گل‌های بهاری، 8 گل برای استقبال از بهار!

گل‌های بهاری، 8 گل برای استقبال از بهار!

به قلم: سمانه زارعی

در این مطلب می‌خواهیم گل‌های بهاری زیبا را که شما می‌توانید در باغچه حیاط خود بکارید و یا در دکوراسیون داخلی خانه خود استفاده کنید، معرفی کنیم. در فصل بهار، خوب است که در کنار همه‌ تغییرات دکوراسیون و خانه‌‌تکانی‌ها، از گیاهان طبیعی برای زیبایی و طراوت فضای خانه استفاده کنیم. آماده کردن باغچه، کاشتن گل‌های زیبا و استفاده از گل‌های طبیعی بهاری در دکوراسیون داخلی خانه به سرزندگی و زیبایی خانه شما کمک می‌کند و مطمئنا مهمانان شما هم از انرژی مثبت و زیبایی خانه شما لذت می‌برند. با چیدانه همراه باشید.

ساقدوش بار

گلهای باراکا
گل و گیاه خانگی و باغبانی
گلهای باراکا

سرویس خواب بالسا

گل‌های بهاری برای باغچه

  • گل بنفشه
  • گل لاله عباسی
  • گل میمون
  • گل شب‌بو

گل‌های بهاری باغچه؛ بنفشه:

گل بنفشه یکی از گل‌هایی است که می‌توانید آن را در فصل زمستان در باغچه خانه‌ بکارید تا سال جدید باغچه‌ای زیبا و تزئین‌شده با گل بنفشه داشته باشید. این گل در اکثر مناطق ایران به خوبی رشد می‌کند و احتمالا آن را در خیابان‌های شهر هم دیده باشید. گل بنفشه، آفتاب را دوست دارد و چند ساعت سایه را تحمل می‌کند. به آبیاری منظم نیاز دارد ولی آبیاری بیش از اندازه برای آن، بسیار مضر است.

اگر شما هم تصمیم دارید گل بنفشه را برای سال جدید در باغچه خود داشته باشید، باید نشا آن را از گل‌فروشی‌ها خریداری کنید و در اسفندماه در باغچه بکارید.

این مطلب هم خواندنی‌ست: انواع گل رز برای باغچه، عید بکار تابستون لذت ببر!

گل لاله عباسی

گل لاله عباسی:

یکی از گل‌های زیبای بهاری است که گل‌های رنگی آن تا چندین ماه، باقی‌ می‌ماند. می‌توانید این گل را با استفاده از بذر در اواخر زمستان و یا اوایل بهار بکارید. این گیاه به سرما حساس است. گل لاله عباسی در مناطق گرمسیری در تمام طول سال گل می‌دهد. اگر بخواهید گل لاله عباسی را با استفاده از بذر بکارید باید در ابتدا در گلدان بکارید و بعد از اینکه کمی رشد کرد به باغچه منتقل کنید. گل لاله عباسی مانند اغلب گل‌های بهاری به نور مستقیم آفتاب نیاز دارد.

گل میمون

گل میمون:

خوشه‌ای از گل‌های رنگی تیره زیبا، روی گیاه میمون می‌روید که زیبایی فراوانی به فضای منزل شما خواهد بخشید. میمون؛ گیاهی دائمی است ولی چون تنها تا دمای صفر درجه‌سانتیگراد را تحمل می‌کند، اکثرا به عنوان گیاه یک ساله کشت می‌شود. در نواحی که دارای زمستان‌های نه‌چندان سرد هستند (حداقل حرارت صفر درجه)، این گیاه سرمای زمستان را تحمل نموده و در سال دوم، گلدهی خوبی دارد. ولی در سال‌های بعد چنانچه باقی بماند مرغوبیت خود را ازدست می‌دهد.

