visibility 2135 today 1401/5/19

مبل؛ 16 مدل از زیباترین و معروف‌ترین‌های ایران و جهان

مبل در زندگی امروزی به جزئی جدایی ناپذیر از وسایل هر خانه‌ای تبدیل شده است که برای استفاده صحیح و ست کردن زیبا و مناسب با دکوراسیون داخلی باید با انواع مختلف آن آشنا شد. مبل‌ها بر اساس ساختار و ظاهرشان در سبک‌های کلی مدرن، معاصر، کلاسیک، سلطنتی و نئوکلاسیک تقسیم شده و این‌ سبک‌ها نیز در انواع جزیی‌تری دسته‌بندی می‌شوند. توجه داشته باشید که هنگام خرید مبل علاوه بر آشنایی با انواع آن و انتخاب سبک، رنگ و طرح متناسب با دکوراسیون داخلی خانه و محل کار، باید کیفیت متریال کاربردی آن را نیز بررسی کنید. در این مقاله به معرفی 16 مدل از معروف‌ترین و زیباترین انواع مبل در ایران و جهان و چگونگی چیدمان آن‌ها پرداخته شده و اجزای اصلی آن چون پارچه، فنر و جنس اسکلت بندی آن نیز بررسی می‌شود. با چیدانه همراه باشید… 

مبل دو نفره
مبل لوکس
مبل نوع شزلون

اجزای به کار رفته در ساختار انواع مبل

پیش از معرفی معروف‌ترین انواع مبل به بررسی اجزای کلی به‌ کار رفته در تمام مدل‌ها پرداخته و بهترین، با کیفیت‌ترین و مناسب‌ترین متریال کاربردی در ساختار آن‌ها بررسی می‌شود. اجزای اصلی به‌ کار رفته در ساختار مبل و بهترین آن‌ها شامل موارد زیر خواهد بود؛

پارچه مبل

بهترین نوع پارچه برای مبل

یکی از پر چالش‌ترین بخش‌های خرید مبل انتخاب پارچه است. برای انتخاب علاوه بر طرح و رنگ، جنس پارچه نیز اهمیت زیادی دارد. اگر پارچه با کیفیت و مرغوب باشد هرگز دفورمه نمی‌شود و به راحتی‌ لک نمی‌گیرد. پارچه‌های رو مبلی ضد آب نانو به دلایل زیر گزینه‌ بسیار مناسبی هستند؛

 • مقاومت بالا در برابر شوینده‌ها
 • ضد حریق و آتشسوزی‌‌
 • دارای خاصیت آنتی‌باکتریال و خود تمیزشوندگی
 • عدم جذب گرد و خاک
 • عدم چروک شدن

توجه داشته باشید که کیفیت پارچه زیر کار به اندازه پارچه رو مبلی اهمیت دارد. پس در هنگام خرید مطمئن شوید که برای پارچه‌های آستری، روی فنر و نوار کشی زیر کار نیز از متقال با کیفیت استفاده شده باشد. چراکه متقال مقاومت بالایی در برابر وزن و فشار داشته و در عین سبک بودن بیشترین دوام و استحکام را دارد، اما برخی تولید کنندگان به دلیل ارزان‌تر بودن گونی به جای متقال به کار می‌برند که موجب پایین‌ آمدن کیفیت و کاهش طول عمر مبل می‌شود.

بست فنر

بست فنر چه جنسی باشد بهتر است؟

فنرها به دلیل خاصیت ارتجاعی و برگشت‌پذیری‌شان در اکثر مبل‌ها به کار برده می‌شوند. فنر به کلاف، به وسیله بست متصل می‌شوند که دو نوع فلزی و پلاستیکی دارند. جنس بست فنر در کیفیت، مفاومت و ماندگاری مبل اهمیت زیادی دارد چراکه اگر در ساخت از بست فلزی استفاده شده باشد، به مرور تولید صدا کرده و باعث پارگی پارچه آن می‌شود. در حالی‌ که بست فنر پلاستیکی به هیچ عنوان صدا ندارد و پارگی ایجاد نمی‌کند.

