دکوراسیون نشیمن بهاری، 10 ترفند که هیچ جا نخوانده اید!

راهکارهایی ساده برای اینکه خانه‌تان حال و هوای اردیبهشت‌ماه را به خود بگیرد و دکوراسیون بهاری داشته باشد، وجود دارد. فصل بهار، زمانی است که می‌خواهیم تازگی و طراوت طبیعت در پوشاک خودمان و فضای داخلی خانه‌مان بازتاب داشته باشد. این موضوع برای ما ایرانیان در اردیبهشت‌ماه جذاب‌تر هم می‌شود، چراکه بسیاری از مناطق ایران در این ماه است که جانی تازه می‌گیرد و بهار در آنها خودنمایی بیشتری خواهد کرد. به همین منظور در این مطلب از چیدانه می خواهیم شما را با دکوراسیون منزل بهاری و ترفندهای داشتن یک خانه جذاب در اردیبهشت آشنا کنیم، پس با ما همراه باشید. 

blog post

خانه ی زیبای بنفشه در بلوار فردوس

چطور نشیمن‌ خود را برای بهار آماده کنیم؟

این نو شدن اردیبهشتی به معنای تغییر و تعویض همه‌ چیز خانه نیست. کافی است کمی دور و برتان را خلوت کنید. شاید بد نباشد که لوازم تزئینی معمولیتان را جمع کنید. یکی از ساده‌ترین راه‌های به‌ روز رسانی خانه برای این ماه استفاده از اکسسوری‌هایی (لوازم تزئینی) با رنگ‌های شاد و روشن است. گلدان‌های ارزان‌ قیمت، اشیا جذاب، کتاب‌های رنگارنگ، میز و کنسول رنگ روشن می‌توانند انتخاب‌های مناسبی به‌ حساب آیند. هم‌چنین می‌توانید از شمع‌ها و لوازم معطری نیز استفاده کنید که رایحه‌ای تازه و بهاری را در خانه‌تان به جریان بیاندازند.

 مطالب بیشتر:  دکوراسیون منزل رمانتیک زوج تهرانی، خانه‌ای با تن‌پوش گل‌های بهاری

کوسن‌های مخملی و پارچه‌های نخ و پشم، مناسب فصل‌های سرد سال است. همان‌طور که لباس‌های خودتان را در فصول مختلف تغییر می‌دهید برای کوسن‌ها هم، ‌چنین کنید. پارچه‌های کتانی با رنگ‌های شادی‌ آفرین و چاپ‌ شده مقداری آن را سبک‌ و زیباتر می‌کند .

blog post

طراحی دکوراسیون نشیمن آپارتمان آبی

طراوت بهار را مهمان خانه کنید

یک راه ساده برای تازگی بخشیدن به محیط و داشتن دکوراسیون بهاری در خانه، استفاده از گیاهان برگ‌ دار و به‌خصوص با برگ‌های پهن است. حتی می‌توانید از برگ‌هایی مثل برگ موز و گل شیپوری و... در گلدان‌های رنگی نیز بهره ببرید. علاوه بر آن می‌توانید دیواری را رنگ کرده، با کاغذدیواری پوشش دهید و از رنگ‌های پرطراوت و الگوهایی (پترن‌ها) سرزنده برای آن استفاده کنید. برای میزتان نیز از پوشش‌های پارچه‌ای با رنگ‌های شاد و پارچه‌های پرزرق‌وبرق استفاده نمایید.

blog post

خانه جنت آباد

انتخاب تم رنگی برای رنگ‌ آمیزی

هزاران رنگ با درجه‌های تیرگی، روشنی و طیف‌های مختلف وجود دارد که از آنجاکه منابع نور متفاوت هستند تناسب هرکدام برای خانه‌ای نسبت به خانه‌ای دیگر نیز تفاوت دارد. بدین معنا که آن رنگی در خانه کنونی‌تان مناسب به نظر می‌رسد، ممکن است در خانه جدیدتان این‌چنین نباشد. شما رنگی را می‌خواهید که بهترین مکمل برای لوازم و اثاثیه داخلی، آثار هنری، قالی و قالیچه‌ها و هر چیز دیگر در خانه‌تان باشد. ترس را کنار بگذارید و از رنگ‌های شاد و جذاب در خانه‌ خود بهره ببرید. طبیعت می‌تواند بهترین راهنما در برای انتخاب ترکیب‌های رنگی مناسب برای اردیبهشت‌ماه باشد.

