visibility 20820 today 1397/3/31

زمان کاشت سبزی رسیده، عقب نمونی!

زمانی که قصد خوردن سبزی همراه با وعده غذایی دلچسب تان را دارید، اگر خوش شانس باشید باید به سراغ همان سبزی فروشی که همیشه روی چرخ دستی خود در محل سبزی های دسته بندی شده را می فروشد، بروید. اگر هم از نعمت داشتن این نوع سبزی فروش در نزدیک خانه خود محروم هستید، باید به سراغ نزدیک ترین میوه فروشی محل بروید تا اگر سبزی خوردن برایش باقی مانده باشد، آنچه مد نظر دارید را تهیه کنید. ولی باید بدانید که راه حل آسان تری وجود دارد و آن هم پرورش سبزی خانگی برای خودتان است. کاشت و پرورش سبزی در خانه ساده تر از چیزی است که فکرش را می کنید. به زودی و در عرض چند دقیقه همه فوت و فن روش کاشت سبزی در خانه را یاد خواهید گرفت:

در خصوص نگهداری از گیاهان چند فاکتور مهم را باید در نظر بگیرید: نور، دما، رطوبت، آب و خاک مناسب. نیازی نیست بترسید! در هر خانه ای می توان به راحتی شرایط مناسب برای پرورش و رشد گیاهان را بوجود آورد.

گلدان سبزی در خانه

برای سبزی خوردن نور خانه را تامین کنید

در بیشتر خانه ها می توان مکان آفتابگیری را پیدا کرد تا نور مورد نیاز سبزی ها تامین شود. سبزی ها بطور کلی به نور فراوانی نیاز دارند تا بتوانند رشد کرده و طعم خوبی داشته باشند. بنابراین بهترین راه حل این است که گلدان سبزی را در نزدیکی پنجره نورگیر خانه قرار دهید و البته حواستان به سایه انداز درختان بیرون خانه هم باشد.

مطلب پیشنهادی: گیاهان خوراکی، از سبزی کاری در آشپزخانه لذت ببرید!

نور فلورسنت در رشد گیاهان

اگر هم خانه شما چندان نورگیر نیست، نگران نباشید! نور فلورسنت و چراغ رشد گیاه با تامین نور مصنوعی ولی شبه طبیعی، سبزی ها را از داشتن محیط پرنور ارضا می کنند. برای اغلب سبزی های خوراکی، حدود 8 ساعت نور خورشید یا نور فلورسنت کافی است.

مطلب پیشنهادی: چراغ رشد گیاه، خریدی عالی برای خانه کم نورتان!

گلدان های سبزی پشت پنجره

هوا را زیاد گرم یا سرد نکنید!

می دانید؟ یکی از مزیت هایی که کاشت سبزی در منزل نسبت به فضای بیرون و باغچه دارد، این است که فارغ از هر فصلی که هستید، می توانید برای این عمل دست به کار شوید. در هوای آزاد با گرم و سرد شدن هوا، امکان آفتاب سوختگی در اوج گرمای تابستان و یخ زدگی در سرمای زمستان وجود دارد. ولی در فضای خانه به هیچ وجه اینطور نیست. دمای ایده آل ما برای زندگی در خانه دمای بهینه ای است که توسط لوازم گرمایشی یا سرمایشی ایجاد می شود و همین دما برای کاشت گیاهان هم در بیشتر مواقع مناسب است. دمای حدود 16-24 درجه سانتی گراد برای رشد سبزی ها مناسب است. البته این نکته را نباید فراموش کنید که سرما یا گرمایی که از کنار پنجره وارد خانه می شود، می تواند برای گلدان های سبزی شما آسیب رسان باشد. پس نه گلدان ها را در معرض باد خنک یا گرمای لوازم سرمایشی-گرمایشی قرار دهید و نه اجازه دهید گرما و سرمای فضای بیرون برای آنها آسیب رسان باشد.

مطلب پیشنهادی: سیستم های تهویه مطبوع: هوای دلپذیر را مهمان خانه کنیم!

