تجهیزات استخر، مواردی که قبل از اجرا باید بدانید

این روزها، بسیاری از ما ترجیح می‌دهیم منزل خود را به استخر، سونا و جکوزی مجهز کنیم و در آرامش و خلوت منزل از اثرات مثبت این امکانات بر سلامت جسم و روان خود بهره ببریم. در این مطلب از چیدانه به معرفی استخرهای بتنی و فایبرگلاس می‌پردازیم و با کمک گروه تولیدی و بازرگانی میراب آرین شما را با تجهیزات استخر، سونا و جکوزی و سیستم‌های نوین لوله‌کشی UPVC آشنا می‌کنیم. 

در ادامه خواهید دید: 

 • آشنایی با انواع استخر
 • سیستم فیلتراسیون در تجهیزات استخر
 • پمپ آب استخر
 • فیلتر تصفیه استخر
 • سیستم گندزدایی در تجهیزات استخر
 • تمیز کردن استخر
 • روکش استخر
 • تجهیزات سونا
 • لوله، اتصالات و شیرآلات UPVC
تجهیزات استخر

آشنایی با انواع استخر

استخرهای بتنی

کار ساخت استخرهای بتنی با گودبرداری محل استخر براساس پلان مهندسی آغاز می‌شود. پس از هموار کردن کف و دیواره‌های استخر، نوبت به آجرچینی دیواره‌ها و پوشاندن کف استخر با بتن می‌رسد. وقتی بتن کف خشک شد، آرماتوربندی کف و دیواره‌های استخر با میلگرد صورت می‌گیرد و لوله‌گذاری روی مش اول انجام می‌شود. سپس، شبکه‌ی دوم آرماتور (مش دوم) روی لوله‌ها بسته می‌شود و در مرحله‌ی بعد، کف و دیواره‌های استخر با اجرای عملیات بتن‌ ریزی شکل می‌گیرد. در ادامه، کار سیمان‌کاری به منظور صاف کردن سطوح و آب‌ بندی استخر با چسب‌های بتن یا مواد نانو انجام شده و در نهایت، سطح داخلی استخر با گچ، گانیت یا کاشی پوشانده می‌شود. استفاده از میلگرد و بتن برای ساخت این نوع استخر باعث می‌شود که بتوان این استخرها را به هر شکلی طراحی و اجرا کرد.

ساخت استخرهای بتنی بین 3 تا 6 ماه زمان می‌برد. روکش داخلی این استخرها به توجه ویژه‌ای نیاز دارد و لازم است که حداقل هفته‌ای یکبار برس‌کشی شود تا جلبک‌های استخری در منافذ آن رشد نکنند. علاوه بر این، استخرهای بتنی باید هر 3 تا 5 سال یکبار اسید شویی شده و رویه‌ی استخر نیز باید هر 10 تا 15 سال یکبار بطور کامل بازسازی شود. 

مطالب بیشتر: هزینه ساخت استخر، یک شیرجه مقرون به صرفه!

تجهیزات استخر فایبرگلاس

استخرهای فایبرگلاس

استخرهای پیش ساخته‌ی فایبرگلاس بطور کامل در کارخانه ساخته شده و تجهیزاتی نظیر اسکیمر، کفشور و نازل دهش نیز روی کاسه‌ی استخر کار گذاشته می‌شوند. کاسه‌ی استخر را به محل نصب انتقال می ‌دهند و در حفره‌ای که از قبل آماده شده، نصب می‌کنند. عملیات تجهیز و تراز کردن استخر و پر کردن کناره‌های آن ظرف چند روز انجام می‌شود و معمولاً بعد از دو تا چهار هفته می‌توان در استخر شنا کرد. کاسه‌ی استخرهای فایبرگلاس شامل پله‌ و نشیمن است و در بعضی از مدل‌ها، شامل حوضچه‌ی جکوزی هم می‌شود.

استخرهای فایبرگلاس بسیار بادوام هستند و بیش از 50 سال عمر می‌کنند. ساختار این استخرها چند لایه است اما فایبرگلاس (شامل فیبر شیشه‌ای و رزین)، متریال اصلی آنها را تشکیل می‌دهد. از این رو، این استخرها بسیار مستحکم و در عین حال انعطاف‌پذیر هستند. سطح داخلی آنها نیز با چند لایه ژل کوت (نوعی رزین رنگی) پوشانده می‌شود که از فایبرگلاس در برابر مواد شیمیایی، تغییرات آب و هوایی و اشعه UV محافظت می‌کند.  