مطلب بیشتر: تغییرات کوچک در دکوراسیون داخلی با رنگ های بهاری 

blog post

مبلمان مدرن خانگی

بگذارید مبلمان‌تان به فضا تنفس بخشد

برای داشتن دکوراسیون بهاری در برابر ازدحام بیش‌ازحد در فضایتان مقاومت کنید. زندگی لذت‌بخش به معنی داشتن فضای کافی برای حرکت راحت و همراه با سهولت است. لازم نیست که فضا را با تعداد زیادی مبلمان پر کنید. بودجه‌ای که دارید را برای تعداد کمتر اما باکیفیت‌تر لوازم و مبلمان صرف کنید تا فضایتان بهتر از زمانی که از لوازم متعدد به‌طور کامل پرشده باشد به نظر برسد. پارچه‌هایی با رنگ‌های روشن و گاهی با طرح‌های گل‌های بهاری می‌تواند گزینه خوبی برای روکش مبلمان در این سبک به‌حساب آید. مراقب باشید که المان‌های بهار مانند سبزی و تازگی طبیعت و گل‌های رنگارنگش را فراموش نکنید؛ بنابراین می‌توانید باوجود عناصر اصلی فضا که دکوراسیونی بهاری را برایتان به ارمغان آورده لذت حضور در خانه را نیز دوباره احساس کنید.

blog post

فرش ایرانی در خانه ای در کویت

از چیدمان مناسب مبلمان در اطراف قالی غافل نشوید

انتخاب قالی یا قالیچه برای یک نشیمن بهاری تابع همان موضوعاتی است که در مورد طرح و رنگ برای مبلمان توضیح دادیم، اما خالی از لطف نیست اگر در مورد چیدمان مبلمان در اطراف این قالی هم نکاتی را مرور کنیم. اساساً سه‌راه برای سازمان‌دهی و چیدمان مبلمان در اطراف قالی وجود دارد:

  • همه روی فرش: قالی آن‌قدر بزرگ است که پایه همه مبل‌ها را روی آن بگذارید. قطعا این امر احساس تجمل بیشتری را ایجاد می‌کند. فقط به خاطر داشته باشید حداکثر 30 تا 45 سانتی‌متر از سطح کف از هر چهار طرف مرزهای (لبه‌های) قالی خالی باقی بماند.

blog post

فرش ایرانی در خانه مدرن روشنک امیریان

  • همه خارج از فرش: اگر اتاق کوچکی دارید همه پایه‌ها را از روی فرش بردارید، چراکه این کار، انتخابی مقرون‌به‌صرفه و عالی به‌حساب می‌آید. این را بدانید که با وجودی که ممکن است این کار موجب کوچک به نظر رسیدن فضای شما گردد، لزوما نیازی به انتخاب یک قالی بسیار کوچک نیست، اما می‌تواند بهترین راه چاره به‌حساب آید. باید این‌گونه به نظر برسد که فرش می‌تواند با پایه‌های جلویی هر یک از قطعات صندلی در تماس باشد. این روش بهترین و مناسب‌ترین پاسخ برای زمانی است که الگویی خاص را برای چیدمان فرش‌هایی با بافت و طرح  درشت‌تر برمی‌گزینید.
  • بخش جلویی روی فرش: فقط پایه‌های جلویی همه نشیمن‌ها (صندلی و مبل) را روی فرش قرار دهید تا از نظر بصری اجزای چیدمان با یکدیگر مرتبط شوند. با این کار علاوه بر اینکه احساس آزادی به فضای خود می‌بخشید، آن را تعریف شده‌تر نیز خواهید کرد.

blog post

دیوار آجری

آثار هنری را در ارتفاع مناسب آویزان کنید

گالری‌ ها و موزه‌ها آثار هنری را طوری می‌آویزند که خط وسط (مرکز) هر اثر در فاصله 145 تا 155 سانتی‌متری از کف قرار گیرد؛ بنابراین شما نیز باید کاری مشابه آن انجام دهید. در اتاق‌هایی که ارتفاع سقف زیاد است امکان دارد تمایل برای آویختن آثار هنری در ارتفاع بالاتری وجود داشته باشد، اما به خاطر داشته باشید که ارتفاع نصب آثار هنری باید با مقیاس انسان مرتبط باشد؛ به این معنا که فردی با قد متوسط به‌راحتی بتواند از دیدن آن لذت ببرد.

اگر مطمئن نیستید، یک عکس از فضا بگیرید، این عمل به طرز قابل‌توجهی به شما کمک خواهد کرد. تصویر را چاپ و یا با کمک نرم‌افزار روی آن ترسیم کنید. این عمل می‌تواند به شما کمک کند تا درک کنید که آیا یک اثر هنری بزرگ‌تر یا کوچک‌تر موردنیاز است؟ و یا ممکن است شما را به این نتیجه برساند که یک گیاه بلندقد برای پر کردن فضای خالی مناسب‌تر باشد. بهتر است تصاویر موجود در این تابلوها با طرح و رنگی متناسب با دیگر بخش‌های دکوراسیون نشیمنتان انتخاب شوند. برای اینکه زمینه اردیبهشتی فضا را حفظ کنید استفاده از تصاویر طبیعت را به شما پیشنهاد می‌کنیم. 

