visibility 18226 today 1400/3/3

چیدمان کتاب در کتابخانه، 7 ترفند ساده!

روش‌های مختلفی برای چیدمان کتاب در کتابخانه وجود دارد. فقط کافی است که چند نکته ساده و اصولی را یاد بگیرید و از آن پس کتاب‌هایتان را بر همان اساس چیدمان کنید. در این مقاله با 7 ترفند ساده درباره نحوه چیدن کتاب در کتابخانه کنار شما هستیم.

blog post

تور خانه گردی

اصول چیدمان کتابخانه چیست؟

کتابخانه برای بعضی‌ها یک بوفه دکوراتیو و برای خیلی‌ها آرام‌ترین جای جهان است. اینکه از دسته اول باشید یا دوم فرقی نمی‌کند. در هر صورت به نظر می‌رسد که تزیین کتابخانه منزل و زیباتر کردن آن کاملا ضروری است. و البته اگر بخواهید کتابی هم بخوانید، آن را راحت‌تر پیدا می‌کنید. 

فراموش نکنید که شخصیت یک فرد کتاب‌خوان و اهل مطالعه، باید در جای‌جای زندگی او مشخص باشد که به‌راستی یکی از مهم‌ترین آنها داشتن یک کتابخانه مرتب و زیباست.

معمولا نحوه چیدمان کتاب در کتابخانه به چند روش امکان‌پذیر است. از جمله:

  1. چیدمان با دسته بندی موضوعی
  2. چیدمان بر اساس رنگ ها
  3. چیدمان افقی کتاب ها
  4. چیدمان عمودی به ترتیب قد

blog post

کتابخانه چوبی

1- چیدمان کتابخانه با دسته بندی موضوعی

تصور کنید که در یک روز شیرین و خنک بهاری، فنجان گرمی‌چای به دست دارید و برای آرامش خاطر خود می‌خواهید خواندن کتاب تازه‌ای را شروع کنید. به سراغ کتابخانه خود می‌روید، اما چنان شلوغی و پراکندگی‌ای گریبان گیرتان می‌شود که حتی فراموش می‌کنید که به دنبال چه به اینجا آمده‌اید! پس قبل از هر چیز باید بدانید که جای هر کتابی در کجاست؟

در واقع ساده‌ترین و ابتدایی‌ترین راه برای چیدمان کتاب در کتابخانه، آن است که آن ها را بر اساس موضوع و مضمونی که دارند طبقه‌بندی کنید؛ برای مثال می‌توانید یک طبقه از کتابخانه خود را به کتاب‌های شعر و دیوان‌های شاعران نامی، طبقه‌ای را به رمان‌ها و طبقه‌ای را به کتاب‌های علمی‌و... اختصاص دهید. با این کار می‌توانید تکلیف خود را برای انتخاب هر موضوع و مضمونی از کتاب‌ها روشن کنید.

اما توجه داشته باشید که لازمه‌ی چیدمان کتاب در کتابخانه با این روش این است که شما کتاب‌های نسبتا زیادی با موضوعات متنوع داشته باشید.

مطلب پیشنهادی: مدل کتابخانه خانگی ساده، 1+10 خانواده کتاب دوست ایرانی!

blog post

عکاسی از خانه آبی خانم زینب محمودی

2- چیدمان کتاب در کتابخانه باید متعادل باشد

تعادل در چیدمان کتاب ها یعنی چه؟

  • چیدمان متقارن
  • چیدمان نامتقارن

برای تزیین کتابخانه منزل مخصوصا اگر در اتاق نشیمن منزلتان قرار دارد باید به چند نکته دقت کنید. اگر در این کتابخانه، تعداد کمی‌کتاب وجود دارد باید آن ها را به بهترین حالت ممکن چیدمان نمایید؛ بنابراین سعی کنید کتاب‌ها را به ‌صورت متقارن در دو طرف کتابخانه قرار دهید؛ یعنی برای مثال در سمت راست کتابخانه، چهار کتاب و در سمت چپ آن دو یا سه کتاب قرار دهید.

