Chidaneh.com placeholder image

بنای تاریخی ایرانی در میان برگزیدگان LIT Design Awards

به قلم: علیرضا باقرپور

به تازگی فهرست برندگان LIT Design Awards در ایالات متحده آمریکا در سال 2022 اعلام شده است. 

نوژا دیزاین

در این بین از ایران نیز، پروژه‌ نورپردازی «مدرسه چهارباغ» توانسته است در فهرست برندگان جایزه LIT Design (در دسته‌ی Heritage Lighting) در سال 2022 جای گیرد! پروژه‌ی نورپردازی مدرسه چهارباغ اصفهان توسط شرکت بهین پرتو کیان و به سرپرستی نیلوفر بهنیا (طراح مسئول) در همکاری با مسعود حیدری و حسین شاهپری فرد انجام شده است.

کی پلاس

لازم به بیان است مدرسه چهارباغ که مدرسه سلطانی و مدرسه مادرشاه نیز نامیده می‌شود، آخرین بنای تاریخی باشکوه دوران صفوی در شهر اصفهان است که برای تدریس و تعلیم به طلاب علوم دینی در دوره شاه سلطان حسین، آخرین پادشاه صفوی از سال 1116 تا 1126 هجری قمری ساخته شده‌ است (سبک #معماری مدرسه چهارباغ به شیوه اصفهانی است).

جایزه سالانه‌ی طراحی روشنایی LIT ایالات متحده آمریکا، به منظور تجلیل و قدردانی از طراحان برجسته‌ی محصولات و پروژه‌های روشنایی پایه‌گذاری شده است. برگزارکنندگان این جایزه بر این باورند که نورپردازی، هم یک #هنر و هم یک علم است و یکی از مهم ‌ترین عناصر طراحی به شمار می‌آید.

جایزه LIT Design که پیش از این مشتمل بر پنج شاخه بود، در سال 2022 در دو شاخه ی اصلی طراحی محصولات نورپردازی و طراحی نورپردازی و در دو دسته ی دانشجویی و حرفه‌ای برگزار شد.

هیئت داوران این جایزه بین المللی در سال جاری میلادی متشکل از 35 طراح باتجربه و کارشناس نورپردازی بود؛ لازم به بیان است دو ایرانی نیز در هیئت داوران این رقابت بین المللی در سالجاری حضور داشتند: نیما باوردی دبیر ارشد بخش هنر و طراحی شرکت تکوشف ترکیه، طراح محصول استودیوی طراحی MRKRL سوئد، طراح روشنایی در تیم معماری پیمان کیانی، طراح آبجکت روشنایی برند ویلاصوفیا و… و همچنین آیدین ارجمندی عضو رسمی کنسرسیوم جهانی طراحی، باشگاه جهانی دیزاین، انجمن بین‌المللی صنایع خلاق و مجمع بین‌ المللی طراحان.

منبع: صفحه آبگینه
 

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه