20 ایده جذاب تغییر دکوراسیون راه پله که خانه را نو می‌کند!

20 ایده جذاب تغییر دکوراسیون راه پله که خانه را نو می‌کند!

به قلم: سمانه زارعی

راه پله چوبی مدرن

راه پله‌ها بخش مهمی از خانه‌های دو یا چند طبقه هستند. مخصوصا اگر خانه دوبلکس باشد و راه پله داخل خانه وجود داشته باشد. شاید آشپزخانه، پذیرایی و یا نشیمن جزو اولین فضاهای در اولویت برای تغییر دکوراسیون منزل شما باشند، اما ایجاد تغییر در دکوراسیون راه پله، تاثیر زیادی در زیبایی فضای خانه خواهد داشت، پس این فضا را دست کم نگیرید.

قالیشویی ادیب

 

راه پله کلاسیک مخصوص تغییر دکوراسیون

تغییر دادن دکوراسیون راه پله

تغییر دکوراسیون راه پله می‌تواند به شکلی اساسی و به صورت بازسازی انجام شود و یا با ایجاد تغییراتی کوچک در ظاهر آن، دکور راه پله را تغییر دهید. یک راه پله زیبا، خستگی بالا و پایین کردن پله‌ها در طول روز را به در خواهد کرد. در ادامه مطلب نمونه‌هایی از انواع دکوراسیون راه پله و ایده‌هایی برای تغییر دکور راه پله را آورده‌ایم. با توجه به شرایط محیطی و ابعاد و اندازه راه پله، از بهترین پیشنهادها برای تغییر دکوراسیون راه پله استفاده کنید.

 

تغییر رنگ پله ها برای تغییر دکوراسیون راه پله

1. تغییر چیدمان راه پله، از رنگ‌ها غافل نشوید

استفاده از رنگ‌های یکی از بهترین راه‌های زیبا کردن راه پله با تغییر دکوراسیون آن است. رنگ‌های شاد و روشن، حس دعوت کنندگی ایجاد می‌کند. اگر راه پله کوچک و باریک باشد، بهتر است از رنگ‌های روشن استفاده کنید. تغییر رنگ راه پله می‌تواند با رنگ‌آمیزی نرده‌ها، پله‌ها و یا دیوار راه پله انجام شود.

 

راه پله پیچشی مناسب تغییرات

2. تغییر دکوراسیون راه پله، چه سبکی؟

به هر نوع تغییر در راه پله که فکر می‌کنید، سبک طراحی کوراسیون خانه و فضاهای متصل به راه پله را فراموش نکنید. برای خانه‌ای با دکوراسیون کلاسیک، راه‌پله‌هایی با نرده‌های کلاسیک و برای منزل مدرن، راه‌پله‌ای شیک و مدرن مناسب است. رنگ، طرح، کف راه پله و تزئینات دیوار راه پله باید متناسب با سبک طراحی دکوراسیون باشد.

 

بیشتر بخوانید: عکس پله سرسره ای

 

استفاده از گل و گیاه برای تغییر دکوراسیون

3. استفاده از گیاهان در تغییر دکوراسیون راه پله

تغییر دکوراسیون راه پله می‌تواند با کارهای کوچک انجام شود. تزیین راه پله با گیاهان، می‌تواند حال و هوای دکور راه پله را تغییر دهد. اگر عرض راه پله کوچک نباشد، گلدان گیاهان را روی پله‌ها قرار دهید و یا جایی برای قرارگیری گلدان روی نرده تعبیه کنید تا گلدان داخل آن قرار گیرد و نرده را سبز و زیبا کند.

 

استفاده از پوشش های مختلف برای تغییر چیدمان راه پله

4. پوشش کف راه پله‌ها در زیبا کردن راه پله

جنس پله‌ها یکی از مهم‌ترین مواردی است که در تغییر دکوراسیون راه پله تاثیر دارد. پله‌ها ممکن است از جنس چوب، سنگ و یا فلز باشند. می‌توانید سطح کف پله‌ها را بازسازی کنید و پله‌هایی از جنس چوب و یا کاشی اجرا کنید. و یا می‌توانید از کفپوش‌های موکت و یا فرش و همچنین رانرهای جذاب برای روی سطح  پله‌ها استفاده کنید.

 

5. تغییر نرده‌ در تغییر دکوراسیون راه پله

تغییر نرده‌های راه پله باعث ایجاد تغییر بزرگی در راه پله می‌شود. با توجه به سبک دکوراسیون خانه، ابعاد راه پله و میزان بودجه می‌توانید زیباترین و متناسب‌ترین نرده‌ها را برای راه پله منزل انتخاب کنید. نرده‌های چوبی، فلزی، استیل، شیشه‌ای و سنگی انواعی از نرده‌های راه پله هستند که در تغییر دکوراسیون راه پله می‌توانند انتخاب شما باشند.

 

بیشتر بخوانید: انواع پله پیش ساخته

 

6. تغییر دکور راه پله با نورپردازی پله‌ها

وجود نور کافی در راه پله برای رفت و آمد در شب اهمیت دارد. مخصوصا اگر در منزل افراد مسن و کودکان وجود داشته باشند. برای تغییر دکوراسیون راه پله و زیباتر شدن آن می‌توانید از انواع نورپردازی، کف پله، روی دیوار و یا سنسوردار استفاده کنید.

 

7. طراحی دیوار راه پله در تغییر دکوراسیون

بعضی از راه پله‌ها از دوطرف آزاد هستند و بعضی از آنها در یک طرف مشرف به دیوارند. دیوار راه پله یک جای مناسب برای اجرای انواع طرح‌های جذاب دکوراسیون است. مخصوصا اگر عرض راه پله بزرگ باشد، مانعی برای اجرای انواع طرح‌های جاگیر و برجسته وجود ندارد. اجرای نقاشی‌های جذاب، نصب تابلوهای عکس و یا اجرای دیوار خزه‌ای و یا آینه کاری از جمله ایده های طراحی دیوار راه پله هستند.

 

8. طراحی دکوراسیون پاگرد در زیباکردن راه پله

اگر اختلاف ارتفاع طبقات در خانه زیاد باشد، لازم است در راه پله پاگردی وجود داشته باشد. تغییر دکوراسیون پاگرد، باعث زیباتر شدن فضای راه پله می‌شود. اگر پاگرد بزرگی دارید، می‌توانید از گلدان بزرگ و یا مجسمه‌ی ایستاده و همچنین آینه قدی استفاده کنید. یک فرش کوچک زیبا و نورپردازی مناسب می‌تواند پاگرد را جذابتر کند.

 

بیشتر بخوانید: 20 پله دوبلکس با طراحی فوق العاده

 

ایده‌های بیشتر برای تغییر دکوراسیون راه پله

کلام آخر:

در این مطلب راجع به ایده‌های مختلفی برای تغییر دکوراسیون راه پله صحبت کردیم. هر یک از این ایده‌ها می‌توانند دکوراسیون منزل شما را بسیار جذابتر کنند. اگر می‌خواهید برای شروع سال جدید خانه‌ای متفاوت و خاص داشته باشید، این ایده‌ها را به کار ببرید.

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه