visibility 13255 today 1400/3/10

اصول طراحی اتاق نشیمن، این کارها را قدم به قدم انجام دهید!

اصول طراحی اتاق نشیمن به سبک مدرن یا سنتی چگونه باید باشد؟ برای دکوراسیون اتاق نشیمن کوچک به چه نکاتی باید توجه کنیم؟ آیا می‌توانیم با وسایل موجود در خانه دکوراسیون متفاوتی داشته باشیم؟ 

اگر شما هم کم و بیش به این سوالات فکر می‌کنید و مدام از خودتان می‌پرسید که چگونه اتاق نشیمن را طراحی کنیم؟ حتما این مقاله را بخوانید. در این مقاله از چیدانه می‌خواهیم قدم به قدم تا رسیدن به یک اتاق نشیمن با دکوراسیون داخلی مناسب و شیک همراهی‌تان کنیم.

در ادامه خواهید خواند:

 • اصول طراحی اتاق نشیمن مدرن
 • اصول طراحی اتاق نشیمن سنتی
 • ویژگی های طراحی اتاق نشیمن کوچک
 • نقش فرش در طراحی و دکوراسیون اتاق نشیمن

blog post

عکاسی تور خانه گردی

اصول طراحی اتاق نشیمن مدرن

در طراحی اتاق نشیمن و پذیرایی به سبک مدرن لازم است تا اصول طراحی مدرن را در انتخاب‌های خود رعایت کنید. در ادامه 5 تا از مهم‌ترین ویژگی های اتاق نشیمن مدرن را یکی یکی مرور می‌کنیم:

 1. از المان‌های تزئینی بسیار کمی استفاده کنید
 2. بهتر است که استفاده از عناصر تزئینی با خطوط منحنی را کنار بگذارید (وجود خطوط مستقیم، صاف و زاویه‌دار از ویژگی‌های سبک مدرن است)
 3. از رنگ‌های خنثی به عنوان تم رنگی اصلی در طراحی اتاق نشیمن مدرن استفاده کنید. رنگ‌های سفید، مشکی و تناژ‌های مختلف رنگ طوسی از جمله رنگ‌های خنثی می‌باشند. می‌توانید با توجه به سلیقه خودتان رنگ‌های گرم یا سرد را  در کنار رنگ‌های خنثی به کار ببرید
 4. بهتر است که پرده‌های اتاق نشیمن ساده و به رنگ روشن باشند
 5. از مبلمان و میز و صندلی‌هایی با طراحی مدرن استفاده کنید (مبلمان مدرن اغلب ساده هستند و تزئینات‌شان چه روی چوب و چه روی پارچه به صورت خطوط هندسی زاویه‌دار می‌باشد)

البته هیچ یک از این نکات به صورت مطلق به کار نمی‌روند. مثلا در تصویر زیر نمونه ای طراحی اتاق نشیمن مدرن را می‌بینید که میز و صندلی‌های با خطوط منحنی دارد.

لوازم دکوری و هنری در دکوراسیون نشیمن

blog post

یک گالری هنری بزرگ در خانه کوچک خانم کساییان!

اصول طراحی اتاق نشیمن سنتی

افراد زیادی هستند که دکوراسیون سنتی را به سبک‌های دیگر ترجیح می‌دهند. نکاتی وجود دارند که برای طراحی اتاق نشیمن سنتی باید آن ها را به کار ببرید. 

در ادامه 5 تا از مهم‌ترین استاندارد های اتاق نشیمن به سبک سنتی را مرور می‌کنیم:

 1. مهم‌ترین نکته در چیدمان سنتی اتاق نشیمن وجود جزئیات و استفاده از المان‌های تزئینی زیاد است
 2. برخلاف سبک مدرن وجود خطوط منحنی و پر پیچ و خم از مشخصه‌های سبک دکوراسیونی سنتی می‌باشد
 3. رنگ مناسب برای طراحی نشیمن سنتی رنگ‌های گرم با تناژهای تیره‌تر هستند. مثل قهوه‌ای، زرشکی، سبز و طلایی. به طور کلی در دکوراسیون سنتی آزادی عمل بیشتری برای انتخاب رنگ دارید اما باید بدانید که استفاده از رنگ‌های پاستیلی در این سبک ممنوع است
 4. بهتر است که پرده های اتاق نشیمن سنتی چه از نظر طراحی و چه از نظر طرح و نقش دارای جزئیات و رنگ و لعاب بیشتری باشند. بر خلاف سبک مدرن، این سبک توصیه‌ی چندانی به سادگی ندارد.
 5. از مبلمان و میز و صندلی‌هایی با طراحی سنتی و کلاسیک استفاده کنید. مبلمان سنتی اغلب دارای تزئینات و دیتیل اجرایی زیادی روی چوب و پارچه هستند. مبلمان استیل و مبلمان چوبی منبت‌کاری شده بهترین گزینه برای شما هستند.
اصول طراحی اتاق نشیمن سنتی