مطالب بیشتر: دیوارکوب تزیینی، 5 صفحه اینستاگرام به پیشنهاد چیدانه! 

یک نقطه کانونی ایجاد کنید 

  • نقش‌های اصلی و مکمل در هر اثر تولیدی (فیلم و ...) وجود دارند. این مسئله در طراحی هم به‌درستی صدق می‌کند. ستاره (نقش اول) خود را بیابید و مانند یک بازیگر نقش اول آن را به نقطه کانونی اتاق خود تبدیل کرده و به عناصر دیگر اجازه دهید که نقش دوم را ایفا کنند. از  همه عناصر نخواهید که نقش اصلی را بازی کنند، چراکه فقط به آشفتگی بصری منجر می‌شود.
  • نقطه کانونی در آشپزخانه می‌تواند یک هود جذاب و جلوه‌گر باشد، یک طاقچه بالای شومینه و آثار هنری در اتاق نشیمن یا یک سر تخت در اتاق‌خواب. نقطه کانونی هر چه که هست را به گونه‌ای انتخاب کنید که توجه را به خود جلب کند. در یک اتاق شومینه و منابع نوری بالای آن می‌توانند به‌صورت مشترک نقطه کانونی باشند. نقطه کانونی باید چشم‌های شما را به مرکز ترکیب‌بندی بیاورد و آن را میخکوب کند. مهم‌ترین عنصر بهاری خانه خود را در این نقطه قرار دهید. اجازه دهید که مخاطب شما با اولین دید متوجه هدف کلی‌تان در چیدمان خانه بشود. با این کار بهار و اردیبهشت مرکز توجه در دکوراسیون خانه شما خواهد بود.

blog post

دکوراسیون خانه ای در اهواز

  • خطوط دید را در نظر بگیرید. نقطه کانونی شما از فضایی به فضای دیگر باید آزاد و واضح باشد؛ به‌طوری‌که احساس کنید خطی بین آنها ترسیم‌شده است؛ به این دلیل بهترین مکان برای نقطه کانونی (focal point) معمولاً به‌طور دقیق مقابل ورودی فضاست.
  • برای مثال در نظر بگیرید که در بخش نشیمن یک آشپزخانه فضای بین کابینت‌ها با نورپردازی روشن و داخل کابینت‌هایی با در شیشه‌ای پر از نور گردد. یک نور ثابت مرکزی نمی‌تواند نتیجه مشابه دراماتیکی را برایتان ایجاد کند. لایه‌های نورپردازی حرفه‌ای ایجادشده، علاقه، تنوع و کیفیت مرموز و جذابی را خلق می‌کند. در فضایی که تمام بخش‌هایش به‌طور مساوی روشن شده باشد، هیچ‌چیز بهتر یا جذاب‌تر از دیگری به نظر نمی‌رسد. یک نقطه کانونی و شاید یک نقطه کانونی دوم انتخاب و آنها را برجسته کنید. یک روشنایی محیطی عمومی و تعدادی نور ضعیف‌تر مثل نور لامپ‌های رومیزی (آباژورهای رومیزی) نیز برای ایجاد جذابیت به فضا اضافه کنید.

blog post

منزل آقای کلکسیونر

کلکسیون‌هایتان را اصلاح کنید.

گاهی پیش می‌آید که توانسته باشید مجموعه‌ای از لوازم دکوری با حال و هوای بهار را دور هم جمع کنید. درست است که هرکدام از آنها به‌خوبی می‌توانند حال و هوای اردیبهشت را به گوشه‌ای از دکوراسیون نشیمن بهاری خانه شما بیاورند، اما این به آن معنا نیست که بدون در نظر گرفتن قواعد کار بخواهید آنها را به‌کارگیرید. تکه‌هایی که متناسب نیستند را با هم به دیوار آویزان نکنید؛ اهمیتی ندارد که آن را شخص عزیزی به شما هدیه داده باشد.

blog post

ظروف دکوری دیواری

اگر برای ترکیب‌بندی فضایتان متناسب نیست جای دیگری برای آن پیدا کنید، شاید در اتاقی دیگر. یک عامل متحدکننده برای همه تکه‌ها (برای مثال رنگی بهاری و مشابه) می‌تواند سودمند باشد. کوکو شنل (Coco Chanel) جمله‌ای در مورد تکمیل یک ست پوشاک با لوازم افزودنی و دکوری(اکسسوری) دارد: «قبل از اینکه خانه را ترک کنید در آینه نگاه کنید و یک‌چیز را بردارید».  این بدان معناست که باید بدانید در طراحی، چه زمانی کار را متوقف نمایید.

