visibility 8414 today 1397/10/5

ایده هایی ساده و خلاقانه برای ساخت کتابخانه در منزل و محل کار

 

یکی از راههای نظم بخشیدن به منزل وجود کتابخانه برای نگهداری کتابهای متفاوت می باشد، همچنین وجود کتابخانه در منزل با ایجاد حس خوشایندی که القا می کند نوعی ترغیب برای مطالعه بیشتر فراهم می آورد که از نیازهای انکار ناپذیر همه ما است.

برای داشتن کتابخانه در منزل الزامی ندارد که حتما هزینه های سنگین متحمل شویم یا با دلایلی نظیر کمبود فضا از وجود آن صرف نظر کنیم.

در این نوشتار در نظر داریم با ارائه ایده های ساده و خلاقانه، کتابخانه منزلمان را متناسب با نیاز، علاقه و با راهکار های ساده اجرایی، طراحی و اجرا نماییم.

ایده های ساده و خلاقانه برای طراحی کتابخانه در منزل

خیلی ساده و با استفاده از متریال در دسترس، که پیدا کردن آنها بسیار آسان است می توانید کتابخانه هایی زیبا و حتی دکوراتیو داشته باشید که علاوه بر کاربرد خود بر جذابیت منزلتان نیز بیافزاید. برای این کار می توانید با استفاده از تخته های چوبی یا ام دی اف و ... فرمهای متفاوتی از کتابخانه در منزل اجرا نمایید. همچنین استفاده از شیشه برای ایجاد قفسه و شلف در کتابخانه نیز می تواند متریال در دسترسی باشد که اجرای این المان را آسان می کند. با همین ابزار ساده و همچنین برخی از اشیاء دورریختی و با کمی خلاقیت می توانید کتابخانه ای جذاب و زیبا ایجاد نمایید.

نمونه هایی ساده برای یک کتابخانه زیبا و کاربردی:

 

blog post

آرامو دیزاین

- جعبه ها و باکس هایی که شاید در نگاه اول خیلی کاربردی نبوده به راحتی می توانند با کمی خلاقیت و ذوق و سلیقه به کتابخانه ای زیبا تبدیل شوند که بر روی هر دیواری قابل نصب باشند.

blog post

آرامو دیزاین

blog post

آرامو دیزاین

- استفاده از باکس های موجود در بازار و چیدمان آنها با فرم های متفاوت و متنوع

- چیدمان ام دی اف با رنگ ها و سایزهای متفاوت که خلق فرم های متنوع را میسر می نماید.

- نصب متفاوت و زاویه دار قاب های چوبی ساده و چیدمان خلاقانه کتابها روی آن

blog post

آرامو دیزاین

blog post

آرامو دیزاین

blog post

آرامو دیزاین

blog post

آرامو دیزاین

کتابخانه دکوراتیو

امروزه با وجود آپارتمانهای کوچک در نظر گرفتن فضایی مجزا برای کتاب برای همه امکان پذیر نیست همچنین به کارگیری کتابخانه های بزرگ که تنها یک کاربری را بعهده دارند خیلی مناسب حال و هوای این فضا ها نمی باشد.

ایده مناسبی که هم بتواند کتابخانه ای زیبا برای شما تامین کند و هم وظیفه دکور خانه را بعهده داشته باشد می تواند راهگشا باشد.

کتابخانه های دکوراتیو این امکان را فراهم می کنند که شما بتوانید از یک المان چندین استفاده را داشته باشید بعنوان مثال جانمایی گل های تزئینی، اشیاء دکوراتیو، شمع های تزئینی و غیره که هر کدام از اینها می تواند زیبایی فضای شما را دو چندان نماید بر روی این کتابخانه ها امکان پذیر می باشد.

جانمایی قاب عکس های خانوادگی و یا تصاویر خوشایند که دیدن آنها برایتان لذتبخش است. نور پردازی تاکیدی اشیاء روی کتابخانه از دیگر راههای دکوراتیو نمودن کتابخانه می باشد.