از آنجا که لایه‌ی ژل کوت، صاف و غیر متخلخل است، دیگر فضایی برای رشد جلبک‌ها وجود ندارد. لایه‌ی ژلکوت به سادگی لکه نمی‌شود و برای تمیز کردن آن تنها به اسفنج یا پارچه‌ی مرطوب و کمی مایع تمیزکننده نیاز است.

استخرهای فایبرگلاس به صورت یک تکه از کارخانه به محل نصب حمل می‌شود. از این رو، ابعاد کاسه‌ی استخر باید حداکثر 5 در 12 متر باشد. همچنین، از آنجا که این استخرها با استفاده از قالب‌های آماده ساخته می‌شوند، گزینه‌های طراحی هم محدود هستند. 

مطالب بیشتر: ساخت استخر، چگونه به حرفه ای ها بسپاریم؟

سیستم فیلتراسیون در تجهیزات استخر

همه‌ی استخرهای شنا از سیستم تصفیه برخوردار هستند. این سیستم، آب را در استخر به گردش در می‌آورد و آن را از دو سبد استرینر و یک فیلتر اصلی می‌گذراند تا همه چیز، از آشغال ‌های بزرگ مثل برگ‌‌ درختان گرفته تا ذرات کوچکی مثل گرد و غبار از آب جدا شوند. اجزای اصلی سیستم فیلتراسیون عبارتند از: اسکیمر، کفشور، نازل‌های دهش، پمپ و فیلتر تصفیه.

آب استخر از طریق اسکیمرها تعبیه شده در دیواره‌ی استخر و کفشورهای تعبیه شده در کف استخر وارد سیستم فیلتراسیون می‌شود. در داخل اسکیمر، سبدی قرار گرفته است که آشغال‌های شناور در سطح آب را در خود نگه می‌دارد تا از مسدود شدن پمپ و سیستم لوله‌کشی جلوگیری شود. سطح آب استخر باید در میانه‌ی دهانه‌ی اسکیمر قرار گیرد. 

مطالب بیشتر: جکوزی خانگی و یک آب تنی هیجان انگیز در منزل!

تجهیزات استخر

پمپ آب استخر

یکی از تجهیزات مورد نیاز در استخر ها، پمپ آب است. آب استخر با نیروی پمپ وارد سیستم فیلتراسیون می‌شود تا فرآیندهای جداسازی ذرات معلق از آن و گرمایش و گندزدایی آب انجام شود و در نهایت، از طریق نازل ‌های دهش به کاسه‌ی‌ استخر بازمی‌گردد. پمپ‌های مورد استفاده در تجهیزات استخرها و جکوزی‌ها از نوع سانتریفیوژ هستند. ظرفیت این پمپ‌ ها باید به گونه‌ای باشد که در هر سیکل، بین 6 تا 8 ساعت کار کنند و در 24 ساعت، کل آب استخر را 3 بار از سیستم فیلتراسیون عبور دهند و به کاسه‌ی استخر بازگردانند.

پمپ‌های استخری باید مجهز به پیش فیلتر (سبد استرینر) باشند تا از ورود ذرات درشت‌تر به پمپ و مسدود شدن پروانه جلوگیری شود. همچنین توصیه می‌شود که از پمپ‌های سانتریفیوژ خود مکش (self-priming) استفاده شود. این پمپ‌ها، نیازی به هواگیری ندارند چراکه خود پمپ عمل هواگیری را انجام می‌دهد. از دیگر مواردی که در عملکرد پمپ‌ها مهم است، جنس اجزای پمپ مانند بدنه، پروانه، دیفیوژر، شفت و آب ‌بندهاست. بدنه و اجزای پمپ باید از متریال مستحکم و مقاوم در برابر زنگ‌زدگی و خوردگی تولید شوند. سیل مکانیکی پمپ‌ها هم باید از جنس موادی باشد که آب‌بندی کامل محفظه‌ی الکتریکال از مکانیکال تضمین شود. در صورتیکه پمپ استخر شما در نزدیکی محلی زندگی‌تان نصب می‌شود، میزان صدای پمپ نیز می‌تواند عامل مهمی باشد.