کاشت گل میمون نیز همانند بنفشه است تا در فصل زیبای بهار گل‌های آن جلوه‌بخش منزل شما شود. بذر میمون، بسیار ریز است و تنها باید روی سطح خاک پاشیده شود و با اندکی فشار به خاک بچسبد. بهتر است گل میمون در محل‌های آفتابگیر کاشته شود، البته حاشیه‌های نیمه‌سایه نیز مناسب هستند. لازم به ذکر است که نشای میمون در اواخر زمستان برای فروش، عرضه می‌شود که می‌توانید آنها را خریداری کنید و در باغچه منزلتان بکارید.

گل شب‌بو

گل شب‌بو:

یکی دیگر از گل‌های معطر و زیبایی است که در نوروز طرفداران زیادی دارد. این گل بهاری را می‌توانید در اسفندماه به صورت نشا تهیه کنید و در اوایل بهار در باغچه خانه بکارید. همچنین گلدان آن را برای استفاده در دکوراسیون خانه و یا سفره هفت‌سین نوروز نیز می‌توانید به کار برید. گل شب‌بو در رنگ‌های مختلف سفید، زرد، قرمز و بنفش وجود دارد. این گل، آفتاب کامل را دوست دارد و سایه را به صورت جزئی تحمل می‌کند. میزان آبیاری این گیاه باید به صورت متوسط باشد و به آبیاری زیاد حساس است.

گرند گل
طراحی محوطه پایا آذین
گرند گل

دکوراسیون خانه را با گل‌های بهاری تزئین کنید

  • گل لاله
  • گل سنبل
  • گل پامچال
  • گل مینای چمنی

گل‌های بهاری تزیینی؛ گل لاله

گل‌های بهاری تزیینی؛ گل لاله:

گل لاله یکی از گل‌های پیازی است که اغلب خانواده‌های ایرانی برای تزئین سفره هفت‌سین نوروز از آن استفاده می‌کنند. شما می‌توانید برای تزیین دکوراسیون خانه خود از این گل‌های زیبا استفاده کنید. گیاهان پیازی در فصل سرما رشد می‌کنند و در عید به گل می‌نشینند. درنتیجه اگر گل لاله را برای زیبایی باغچه خانه انتخاب کرده‌ باشید، باید پیاز آن را از دو سه ماه قبل از زمان گلدهی کاشته باشید (اوایل زمستان). گل لاله، یک الی دو ماه باقی می‌ماند و وقتی ساقه‌اش از بین رفت، می‌توانید پیاز آن را نگهدارید و برای سال بعد دوباره بکارید. این گیاه به نور آفتاب کافی، نیاز دارد. عمق کاشت پیاز لاله؛ 10 الی 15 سانتیمتر زیر خاک است.

اگر دوست دارید برای سال جدید، گل لاله داشته باشید ولی آن را نکاشته‌اید، نگران نباشید! می‌توانید گلدان لاله به گل نشسته را از گل‌فروشی‌های معتبر خریداری کنید و برای چیدمان بهاری خانه استفاده کنید.

گل سنبل

گل سنبل:

یکی دیگر از گل‌های زیبای بهاری که سفره هفت‌سین شما را بسیار زیبا می‌کند، گل سنبل است که مانند گل لاله جزو گیاهان پیازی است و می‌توانید پیاز آن را چند سال نگهداری کنید و بکارید. بهترین فصل برای کاشتن پیازهای سنبل در گلدان یا ظروف آب، اواخر پاییز است. اما برای اینکه گل‌هایی مثل لاله و سنبل در اوایل بهار سر گل باشند، پیازشان را در اوایل زمستان می‌کارند. سنبل گیاهی است که پیاز آن در بهار شکوفه‌های زیبا و معطر می‌دهد. انواع مختلف سنبل‌ در رنگ‌های بنفش، آبی، سفید، صورتی و زرد وجود دارند. گل سنبل، فضای منزل و یا محل کارتان را درخشان و زیبا می‌سازد.

