Chidaneh.com placeholder image

شش روش ایده‌آل برای حفظ گیاهان آپارتمانی در زمستان

به قلم: علیرضا باقرپور

با توجه به دمای سرد هوا در این روزها، صاحبان گیاهان داخلی تشویق می‌شوند تا گیاهان خانگی خود را گرم نگه دارند. کارشناسان باغبانی می‌گویند که گرم نگه داشتن گیاهان در حال حاضر “مهم" است تا بتوانند تا بهار “رشد" کنند.

نوژا دیزاین

گیاهان آپارتمانی علیرغم اینکه در داخل هستند، هنوز در برابر تغییرات شدید دما در طول روز مانند باد و گرمایش مرکزی آسیب‌پذیر هستند. به گفته کارشناسان، این می‌تواند باعث یخ زدن و آب شدن خاک شود. این فرآیند می‌تواند منجر به ریزش شود، جایی که ریشه‌ها در معرض خطر قرار می‌گیرند، که آنها را در معرض خطر بیماری، پژمرده شدن و حتی مرگ قرار می دهد.

کی پلاس

چندین راه مقرون به صرفه وجود دارد که گیاهانتان را راحت نگه دارید، مانند استفاده از پوشش حبابی که ممکن است در اطرافتان داشته باشید. آن را دور گلدان های گیاهی خود بپیچید و هوای حباب ها گرما را حفظ می کند.

البته گزینه هایی نیز وجود دارد که گران تر هستند، اما بسیار موثر هستند. سرمایه گذاری بر روی نقشه های حرارتی یا بخاری های فضایی، گیاهان داخلی شما را سال به سال گرم نگه می دارد.

“به طور غیر معمول، نگهداری گیاهان در بالای یخچال نیز می تواند به حفظ گرما کمک کند، و البته دنبال کردن نور خورشید در گرم ترین اتاق خانه شما یکی دیگر از نکات عالی برای زمستان امسال است."

1. گرم ترین اتاق را پیدا کنید

به گفته کارشناسان باغبانی، ساده‌ترین راه برای اطمینان از اینکه گیاهان آپارتمانی در طول زمستان در دمای ایده‌آل باقی می‌مانند، این است که بدانید کدام اتاق در خانه گرم‌ترین است.

این باید سطح مناسبی از نور خورشید را در طول روز دریافت کند و مطمئن شوید که گیاهان را به گرمترین و بهترین نقطه روشنایی در اتاق منتقل کنید.

کارشناسان همچنین توصیه می‌کنند که گیاهان را هر چند روز یکبار بچرخانید تا اطمینان حاصل شود که کل گیاه به میزان مساوی از خورشید، نور دریافت می‌کند.

2. پوشش حباب دار

کارشناسان Garden Buildings Direct توضیح دادند: «یک ترفند ساده دیگر برای گرم نگه داشتن گیاهان داخلی این است که لایه‌هایی از پوشش حباب‌دار دور گلدان گیاه بپیچید تا حداکثر حرارت ممکن را در اطراف گیاهان داشته باشید.

حباب بند یک راه موثر و مقرون به صرفه برای باغبانان برای جلوگیری از اتلاف گرما در طول ماه‌های سردتر است زیرا لایه هوا در حباب‌ها مانند یک پنجره دو جداره عمل می کند.

3. تشک‌های حرارتی

اگرچه کمی گران‌تر است، اما تشک‌های حرارتی گزینه‌ای عالی برای گرم‌تر نگه‌داشتن گیاهان داخل خانه با سردتر شدن هوا هستند. تشک های حرارتی ورقه های نازکی از پلاستیک هستند که دارای عناصر گرمایشی در داخل خود هستند.

به گفته کارشناسان، حصیر به برق وصل شده و سطح آن گرم می شود. صاحبان گیاهان آپارتمانی می توانند به سادگی هر گیاه داخلی را روی تشک گرما قرار دهند تا آنها را گرم نگه دارد.

4. بالای یخچال

این متخصصان اضافه کردند: “این ممکن است ایده‌ای غیرعادی برای گرم نگه داشتن گیاهان به نظر برسد اما در واقع یخچال های برقی خود به عنوان نقشه های گرما عمل می کنند.

قسمت بالای یخچال اغلب مقداری گرما تولید می‌کند، بنابراین نگهداری گیاهان در بالای یخچال به گیاهان اجازه می دهد تا مقداری گرما را بدون هزینه اضافی جذب کنند. همچنین ایده خوبی است که گلدان‌ها را در پوشش حباب‌دار نیز بپیچید زیرا احتمالاً بالای یخچال به تنهایی گرمای کافی را تامین نمی‌کند.

5. بخاری‌

استفاده از بخاری‌های فضای داخلی برای گیاهان ایده پرهزینه تری برای نگهداری گیاهان در دمای مناسب است. در صورت استفاده از این ها، کارشناسان توصیه می کنند مطمئن شوید که گیاهان مستقیماً در مقابل بخاری ها قرار نگرفته اند، در غیر این صورت خیلی گرم می شوند.

6. گیاهان داخل خانه را با دقت آبیاری کنید

متخصصان باغبانی توسیه می‌کنند: گیاهان سرپوشیده در ماه‌های زمستان مستعد آبیاری بیش از حد هستند.بدیهی است که گیاهان همچنان به آبیاری نیاز دارند، به خصوص اگر در یک اتاق مرطوب باشند. پاشیدن غبار آب روی گیاهان به رشد آنها در هوای خشک کمک می کند و در عین حال از آبیاری بیش از حد خودداری می کند. یک نکته خوب این است که حدود 5 سانتی متر به عمق خاک فشار دهید. اگر کاملاً خشک باشد، به آب بیشتری نیاز دارد.

برای گیاهان در فضای باز، متخصصان استفاده از ملحفه را برای محافظت از گیاهان باغ از هرگونه آسیب سرمازدگی توصیه کردند. قرار دادن یک ملحفه سبک روی گیاهان می تواند به جلوگیری از نفوذ هوای سرد به برگ ها و گل ها کمک کند. طرفداران اضافه کردند: “مطمئن شوید که ملحفه ها را برای تمام روز رها نکنید، در غیر این صورت آنها هیچ انرژی از نور خورشید برای تبدیل به مواد مغذی دریافت نمی‌کنند."

باغبانان باید در ماه‌های زمستان به طور منظم مالچ پاشی را انجام دهند زیرا می‌تواند به گرم نگه داشتن گیاهان و درختچه های مختلف کمک کند. برای انجام این کار، مواد ضخیم را در اطراف گیاهان پراکنده کنید که به حفظ رطوبت در زمین و جلوگیری از احتمال بروز هرگونه یخبندان کمک می کند.

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه