visibility 31542 today 1400/6/23

جلوگیری از سر خوردن فرش با 5 راه حل ساده!

حتما برایتان پیش آمده که با دقت و ظرافت فرش های خود را روی زمین قرار داده اید، اما با هر بار راه رفتن روی آن فرش حرکت می کند و یا جمع می شود. یا حتی هنگامی که روی زمین نشسته اید و پاهایتان را روی هم انداخته اید و در حال استراحت هستید، فرش روی زمین لیز می خورد و نمی توانید راحت استراحت کنید. در ادامه این مطلب از چیدانه با دلایل جمع شدن فرش روی موکت و روش هایی برای جلوگیری از لیز خوردن فرش روی سرامیک و پارکت آشنا می شوید.

سر نخوردن فرش

چرا فرش سر می‌خورد؟

لیز خوردن فرش مشکلی است که افراد زیادی درگیر آن هستند . ممکن است فکر کنید که ضخامت فرش مانع از سر خوردن آن شود اما با این وجود باز هم فرش سر می خورد. سر نخوردن فرش زمانی اهمیت زیادی پیدا می کند که افراد آسیب پذیر یعنی افراد سالمند و یا کودکان نیز در خانه زندگی کنند. در این صورت سر خوردن فرش خطرناک بوده و ممکن است آسیب جدی به افراد وارد کند که قابل جبران نباشد.

  1. یکی از دلایلی که باعث می شود فرش لیز بخورد، دور دوزی نشدن فرش است. برای جلوگیری از سر خوردن فرش اغلب موقع آهار زدن، به دور لبه های فرش نوارهای چرمی می دوزند که کمک می کند فرش بر روی زمین سر نخورد.
  2. جنس نخ فرش نیز از دلایل دیگر سر خوردن فرش است. بهترین جنس نخ فرش، نخ اکرلیک است. اما اگر جنس نخ فرش شما اکرلیک نیست نگران نباشید. با استفاده از روش هایی که در ادامه گفته می شود می توانید از لیز خوردن فرش جلوگیری کنید.

مطلب مرتبط: خرید فرش، این 7 اشتباه را مرتکب نشوید!

دلایل جمع شدن فرش روی موکت

دلایل جمع شدن فرش روی موکت

جمع شدن فرش روی موکت به شدت به جنس موکت و جنس فرش‌تان بستگی دارد. بنابراین باید در انتخاب جنس فرش و نوع موکت دقت کنید. فرش های پلی استر بیشتر از فرش های اکریلیک سر می خورند. فرش های سبک و همچنین فرش هایی که پشت آن ها لغزنده است احتمال سر خوردن بیشتری دارند. در مورد موکت نیز جنس موکت و نوع بافت آن می تواند بسیار موثر باشد. بهترین کار این است که در هنگام خرید فرش و موکت این مورد را با کارشناسان مطرح کنید و از آن ها بخواهید تا در انتخاب مناسب ترین فرش راهنمایی‌تان کنند.

مطلب مرتبط: راهنمای خرید موکت، ویژگی های یک انتخاب ایده آل!

 

blog post

گبه

جلوگیری از سر خوردن فرش روی سرامیک و پارکت 

برای آنکه از سر خوردن فرش بر روی سرامیک و کفپوش جلوگیری شود، راه ها و روش هایی وجود دارند. این روش ها کمک می کنند تا از آسیب هایی که ممکن است به علت لیز خوردن فرش ایجاد شود جلوگیری شود. بعضی از این روش ها عبارتند از:

  1. ترمز فرش یا چسب ترمز
  2. لایه های مخصوص
  3. پد لغزش
  4. استفاده از چسب های حرارتی
  5. قرار دادن وسایل سنگین روی فرش

 

blog post

فرش دستباف جدید

1. ترمز فرش یا چسب ترمز

ترمز فرش یا چسب ترمز یکی از روش هایی است که به جلوگیری از لیز خوردن فرش کمک می کند. ترمز فرش محصولی لاستیکی است که آسیبی به بافت فرش نمی زند.از ویژگی های ترمز فرش می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • قابل شستشو است و می توان دفعات زیادی از آن استفاده کرد.
  • بر روی فرش و سرامیک اثری نمی گذارد و به آن ها نمی چسبد.

می توان گفت استفاده از ترمز فرش بهترین روش برای جلوگیری از سر خوردن فرش است. اگر از افرادی هستید که فرش خانه تان را زیاد می شویید این روش برای شما بهترین روش است. این روش از لحاظ اقتصادی نیز به صرفه است و قیمت مناسبی دارد و برای تمامی افراد قابل استفاده است. برای فرش روی پله ها نیز ترمز فرش و یا بست های مخصوص روش های مناسبی هستند. برای استفاده از آن دقت کنید تا آن را در پشت فرش و جایی که ریشه ندارد بچسبانید. چسب ترمزها را در هر چهار طرف فرش نصب کنید.

blog post

فرش دستباف

2. لایه های مخصوص

یکی دیگر از روش های جلوگیری از سر خوردن فرش استفاده از لایه های مخصوص است. این لایه ها ضخامت کمی دارند و در زیر فرش قرار می گیرند به طوری که برآمدگی ایجاد نمی کنند. دقت کنید تا برای خرید این لایه ها یا آسترها اندازه آن از فرش کوچک تر باشد.

