قانون رنگ ها، اصل 60-30-10 در دکوراسیون چیست؟

 

قوانین در دکوراسیون به شما این امکان را می دهند که به یک نتیجه و طرح ایده آل برسید. رنگ ها هم به عنوان یکی از مهم ترین مباحث در دکوراسیون داخلی، قوانین و اصول خاص خود را دارند و دنیایی زیبا اما بسیار گسترده را پیش روی ما قرار می دهند. من قبلا در یکی از مطالبم اشاره ای به قانون 60-30-10 داشتم اما به دلیل پر اهمیت بودن، تصمیم گرفتم در این مطلب بیش تر به آن بپردازم. این قانون در واقع به معنای ایجاد تعادل بین رنگ هایی است که می خواهید در کنار هم در یک فضا به کار ببرید. 

قانون ترکیب رنگ ها

قانون ترکیب رنگ ها

نحوه استفاده از قانون 60-30-10

طبق این قانون، 60٪ رنگ اصلی برای اتاق شما است. یعنی شما در حدود 60 درصد فضا را به رنگ اصلی تان اختصاص می دهید. به طور مثال در یک اتاق نشیمن، این 6 درصد شامل دیوارها، کف، وسایل بزرگ مانند فرش و مبلمان می شود. با این کار رنگ اصلی به عنوان رنگ زمینه یا بک گراند کار شما قرار می گیرد. 30٪ برای رنگ ثانویه است، رنگ دومی که می خواهید در کنار رنگ اصلی به کار بگیرید. این رنگ می تواند برای وسایل دیگر مانند پرده ها، صندلی ها و حتی یکی از دیوارها استفاده شود. رنگ ثانویه از رنگ اصلی شما پشتیبانی می کند اما به اندازه ای متفاوت است که می توان آن ها را از یکدیگر تشخیص داد.

در نهایت به رنگی می رسیم که به میزان 10٪ در فضا دیده می شود. این رنگ برای لوازم جانبی، دکوری ها، کوسن ها و وسایل کوچک تر به کار می رود. به طور مثال در یک اتاق خواب، می تواند رنگ بالش روی تخت، چراغ های روی میز کنار تخت و ... باشد.

مطلب پیشنهادی : بهترین ترکیب رنگ در دکوراسیون منزل، 20 انتخاب محبوب!

ترکیب رنگ در دکوراسیون

ترکیب رنگ ها در دکوراسیون

شکستن قانون 60-30-10

حتما این سال برای شما پیش آمده که چرا همه از این قانون در طراحی و دکوراسیونشان استفاده نمی کنند. علت این امر این است که قوانین در دکوراسیون به طور 100% به کار گرفته نمی شوند و به قدری این حرفه گسترده و بی انتهاست که می تواند با شکست هر قانون، قوانین تازه ای در آن به وجود آورد. اگر شما علاقه ای به قانون60-30-10 ندارید یا فکر می کنید که در طراحی فضا کمکی نمی کند، پس به روش های زیر آن را بشکنید.

قانون 110٪

یکی از روش هایی که می توانید با آن قانون قبلی را از بین ببرید این است که از ترکیب 110٪ استفاده نمایید. این به این معنی است که شما می توانید 60٪ برای اصلی رنگ خود و 30٪ برای رنگ ثانویه انتخاب کنید، اما به جای یک رنگ، دو رنگ را به میزان 10% به کار بگیرید. با این کار شما در واقع 4 رنگ در ترکیب رنگی خود دارید و این زمانی به کارتان می آید که در طراحی به تعداد رنگ زیاد نیازمند باشید.

مطلب پیشنهادی : ترکیب رنگ ها در دکوراسیون منزل، 10 ایده خوش ترکیب!

ترکیب رنگ در دکوراسیون

قانون ترکیب رنگ در دکوراسیون

استفاده از رنگ های کروماتیک

زمانی که شما از این رنگ ها استفاده می کنید، به این معناست که یک طرح تک رنگ دارید. بنابراین سه رنگ در قانون قبلی، یک رنگ با تنالیته های روشن تر و تیره تر هستند نه سه رنگ متفاوت! در این جا شما تنالیته خنثی تر رنگ را به میزان 60 درصد، تنالیته تیره تر را به میزان 30 درصد و روشن تر را 10 در صد به کار می برید.

اگر به دنبال اطلاعات بیش تر هستید این مطالب را از دست ندهید : 

گلنار
نویسنده: گلنار

کارشناسی معماری داخلی کارشناسی ارشد معماری داخلی دانشگاه سوره نویسنده وب سایت چیدانه مسئول بخش معماری مجله منزل

more_horiz
مطالب پیشنهادی
ترکیب رنگ شامپاینی، با چه رنگ‌هایی خوب ست میشه؟

ترکیب رنگ شامپاینی، با چه رنگ‌هایی خوب ست میشه؟

معجزه چرخه رنگ در دکوراسیون منزل

معجزه چرخه رنگ در دکوراسیون منزل

ایده های جذاب دکوراسیون منزل، 10 ایده ساده و ارزان

ایده های جذاب دکوراسیون منزل، 10 ایده ساده و ارزان

کسب و کارها پیشنهادی
سرویس خواب سنا چوب certificate
سرویس خواب سنا چوب

سرویس خواب سنا چوب

دفتر معماری و دکوراسیون داخلی بوبارس certificate
دفتر معماری و دکوراسیون داخلی بوبارس

دفتر معماری و دکوراسیون داخلی بوبارس

آقای فرش certificate
آقای فرش

آقای فرش

نظرات (0)

برای ثبت نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.

از شنبه تا چهارشنبه ساعت 9 تا 17 پاسخگوی شما هستیم 021-23051173 support_agent