visibility 17630 today 1397/4/14

طراحی داخلی خانه سهراب و نسترن، راه حل زوج معمار برای پلان کج!

این بار به خانه‌ای دعوت شدم که محله آن خاطراتی را برایم زنده کرده است. خاطرات خوش خانه پدری در دوران نوجوانی! کمتر کسی را می‌توان یافت که در پایتخت زندگی کند، ولی مسیرش به سمت تجریش نخورده باشد. بازار تجریش و زیارت امامزاده صالح می‌تواند برای هرکسی بهانه خوبی باشد تا خودش را به این قسمت از شمیرانات برساند. سرتان را درد نیاورم بالاخره بعد از یک چرخ کوچک در کوچه‌پس‌کوچه‌ها و یادآوری خاطرات شیرین، خودم را به موقعیت موردنظر رساندم. ساعت ۱۰ صبح بود. زنگ در را زدم. در باز شد و وارد شدم. خانه‌ای آرام و زیبا! صاحب‌خانه با خوش‌آمد گویی من را به داخل راهنمایی کرد. آقای سهراب پیرانی و همسرش، خانم نسترن کاظمی، یک زوج هنرمند و دوست‌داشتنی هستند که میزبانان من بودند.

blog post

عکاسی منزل آقا و خانم پیرانی

تور خانه گردی در یک نگاه

 • تعداد افراد ساکن: یک زوج
 • سبک خانه: تلفیقی
 • موقعیت: تجریش
 • ملکیت: استیجاری
 • متراژ: ۹۸٫۵
 • تعداد اتاق‌خواب: ۲ خواب
 • تعداد سرویس بهداشتی: ۲ عدد
 • شغل ساکنین: معمار و طراح داخلی
 • رنگ غالب: آبی فیروزه‌ای و کرم
 • ویژگی برجسته طراحی: هماهنگی طراحی مبلمان با توجه به منزل استیجاری و پلان کج فضا
 • طراح: سهراب پیرانی و نسترن کاظمی
 • هزینه پروژه: ۱۳۰ میلیون تومان

blog post

عکاسی منزل آقا و خانم پیرانی

هدف و چشم‌انداز طراحی خانه

بعد از سلام و احوال‌پرسی از آنها خواستم تا اطلاعات اولیه‌ای را درباره خودشان بازگو کنند. آقای پیرانی این‌طور شروع کرد: هر دو معمار هستیم و علاقه شدیدی به طراحی داخلی داریم. من دانشجوی دکتری هستم و عکاسی را بسیار دوست دارم. همسرم دانشجوی ارشد معماری و عاشق هنر نقاشی است. حدود هفت ماه است که ازدواج کردیم. ما با هم توافق کردیم که برای خرید جهیزیه و لوازم شروع زندگی مشترکمان با یکدیگر مشورت نموده و لوازمی را تهیه کنیم که علاوه بر کاربردی بودن، هر دو از داشتن آنها خرسند باشیم؛ به همین منظور خانواده همسرم همکاری کردند و برای خرید هر چیز کوچکی نظر من را هم می‌پرسیدند. سعی کردیم حتی‌الامکان از خرید لوازم اضافی خودداری کنیم؛ برای این منظور قبل از خرید، تمام لوازم و مبلمان‌ را طراحی کردیم و طرح سه‌بعدی آنها را همراه با جزئیات ترسیم نمودیم.

blog post

عکاسی منزل آقا و خانم پیرانی

روند طراحی و خرید خانه

خرید لوازم برای این زوج جوان در دو روند کلی صورت گرفته است: یکی خرید لوازم اصلی و بزرگ خانه مانند سرویس چوب، یخچال و تلویزیون و... دیگری خرید وسایل جانبی و اکسسوری‌ها. سهراب اضافه می‌کند که به دلیل مشغله کاری نمی‌توانستیم وقت زیادی را به خرید اختصاص دهیم؛ به همین دلیل از خانواده‌هایمان تقاضا کردیم که ما را در این راه یاری نمایند. آنها به جستجوی لوازم موردنظر ما می‌رفتند و بعد از پیدا کردن آنها، من به همراه همسرم برای تأیید نهایی و خرید می‌رفتیم. بااینکه برای خرید کمک داشتیم، ولی این روند، حدود سه ماه و نیم طول کشید. همین‌جا فرصت را غنیمت می‌شمارم و از پدر و مادرهایمان برای همراهی‌شان در این مسیر سخت تشکر می‌کنم.