اسکلت مبل

اسکلت‌بندی با کیفیت مبل

اسکلت چوبی یا کلاف، حکم استخوان‌بندی مبل را دارد که تمام قطعات آن مانند فوم، اسفنج، پارچه و آستر روی آن وصل می‌شود. کلاف شامل قید، پایه جلو و عقب و تاج و گوشواره بوده و کیفیت جنس آن که معمولا از چوب است نقش بسیار مهمی در طول عمر آن دارد. هر چه مقاومت اتصالات چوب بیشتر باشد قطعا کلاف بهتر و بادوام‌تر خواهد بود. 

می‌توان با دست کشیدن به پشت و کف زیری مبل که معمولا با مقوا یا گونی پوشانده می‌شود، قطر چوب کلاف و مقاومت آن را ارزیابی کرد. البته این روش کافی نیست و در این مورد باید طبق اعتماد به فرشنده و تضمین او عمل کرد. در این قسمت نیز برخی تولیدکنندگان به علت ارزان‌تر بودن گونی آن‌ را جایگزین مقوا می‌کنند که باعث پایین آمدن کیفیت، استحکام و کاهش طول عمر آن می‌شود. زیرا خاصیت انعطاف‌پذیری مقوا نسبت به گونی بالاتر است. برای اطلاعات بیشتر در این زمینه مطلب بهترین چوب برای مبل را بخوانید.

اسکلت مبل

پرداخت و یکنواخت بودن نوع چوب در کیفیت اتصالات مبل بسیار مهم خواهد بود. با اینکه چوب زیر کار قرار گرفته و دیده نمی‌شود اما باید از نوع با کیفیت برای ساخت آن استفاده شود چراکه چوب با کیفیت کار را مستحکم‌تر می‌کند اما چوب بی‌کیفیت بعد از مدتی شل می‌شود. انواع چوب‌هایی که در کارخانه برای کلاف و پایه‌های مبل به کار می‌رود شامل موارد زیر است؛

 • روس
 • سفید
 • توسکا
 • راش
 • سه‌لایی
 • ام دی اف

البته مبل با پایه فلزی نیز تولید می‌شود که از سال 2018 وارد بازار ایران شده و نظر طرفداران زیادی را به خود جلب کرده است. پایه‌های فلزی استحکام و مقاومت بالایی داشته، به دو شکل ال و استوانه‌ای ساخته می‌شوند و باز و بستن‌ آن‌ها راحت خواهد بود. 

فوم مبل

انواع فوم مبل و بهترین آن

فوم‌ها برای نشیمن مبل به‌کار رفته و در دو نوع فوم سرد و گرم در بازار موجود هستند. استفاده از فوم سرد برای انواع مبل بیشتر توصیه می‌شود. چراکه خاصیت ارتجاعی بالایی داشته و عمر مفید آن از فوم گرم بیشتر است. به‌طور کلی ویژگی‌های فوم سرد و گرم شامل موارد زیر است؛

انواع فوم

ویژگی‌های فوم سرد

 • تولید در دمای پایین
 • خاصیت ارتجاعی بالایی
 • بازگشت پذیری
 • 4 تا 6 سال عمر مفید

ویژگی‌های فوم گرم

 • تولید در دمای بالا
 • تاخیر در بازگشت ‌پذیری
 • دوام کم‌تر نسبت به فوم سرد
زیباترین مبل

زیباترین و معروف‌ترین مدل‌های مبل در ایران و جهان

به‌طور کلی مبل‌ها از نظر سبک به دسته‌های مختلف مدرن، کلاسیک، سلطنتی و نئوکلاسیک تقسیم‌بندی می‌شوند. هر یک از این انواع نیز خود به بخش‌های جزیی‌تری تقسیم بندی می‌شوند. زیباترین و معروف‌ترین مدل‌های مبل در ایران و جهان معرفی و ویژگی‌های کلی هر یک شامل موارد زیر است؛

