تاثیر رنگ در دکوراسیون داخلی، روانشناسی و کاربرد آن!

رنگ بخش مهمی از زندگی ما است. از انتخاب لباس گرفته تا انتخاب مبلمان منزل یا محل کار، رنگ به عنوان یک اصل اساسی اطراف مارا احاطه کرده و به بخشی از روزمرگی ما تبدیل شده است، به طوری که شخصیت افراد را می شود از ترکیب رنگی انتخابی شان شناخت. در این مطلب چیدانه قصد دارد با راهنمایی گروه معماری محمدرضا اطمینان مهر با روانشناسی رنگ ها و ترکیب آنها در دکوراسیون داخلی آشنا شود؛ پس با ما همراه باشید.

رنگ در دکوراسیون داخلی، رنگ های گرم و سرد

شناخت رنگ ها

رنگ و تاثیر آن در زیبایی محل زندگی یا محل کار، امری است که می توان آن را نخستین چالش در انتخاب مبلمان و طراحی داخلی دانست. به گفته گروه معماری محمدرضا اطمینان مهر، فرآیند بصری که با دیدن رنگ در چشم و مغز شکل می گیرد، با فرآیندهای دنیای روانشناختی همراه است و همچنین بازتابهایی از تجربه رنگ در درون افراد بوجود می آید که بر روی شناخت های حسی و فکری شان اثر می گذارد. برای مثال به کار بردن رنگ قرمز در دکوراسیون داخلی می تواند موجب افزایش اشتها شود و انرژی و هیجان محیط را بیشتر کند، رنگ آبی دقیقا برعکس قرمز اشتها را کور می کند و فضا را آرام و ساکت جلوه می دهد.پس با توجه به اینکه رنگ ها تاثیر عمیقی بر ما دارند، برای انتخاب رنگ دکوراسیون داخلی فضای مورد نظرمان، ضروری است که به غیر از سلیقه شخصی، به روانشناسی رنگ ها و تاثیرات آن ها هم توجه ویژه داشته باشیم.

blog post

طراحی داخلی شفیعی

رنگ و روشنایی

رنگ ها در تنظیم نور محیط بسیار تاثیرگذارند. هر یک از رنگ ها با توجه به بازتاب خود می توانند نور را منعکس یا جذب کنند. فضایی که در طراحی آن از رنگ های روشن استفاده شده روشن تر از فضایی که در آن از رنگ های تیره استفاده شده به نظر می آید. همانطور که گروه معماری محمدرضا اطمینان مهر اشاره می کند، باید به تناسب میان رنگ ها توجه ویژه ای داشته باشیم. مثلا رنگ مبلمان با رنگ پرده ها و دیوارها و کف پوش باید هماهنگ باشد، پس انتخاب درجه روشنایی رنگ نکته بسیار مهمی است که نباید از آن غافل شد.

روانشناسی رنگ ها

رنگ در دکوراسیون داخلی، رنگ گرم در دکوراسیون داخلی

رنگ در دکوراسیون داخلی

برای رسیدن به ارزش روانشناختی هر رنگی، بهتر است آن رنگ را در ارتباط با سایر رنگ ها بسنجیم. البته وقتی از یک رنگ نام می بریم، مهم است بدانیم آن رنگ دارای چه درجه روشنی است و با چه رنگی هم خانواده است و همینطور باید بدانیم آن رنگ در دسته رنگ های گرم جای می گیرد یا در دسته رنگ های سرد. به طور کلی رنگ های گرم هیجان و احساس گرمی را در افراد ایجاد می کنند و رنگ های سرد باعث القای آرامش و خونسردی می شوند.

blog post

طراحی داخلی شفیعی

blog post

طراحی داخلی خانم/آقای حسینی

برای مثال بد نیست از رنگ زرد نام ببریم. نوردهی رنگ زرد از همه رنگ ها بیشتر است، رنگ نشاط آوری است که پر از انرژی بوده و استفاده از آن در فضاهای کوچک می تواند احساسات مثبت را القا کند، تمرکز را افزایش داده و فعالیت ذهنی را تحریک کند. اما اگر همین رنگ در مقیاس بزرگ تر استفاده شود ممکن است باعث تحریک اعصاب شود.

blog post

طراحی داخلی خانم/آقای اکبری

blog post

طراحی داخلی

blog post

طراحی داخلی خانم/آقای اکبری

اگر بخواهیم یک رنگ مناسب قابل استفاده برای همه مکان ها نام ببریم، رنگ سبز بهترین گزینه است. همه ما می دانیم که سبز رنگ طبیعت است و استفاده از آن در دکوراسیون داخلی به محیط طراوت و شادابی می بخشد و موجب آرامش می شود.

رنگ در دکوراسیون داخلی

اگر شما هم برای انتخاب رنگ دکوراسیون داخلی منزل یا محل کارتان نیاز به مشاوره و راهنمایی تخصصی دارید، پیشنهاد چیدانه به شما گروه معماری محمدرضا اطمینان مهر است. برای مشاهده پروژه های اجرایی و تماس با این گروه به پروفایل آن ها در چیدانه سر بزنید.

نویسنده: صبا صوفی | تحریریه چیدانه

صبا صوفی
نویسنده: صبا صوفی

کارشناس ارشد عکاسی عکاس صنعتی، تبلیغات، دکوراسیون و معماری مترجم و نویسنده عضو تیم تحریریه چیدانه

more_horiz
مطالب پیشنهادی
طراحی داخلی اداری و تاثیر آن بر روانشناسی کار

طراحی داخلی اداری و تاثیر آن بر روانشناسی کار

معجزه چرخه رنگ در دکوراسیون منزل

معجزه چرخه رنگ در دکوراسیون منزل

روانشناسی رنگ فرش، نکته‌هایی برای خرید بهتر

روانشناسی رنگ فرش، نکته‌هایی برای خرید بهتر

1398/11/29 ادامه مطلب
کسب و کارها پیشنهادی
آقای فرش certificate
آقای فرش

آقای فرش

چوب صنعت پاسارگاد certificate
چوب صنعت پاسارگاد

چوب صنعت پاسارگاد

کاشی دست ساز کارگاه هستی certificate
کاشی دست ساز کارگاه هستی

کاشی دست ساز کارگاه هستی

نظرات (0)

برای ثبت نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.

از شنبه تا چهارشنبه ساعت 9 تا 17 پاسخگوی شما هستیم 021-23051173 support_agent