3. پد لغزش

استفاده از پدهای لغزشی از روش های دیگر جلوگیری از لیز خوردن فرش است. این پدها جنس های مختلفی دارند که باید با توجه به جنس کف انتخاب شوند. برای مثال پد مناسب برای سرامیک یا سنگ، جنس فومی یا لاستیکی است که بر روی زمین می چسبد و از سر خوردن فرش بر روی آن جلوگیری می شود. پد لغرشی زیر فرش قرار می گیرد و باید کاملا به اندازه فرش باشد.

برای آن که پد لغزشی به فرش بچسبد می توانید از چسب های دوطرفه مخصوص فرش استفاده کنید. چسب را در دور تا دور پشت فرش و با فاصله از اطراف لبه فرش بچسبانید. همچنین می توانید برای چسبندگی بیشتر مقداری چسب در وسط فرش نیز قرار دهید.

پد لغزشی مانع از کشیدگی تار و پود فرش می شود و به همین دلیل از فرسودگی، پارگی و اثرات دیگری که راه رفتن زیاد بر روی فرش ایجاد می کند، جلوگیری کرده و باعث طول عمر و ثبات کیفیت فرش می شود.

blog post

فرش های عشایری

4. استفاده از چسب های حرارتی

چسب های حرارتی نیز روش خوبی برای جلوگیری از سر خوردن فرش است، به این صورت که در پشت فرش و دور تا دور آن چسب می زنید و اجازه می دهید تا خشک شود.

استفاده از این روش برای تمام فرش ها مناسب نیست چون باعث آسیب رسیدن به آن ها می شود. فرش هایی که از جنس پلی استر و یا از جنس ابریشم مصنوعی هستند در گروه این فرش ها قرار می گیرند.

مطلب مرتبط: فرش در دکوراسیون منزل، 11 قانون که باید بدانید!

blog post

فرش دستباف سلطان آباد

5. قرار دادن وسایل سنگین روی فرش

قرار دادن وسایل سنگین روی فرش نیز یکی دیگر از روش ها برای جلوگیری از سر خوردن فرش است. برای این کار از وسایل سنگینی مانند مبل، میزهای جلو مبلی، کمد و هر نوع وسیله ای که می تواند از سر خوردن فرش جلوگیری کند، استفاده شده و روی فرش قرار گرفنه می شوند. البته ممکن است این روش برای تمام فضاها ین فرش ها مناسب و کاربردی نباشد. به عنوان مثال این روش برای فرش های کوچک مناسب نیست و بهتر است از سایر روش های گفته شده برای آن ها استفاده کرد.

blog post

فرش ماشینی دیبا طرح گلیم تیره

در پایان:

سر خوردن فرش روی سرامیک یا جمع شدن آن روی موکت می تواند بسیار آزاردهنده و خطرناک باشد. روش هایی برای جلوگیری از این مشکل وجود دارد که در این مقاله تعدادی از آن ها را بررسی کردیم. شما از چه روشی برای جلوگیری از سر خوردن فرش روی سرامیک یا کفپوش استفاده میکنید؟ 

مطالب پیشنهادی:

 

حدیث حقیقت
نویسنده: حدیث حقیقت

دارای مدرک عکاسی و دکوراسیون داخلی از دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران

more_horiz
مطالب پیشنهادی
فرش ایلام، تجلی فرهنگ و هنر اصیل ایرانی

فرش ایلام، تجلی فرهنگ و هنر اصیل ایرانی

اعلاشویی فرش، مطمئن‌ترین انتخاب برای شستشوی فرش‌های شما

اعلاشویی فرش، مطمئن‌ترین انتخاب برای شستشوی فرش‌های شما

خطرات لیز خوردن روی سرامیک، راه حل چیست؟

خطرات لیز خوردن روی سرامیک، راه حل چیست؟

1400/10/23 ادامه مطلب
کسب و کارها پیشنهادی
بازار گل و گیاه لشگری certificate
بازار گل و گیاه لشگری

بازار گل و گیاه لشگری

سینک گرانیتی اتریس certificate
سینک گرانیتی اتریس

سینک گرانیتی اتریس

خانه پالاز موکت و کاغذ دیواری و لمینیت certificate
خانه پالاز موکت و کاغذ دیواری و لمینیت

خانه پالاز موکت و کاغذ دیواری و لمینیت

نظرات (0)

برای ثبت نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.

از شنبه تا چهارشنبه ساعت 9 تا 17 پاسخگوی شما هستیم 021-23051173 support_agent