همانطور که قبلا هم اشاره کردیم هیچ یک از نکات فوق‌الذکر مطلق نیستند. مثلا در تصویر بالا که چیدمانی از اتاق نشیمن سنتی نشان داده شده، از مبلمان منبت‌کاری استفاده نشده است. همانطور که می‌بینید علی‌رغم استفاده از مبلمان تمام پارچه راحتی و مبلمان چرم و چوبی کلاسیک به صورت تلفیقی، فضای کل نشیمن کاملا سبک سنتی خود را نشان می‌دهد.
 

blog post

منزل سفید سارا روحانی در جنت آباد

طراحی اتاق نشیمن کوچک، مناسب آپارتمان‌های امروزی

امروزه بسیاری از خانه‌های آپارتمانی متراژهای کمی دارند و اغلب با خانه‌هایی با اتاق نشیمن کوچک مواجه هستیم. طبیعتا اگر بخواهیم منزل کوچک‌مان را دلباز و زیبا چیدمان کنیم، نیاز داریم تا اصول طراحی اتاق نشیمن برای خانه خانه های کوچک را بدانیم. ما فکر می‌کنیم که کاربردی‌ترین و مهم‌ترین قوانین چیدمان اتاق نشیمن کوچک را می‌توان به صورت زیر دسته‌بندی نمود:

 1. بهتر است که دیوار ها را رنگ روشن بزنید تا  فضا را بزرگ‌تر نشان دهند
 2. استفاده از مبلمان راحتی با رنگ‌های روشن نیز به بزرگ‌تر نشان دادن فضا کمک می‌کند
 3. اگر کفپوش پارکت یا سرامیک تیره دارید، می‌توانید فرش را نیز روشن انتخاب کنید. در غیر اینصورت بهتر است که از رنگ‌های تیره‌تر برای فرش استفاده کنید.  زیرا فرش تیره هم جلوه‌ی بیشتری روی پارکت روشن دارد و هم از نظر چرک‌تاب بودن راحت‌تر هستید

blog post

خانه ی یوسف آباد

blog post

کاغذ دیواری و مبلمان زرد در دکوراسیون نشیمن

به طور کلی پیروی از سبک‌های طراحی مدرن و مینیمال برای طراحی اتاق نشیمن کوچک مناسب‌تر است. اما اگر عاشق چیدمان سنتی و طراحی اتاق نشیمن ایرانی هستید، بهتر است که در استفاده از جزئیات زیاده‌روی نکنید. مثلا می‌توانید یک فرش اصیل ایرانی بگیرید و مبلمان را ساده‌تر انتخاب کنید. و یا اینکه رنگ‌های گرم را با تناژ‌های روشن‌تر به کار ببرید

blog post

طراحی دکوراسیون نشیمن

بهترین رنگ فرش برای پذیرایی و نشیمن چه رنگی است؟

چیدمان فرش در پذیرایی و انتخاب رنگ و طرح مناسب برای آن یکی از نکات مهم در طراحی اتاق نشیمن است. 

این مسئله بسیار مهم است که طرح فرش با سبک دکوراسیون منزل هماهنگ باشد. علاوه بر این انتخاب فرش با ابعاد و اندازه مناسب نیز بسیار حائز اهمیت است. 