 زمانی که آنچه را در یک فروشگاه خوب به نظر می‌رسد، به خانه می‌آورید ممکن است مثل یک فیل در اتاق شما جلوه کند (از نظر ابعاد متناسب فضای شما نباشد) یا بسیار کوچک‌تر از آن باشد که بخواهد نقش مهمی در فضای شما بازی کند؛ بنابراین همیشه میان مقیاس و تناسبات، تفاوت‌هایی برقرار است.

blog post

خانه دوبلکس ویلایی، سبکی متفاوت در منزل مرجان

جسور و شجاع باشید

درست است که در اینجا با شما از دکوراسیون بهاری و ویژگی‌های آن صحبت می‌کنیم. اما بیان این نکات به آن معنا نیست که قرار است خانه همه خوانندگان این مطلب دکوراسیونی واحد و شبیه به هم داشته باشد. شخصیت و هویت چیزی است که یک فضا را معتبر و ارزشمند می‌کند. بیانیه و نظریه خود را ساخته و از آن لذت ببرید. هرچه بیشتر تلاش کنید، قادر به درک اینکه چه چیزی مناسب و چه چیزی نامناسب است خواهید بود. می‌توانید به ترکیب‌های غیرمنتظره‌ای از عناصر که هیجان‌انگیز و احساسی است دست‌یابید؛ برای مثال ترکیب غیرعادی یک صندلی عثمانی و قفسه‌هایی مشابه یک کتابخانه و لوستری بزرگ در کنار هم در یک اتاق نشیمن معمولی غیرمنتظره است، اما نتیجه آن جذاب و گیراست. اگر می‌خواهید فضایی شورانگیز و تحسین‌برانگیز داشته باشید از عناصر و لوازمی که انتظارشان می‌رود، اجتناب کرده و به دنبال نشانه‌هایی از اردیبهشت باشید که فکر می‌کنید دیگران به آن توجه ندارند.

blog post

منزل کوثر و وحید در شهرک قائم

 از همه اصول به نفع خلاقیت چشم‌پوشی کنید. داشتن یک دستورالعمل به افراد یک نقطه برای آغاز چیدمان مبلمان و پیراستن (دکوراسیون) خانه‌شان می‌دهد، حتی اگر برخی از آنها نیز برای فضایی خاص کاربردی و مفید نباشند. چیزی شخصی را برگزینید که شما را شاد کرده و برایتان راحتی و آرامش را به ارمغان بیاورد. فضاهای بیش‌ازحد طراحی‌شده واقعاً در دنیا و زندگی مدرن ترجمه نمی‌شوند و جایی ندارند. یک مجموعه از کوسن‌ها (بالش‌ها) و یک چیدمان هنری که به ظاهر اتفاقی و تصادفی به نظر می‌رسد، تصویری غیررسمی از سبک‌های متعدد خلق می‌کند.

 

کوسن‌های خاص و لوازم تزئینی در دکوراسیون نشیمن بهاری جذاب را می‌توانید از ویترین کالاهای چیدانه تهیه کنید.

 

مطالب پیشنهادی:

ساناز بهبودی*
نویسنده: ساناز بهبودی*

نویسنده و کارشناس تولید محتوا در تیم تحریریه چیدانه، فارغ التحصیل کارشناسی معماری از دانشکده معماری و شهرسازی سوره و دانشجوی ارشد طراحی شهری، علاقه‌مند به فعالیت در حیطه طراحی معماری و طراحی داخلی آشنا به امور کامپیوتری و نرم افزارهای معماری مسلط به زبان انگلیسی

more_horiz
مطالب پیشنهادی
دکوراسیون منزل بهاری، اینم از ترندهای این فصل تازه!

دکوراسیون منزل بهاری، اینم از ترندهای این فصل تازه!

دکوراسیون بهاری خانه، 9 ایده ساده و کم هزینه!

دکوراسیون بهاری خانه، 9 ایده ساده و کم هزینه!

دکوراسیون نشیمن بهاری، 10 ترفند که هیچ جا نخوانده اید!

دکوراسیون نشیمن بهاری، 10 ترفند که هیچ جا نخوانده اید!

کسب و کارها پیشنهادی
پارسیان چوب منجی certificate
پارسیان چوب منجی

پارسیان چوب منجی

گروه معماری دکوشیان certificate
گروه معماری دکوشیان

گروه معماری دکوشیان

پامیکس certificate
پامیکس

پامیکس

نظرات (0)

برای ثبت نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.

از شنبه تا چهارشنبه ساعت 9 تا 17 پاسخگوی شما هستیم 021-23051173 support_agent