blog post

عکاسی منزل آقا و خانم پیرانی

احترام به نظرات یکدیگر در طراحی دکوراسیون خانه

از آنها پرسیدم که برای اظهارنظر با یکدیگر به مشکل برنخوردید؟ آقای پیرانی گفت:« خیر؛ چون ما فقط به دنبال تحمیل نظر شخصی به یکدیگر نبودیم. وقتی در جایی سردرگم می‌شدیم و نمی‌دانستیم نظر کدام‌یک را به کار بگیریم، شروع می‌کردیم به بررسی ایده بر طبق اصول معماری و طراحی داخلی و چون دلیل علمی و استاندارد داده می‌شد هر یک از ما به‌راحتی آن را می‌پذیرفتیم ». خانم کاظمی اضافه کرد:« البته من و سهراب بر سر یک‌چیز اختلاف‌سلیقه داریم، آن‌هم اینکه من به دنبال طرح‌های کج و منحنی هستم، ولی همسرم علاقه‌مند به طرح‌های چهارگوش و باقاعده است».

blog post

عکاسی منزل آقا و خانم پیرانی

blog post

عکاسی منزل آقا و خانم پیرانی

وقتی مشکل اصلی پیدا شد، پلان کج!

خرید لوازم تقریبا به پایان رسیده بود و ما به دنبال خانه موردعلاقه‌مان بودیم، اما در نهایت جایی قرار گرفتیم که کار ما را خیلی سخت کرد. به دلیل محدودیت‌هایی مجبور شدیم خانه‌ای را اجاره کنیم که طراحی پلان خوبی ندارد. فضای خانه، کجی زیادی دارد که همین امر باعث شد در چیدمان مبلمان با مشکل بزرگی روبه‌رو شویم. مثلا من عاشق مبل چستر هستم، ولی طول این مبل‌ها کمتر از ۲ متر نیست. ما خیلی تلاش نمودیم محل مناسبی برای قرار دادن آن پیدا کنیم. مسئله بعدی وجود کاغذدیواری به رنگ سبز و اکر بر روی دو دیوار از خانه بود. اصلا قصد نداشتم وارد این دورنگ بشوم برای همین از رنگ‌های آبی، کرم و طلایی استفاده کردم. برای رسیدن به هدف نهایی، چوب را ملاک اصلی قرار دادم و آن را در مبلمان اصلی به کار بردم. خوشبختانه رنگ کف خانه هم به رنگ انتخابی ما نزدیک بود.

blog post

عکاسی منزل آقا و خانم پیرانی

نقش جزئیات در خانه

به دلیل علاقه و فعالیتم در زمینه عکاسی از جزئیات زیادی در خانه استفاده کردم. مثلا از قاب‌های مشکی در قسمت‌های مختلف خانه استفاده نمودم تا به محیط جان ببخشم و دیوارها را به شکلی پاسپارتو کنم. در قسمت شومینه یک تابلو با طراحی خودم قرار دادم تا هر بار که به آن نگاه می‌کنم با انرژی بیشتری به کارم بپردازم، البته ابتدا می‌خواستم یک تابلو با این مضمون خریداری کنم، ولی با استفاده از تکنیک تایپوگرافی و کمی خلاقیت تصمیم گرفتم طراحی خودم را بر روی دیوار خانه، قاب بگیرم. برای هنری‌تر کردن این قسمت از دو کتاب و یک عینک کمک گرفتم و با تهیه چند شمع زیبا جلوه خاصی به این قسمت بخشیدم. هم‌چنین در قسمت ناهارخوری به دنبال یک عنصر مناسب بر روی دیوار می‌گشتم که بعد از مشورت با همسرم تصمیم گرفتم تابلویی که مادرم با هنرمندی تمام کشیده بود و به ما هدیه کرده بود را آویزان کنم.