مطالب بیشتر: استخر ویلا، طراحی مدرن می‌خوای یا سرپوشیده؟

تجهیزات استخر

فیلتر تصفیه استخر

فیلترهای تصفیه‌ استخر و جکوزی ذرات معلق قابل مشاهده و غیر قابل مشاهده را از آب جدا کرده و آب را تمیز، شفاف و سالم نگه می‌دارند.  به گفته کارشناسان گروه تولیدی و بازرگانی میراب آرین فیلترهای شنی، متداول ترین نوع فیلتر تصفیه هستند چراکه جزو تجهیزات مقرون به صرفه بوده و به تعمیر و نگهداری کمی نیاز دارند. این فیلترها از مخازن بزرگی تشکیل شده‌اند که با سیلیس پر می‌شود. آب استخر از قسمت بالای فیلتر وارد مخزن شده و پس از آنکه از سیلیس عبور کرد و ذرات معلق از آن جدا شدند، توسط نازل‌های موجود در کف فیلتر جمع‌آوری می‌شود و به کاسه‌ی استخر باز می‌گردد. 

به منظور بهبود کیفیت فیلتراسیون، سیلیس‌ شیشه‌ای جایگزین سیلیس‌ شنی در تجهیزات استخر شده است. سطح سیلیس شیشه‌ای کاملاً صاف و صیقلی است و باکتری‌ها نمی‌توانند به این نوع سیلیس بچسبند. بنابراین، از تکثیر باکتری‌ها در فیلتر جلوگیری شده و سلامت آب به خطر نمی‌افتد. سیلیس شیشه‌ای می‌تواند ذراتی به کوچکی سه میکرون را به دام بیاندازد. در نتیجه، کیفیت فیلتراسیون بهبود پیدا می‌کند و میزان مصرف مواد گندزدا کاهش می‌یابد. با گذشت زمان و بر اثر برخورد سیلیس‌های شنی با یکدیگر و عمل فرسایش آب، این سیلیس‌ها توانایی خود در به دام انداختن ذرات معلق را از دست می‌دهند. این درحالی است که سیلیس شنی بسیار بادوام بوده و حداقل 10 سال عمر می‌کند.

مطالب بیشتر: استخر خانگی، 20 مدل برتر در معماری های امروز ایرانی!

تجهیزات استخر

سیستم گندزدایی در تجهیزات استخر

علاوه بر سیستم فیلتراسیون، استخرها و جکوزی‌ها باید مجهز سیستم گندزدایی هم باشند تا از تکثیر باکتری، جلبک و دیگر آلاینده‌ها در آب جلوگیری شود. در بیشتر استخرهای خانگی از کلر به عنوان ماده‌ی گندزدا استفاده می‌شود. برای اضافه کردن کلر به آب می‌توانید:

 1. قرص کلر را در سبد اسکیمر قرار دهد،
 2. از کلر زن شناور استفاده کنید یا
 3. قرص کلر را به کلرزن خطی اضافه کرده و میزان تزریق کلر را تنظیم کنید

گزینه‌ی سوم بهترین انتخاب است. کلرزن شناور ممکن است در نزدیکی دیواره‌ی استخر یا در کنار نردبان استخر متوقف شود و و با بالا رفتن تراکم کلر در آن قسمت، به سطوح و تجهیزات استخر آسیب وارد شود. اگر قرص کلر را در سبد اسکیمر قرار دهید هم باید هر بار که پمپ را خاموش می‌کنید، قرص‌ها را خارج کنید. 

کلرزن نمکی، جایگزینی ساده و عالی برای تجهیزات سیستم رایج کلری گندزدایی استخرهاست. این روش، شما را از قرص کلر بی نیاز می‌کند و در طولانی مدت، باعث کاهش هزینه می‌شود. به ازای هر لیتر آب، 5/3 تا 5 گرم نمک به آب استخر اضافه می‌شود. با عبور آب حاوی مقدار اندکی نمک محلول از سل الکترولیز دستگاه، مولکول‌های نمک به سدیم و کلر تجزیه می‌شوند و کلر آزاد شده، به صورت ماده‌ی گندزدا عمل می‌کند.

