گل لاله نگهداری کنیم؟

 1. در زمان کاشت پیاز یا همان سوخ، بهتر است گندزدایی آن به‌خوبی انجام شود. برای جلوگیری از بیماری، محلول سم فربتم، زینب یا کاپتان را با غلظت 2-1 در هزار، بعد از کاشت انجام دهید.
 2. اگر می‌خواهید گل لاله را به‌عنوان گل شاخه‌بریده برداشت کنید، زمانی‌که جوانه گل به‌خوبی رنگ گرفت، آن را جدا کنید، در غیر این صورت باز نمی‌شود.
 3. اگر ساقه لاله در چند سانتی‌متر پایین‌تر از گل، خم شده باشد، نشان‌دهنده فقر کلسیم است. می‌توانید با ایجاد جریان هوا در اطراف آن، انتقال کلسیم را در حین تعرق بهبود ببخشید. کود کلسیم‌دار نیز در این زمان توصیه می‌شود.
 4. غرقابی شدن گیاه (نوعی آبیاری که در آن زمین کشاورزی غرق آب می‌شود) و نبود زهکشی مناسب، باعث پوسیدگی گل‌های لاله می‌شود. پیازها نیاز به تهویه مناسب دارند.

تکثیر گلدان لاله بهاری - سفره هفت سین

لاله بهاری

آیا می‌توان گلدان کوچک لاله را تکثیر کرد؟

گیاه لاله را می‌توانید توسط بذر و پیاز یا همان سوخ، تکثیر کنید. اگر بذر را کشت نمایید، دو سال بعد سوخ می‌دهد و حدود 5 تا 8 سال برای گلدهی زمان نیاز دارد. گاهی در کنار گیاه مادری چند سوخ تولید می‌شود که قابلیت گلدهی و زندگی جدید و مستقل را دارند.

مطلب پیشنهادی: انواع گل رز برای باغچه، عید بکار تابستون لذت ببر!

روش های نگهداری گل لاله در فصل بهار

سخن پایانی

نگهداری گل لاله در بهار، کاری دل‌انگیز و دلنشین است. ما در این مطلب، علاوه‌بر معرفی کامل و مشخصات گل لاله؛ چگونگی نگهداری از لاله و روش تکثیر این گیاه زیبا را شرح دادیم. همچنین نیاز به آب، خاک، نور و مواد غذایی مورد نیاز گیاه لاله را نیز بیان کردیم. شما هم می‌توانید با کاشتن لاله‌های زیبای بهاری، روح تازه‌ای به کالبد دکوراسیون خانه خود، بدمید.

منبع: مجله منزل | نویسنده: صدف حقیقت

متخصصان چیدانه

مشاهده بیشتر

دیدگاه کاربران
مهسا بلواری در تاریخ 27 اسفند 1396
سلام من متوجه نشدم الان که لاله میخریم باید چطوری نگهددای کنیم. الان که بهاره و گلدانی میخریم و چقد زنده میمونه گیاهی که خودمون نکاشتیم از اول. توضیحات واسه کسی که هیچی نمیدونه مبهم بود

ثبت دیدگاه