 1. قطعه‌ای
 2. چستر فیلد
 3. لاوسن
 4. میان سده
 5. انگلیسی
 6. بریج واتر
 7. تکیه‌گاه شتری
 8. کابریول
 9. شزلون یا چیس
 10. فوتون
 11. لاوسیت
 12. یا دو وجهی
 13. کاناپه
 14. مبل برقی یا ماساژور دار
 15. تاکسیدو
 16. پاف
مبل قطعه ای

مبل قطعه‌ای، Sofa‌ Sectional

مبل قطعه‌ای، چند بخشی یا سکشنال از چند تکه تشکیل می‌شود و معمولا 3 تا 5 بخش دارد. این مدل به شکل‌های مختلفی چیدمان می‌شود و هر چه تعداد اجزای آن بیشتر باشد حالت‌های قرارگیری نیز متنوع‌تر خواهد بود. مبل‌های چند بخشی از سال 1950 وارد صنعت دکوراسیون داخلی شد و امروزه با نام‌های ال و یو شکل نظر طرفداران زیادی را به خود جلب کرده است. 

مبل قطعه ای 2

توجه داشته باشید که با توجه به ابعاد فضا تعداد قطعات این مدل را خریداری کنید. برای مثال اگر فضای شما کوچک است، تعداد کمتری انتخاب کنید تا فضا تنگ و کوچک نشان داده نشود اما اگر فضای بزرگی دارید می‌توانید تعداد بیشتری از این نوع مبل را خریداری کنید. 

مبل چستر فیلد

مبل چسترفیلد،  Chesterfield Sofa‌ 

تاریخچه مبل چسترفیلد به قرن 18 میلادی و به دوره ارل چسترفیلد چهارم بر می‌گردد. ارل نجیب زاده‌ای بود که بیشترین راحتی محل نشستن برایش مهم بود و مبل‌هایی بدون چین و چروک می‌خواست. در برخی از مدل‌های آن تمام سطح داخل و بیرون لمسه دوزی شده و در بعضی دیگر تنها بخش داخلی و دسته‌ها لمسه دوزی می‌شود. برخی از انواع چستر فیلد از پارچه و بعضی دیگر از چرم ساخته می‌شوند و به چستر پارچه‌ای و چستر چرمی معروف هستند. این مبل به سادگی از روی ظاهر قابل تشخیص است.

مبل لاوسن

مبل لاوسن،  Lawson Sofa‌ 

تاریخچه مبل لاوسن به اوایل قرن 20 میلادی و محل زندگی توماس باز می‌گردد. این مدل و پشتی و نشیمن خاص از انواع مبل راحتی بوده که در واقع امضا طراحش را به نمایش می‌گذارد. مدل مبل لاوسن بالش‌هایی نرم و متحرک در قسمت نشیمن و پشتی دارد که باعث راحتی هر چه بیشتر آن می‌شود و در انواع مختلف رنگ، متریال و ابعاد تولید ‌شده، به فروش می‌رسد. کوسن‌های بزرگ آن با ارتفاع مناسب به درستی در جای خود قرار می‌گیرند و شما می‌توانید با افزایش تعداد کوسن‌ها راحتی آن را بیشتر کنید. این مدل معمولا برای فضای نشیمن و جلوی تلویزیون کاربرد دارد.

مبل میان سده

مبل میان سده، Mid Century Sofa‌ 

تاریخچه سبک مبل میان سده افسانه‌ای و زیبا به سال‌های 1940 تا 1970 باز می‌گردد، زمانی که سبک میان سده در معماری، طراحی داخلی و گرافیک پدید آمد. این سبک امروز هم طرفداران خاص خود را دارد. این مبل مستطیل شکل، خطوطی ساده، صاف و تمیز، تشکچه‌ها و پشتی‌های کوک زده شده، طرح مینیمالیستی و تنوع بالایی دارد. طراحی ساده و زیبای این سبک حس راحتی را به شما القا می‌کند با اینکه راحت‌ترین نوع مبل محسوب نمی‌شود.