نمونه هایی از طراحی های خلاقانه کتابخانه که به صورت دکوراتیو می باشند:

blog post

آرامو دیزاین

blog post

آرامو دیزاین

blog post

آرامو دیزاین

blog post

آرامو دیزاین

blog post

آرامو دیزاین

blog post

آرامو دیزاین

راهکارهای ساده برای اجرای کتابخانه در منزل

برای ساخت نمونه های فوق بهتر است از راهکارهای ساده استفاده نمایید راهکارهایی که هزینه ی بسیار ناچیزی به همراه دارند و در عین حال نتیجه ی مطلوب را میسر می نمایند.

راهکارهایی مثل استفاده از طناب هایی که رنگ و جنس آنها نیز می تواند به جذابیت کار بیفزاید.

در تصاویر زیر خواهید دید که با مقداری طناب و گره زدن آن می توانید کتابخانه ای زیبا و دکوراتیو داشته باشید.

نمونه هایی برای اجرای ساده کتابخانه

blog post

آرامو دیزاین

blog post

آرامو دیزاین

blog post

آرامو دیزاین

 

blog post

آرامو دیزاین

با روشهای ساده فوق می توانید ایده ها و طرح های خود را اجرایی نمایید و از اجرای آنها لذت ببرید.

کتابخانه برای اتاق کودک

یکی از فضاهایی که نیاز به وجود کتابخانه را تاکید می نماید اتاق کودک است.

کتابخانه اتاق کودک باید به گونه ای باشد که به لحاظ مقیاس متناسب با کودک و در دسترس کودک بوده و کودک بتواند هر زمان از آن استفاده نماید.

پیشنهاد می گردد کتابخانه کودک تا جای ممکن انعطاف پذیر باشد تا بتوان متناسب با رشد کودک آن را تغییر داد. بنابراین بهتر است بیشتر از اینکه به فکر متریال گران باشید از متریال و مصالحی استفاده کنید که بتوانید به راحتی آن را تغییر داده و در این امر از نظرات خود کودک نیز استفاده کنید.

همچنین استفاده از رنگ های شاد برای این فضا بسیار تاثیر گذار است.

تا جای ممکن از طراحی پویا استفاده نمایید فرم های متنوع و استفاده از گل و فضای سبز می توانید در پرورش خلاقیت کودکتان تاثیر گذار باشد.

نمونه های ساده کتابخانه کودک

blog post

آرامو دیزاین

blog post

آرامو دیزاین

blog post

آرامو دیزاین

blog post

آرامو دیزاین

چه مکانی را برای کتابخانه در نظر بگیریم

متاسفانه کتابخانه موضوع جدی برای طراحی خیلی از خانواده ها در ایران نیست هرچند به تجربه کارفرماهایی داشتیم که وقتی برای طراحی و دکوراسیون داخلی منزل خود به ما مراجعه می کردند تاکید ویژه ای برای کتابخانه داشتند.

 اما نکته ی مهم برای امتناع خیلی از کارفرمایان این است که به نظر برخی از آنها امکان لحاظ همچین فضایی در آپارتمان کوچکشان وجود نداشت.

در این قسمت به نمونه هایی می پردازیم که بعضا ساختار شکنی می کنند و در فضاهایی غیر عرف کتابخانه طراحی و اجرا می کنند در بسیاری از جوامع وجود کتابخانه فضایی است که بسیار جدی به آن تاکید و جزء ریز فضاهای معماری محسوب می شود.

 همانطور که می دانیم کتاب و کتابخوانی  برای رشد و ترقی انسان بسیار تاثیر گذا است بنابراین بهتر است وجود آن را در منزل پررنگ نماییم.

در تصویر زیر خواهیم دید که کتابخانه به آشپزخانه راه یافته است یا در نمونه ای دیگر بعنوان کاور کامل یک دیوار در فضاهایی مثل نشیمن و پذیرایی خودنمایی می کند.

blog post

آرامو دیزاین

blog post

آرامو دیزاین

blog post

آرامو دیزاین


برای پیدا کردن فضایی جهت نگه داری کتاب فضای زیر پله نیز می تواند راهگشا باشد.

