visibility 6369 today 1400/4/31

فرش سبک مدرن، طرح‌های جدید این هنر ایرانی

حتما انواع فرش سبک مدرن را در تصاویر منازل ایرانی دیده‌‌اید. این روزها خیلی از افرادی که تغییر دکوراسیون انجام می‌دهند یا زوج‌های جوانی که در خانه بخت‌شان جهیزیه می‌چینند، فرش‌هایی را در هال و پذیرایی یا اتاق خواب پهن می‌کنند که دیگر آن نقش و نگارهای مشهور و کلاسیک  ایرانی را ندارند؛ فرش‌هایی با زمینه ساده و طرح‌هایی که جزئیات پیچیده ندارند. شاید فرش سبک مدرن برای دکوراسیون کلاسیک و مبل‌های سلطنتی جالب نباشد اما برای آپارتمان‌های کوچک امروزی و خانه‌های مدرن، انتخابی بی‌نظیر است. خصوصا که ویژگی‌هایی تضمین‌کننده سلامتی داشته باشد. در این مطلب چیدانه، با هم نگاهی به طرح‌های جدید فرش‌های مدرن ایرانی می‌‌اندازیم، شاید انتخاب ما هم از همین فرش‌ها باشد.

فرش فرهی

فرش سبک مدرن چه شکلی است؟

اگر انواع فرش سبک مدرن را بررسی کنید می‌بینید، در طراحی این فرش‌های دیگر نقش‌های اصیل ایرانی که جزئیات فراوان و سنتی ایرانی داشتند، به چشم نمی‌خورد. این المان‌های طرح‌های قدیمی، اگر در فرش‌های مدرن فرهی استفاده شوند، طراحی جدیدی دارند و اصل سادگی در این طراحی‌ها، شرط اول است.

طرح فرش مدرن چه شکلی است؟

در فرش‌های کلاسیک، نقش و نگارهای ریز و تکرار شونده از مرکز نقشه، فرش شروع و به اطراف پراکنده می‌شود. در صورتی‌که انواع فرش سبک مدرن، طرح‌های ساده و کم نقش و نگاری دارند. به علاوه نوع بافت و گره‌ها آن‌قدر ساده نیست و در گره‌ها هم بافت جالب، هندسی یا خطی می‌بینیم. تمامی این تفاوت‌ها برای تبعیت از سبک مدرن و فاصله گرفتن از تجملات است، تا سبک دکوراسیون با زندگی ماشینی امروز هماهنگ شود.

فرش سبک مدرن - فرش فرهی

انواع رنگبندی فرش مدرن چیست؟

رنگبندی فرش سبک مدرن، مطابق مد روز است. در بیشتر فرش‌های مدرن، رنگ زمینه طوسی وجود دارد که اصلی‌ترین رنگ دنیای مدرن است. طراحان شرکت فرش فرهی تمامی رنگ‌های سال را در طراحی‌های خود می‌گنجاند. مثلا رنگ آبی نفتی، امسال خیلی خواهان، دارد که در نمونه‌های این مقاله، به خوبی مشاهده می‌شود.

در رنگبندی فرش سبک مدرن، رنگ‌های تند و جذاب، مثلا خردلی، سرخابی یا سبز یشمی را به راحتی می‌توانید بیابید، با مبلمان مدرن ساده خود ست کنید و ببینید این هنر ایرانی با سبک مدرن، چه جلایی به منزل‌تان می‌دهد.
 

رنگبندی فرش سبک مدرن

 • طوسی
 • آبی نفتی
 • یشمی
 • سبز زیتونی
 • کالباسی
 • بنفش
 • کرم
 • قهوه ای
 • قرمز
 • آبی فیروزه ای
فرش سبک مدرن فرهی

فرش مدرن طوسی، انتخاب همیشگی

در انواع طرح و رنگ فرش مدرن، معمولا رنگ طوسی به چشم می‌خورد چرا که رنگ طوسی، جز رنگ‌های خنثی است که با اکثر رنگ‌ها ست می‌شود. مثلا در تصویر زیر، می‌بینید که رنگ زمینه طوسی، با طیف‌های سورمه‌ای یا زرد، ترکیب شده و می‌تواند زمینه جذابی برای دکوراسیون و مبلمان انتخابی شما باشد. در ضمن رنگ طوسی تقریبا همیشه مد است و هیچ‌وقت قدیمی نمی‌شود، در نتیجه لازم نیست خیلی زود فرش‌تان را عوض کنید.
 