گندزدایی آب استخر به دو روش اشعه‌ی UV-C و ترکیب اشعه‌ی UV-C و ماده‌ی گندزدای موثر ازن، منجر به از بین رفتن کلیه­ی آلاینده‌ها شده و میزان مصرف مواد شیمیایی (مانند کلر) را تا 90% پایین می‌آورد. 

مطالب بیشتر: ساخت استخر خانگی، برای آب تنی تابستان آماده شوید!

تجهیزات استخر خانگی

تمیز کردن استخر

تمیز کردن استخر شامل جارو کردن استخر، جمع کردن آشغال‌ها از سطح آب و برس کشیدن دیوارهای استخر است. اگر تمام این کارها را بطور مرتب انجام دهید، از بروز مشکلاتی از جمله رشد جلبک در استخر و لکه شدن کاسه ی استخر جلوگیری می‌شود. از این رو، تهیه‌ی تجهیزاتی از جمله پکیج جارو دستی استخر (سرجارو استخر، دسته جارو تلسکوپی و شلنگ خرطومی استخر)، برگ گیر استخر و برس استخر الزامی است. همچنین، می‌توانید جارو رباتیک استخر تهیه کنید که بدون نیاز به حضور اپراتور، در تمامی جهات در کاسه­ی استخر شما حرکت کرده و آشغال­ها را به داخل کیسه­ی خود مکش می­کند. 

مطالب بیشتر: چگونه استخر را تمیز کنیم؟

تجهیزات و روکش استخر

روکش استخر

روکش‌های حبابدار روی آب استخر شناور می‌مانند و جلوی ورود زباله، شاخه و برگ درختان، حشرات مرده، فضولات پرندگان و مواردی از این دست به استخر را می‌گیرند. این روکش‌ها از تبخیر آب جلوگیری کرده و بدین ترتیب، مانع از هدر رفتن گرمای آب استخر و مواد شیمیایی استخری می‌شوند. حباب‌های روکش‌، همچون ذره بین عمل کرده و با جذب نور خورشید، استخر شما را گرم می‌کنند. برای جمع کردن این روکش‌ها می‌توان از دستگاه‌های جمع‌کننده‌ی دستی یا اتوماتیک استفاده کرد. 

نوع دیگری از روکش‌ استخر به روکش ایمنی معروف هستند. با نصب این مدل روکش‌ها هم می‌توان از هدر رفت آب، انرژی و مواد شیمیایی و ورود آلاینده‌ها به استخر جلوگیری کرد. در عین حال، این روکش‌ها وزن قابل توجهی را تحمل می‌کنند و از این رو، به منظور حفظ ایمنی کودکان و حیوانات خانگی در اطراف استخر از آنها استفاده می‌شود.

مطالب بیشتر: انواع روکش استخر ، با شناخت کامل انتخاب کنید!

تجهیزات استخر

تجهیزات سونا

سونا خشک، از اتاقکی چوبی تشکیل شده است که داخل آن یک هیتر نصب می‌شود. هیتر سونا خشک، با برق، گاز طبیعی یا با سوخت چوب کار می‌کند و روی آن، توده‌ای ‌از سنگ چیده می‌شود. امروزه، هیترهای برقی، متداول‌ترین نوع هیتر سونا خشک به شمار می‌روند. در این هیترها، انرژی الکتریکی از المنت‌ها عبور کرده و بر اثر مقاومت، به انرژی گرمایی تبدیل می‌شود. بدین ترتیب، سنگ‌های سونا گرم می‌شوند و گرمای ساتع شده از سنگ‌های هیتر، باعث ایجاد حرارتی یکنواخت در اتاق سونا می‌شود. با پاشیدن آب روی سنگ‌های هیتر، می‌توان رطوبت کمی ایجاد کرد و فضای اتاقک سونا را مطبوع‌تر ساخت. 

سونا بخار با دستگاهی به نام بخار ساز گرم می‌شود که آب را به نقطه‌ی جوش می‌رساند و بخار آب را از طریق خروجی بخار در اتاقک سونا منتشر می‌کند. از آنجا که اتاق‌های سونا بخار باید رطوبت را حفظ کنند، دیواره‌ها، کف و پله‌های آنها از کاشی، سنگ، شیشه یا پلاستیک ساخته می‌شوند چراکه این متریال، رطوبت را جذب نمی‌کنند و تمیز کردن آنها بسیار آسان‌ است. این اتاق‌ها همچنین باید به خوبی عایق ‌بندی شوند تا رطوبت تولید شده، راهی برای خروج از سونا پیدا نکند. 

