visibility 4791 today 1399/7/21

غار موزه وزیری، اولین غارموزه ایران

برای این قسمت از پروژه گردی، فضای کاملا متفاوتی را انتخاب کردیم. جایی که به عنوان اولین غار موزه خصوصی ایران شناخته شده و از استاد برجسته مجسمه سازی به یادگار باقی مانده است. با ما و گروه معماری چکاد همراه باشید تا داستان این غارموزه و بازسازی آن را ببینیم.

.jabeh_embed_frame{position:relative; overflow: hidden; padding-top: 56.25%;} .jabeh_embed_frame iframe {position:absolute;top:0;left:0;width:100%; height:100%;border:none;}

 

غار موزه وزیری

در این موزه وسایل دورریختنی و غیرقابل استفاده، با دستان هنرمند و ذهن خلاق استاد وزیری به مجموعه ای جالب، برای بازدید تبدیل شده است. شاید بد نباشه بدانید که از زمان شروع فعالیت موزه، دالان هایی در دل کوه حفاری شده تا کلکسیونی از آثار استاد به نمایش گذاشته شود، اما آن چه که گروه معماری چکاد انجام داده، نوطازی ساختمان این غار بوده که زمانی کارگاز استاد محسوب می شده است.

blog post

طراحی و اجرای موزه وزیری

مراحل بازسازی و نوسازی غارموزه وزیری :

به طور کلی در این پروژه، به جای کارگاه کوچک یک ساختمان دو طبقه ساخته می شود که یک طبقه به موزه شطرنج و طبقه دیگر به موزه آفتابه اختصاص داده شده است. اما اگر بخواهیم دقیق تر بررسی کنیم، می توانیم پروژه را در مراحل زیر تعریف نماییم:

  • برداشت از محل و عملیات اجرایی و سفیدکاری
  • کف سازیبا سیستم گرمایش از کف
  • طراحی و قرارگیری ویترین ها
  • نورپردازی

blog post

طراحی و اجرای موزه وزیری

عملیات اجرایی غار‌موزه وزیری

بعد از برداشت از محل ساختمان و نهایی شدن پلان ها، عملیات اجرایی مثل برداشتن سقف شیروانی ساختمان قدیمی و اجرای ستون ها تا مرحله آخر یعنی سفیدکاری و نصب در و پنجره انجام شد.

به گفته کارشناسان چکاد، برای قسمت موزه نیز در مرحله کف سازی، در هر دو طبقه، از سیستم گرمایش از کف استفاده شده و در نهایت با سنگ مرمریت کف سازی اصلی انجام گرفته است.

blog post

طراحی و اجرای موزه وزیری

blog post

طراحی و اجرای موزه وزیری

طراحی ویترین های غار‌موزه وزیری :

برای قرار دادن ویترین ها، قاب هایی در داخل دیوارها طراحی و اجرا شده که ویترین ها در داخل آن ها قرار گرفتند.  علاوه بر این طبقات شیشه ای داخل ویترین ها نیز به گونه ای است که هیچ اتصالاتی از بیرون دیده نشده و فقط شیشه ها برای چیدمان اشیا دیده می شوند.

نورپردازی موزه وزیری:

نورپردازی در بخش موزه، به شکل نور مخفی در بالای ویترین ها و همین طور نورهای تاکیدی در داخل ویترین انجام شده که علت آن هم تاکید و تمرکز بر اشیا و وسایل داخل ویترین هاست.

معمولا در اکثر موزه ها از رنگ قرمز برای داخل ویترین ها استفاده می شود که این موزه نیز از همین قانون پیروی کرده است. در کنار قرمز یک رنگ خنثی یعنی طوسی برای رسیدن به یک هماهنگی در کل فضا به کار رفته است.

"برای مشاهده پروژه های بیش تر با گروه معماری چکاد درارتباط باشید"

مطالب پیشنهادی:

گلنار
نویسنده: گلنار

کارشناسی معماری داخلی کارشناسی ارشد معماری داخلی دانشگاه سوره نویسنده وب سایت چیدانه مسئول بخش معماری مجله منزل

more_horiz
مطالب پیشنهادی
غار موزه وزیری، اولین غارموزه ایران

غار موزه وزیری، اولین غارموزه ایران

خانه موزه ابوالحسن صبا، منزل خموشی که هزار نغمه داشت

خانه موزه ابوالحسن صبا، منزل خموشی که هزار نغمه داشت

1398/11/29 ادامه مطلب
10 غار زیبای ایران

10 غار زیبای ایران

کسب و کارها پیشنهادی
ایده فرم certificate
ایده فرم

ایده فرم

تولیدی ساعت ارس certificate
تولیدی ساعت ارس

تولیدی ساعت ارس

مبلمان ویول certificate
مبلمان ویول

مبلمان ویول

نظرات (0)

برای ثبت نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.

از شنبه تا چهارشنبه ساعت 9 تا 17 پاسخگوی شما هستیم 021-23051173 support_agent