انتخاب رنگ فرش سبک مدرن

هنگام انتخاب رنگ فرش مدرن، به جای ورق زدن بی‌هدف آلبوم‌ها و نمونه‌های گالری فرش ببینید، مبلمانی که در منزل دارید یا می‌خواهید بخرید، چه رنگی است؟ سپس براساس رنگ غالب این مبلمان، فرش‌تان را انتخاب کنید. یعنی فرشی بخرید که طیفی از رنگ مبلمان شما را دارد.

 • اگر مبلمان‌تان سفید یا مشکی بود. اگر مبلمان سفید یا مشکی دارید که تقریبا با تمام رنگ‌ها ست‌ می‌شوند، می‌تواید طرح‌ها و رنگ‌هایی را انتخاب کنید که در طراحی‌شان رنگ‌های تند به کار رفته و با سفید یا مشکی تکمیل شده‌اند.
بهترین فرش سبک مدرن - فرش فرهی- آقای فرش


 

آشنایی با جنس فرش سبک مدرن

در انتخاب جنس فرش مدرن باید دقت کافی داشته باشید. در بازار انواع فرش مدرن چینی موجود است که جنس الیاف مصنوعی آنها اصلا خوب نیست و نه تنها گرد و خاک می‌گیرند بلکه به راحتی با جارو برقی قابل گردزدایی نیستند. کارشناسان شرکت فرش فرهی برای کنترل کیفیت محصولات خود، جدیدترین سطح دانش و تکنولوژی را به کار می‌گیرند تا جایی که توانسته‌اند، نفوذ کنترل خوبی بر میکروب داشته باشند و فرش سلامتی تولید کنند.

انواع الیاف فرش‌های سبک مدرن

فرش‌های مدرنی که این روزها مد شده‌اند ممکن است دست‌باف یا ماشینی باشند. با این‌حال الیاف مورد استفاده دو دسته اصلی دارند:

 1. الیاف طبیعی
 2. الیاف مصنوعی
فرش سبک مدرن
 • الیاف طبیعی فرش: بهترین جنس فرش به سبک مدرن، فرشی است که از نخ بافته شده باشد. نخ می‌تواند از پنبه، جوت، پشم یا ابریشم به دست بیاید.
 • الیاف مصنوعی فرش: الیاف مصنوعی فرش در کارخانجات نخ‌ریسی از مواد نفتی تولید می شوند، تمامی این جنس‌ها مصنوعی هستند: اکریلیک، نایلون، پلی استر، پلی پروپلین و ویسکوز.

جنس اجزای ساختمان فرش چیست؟

ابتدا بهتر است ساختمان فرش را بشناسیم:

اولین جز ساختمان فرش: نخ خاب

نخ خواب، سطح فرش را می‌پوشاند و الیاف آن باید مقاومت بالا داشته باشند. چرا که فشار راه رفتن به آن وارد می‌شود و باید در اثر پاخوردن، توانایی برگشت پذیری داشته باشد.

 • جنس نخ خاب فرش مدرن دستباف: کرک ، ابریشم و پشم
 • جنس نخ خاب در فرش مدرن ماشینی: اکریلیک ، پلی استر و پلی پروپلین
فرش سبک مدرن فرهی

دومین جز ساختمان فرش:

نخ چله یا نخ تار، در جهت طولی بافت فرش را استفاده می‌شود و جنس آن پنبه، پلی استر یا مخلوطی از این دو است.

سومین جز ساختمان فرش:

پود یا نگهدارنده خاب فرش در جهت عرضی بافت فرش را ایجاد می‌کند و جنس آن پنبه، جوت و پلی استر است.

فرش فرهی

چرا فرش‌‌های جدید کیفیت بهتری دارند؟

در علم نساجی روش‌های مدرنی وجود دارد که به وسیله آنها، می‌توان کیفیت الیاف مورد استفاده در فرش‌های مدرن را بالا برد. مثلا استفاده از نخ هیت ست(heat set).

نخ هیت ست چیست؟ 

 در این روش با دستگاه ، الیاف میکرو و نانو به وسیه بخار و حرارت تثبیت می‌شوند و کیفیت خصوصیات بافتی و کاربردی نخ، خیلی بالا می‌رود.

