معرفی 4 کتاب درباره رنگ در دکوراسیون و طراحی داخلی

معرفی کتاب و کالای فرهنگی: در هر رشته هنری که فعالیت داشته باشید شاید یکی از ابتدایی ترین موضوعاتی که باید به یادگیری و مطالعه در خصوص آن بپردازید مبحث "رنگ شناسی" است. کسب اطلاعات پایه، نخستین گام شما برای این کار است، اما نباید فراموش کنید که این مفاهیم متناسب با هر رشته ای، مباحث مربوط به خود را خواهد داشت. رنگ ها در هر جایگاهی با حفظ هویت خود، معنا و مفهوم تازه ای به خود می گیرند بنابراین در طراحی داخلی ساختمان نیز نقشی متفاوت را ایفا خواهند کرد. چیدانه در این مطلب قصد دارد کتاب هایی با موضوعات رنگ و رنگ در دکوراسیون داخلی را معرفی کند تا شاید بتواند شما را در این راه یاری دهد.

عنوان کتاب : هنر رنگ

 • مولف: یوهانس ایتن
 • مترجم: زنده یاد عربعلی شروه
 • انتشارات: یساولی

کتاب "هنر رنگ" اثر یوهانس ایتن شاید یکی از مهم‌ترین آثار آموزشی در مورد زیبایی‌شناسی رنگ است و با آن‌که سال ها از انتشار آن می‌گذرد از معتبرترین منابع هنری و رایج‌ترین کتاب‌های مقدماتی آموزش رنگ به شمار می‌رود. این کتاب بهترین گزینه برای یادگیری اصول پایه ای رنگ شناسی است. ایتن در این کتاب از یک طرف به علم و از طرف دیگر به کشف و شهود ارج می‌نهد و همواره با توجه به این دو، آموزش خود را ادامه می‌دهد. وی همچنین سلیقه‌های شخصی و دید بی‌طرفانه را در رنگ مورد توجه قرار می‌دهد و ما را با آنها آشنا می‌سازد. اجرای تمرین‌ها و توجه به نکاتی که ایتن در کتاب بیان کرده می‌تواند شما را در امر آشنایی با رنگ و تضادهای هفتگانه آن آشنا سازد.

مطلب پیشنهادی: معرفی کتاب های خواندنی طراحی دکوراسیون

عنوان کتاب: رنگ در دکوراسیون و طراحی داخلی

 • مولف: جوانا کاپستیک، مریل لوید
 • مترجم: فرزانه سالمی، مهسا ذوالریاستین
 • انتشارات: پشوتن

کتاب " رنگ در دکوراسیون و طراحی داخلی" شما را با نکات مهم و اصلی در تئوری رنگ‌ها آشنا می‌کند و اصول رنگ، نور، فضا، بافت، مواد، میزان و رنگ‌آمیزی را مورد بررسی قرار می‌دهد و در عین حال نشان می‌دهد که چگونه رنگ‌های مختلف بر فضای اتاق تاثیر می‌گذارند. این کتاب، همچنین توصیه‌هایی در مورد الهام گرفتن از رنگ‌ها و مواد طبیعی به عنوان نقطه‌ی آغاز ترکیب رنگ ارائه می‌دهد. در عین حال، این کتاب، جزئیات بیشتری در خصوص نوع رنگ، طبیعی یا غیرطبیعی بودن آن و استفاده از رنگ‌ها در روشنایی روز و فصل‌های خاص ارائه می‌دهد. با استفاده از این راهنمایی ها، شما می‌توانید رنگ مناسب را برای یک اتاق، یعنی برای دیوارها، سقف، کف زمین و اثاثیه انتخاب کنید و فضای مطلوب خود را با ایجاد سایه‌روشن‌های مناسب پدید آورید.

مطلب پیشنهادی: معرفی کتاب های نورپردازی در طراحی داخلی

عنوان کتاب: رنگ های دکوراتیو ( پالتهای رنگ در طراحی داخلی )

 • نویسندگان: آنا کاسابیان، مارتا گیل، مارک مک­کاولی
 • ترجمه: آبتین گلکار
 • ناشر: نشر هنر معماری قرن

کتاب "رنگ های دکوراتیو" نه تنها اطلاعات مورد نیاز شما را برای انتخاب صحیح رنگ در یک فضا تأمین می­کند، بلکه ابزارهایی نیز برای به وجود آوردن منظره­ ی دلخواه شما ارائه می­ دهد. "رنگهای دکوراتیو" همانند یک کارشناس رنگ همیشه در کنار شما برای انتخاب رنگ های صحیح به شما یاری می­ رساند. "رنگ های دکوراتیو" شامل اطلاعات زیر است:

 • راهنمایی هــایی در زمینـه­ ی رنگ از طراحان حرفه ­ای، که به شما امکــان می­ دهد آگاهــانه در هر فضـای داخلی، از رنگ مناسب آن فضا استفاده کنید.
 •  صدهــا ترکیب رنگی مرتبط با حـــال و هوا و جوّهای مختلف، که به شمــا در ترکیب و هماهنگ کردن رنگ ها کمک می­کنند.
 •  توصیه­ های طراحی عملی، که امکان تزئین و دکوراسیون خانه و آپارتمان شما را با رنگ فراهم می­آورد.
 •  یک آزمون رنگ ابتکاری که به شما کمک می­کند رنگ های غالب، ثانوی و کمکی را در هر اتاق خانه ­تان