کنج های دیوار که شاید خیلی وقتها بلااستفاده است می تواند فضایی برای اجرای یک کتاخانه ساده فراهم نماید.

blog post

آرامو دیزاین

blog post

آرامو دیزاین


پنجره گاه از فضاهایی است که کریستوفر الکساندر در کتاب معماری و راز جاودانگی بسیار به آن تاکید می نماید و چقدر می تواند جذاب باشد که از فضای پنجره گاه برای خود کتابخانه و نشیمنی برای مطالعه کتاب ایجاد نماییم.

پنجره گاه به نشیمن جلوی پنجره می گویند که با نشستن روی آن می توان به فضای بیرون پنجره دسترسی بصری داشت و چه بهتر که این فضا برای مطالعه ی کتاب اختصاص یابد.

blog post

آرامو دیزاین

blog post

آرامو دیزاین

هدف این نوشتار ارائه ایده های ساده و خلاقانه برای ایجاد کتابخانه و راهکارهایی برای اجرای آن بود تا بتوانیم کتاب و کتابخوانی را به صورت جدی بعنوان یکی از فعالیت های روزانه خود داشته باشیم.

برای دیدن نمونه کارها و ارتباط با شرکت دکوراسیون داخلی آرامو دیزاین، به پروفایل این گروه در اهالی فن چیدانه سر بزنید.

 

دکوراسیون داخلی آرامو دیزاین
نویسنده: دکوراسیون داخلی آرامو دیزاین

گروه تخصصی معماری آرامو دیزاین با علم به تاثیر عوامل محیطی بر رفتار انسانها درصدد خلق و ایجاد فضا برای هدف والای خود یعنی بهبود کیفیت زندگی و اصلاح عملکرد در فضاهای مسکونی،اداری،تجاری باشد. گروه معماری آرامو دیزاین با بهره گیری از توان بالای هنری، علمی و فنی تیم مجرب خود متشکل از طراحان و مهندسین متخصص و دانش آموخته از دانشگاهها و موسسات علمی برتر کشور و مشاوره جمعی از اساتید محترم دانشگاه ها، آماده هرگونه خدمت رسانی در زمینه معماری ، طراحی و دکوراسیون داخلی مسکونی، اداری، تجاری می‌باشد. در این راستا با استفاده از دانش تخصصی معماری ، اصول زیبایی شناسی ، روانشناسی فضا و به کارگیری نیروهای مستعد و متخصص تاکنون گام های موثری در این زمینه برداشته که در مقیاس وسیعتر به ارتقا و پیشرفت مخاطبین خود در سراسرکشور ایران منتهی خواهد شد. کسب مقام در مسابقات معماری و رضایتمندی مشتریان عزیز، همواره پشتوانه های ما برای ادامه مسیر و ارائه هر چه بهتر خدمات حرفه ای و تخصصی به کارفرمایان ارزشمند می‌باشد.

more_horiz
مطالب پیشنهادی
مدل کتابخانه خانگی ساده، 1+10 خانواده کتاب دوست ایرانی!

مدل کتابخانه خانگی ساده، 1+10 خانواده کتاب دوست ایرانی!

خلاقیت جدید در خانه، 4 ایده جالب و قابل اجرا

خلاقیت جدید در خانه، 4 ایده جالب و قابل اجرا

تمیز کردن کتابخانه، کتاب ها هم مهم هستند!

تمیز کردن کتابخانه، کتاب ها هم مهم هستند!

کسب و کارها پیشنهادی
شرکت جهان ساخت شارین certificate
شرکت جهان ساخت شارین

شرکت جهان ساخت شارین

شرکت کلبه تخت certificate
شرکت کلبه تخت

شرکت کلبه تخت

مبلمان مانلی هوم | Maneli Home certificate
مبلمان مانلی هوم | Maneli Home

مبلمان مانلی هوم | Maneli Home

نظرات (0)

برای ثبت نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.

از شنبه تا چهارشنبه ساعت 9 تا 17 پاسخگوی شما هستیم 021-23051173 support_agent