فرش فرهی مدرن

 تاثیر تکنولوژی در فرش مدرن

تکنولوژی و دانش نوین نانو در نساجی سبب شده که الیاف و بافت فرش‌های مدرن به مراتب با فرش‌های تولید دهه‌های گذشته فرق داشته باشد. این تفاوت‌ها را می‌توان به وضوح، در موارد زیر دید:

 • ‌مقاومت بسیار بالا در برابر گرد و خاک
 • مقاومت بالا نسبت به تغییرات ناشی از نور و گرما
 • پاخور بودن و مقاومت بالا نسبت به فشار تردد افراد
 • خاصیت برگشت پذیری بالای الیاف
 • حفظ بافت و بدون پرزدهی

مثال ساده از مقاومت دمایی فرش‌های جدید: اگر به خاطرات چند دهه پیش خود مراجعه کنید، صحنه فرش‌های خانواده و فامیل را به خاطر می‌آورید، که لکه زشت سوختگی داشتند و در زندگی روزمره آن زمان‌ها ایجاد چنین لکه‌هایی خیلی معمول بود اما تکنولوژی جدید صنعت فرش این مشکل را حل کرده است.

فرش فرهی مدرن وینتیج

 مثلا اگر هنگام صرف ناهار، قابلمه داغ را روی فرش بگذارید، اگر فرش قدیمی باشد، قطعا می‌سوزد اما در فرش‌های سبک مدرن، الیاف می‌‌توانند افزایش دما را تا 5 دقیقه تحمل کنند. این مشکل را هنگام اتو زدن لباس روی فرش هم حتما دیده‌اید.
 

وینتیج جنس فرش نیست

برخی از افراد تصور می‌کنند که فرش وینتیج، جنسی از فرش است که از هر نظر کیفیت خوبی دارد. این باور غلط است. وینتیج به فرش‌های سبک مدرنی گفته می‌شود که کم‌ رنگ ییا رنگ پریده‌اند و در مراحل بافت، نمایی ساییده روی آنها ایجاد می‌شود تا شبیه فرش‌های کهنه و نخ‌نما به نظر برسند. نمونه‌های بیشتر فرش وینتیج را می‌‌توانید اینجا ببینید و خودتان درباره تنوع محصولات داخلی قضاوت کنید.

فرش وینتیج

فرش سبک مدرن سالم و بهداشتی!

تا حالا درباره ویژگی‌های سلامتی فرش چیزی شنیده بودید؟ می‌دانستید، تنها تولید‌کننده فرش آنتی‌باکتریال و تنها دارنده نشان سیب سلامت از وزارت بهداشت در ایران، فرش فرهی است. شاید از خودتان، بپرسید که سیب سلامت چه ربطی به فرش دارد و اصلا مگر فرش سالم و غیرسالم دارد؟ برای توضیح این موضوع، ابتدا باید با مفهوم سیب سلامت آشنا شویم.

 • سیب سلامت چیست؟

وزارت بهداشت، برای تولید محصولاتی که با بدن و سلامتی انسان سر و کار دارند، مثل موادغذایی، استانداردهای سخت‌گیرانه‌ای  دارد که نشان می‌‌دهد، آن محصول برای انسان زیان‌آور نیست و سلامتی را تهدید نمی‌کند. یکی از مهم‌ترین استانداردها  و نشانه‌های بهداشت و سلامت محصول، سیب سلامت است که در صنعت فرش ماشینی، تنها شرکت مذکور این نشان را دارد.
 

این فرش‌های سبک مدرن چطور سیب سلامت گرفته‌اند؟

تمام سعی تیم کنترل کیفیت و واحد تحقیق و توسعه فرش فرهی این است که الیاف فرش را طوری ارتقا دهند که نه پرز بدهد نه آلودگی‌های میکروبی و گرد و غبار را به خود جذب کند. به همین دلیل این دانشمندان صنعت فرش و نساجی، توانسته‌اند ویژگی‌های سلامتی بخش را در محصول نهایی فرهی تضمین کنند:

 • خاصیت آنتی باکتریال بودن
 • بدون پرز 
 • ضد حساسیت پوستی و تنفسی
 • بدون بو 
 • ضد آتش سوزی
فرش مدرن فرهی

داشتن فرش سبک مدرن سالم لازمه؟

بله به این دلایل:

1. سلامت کودک: همه ما ایرانی‌ها از قدیم در خانه‌های خودمان فرش داشته‌ایم اما همیشه با برخی از فرش‌ها دچار مشکل شده‌ایم. مثلا اگر در خانه نوزاد یا نوپایی داشته‌ایم، خوابیدن یا چهار دست و پا رفتن کودک روی فرش، باعث حساسیت او می‌شده است. شاهد بوده‌ایم که برخی فرش‌های‌مان بوی بد می‌داده‌اند یا وقتی روی آنها می‌نشستیم، لباس‌های‌مان پر از پرز می‌شد.