کلیه‌ی تجهیزات سونا باید از متریال مقاوم و بادوام ساخته شوند تا در برابر رطوبت و حرارت بالای اتاق سونا مقاوم بوده و تا سالها قابل استفاده باشند. 

تجهیزات استخر

لوله، اتصالات و شیرآلات UPVC

با توجه به استفاده از کلر و سایر مواد شیمیایی برای گندزدایی آب و نگهداری از آن و به دلیل نوسانات pH آب استخر و جکوزی، لوله، اتصالات و تجهیزات گالوانیزه برای سیستم لوله‌کشی استخر و جکوزی مناسب نیستند. سیستم‌های گالوانیزه در چنین شرایطی دچار زنگ‌زدگی شده و همین امر باعث فرسایش تجهیزات و کدر شدن آب می‌شود. همچنین، ورود زنگار به آب استخر و جکوزی باعث می‌شود که برقراری و حفظ تعادل پارامترهای شیمیایی آب بسیار دشوار و پر هزینه شود، مصرف کلر افزایش یابد و فواصل زمانی میان هر بار بکواش فیلتر نیز کاهش پیدا کند.

سیستم‌های لوله‌کشی UPVC چنین مشکلاتی را برای آب استخر و جکوزی ایجاد نمی‌کنند و از مزایای دیگری هم برخوردار هستند؛ از جمله ایجاد حداقل افت فشار در سیستم، مقاومت در برابر تغییرات دمایی (تا 60 درجه‌ی سانتی گراد)، تحمل حداکثر فشار کاری 16 بار، تنوع اتصالات و شیرآلات، حمل و نصب آسان و قیمت مناسب. به همین دلیل است که امروزه، استفاده از لوله، اتصالات و شیرآلات UPVC در سیستم لوله‌کشی استخر، جکوزی و تصفیه آب بسیار مورد استقبال قرار گرفته است.

 

تجهیزات استخر

به منظور اجرا و تجهیز کردن استخر می توانید از گروه تولیدی و بازرگانی میراب آرین کمک بگیرید. این گروه با هدف تامین نیاز بازار و توسعه محصولات در بخش استخر، سونا و جکوزی اقدام به واردات و توزیع انحصاری تجهیزات و لوازم جانبی مورد نیاز صنعت از معتبرترین شرکت های اروپایی نموده و به عنوان برترین ارائه دهنده ی خدمات فنی پس از فروش در بازار استخر، سونا و جکوزی جایگاه ویژه ای را کسب کرده است.

 

مطالب پیشنهادی: 

 

ساناز بهبودی*
نویسنده: ساناز بهبودی*

نویسنده و کارشناس تولید محتوا در تیم تحریریه چیدانه، فارغ التحصیل کارشناسی معماری از دانشکده معماری و شهرسازی سوره و دانشجوی ارشد طراحی شهری، علاقه‌مند به فعالیت در حیطه طراحی معماری و طراحی داخلی آشنا به امور کامپیوتری و نرم افزارهای معماری مسلط به زبان انگلیسی

more_horiz
مطالب پیشنهادی
تصفیه آب استخر؛ کدام روش سالم تر است؟

تصفیه آب استخر؛ کدام روش سالم تر است؟

 تجهیزات استخر، مواردی که قبل از اجرا باید بدانید

تجهیزات استخر، مواردی که قبل از اجرا باید بدانید

طراحی و ساخت استخر، چگونه به حرفه ای ها بسپاریم؟

طراحی و ساخت استخر، چگونه به حرفه ای ها بسپاریم؟

کسب و کارها پیشنهادی
دکوراسیون بن کیو certificate
دکوراسیون بن کیو

دکوراسیون بن کیو

دکوراسیون رهسا certificate
دکوراسیون رهسا

دکوراسیون رهسا

سقف و سوله متحرک کیااسکای certificate
سقف و سوله متحرک کیااسکای

سقف و سوله متحرک کیااسکای

نظرات (0)

برای ثبت نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.

از شنبه تا چهارشنبه ساعت 9 تا 17 پاسخگوی شما هستیم 021-23051173 support_agent