کاشت سبزی

در کنار دمای مناسب، تهویه و گردش هوا هم برای رشد بهتر سبزی ها مناسب است. یکی از نکات بسیار مهمی که برای پرورش سبزی خانگی اهمیت دارد، این است که اگر گلدان ها را در فضای آشپزخانه نگه می دارید، به دمای آن توجه کنید. فرقی نمی کند که در فصل گرم هستید یا فصل سرد؛ آشپرخانه به دلیل پخت و پز مدام و روشن بودن اجاق گاز، دمای نسبتا بالایی دارد. پس گلدان سبزی را در محلی قرار دهید که فاصله کافی با گرمای اجاق گاز را حفظ کند.

مطلب پیشنهادی: کشاورزی شهری، از توت فرنگی تا فلفل را در خانه بکارید!

آبیاری سبزی خوردن

این گلدان ها باید سیراب شوند

آبیاری گلدان های سبزی بسیار مهم است. اگر آب به میزان کافی به آنها نرسد، ممکن است زندگی و عمرشان به خطر بیفتد. به دلیل اینکه گلدان های کوچکی خانه سبزی های شما می شود، ریشه های نسبتا سطحی دارند و البته به طور کلی به دلیل اینکه اغلب علفی و یک ساله هستند هم ریشه های چندان عمیقی ندارند. بافت ظریف و نازک برگ و ساقه سبزی خوردن در حدی نیست که بتواند آب مورد نیازش را در خود ذخیره کند و باید آن را از محیط بیرون دریافت کنند. بهتر است خاک سبزی ها را مرطوب نگهدارید و هر روز آنها را آبیاری کنید. این نکته را به یاد داشته باشید که وقتی به تازگی بذر سبزی ها را در گلدان کاشته اید، تا زمانی که جوانه زده و ریشه بدهد، با اسپری سطح خاک را آبپاشی کنید. چرا اسپری؟ بذر سبزی ها کوچک و سبک است و اگر آب زیادی به سطح خاک داده شود، با فشار آب می توانند به راحتی شسته شده، به عمق گلدان و یا اطراف آن بروند.

مطلب پیشنهادی: آبیاری گیاهان آپارتمانی، زیر گلدانی را غرق در آب کنید!

پس از اینکه سبزی های شادابتان سر از خاک بیرون آوردند، بدانید که به جز آبیاری روزانه، به اسپری برگی هم نیاز دارند. برای شادابی و تازگی برگها تامین رطوبت را با اسپری روی برگ سبزی ها انجام دهید.

خاک مناسب برای کاشت سبزی

خاک گلدان هم خیلی مهم است

درست است که رشد و پرورش سبزی بسیار آسان و راحت است، ولی نیاز به مقدماتی دارد که باید به آن توجه کرد. خاک به عنوان بستر گیاه باید با دقت بسیاری انتخاب شود. برای کاشت بذر سبزی از خاک نرم و مغذی استفاده کنید. این خاک نه باید مانند خاک رس سنگین و نه مثل شن و ماسه سبک باشد. خاک باغچه انتخاب خوبی برای گلدان سبزی شماست. برای اینکه مواد مغذی به گیاه برسد از کمپوست گیاهی هم در ترکیب با خاک باغچه استفاده کنید.

مطلب پیشنهادی: کمپوست خانگی، با زباله های آشپزخانه کود درست کنید!

کوتاه کردن سبزی خوردن

کدام گلدان مناسب تر است؟

برای کاشت بذر سبزی می توانید از گلدان های متنوعی استفاده کنید. فقط نکته ای که در انتخاب گلدان اهمیت دارد، عمق آن است که باید حداقل 10-15 سانتی متر باشد. می توانید تعداد گلدان ها را با توجه به تعداد سبزی های خوراکی که می خواهید بکارید، انتخاب کنید یعنی هر گلدان یک نوع سبزی! زهکش گلدان هم مهم است، زهکش در واقع سوراخ های انتهایی گلدان است که اجازه می دهد آب اضافی از درون آن خارج شود. باقی ماندن این آب درون گلدان می تواند موجب غرقابی شدن ریشه و خفگی گیاه شود. همچنین آب به مرور زمان گندیده و سبزی را هم از بین می برد. پس زیرگلدانی هم برای گلدان شما مورد نیازتان قرار می گیرد.

مطلب پیشنهادی: ساخت گلدان با وسایل ساده، سبزی ها را اینجا بکارید!