blog post

عکاسی منزل آقا و خانم پیرانی

برای دکوراسیون منزل، هوشیارانه خرید کنید

هنگام خرید عجله نکردیم. همه‌جا را گشتیم و از افراد متخصص کمک گرفتیم. به نظر من همیشه خرید کردن کالاهای برند لازم نیست. وقتی شما می‌توانید یک کالایی را با قیمت مناسب و کیفیت خوب تهیه کنید، چرا باید هزینه بالایی پرداخت کنید، آن‌ هم فقط به خاطر برند! باید اعتراف کنم که من چراغ روی کنسول را از لاله‌زار با قیمت یک‌پنجم از همین چراغ در یک فروشگاه برند خریداری کردم. باید اضافه کنم که من هم به‌ کار برندهای معروف که در حال حاضر در کشور به فعالیت مشغول هستند، علاقه دارم، ولی به نظر من کسی که یک دکور چیده شده را از این فروشگاه‌ها خریداری می‌کند کار خاص و ویژه‌ای انجام نداده است. طراحی متفاوت طراحی‌ای است که با علم و آگاهی و کمترین هزینه انجام شود. ناگفته نماند که نمی‌توانم علاقه‌ام را نسبت به محصولات و چیدمان این فروشگاه‌ها یا نمایشگاه‌ها کتمان کنم، ولی ارزش و لذت کاری که خودم طراحی می‌کنم خیلی بیشتر از آنها است.

blog post

عکاسی منزل آقا و خانم پیرانی

blog post

عکاسی منزل آقا و خانم پیرانی

اتاق دوست‌داشتنی من!

محل دنج و دوست‌داشتنی سهراب در این خانه، اتاق کار است. اتاقی که تشکیل‌شده از یک کتابخانه باشکوه و دو میز کار است. او می‌گوید که بیشتر زمانش را در خانه در این قسمت می‌گذراند: « شاید باور نکنید، ولی آنقدر به میز کار و سیستم کامپیوتری‌ام علاقه دارم که گاهی با اینکه کار خاصی ندارم، سیستم را روشن می‌کنم، کمی در آن چرخ می‌زنم و آن را خاموش می‌کنم». البته باید تذکر بدهم که جمع‌آوری یک سیستم کامپیوتری قوی و خوب آرزوی هر طراح‌ سه‌بعدی کاری است، پس تعجب نکنید! سهراب با علاقه از طراحی میزهای کار اتاق می‌گوید که چطور آنها را خلاقانه با کمترین هزینه ساخته است. او با استفاده از صفحه روی کابینت با روکش چرم و تهیه پایه‌های آهنی (هماهنگ با بقیه آهن‌های مشکی در خانه) میزهای شکیل و ارزانی برای خودساخته است.

blog post

عکاسی منزل آقا و خانم پیرانی

نقطه عطف خانه

این زوج جوان با اشتیاق فراوان از علاقه‌شان به میز کنسول می‌گویند، میزی که با دقت و ظرافت تمام طراحی کرده‌اند. آنها می‌گویند که اینجا نقطه عطف و دوست‌داشتنی خانه‌مان است، محلی برای خودنمایی یک تابلوی زیبا از دستان هنرمند نسترن، این دختر دوست‌داشتنی! سهراب با اشتیاق، مراحل طراحی میز کنسول را این‌گونه توضیح می‌دهد:« در گذشته از چوب ام دی اف با روکش دلخواه استفاده می‌کردیم، روی آن را رنگ‌آمیزی می‌نمودیم و بعد آن را برش می‌زدیم، ولی در لبه‌های فارسی بر و برش خورده، چوب ریش‌ریش می‌شد ک دلیل آن ‌هم کندی اره یا ناشی بودن نجار بود. حالا کار در اروپا خیلی راحت‌تر شده است. آنها روی ‌ام دی اف‌ها را روکش نموده و سپس آنها را پرس می‌کنند و در نهایت نیز تخته چوب برش خورده را به فروش می‌رسانند. یکی از دوستانم که تجربه خوبی در این زمینه داشت تخته‌های چوب با این خصوصیت را به من معرفی کرد. ما خودمان اندازه میز را درآوردیم و تخته‌ها را به نجاری بردیم تا برایمان برش بزند، سپس پایه‌های آهنی خریداری کردم که می‌توان گفت که میز کنسولی را با طراحی خودمان با ارزان‌ترین قیمت به خانه آوردیم.