اگر شیوه نامتقارن را برای چیدمان کتاب‌های خود پیش‌گرفته‌اید بهتر است الگوی تعداد کتاب‌ها را برای طبقه‌های بعدی متفاوت‌تر تعیین کنید؛ مثلا اگر در طبقه اول سمت چپ سه کتاب گذاشته‌اید در همان سمت از طبقه بالا بهتر است تعداد آن‌ها را تغییر دهید. ایجاد تناسب و رعایت زیبایی کتاب‌ها در حقیقت می‌تواند ظاهر برازنده و چشم‌نوازی را برای کتابخانه شما به ارمغان آورد.

blog post

خانه خانم مریم ابطحی

3- چیدمان افقی کتاب ها در کتابخانه

چینش افقی کتاب‌ها بر روی یکدیگر یکی دیگر از روش‌های چیدمان کتاب در کتابخانه است که بیشتر جنبه دکوری به خود می‌گیرد. زیرا استفاده مداوم از کتاب‌هایی که با این روش چیده شده‌اند کمی‌سخت خواهد بود. به همین دلیل این شیوه از چیدمان کتابخانه کمتر توصیه می‌شود.

اما اگر تصمیمتان برای این کار جدی است باید نکاتی را مدنظر داشته باشید. ما فکر می‌کنیم که اگر کتابخانه دفتر و یا فضای کاری و رسمی‌خود را چیدمان می‌کنید، بهتر است که اصلاً سراغ چنین روشی نروید، اما اگر در فضای خانه هستید بهتر است برای چیدمان کتاب‌ها به‌صورت افقی در ابتدا ابعاد کتاب‌ها و در مرحله بعد، رنگ آنها را مدنظر قرار دهید تا شکل بهتری در چیدمان خود به دست آورید.

مطلب پیشنهادی: 7 قفسه و کتابخانه مدرن، برترین ها در ویترین کالای چیدانه!

blog post

کتابخانه نشیمن

4- چیدمان کتابخانه بر اساس رنگ کتاب‌ها

یکی از روش‌های جذاب چیدمان کتاب در کتابخانه، استفاده از رنگ های آن هاست. البته ممکن است کتاب های شما چنین تنوع رنگی برای عملی شدن این ایده را نداشته باشند اما به عنوان یک گزینه می‌توانید به آن فکر کنید. در این حالت کتاب ها علاوه بر عملکرد همیشگی‌شان، جنبه دکوراتیو و تزیینی نیز به خود می‌گیرند و می‌توانند در زیبانر شدن فضایی که کتاخانه در آن قرار دارد نیز کمک کنند.

blog post

کتابخانه در دکوراسیون اتاق

5- چیدمان کتاب، هر کدوم کجا؟

یک ایده کاربردی درباره نحوه چیدمان کتاب در کتابخانه جداسازی کتاب‌هاست. نه فقط به معنی جداسازی موضوعی، بلکه ایجاد یک کتابخانه مخصوص برای هر موضوع! البته در صورت امکان.

پیشنهادی که برایتان داریم این است که کتاب‌های آشپزی خود را بر روی پیشخوان آشپزخانه قرار داده و روی آن‌ها را بپوشانید تا آسیبی نبینند.

توجه داشته باشید که اگر در خانه خود کتاب‌هایی نفیس و عتیقه دارید بهتر است آن ها را از سایر کتاب‌های خود جدا نگه دارید، چراکه هم از نظر ظاهری و شکل جلد با آها تفاوت دارد و هم لازم است در نگهداری از آن دقت بیشتری داشته باشید.

پیش‌تر گفتیم که بهتر است هر مضمون از کتاب‌ها را در طبقه‌ای خاص قرار دهید، اما در اینجا به این نکته اشاره کردیم که در صورت امکان و داشتن فضای کافی می‌توانید هرکدام از موضوعات کتاب‌ها را در جای مخصوص به خود قرار دهید؛ برای مثال رمان‌ها و کتاب‌های متفرقه را بهتر است در نشیمن و کتاب‌های مرجع را در نزدیکی میزتحریر خود قرار دهید. برای قرار دادن کتاب‌های مرجع به شما پیشنهاد می‌کنیم که از داشتن یک طبقه در بالای میزتحریر خود غافل نشوید.

مطلب پیشنهادی: بهترین جای کتابخانه خانگی در دکوراسیون شما کجاست؟

blog post

کتابخانه چوبی پذیرایی

6- چیدمان عمودی کتاب ها به ترتیب قد

بهترین روش چیدمان کتاب در کتابخانه، چینش عمودی کتاب‌ها از بزرگ به کوچک است، آن‌هم به صورتی که کتاب‌های بلندتر در سمت راست و کتاب‌های کوچک‌تر در سمت چپ قرار بگیرند. علاوه بر این بهتر است که کتابخانه‌تان را به‌گونه‌ای بسازیذ که به فاصله 40 سانتی‌متر از سقف قرار گرفته باشد تا برای دسترسی به کتاب‌هایی که در طبقات بالا قرار دارند دچار مشکل نشوید.

blog post

کتابخانه چوبی

blog post

طراحی کتابخانه چوبی

7- تزینن کتابخانه منزل با وسایل دکوری!