در ادامه به برخی نکات مهم پیرامون کاربرد فرش در طراحی اتاق نشیمن اشاره میکینم:

 1. اگر دکوراسیون و چیدمان‌تان به سبک مدرن می‌باشد، بهتر است به سراغ فرش‌هایی با طراحی جدید و مدرن بروید. فرش‌های وینتیج، ساده و تک‌رنگ، فرش‌هایی با نقوش هندسی و همچنین فرش‌های طرح افشان از جمله مواردی هستند که برای طراحی نشیمن مدرن مناسب هستند
 2. اگر دکوراسیون و چیدمان‌تان سنتی است که مسلما فرش‌های ایرانی با نقوش سنتی بهترین انتخاب برای شما هستند
 3. بهتر است فرشی را انتخاب کنید که از نظر اندازه مناسب فضای نشیمن‌تان باشد. به طور کلی فرش هرگز نباید از یک گوشه‌ی دیوار شروع و به گوشه‌ی دیگر دیوار ختم شود. بلکه همواره بهتر است متناسب با چیدمان فضا از هر طرف طرف به اندازه‌ای حاشیه‌ی خالی داشته باشید

آیا می‌خواهید درباره طرح و اندازه مناسب فرش برای چیدمان منزل بیشتر بدانید؟

این مقاله را بخوانید: چیدمان فرش در منزل، پاسخ به 5 پرسش متداول شما

 

blog post

خانه ی آپادانا

اصول طراحی اتاق نشیمن: چند نمونه طراحی زیبا

در ادامه نمونه‌هایی از چیدمان و طراحی اتاق نشیمن را گرد‌آوری کرده‌ایم که می‌توانید با دیدنشان ایده بگیرید.

blog post

دکوراسیون پذیرایی بزرگ

blog post

خانه ی آقا و خانمِ حق پرست

blog post

عکاسی خانه ای با چشم انداز آبی!

blog post

حال و هوای قدیم در منزل آمنه رضایی سعید

blog post

منزل طلایی خانم هنرور

blog post

مبلمان راحتی و ساده در دکوراسیون داخلی

 

کلام آخر:

در این مقاله از چیدانه سعی کردیم تا شما را در رسیدن به چیدمان ایده‌آل برای اتاق نشیمن همراهی کنیم. این مقاله شامل تکنیک‌هایی‌ست که می‌توانید برای طراحی اتاق نشیمن کوچک و همچنین طراحی اتاق نشیمن مدرن و یا سنتی به کار ببرید. بدون شک با خواندن این مقاله حالا دیگر دید جدیدی به فضای اتاق نشیمن منزل‌تان دارید و احتمالا به این فکر می‌کنید که کدام یک از این روش‌ها برای منزل شما مناسب‌تر است.

اگر این مقاله از چیدانه برایتان مفید بود و یا تجربیات دیگری در این زمینه داشتید، می‌توانید نظرات و تجربیات خود با ما به اشتراک بگذارید.

مطالب پیشنهادی مرتبط:

مژگان احمدی
نویسنده: مژگان احمدی

عضو تحریریه چیدانه| یه مهندس نرم افزار که به دیجیتال مارکتینگ و سئو سایت بسیار علاقه منده. تا حالا در زمینه های برنامه نویسی، طراحی سایت و سئو، تولید محتوا و رپورتاژ آگهی فعال بودم. به جز این کار مدلسازی معماری و رندر هم انجام میدم. در حال حاضر افتخار همکاری با تحریریه چیدانه رو دارم و کارم تولید محتوای سئو شده و نوشتن رپورتاژ آگهیه.

more_horiz
مطالب پیشنهادی
دکوراسیون نشیمن مدرن، ایده‌هایی ساده اما کاربردی

دکوراسیون نشیمن مدرن، ایده‌هایی ساده اما کاربردی

1400/10/15 ادامه مطلب
خانه ایرانی تلفیقی؛ چیدمان ترکیبی مدرن و سنتی در منزل نفیسه!

خانه ایرانی تلفیقی؛ چیدمان ترکیبی مدرن و سنتی در منزل نفیسه!

گودال گفتگو، نشیمنی مدرن و قدیمی!

گودال گفتگو، نشیمنی مدرن و قدیمی!

کسب و کارها پیشنهادی
استودیو معماری نیارش certificate
استودیو معماری نیارش

استودیو معماری نیارش

سرامیک پالرمو certificate
سرامیک پالرمو

سرامیک پالرمو

مبلمان فضای باز ویلاپارک certificate
مبلمان فضای باز ویلاپارک

مبلمان فضای باز ویلاپارک

نظرات (0)

برای ثبت نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.

از شنبه تا چهارشنبه ساعت 9 تا 17 پاسخگوی شما هستیم 021-23051173 support_agent