blog post

عکاسی منزل آقا و خانم پیرانی

قیمت وسایل خانه

هال و پذیرایی

 • میز صندلی 8 نفره ناهارخوری چستر: 75,000,000                
 • مبلمان 7 نفره چستر: 130,000,000             
 • میز جلو مبلی: 20,000,000               
 • میز کنسول (دست ساز):  52,000,000             
 • میز تلویزیون (دست ساز):  38,000,000         
 • فرش پذیرایی 3 متری: 6,000,000       
 • پرده: 40,000,000               
 • دکور بالای شومینه (دست ساز): 30,000,000               
 • دکور بالای میز کنسول (دست ساز): 18,000,000         
 • چراغ بالای مبل پذیرایی: 6,000,000         
 • چراغ روی میز کنسول: 5,000,000         
 • دکور بالای مبل دو نفره (دست ساز): 2,800,000
 • ست تلویزیون و سینمای خانگی: 125,000,000             
 • دکور جلوی شومینه: 3,500,000         

اتاق کار

 • میز کار (دست ساز)10,000,000        
 • دکور بالای میز کار: 1,400,000        
 • فرش: 6,000,000         
 • پرده: 10,000,000                
 • دکور گلدان‌ها: 2,000,000          

اتاق‌خواب

 • سرویس خواب: 85,000,000                
 • روتختی و تشک: 30,000,000                
 • پرده: 10,000,000                
 • دیوارکوب میز توالت: 2,400,000         
 •  چراغ آباژور برنجی: 5,000,000           

[[nid:230888 view_mode=col1]]

روش های خرید مجله منزل:
◉ خرید اشتراک مجله منزل (نسخه چاپی): https://goo.gl/8rRgML
◉ خرید نسخه الکترونیکی از اپلیکیشن طاقچه: https://goo.gl/aDI9kB
◉ خرید نسخه الکترونیکی از اپلیکیشن فیدیبو: https://goo.gl/PvFvQc
- همچنین شما می توانید شماره جدید ماهنامه منزل را هفته اول هر ماه از کیوسک های روزنامه فروشی سراسر کشور تهیه نمایید.

منبع: مجله منزل | نویسنده: سمیه منوچهری | عکاس: حسین گلیار

نویسنده:

کارشناسی مهندسی معماری از دانشگاه سراسری شیراز - دانشکده هنر و معماری کارشناسی ارشد طراحی داخلی از دانشگاه سوره - دانشکده معماری مدیر محتوا در وبسایت چیدانه نویسنده در مجله منزل

more_horiz
مطالب پیشنهادی
مبل ال راحتی، کجا باشه بهتره؟

مبل ال راحتی، کجا باشه بهتره؟

1398/11/23 ادامه مطلب
طراحی داخلی خانه سهراب و نسترن، راه حل زوج معمار برای پلان کج!

طراحی داخلی خانه سهراب و نسترن، راه حل زوج معمار برای پلان کج!

ساختمان با سقف شیب دار، ساختمان مسکونی 106 مهرشهر

ساختمان با سقف شیب دار، ساختمان مسکونی 106 مهرشهر

کسب و کارها پیشنهادی
گروه صنعتی الکومودو certificate
گروه صنعتی الکومودو

گروه صنعتی الکومودو

گالری آریازی certificate
گالری آریازی

گالری آریازی

کناف و معماری داخلی آتیمان certificate
کناف و معماری داخلی آتیمان

کناف و معماری داخلی آتیمان

نظرات (0)

برای ثبت نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.

از شنبه تا چهارشنبه ساعت 9 تا 17 پاسخگوی شما هستیم 021-23051173 support_agent