گل سنبل از پیاز آن رشد داده می‌شود. پیازهایِ باکیفیتی را انتخاب کنید که کاملا خشک نشده باشند. هرچه پیازی که انتخاب می‌کنید بزرگ‌تر باشد، گیاه و گلی که در بهار سال بعد خواهید داشت بزرگ‌تر خواهد بود. پیاز این گل را نیز می‌توانید چندین بار بکارید.

مزرعه طلایی
گل و گیاه خانگی و باغبانی
مزرعه طلایی

گل پامچال:

یکی از زیباترین گل‌های آپارتمانی است که نزدیک عید آن را در گل‌فروشی‌ها می‌بینیم. شاید به همین دلیل است که آن را به اسم گل نوروز هم می‌شناسند. گل پامچال در رنگ‌های متنوع و زیبایی وجود دارد و شما می‌توانید برای به وجود آوردن حس و حال بهاری در دکوراسیون خانه خود از گل‌های رنگی پامچال استفاده کنید.
گل پامچال به دمای بالا حساس است و در صورت بالا بودن دمای هوا، گل‌های خود را از دست می‌دهد. این گیاه، نور غیرمستقیم را دوست دارد و بهتر است پشت پنجره‌ای با لایه‌ای از پرده قرار گیرد.

گل مینا چمنی

گل مینای چمنی:

انواع پَر پر و گل درشت مینای چمنی در گلدان‌های ایام بهار برای پشت پنجره‌ها مناسب است. این گل توأم با بنفشه، جلوه بسیار زیبایی را در اوایل بهار خواهد داشت. همچنین فرش مناسبی برای لاله های زردرنگ یا سفید به شمار می‌رود. به‌طور‌کلی مینا چمنی به رنگ‌های سفید، صورتی، بنفش و قرمز موجود است. مینای چمنی، خاک‌های خوب سبک و نقاط آفتابی و سایه آفتاب را ترجیح می‌دهد. ولی در خاک‌های زیاد مرطوب، ریشه‌هایش می‌پوسد و درنتیجه در سرما از بین می‌رود. در این صورت برای محافظت از سرما، در حاشیه‌ها توسط پوشش سبکی از شاخه‌های کوچک، آن را می‌پوشانند.

اگر منطقه زندگی شما تابستان‌های خنک دارد، می‌توانید در اواسط زمستان کاشت دانه را در فضای بسته شروع کنید و در اواسط بهار آنها را بیرون ببرید. برای داشتن رنگ‌های بهاری در بستر یا جعبه‌های گل جلوی پنجره‌ها، میناهای چمنی؛ فوق‌العاده هستند. وقتی آنها را در حاشیه‌ یک مسیر می‌کارید، خارق‌العاده به نظر می‌رسند. در دسته گل هم وجود گل‌های این گیاه به جذابیت و زیبایی دسته‌گل می‌افزاید.

خواندن این مطلب هم پیشنهاد می‌شود: دکوراسیون نشیمن بهاری، 10 ترفند که هیچ‌جا نخوانده‌اید!

گرند گل
طراحی محوطه پایا آذین
گرند گل

حرف آخر

در این مطلب با چند گل بهاری آشنا شدیم. شما می‌توانید با بررسی شرایط خانه و باغچه خود، گل‌های مناسب با محیط را انتخاب کنید و سال جدید را با حال و هوایی بهاری و پر از گل‌های معطر و زیبا شروع کنید. پس از انتخاب گل مورد نظر خود، حتما از جزئیات ویژگی‌های آنها اطلاعات کافی کسب کنید تا در نگهداری گل‌های بهاری دچار مشکل نشوید. برای تهیه گل و گیاهان زیبا برای خانه خود به پروفایل گلخانه‌ها و گل‌فروشی‌های معتبر در چیدانه سر بزنید و از آنها راهنمایی بخواهید.

“برای خرید انواع گل و گیاه با اهالی فن چیدانه در ارتباط باشید"

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران
سعادتی در تاریخ 21 مهر 1402
فروش بذر دارید؟؟؟

ثبت دیدگاه