نامگذاری گلدان ها

مراحل کاشت سبزی در گلدان

حال که نیازهای سبزی خوراکی را خوب متوجه شده اید، باید دست به کار شوید:

 • مرحله اول- گلدان مورد نظر خود را انتخاب کنید. می توانید از قوطی پلاستیکی مواد غذایی هم به عنوان گلدان استفاده کنید. فقط سوراخ زهکش را فراموش نکنید. کاشت سبزی در سبد پلاستیکی، کاشت سبزی در سبد میوه و غیره هم امکان پذیر است.
 • مرحله دوم- تعدادی سنگ کوچک در انتهای گلدان قرار دهید.
 • مرحله سوم- دو سوم گلدان را از خاک مغذی که تهیه کرده اید، پر کنید.
 • مرحله چهارم- بذرها را روی سطح خاک بریزید. حجم بذرها نه چندان متراکم باشد که روی هم بیفتند و نه آنقدر کم که با فاصله بسیار زیادی از هم قرار بگیرند. بهتر است بذر را مانند لایه ای روی تمام سطح خاک بپاشید. (بذر سبزی خوردن را به دلیل اینکه ریز و نه چندان سخت است، نیازی نیست قبل از خاک خیس کنید.)
 • مرحله پنجم- روی بذرها را با کمی خاک بپوشانید. البته نیازی نیست تمام یک سوم باقی مانده گلدان را از خاک پر کنید در حدی خاک بریزید که روی بذرها را بگیرند.

آبپاشی بذر کاشته شده

 • مرحله ششم- با اسپری، سطح خاک را مرطوب کنید و این رطوبت را هر چند ساعت چک کرده و آن را با دوباره تجدید کنید.
 • مرحله هفتم- گلدان سبزی خانگی خود را در محل مناسبی که در نظر دارید، قرار دهید. قطعا با توجه به توضیحات قبلی، مکان انتخابی شما بهترین گزینه است.
 • مرحله هشتم- اگر چند گلدان با بذرهای مختلف کاشته اید، روی برچسب نام هر سبزی را نوشته و روی گلدان ها بچسبانید تا بدانید که با جوانه زدن هر بذر، منتظر کدام سبزی خوش عطر و طعم باید باشید. فراموش نکنید که بذر انواع مختلف سبزی، برای جوانه زدن به طول دوره متفاوتی نیاز دارد.

جوانه زنی گیاهان

 • مرحله نهم- با کمی صبر و رسیدگی سبزی های خانگی شما سبز می شوند.

شما هم می توانید نظرات خود و تجربه های کاشت سبزی در منزل را در بخش افزودن دیدگاه با چیدانه به اشتراک بگذارید. برای خواندن مطالب بیشتری در مورد باغبانی و گیاهان خانگی به بخش مربوطه سری بزنید. 

​نویسنده: صدف حقیقت | تحریریه چیدانه 

نویسنده:

کارشناسی ارشد طراحی محیط زیست- دانشگاه تهران معماری داخلی- پردیس هنرهای زیبا عضو تیم تحریریه چیدانه و مجله منزل

more_horiz
مطالب پیشنهادی
نگهداری از بذر، این 3 نکته را دست کم نگیرید!

نگهداری از بذر، این 3 نکته را دست کم نگیرید!

زمان کاشت سبزی رسیده، عقب نمونی!

زمان کاشت سبزی رسیده، عقب نمونی!

کاشت سبزی خوردن در خانه، خودت هم از پسش برمیای!

کاشت سبزی خوردن در خانه، خودت هم از پسش برمیای!

کسب و کارها پیشنهادی
لوازم مبل سینا certificate
لوازم مبل سینا

لوازم مبل سینا

صنایع چوب چوتاش          certificate
صنایع چوب چوتاش

صنایع چوب چوتاش

کاغذدیواری و پارکت خانه تیمبرلند certificate
کاغذدیواری و پارکت خانه تیمبرلند

کاغذدیواری و پارکت خانه تیمبرلند

نظرات (0)

برای ثبت نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.

از شنبه تا چهارشنبه ساعت 9 تا 17 پاسخگوی شما هستیم 021-23051173 support_agent