مطلب پیشنهادی: معرفی ۴ مجله معتبر معماری در ایران

عنوان: رنگ مدرن ( کاربرد رنگ در معماری داخلی )

 • نوشته: سارا لینچ
 • ناشر: نشر هنر معماری قرن
 • ترجمه: فرید عابدین شیرازی

رنگ هایی را استفاده کنید که دوست دارید. این راهنمای رنگ با تردید میانه ­ای ندارد: مسیری است سریع از توصیه، انگیزه و ایده­ هایی برای افرادی که نیاز به هیجان و انرژی رنگ های درخشان و ناب در طراحی داخلی دارند. نویسنده این کتاب معتقد است: رنگ، وضعیت ذهن را باز می تاباند. مسیری باستانی و تجریدی برای بیان عقیده و شیوه شخصی است. او می گوید قواعد و دکوراسیون محافظه کارانه را فراموش کنید و قدرت رنگ را وادار کنید تا برایتان اقدام کند. از رنگ برای روحیه دادن، پنهان کردن یا برجسته نموده جزئیات معماری، دگرگون ساختن اتاقهای ملالت بار و راهروهای دلگیر، و افزودن عمق، ارتفاع و نور به هر مکانی استفاده کنید. بیامیزید ، هماهنگ سازید و از رنگ هایی که دوست دارید لذت ببرید. اتاق هایتان را به گونه ای ببینید که تاکنون ندیده اید. مباحثی که در این کتاب خواهید به شرح زیر است:

 • چه رنگ هایی با هم هماهنگ هستند: بهترین ترکیب ها برای تاثیرات دراماتیک.
 • نکات قابل توجه در مورد رنگ: انتخاب، کاربرد و هرچیزی که نیاز دارید درباره تغییر دکوراسیون با هر طیف بخصوصی بدانید.
 • بازسازی های سریع در هنگامی که رنگ ها اشتباه از آب درمی آیند.

به ما بگویید: آیا تا به حال یکی از این کتاب ها را مطالعه کرده اید؟ نظرشما در خصوص محتوای آنها چیست؟ نظرات خود را با ما در بخش مشاوره دکوراسیون چیدانه با ما، اهالی فن چیدانه، کارشناسان و دیگر مخاطبان در میان بگذارید. در این بخش ما را با دیگر کتاب ها و نشریات مفید و تخصصی آشنا کنید.

مطالب بیشتر: ترکیب رنگ های امروزی در دکوراسیون داخلی
ترکیب رنگ ها برای یک خانه رنگین کمانی
معجزه چرخه رنگ در دکوراسیون منزل
استفاده از رنگ ها، عناصر معجزه گر در دکوراسیون داخلی

منبع: گردآوری شده در تحریریه چیدانه

لاله داورپناه
نویسنده: لاله داورپناه

کارشناس محتوا طراح پروژه‌های معماری، دکوراسیون داخلی و فضای سبز سوابق کاری در چیدانه: عضو تیم تحریریه وب سایت چیدانه - نویسنده و ادیتور عضو تیم تحریریه وب سایت چیدانه - ادمین شبکه های اجتماعی دبیر تحریریه مجله منزل سردبیر مجله منزل مدیر دپارتمان تولیدات چندرسانه ای وبسایت چیدانه مدیر آموزش آکادمی چیدانه سوابق تحصیلی: فارغ التحصیل کاردانی معماری از موسسه آموزش عالی آپادانا- شیراز فارغ التحصیل کارشناسی معماری از موسسه آموزش عالی میرداماد- گرگان دانش آموخته دوره عالی تکنولوژی معماری از قطب علمی معماری دانشگاه تهران دانشجوی کارشناسی ارشد معماری منظر در دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران جنوب

more_horiz
مطالب پیشنهادی
5 کتابخانه برتر تهران برای اهل کتاب

5 کتابخانه برتر تهران برای اهل کتاب

3 کتاب برای آشنایی با آثار معماران ایرانی و اصول طراحی داخلی

3 کتاب برای آشنایی با آثار معماران ایرانی و اصول طراحی داخلی

7 ایده استفاده از رنگ قرمز در دکوراسیون داخلی منزل

7 ایده استفاده از رنگ قرمز در دکوراسیون داخلی منزل

کسب و کارها پیشنهادی
فرش دو لایه مدما certificate
فرش دو لایه مدما

فرش دو لایه مدما

مبلینا certificate
مبلینا

مبلینا

شومینه و باربیکیو تاج certificate
شومینه و باربیکیو تاج

شومینه و باربیکیو تاج

نظرات (0)

برای ثبت نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.

از شنبه تا چهارشنبه ساعت 9 تا 17 پاسخگوی شما هستیم 021-23051173 support_agent