2. پیش‌گیری از آلرژی: بسیاری از ما دچار حساسیت تنفسی و پوستی هستیم. اگر پرزهای فرش در هوای خانه پخش شوند، حساسیت مزمن برای اعضای خانواده پدید می‌آید. از طرفی تماس پرزهای پخش شده از فرش با پوست دست و پا، حساسیت‌های پوستی ناخوشایندی را پدید می‌آورد.

3. ضد باکتری: کمی با خودتان فکر کنید. ظروف غذاخوری را بعد از هر بار استفاده می‌شوییم، لباس‌ها را تقریبا یک روز در میان. فرش منزل‌تان را چند وقت یک بار می‌شویید؟ در بهترین حالت سالی یک بار. در این مدت طولانی کلی باکتری و میکروب در فرش جمع می‌شوند که تکنولوژی جدید نساجی و بافت فرش فرهی، اجازه تجمع باکتری در فرش را نمی‌دهد.

4. ضد بو و تعفن: اگر مایع یا غذایی روی فرش بریزد، فرش به هر دلیلی خیس شود یا در اثر آلودگی و غبار هوا آلوده شود، باکتری‌ها در بافت و الیاف فرش شروع به رشد می‌کنند. در نتیجه فرش بو می‌گیرد. بویی که تا فرش کاملا شسته نشود، از بین نمی‌رود. پس چه بهتر که فرشی داشته باشیم که با خاصیت آنتی باکتریال آن، میکروب‌ها نتوانند در آن رشد کنند.

فرش ماشینی مدرن فرهی

فرش سلامتی مدرن، اختراغ داخلی 

فرش فرهی یک شرکت دانش بنیان است که دانشمندان جوان آن پیوسته در حال بررسی و بهبود کیفی محصول نهایی این شرکت هستند. تمامی ویژگی‌های رقابتی این فرش‌ها که در ایران تنها توسط این شرکت تامین می‌شود، با تفکر و ایده‌های دانشمندان ایرانی به مرحله تولید رسیده است و تا به حال بیش از 9 اختراع توسط این تولید کننده به ثبت رسیده است.

 

فرش فرهی سبک مدرن

حرف آخر

با کمک کارشناسان شرکت فرش فرهی با خصوصیات فرش سبک مدرن آشنا شدیم. مطمئنا حالا که این همه مدل را دیدید، دوست دارید بدانید قیمت این فرشهای زیبا چقدر است و کدامشان برای کدام قسمت خانه مناسب‌تر است. پیشنهاد می کنیم سری به سایت این شرکت بزنید یا در اینستاگرام فرش فرهی  تمام مدل‌های جدید را ببینید و اگر سوال دیگری داشتید با شماره تلفن 23548-021 تماس بگیرید.

هم‌چنین می‌توانید به وبسایت، شبکه‌های اجتماعی یا شعب آقای فرش (نماینده انحصاری عرضه فرش فرهی) سری بزنید و از شرایط ویژه خرید مطلع بشید.

مطالب پیشنهادی:

یاسمین ثریا
نویسنده: یاسمین ثریا

نویسنده چیدانه-ژورنالیست(نویسنده آزاد)-کارشناس ارشد صنایع غذایی(فعالیت آزاد)-هنرجوی طراحی داخلی و دکوراسیون

more_horiz
مطالب پیشنهادی
مبل قالی کرمان، نمایش هنر اصیل ایرانی

مبل قالی کرمان، نمایش هنر اصیل ایرانی

مدل فرش ماشینی کاشان، خاص‌ترین مدل‌ها

مدل فرش ماشینی کاشان، خاص‌ترین مدل‌ها

فرش دستباف مدرن ایرانی در تهران، 3 مدل جدید!

فرش دستباف مدرن ایرانی در تهران، 3 مدل جدید!

کسب و کارها پیشنهادی
کاور مبل دکوراتیو certificate
کاور مبل دکوراتیو

کاور مبل دکوراتیو

گروه مبلمان کلاسیک certificate
گروه مبلمان کلاسیک

گروه مبلمان کلاسیک

مبلمان اداری کارنو certificate
مبلمان اداری کارنو

مبلمان اداری کارنو

نظرات (0)

برای ثبت نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.

از شنبه تا چهارشنبه ساعت 9 تا 17 پاسخگوی شما هستیم 021-23051173 support_agent