مبل انگلیسی

مبل دسته غلطکی انگلیسی،  English arm roll Sofa‌ 

 مبل انگلیسی دسته‌هایی کوتاه و پشتی‌های پشت سر دارد و مدلی راحت و زیباست که با سبک اسپرت به‌ زیبایی ست می‌شود. کوسن‌های روی مبل که همه جای آن وجود دارد مانع از دیده شدن ایراد کوتاهی قسمت زیر دستی‌ها می‌شود. این مدل که به بی دست نیز مشهور است، برای سربازهای جنگ جهانی که بازوهای خود را در جنگ از دست داده‌اند، ساخته شده بود. دسته‌های این سبک اغلب به صورت گرد ساخته شده، پشتی‌های آن غیرقابل حرکت بوده و تشکچه‌های نرمی دارد که باعث راحتی بیشتر نشیمن آن می‌شود. 

مبل بریج واتر
مبل تکیه گاه شتری
مبل کابریول
مبل شزلون
شزلون مدرن
مبل فوتون1
مبل فوتون 2
مبل لاوست
لاوست طوسی
مبل دیوان
مبل نیمکتی
مبل برقی
کاناپه برقی
مبل تاکسیدو
تاکسیدو
پاف
چیدمان مبل
مبل ال چرمی
شزلون
کاناپه

کلام پایانی

مبل‌ها به جزیی جدایی ناپذیر در زندگی امروزه تبدیل شده‌اند. با توجه به تنوع بسیار زیاد در طراحی، سبک، مدل و متریال به کار رفته در مبل‌ها، انواع آن به چند سبک استاندارد کلی تقیم بندی می‌شود، که شامل سبک کلاسیک، نئوکلاسیک، مدرن یا معاصر و سلطنتی است اما هر کدام از این‌ها زیرمجموعه‌هایی نیز دارند که برخی از معروف‌ترین آن‌ها در دنیا با ویژگی‌های هر یک در بالا با آن‌ها آشنا شدید. انواع مبل جدا از رنگ و طرح پارچه رویه و چوب، اسکلت و اجزای اصلی، به‌طور کلی به 16دسته تقسیم می‌شوند. شما هم اگر می‌خواهید ست مبلمان کامل یا تکی برای تکمیل دکوراسیون منزل‌تان خریداری کنید می‌توانید با کمک این مطلب و کارشناسان چیدانه بهترین، مناسب‌ترین و زیباترین انتخاب را داشته باشید.

نرگس مهردادیان
نویسنده: نرگس مهردادیان

کارشناسی معماری و کارشناسی ارشد مرمت و احیای بناهای تاریخی از دانشگاه معماری و هنر پارس فعالیت در زمینه طراحی معماری، کارهای پژوهشی، تولید محتوا و نویسنده در تیم تحریریه چیدانه

more_horiz
مطالب پیشنهادی
فرش دستباف بخشایش و هریس؛ جادوی خطوط شکسته!

فرش دستباف بخشایش و هریس؛ جادوی خطوط شکسته!

مبل؛ 16 مدل از زیباترین و معروف‌ترین‌های ایران و جهان

مبل؛ 16 مدل از زیباترین و معروف‌ترین‌های ایران و جهان

انواع فرش دستباف؛ زیباترین و بهترین مدل‌های فرش دستباف

انواع فرش دستباف؛ زیباترین و بهترین مدل‌های فرش دستباف

کسب و کارها پیشنهادی
مبلمان مدرن و سازه های فلزی متال تهران certificate
مبلمان مدرن و سازه های فلزی متال تهران

مبلمان مدرن و سازه های فلزی متال تهران

چسب سرامیک وپو certificate
چسب سرامیک وپو

چسب سرامیک وپو

قصر دکوراسیون آرنا پالاس certificate
قصر دکوراسیون آرنا پالاس

قصر دکوراسیون آرنا پالاس

نظرات (0)

برای ثبت نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.

از شنبه تا چهارشنبه ساعت 9 تا 17 پاسخگوی شما هستیم 021-23051173 support_agent