درست است که وجود خود کتاب‌ها سراسر حس مثبت است و به‌خودی‌خود حال شما را خوب می‌کند، اما برای افزایش این حال خوب می‌توانید در کتابخانه خود کمی تنوع ایجاد کنید. پیشنهاد می‌کنیم که در کنار آن‌همه یار مهربان از چند عکس خانوادگی، گل‌های طبیعی و وسایل دکوری نیز برای تزیین کتابخانه منزل‌تان استفاده کنید.

مطلب پیشنهادی: فایل و کتابخانه ، 35 مدل پرکاربرد در نظم دهی!

blog post

طراحی کتابخانه خانگی

blog post

کتابخانه چوبی

کنج دل‌انگیز کتاب خوانی

اگر شما هم از آن دسته افرادی هستید که احتیاج به جنس متفاوتی از آرامش دارید، می‌توانید در صورت امکان، کنج دنجی را در منزل خود مدنظر قرار دهید و با قرار دادن یک کاناپه و میز کوچک، ساعات دلنشینی را در آن قسمت به مطالعه بپردازید، چای بنوشید و روح خود را شستشو داده و تغذیه کنید. قطعاً هرکدام از ما در برابر روح خود مسئول هستیم و کمترین کاری که می‌توانیم برای حفظ شخصیت و تفکر خود انجام دهیم آن است که مطالعه و خواندن کتاب را فراموش نکنیم. 

حرف آخر:

در این مقاله از چیدانه 7 ترفند چیدمان کتاب در کتاب خانه را مرور کردیم. از جمله چیدمان کتاب‌ها به صورت موضوعی، چیدمان افقی کتاب‌ها، چیدمان بر اساس رنگ کتاب و روش‌های دیگری که هر یک را توضیح دادیم. کتابخانه منزل‌تان را زیبا کنید تا اشتیاق بیشتری کتاب بخوانید. 

و البته فراموش نکنید که نه‌فقط کتاب خواندن، که کتاب خوب خواندن است که اهمیت دارد.

مطالب پیشنهادی:

منبع: مجله منزل

مژگان احمدی
نویسنده: مژگان احمدی

عضو تحریریه چیدانه| یه مهندس نرم افزار که به دیجیتال مارکتینگ و سئو سایت بسیار علاقه منده. تا حالا در زمینه های برنامه نویسی، طراحی سایت و سئو، تولید محتوا و رپورتاژ آگهی فعال بودم. به جز این کار مدلسازی معماری و رندر هم انجام میدم. در حال حاضر افتخار همکاری با تحریریه چیدانه رو دارم و کارم تولید محتوای سئو شده و نوشتن رپورتاژ آگهیه.

more_horiz
مطالب پیشنهادی
7 قفسه و کتابخانه مدرن، برترین ها در ویترین کالای چیدانه!

7 قفسه و کتابخانه مدرن، برترین ها در ویترین کالای چیدانه!

1399/12/27 ادامه مطلب
کتابخانه کنج دیواری، گوشه ها هم حرفی برای گفتن دارند!

کتابخانه کنج دیواری، گوشه ها هم حرفی برای گفتن دارند!

چیدمان کتاب در کتابخانه، 7 ترفند ساده!

چیدمان کتاب در کتابخانه، 7 ترفند ساده!

کسب و کارها پیشنهادی
طراحی و اجرای دکوراسیون داخلی مهندس مریم گائینی certificate
طراحی و اجرای دکوراسیون داخلی مهندس مریم گائینی

طراحی و اجرای دکوراسیون داخلی مهندس مریم گائینی

صنایع شیشه و آینه الماس جام certificate
صنایع شیشه و آینه الماس جام

صنایع شیشه و آینه الماس جام

کناف و معماری داخلی  آتیمان certificate
کناف و معماری داخلی  آتیمان

کناف و معماری داخلی آتیمان

نظرات (0)

برای ثبت نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.

از شنبه تا چهارشنبه ساعت 9 تا 17 پاسخگوی شما هستیم 021-23051173 support_agent