Chidaneh.com placeholder image

پویایی و تحرک در طراحی نمای ساختمان مسکونی دستور

به قلم: لاله داورپناه

پروژه های برجسته: ​عموم ساختمان های مسکونی که در سطح شهر های ایران می توان دید با طراحی نمایی یکنواخت و فاقد شخصیتی ویژه هستند. این نماها هیچگونه ارتباطی با طراحی فضای داخلی نداشته و از آن نه تاثیری می گیرند و نه تاثیری می پذیرند. این یکنواختی در سطح فضای یک محله موجب حس کسالت و دلزدگی می شود. رضا صیادیان و سارا کلانتری معماران دفتر معماری تداوم پویا در طراحی ساختمان مسکونی دستور تلاش کرده اند تا این فضای یکنواخت را به فضایی پویا تبدیل کنند. چیدانه در این مطلب شما را با این آپارتمان مسکونی آشنا خواهد کرد.

بالسا

مشخصات عمومی ساختمان مسکونی دستور

  • مکان: تهران، اتوبان صدر، دستور جنوبی، کوچه سوم
  • تیم معمار: دفتر معماری تداوم پویا (TDC)
  • معماران ارشد: رضا صیادیان، سارا کلانتری
  • همکار طراح: حمیدرضا رزم آریا
  • کارفرما: اسدالله رزم آریا و همکاران

  • سال: 1388-1387
  • نظارت بر اجرا: امیر خامسی
  • مشاور برق و تاسیسات مکانیکی: آرش افشاری
  • مساحت پروژه: 960 مترمربع
  • افتخارات: برنده لوح تقدیر از جایزه معمار 89 در بخش مسکونی

 

از زبان طراحی پروژه: ایجاد نمایی پویا از اولویت‌های ما در این پروژه بود. ایجاد نمایی چند بعدی و گریز از شکل های متعارف در جهت احترام گزاشتن به حریم خصوصی که از مشخصه های فرهنگ ایرانی است ما را بر آن داشت تا با استفاده از ابزار و معماری زمان خود در پی پاسخ بر آییم.

نمونه پروژه اهالی فن چیدانه: خانه چهل گره، نمای ساختمان با فرشی از آجر

در ابتدا نمایی سه بعدی را به جای نمایی دوبعدی هدف خود قرار دادیم. پس به نتیجه رسیدیم که به کارگیری مصالح و امکانات ساده در نمای ساختمان پاسخگوی نیازهای ما بوده و درنهایت چشم انداز بیشتری در نما به دست می دهد.

 

در این نما، حریم خصوصی چیزی است که توسط خود ساکنین قابل کنترل است. تغییر ساعات روز از طریق سطوح نیمه شفاف، سایه و تغییر موقعیت سایه‌ها مشخص می شود. نما همیشه توسط خود ساکنین قابل تغییر است.

نمونه پروژه اهالی فن چیدانه: خودنمایی مکعب ها در طراحی نمای ساختمان نشان در مشهد

پویایی و قابلیت تغییر پذیری نما توسط ساکنین در طی روز امکان تنظیم نور را فراهم و از سوی دیگر حرکت را به نما اضافه می کند. نور و سایه، تابعی از زمان و بعد چهارم می باشد. نما شامل دو پوسته یکی شفاف و شیشه ای، دیگری نیمه شفاف است که مقاطع پروفیل عرضی در پهنای نما گسترده شده است.

در فرایند طراحی این پروژه، به دلیل نامتناسب بودن زمین و شکل هندسی آن (زمین ذوزنقه ای شکل)، با مشکلاتی مواجه بودیم.

نمونه پروژه اهالی فن چیدانه: ​ خانه افشاریان ، شاه نشین کرمانشاه

ترکیب رنگ سفید و سیاه در طراحی فضای داخلی این ساختمان جلوهای زیبا و امروزی به آن بخشیده است. کابینت های سفید رنگ و دیگر اجزای آشپزخانه به رنگ تیره به خوبی با هم ترکیب شده اند.

 

شومینه با طراحی حجمی متفاوت و باز هم با ترکیب رنگ سیاه و سفید در گوشه ای نشیمن خانه جای گرفته است.

شکست های غیر متعارف را می توان در طراحی دیوارها و سقف فضای داخلی ساختمان مسکونی دستور به خوبی مشاهده کرد. طراح سعی داشته تا در ظاهر دیوارها و سقف تغییر و تنوع ایجاد کند.

چیدانه در گذشته در مطلب آپارتمانی خیره کننده در شمال شرق تهران شما را با پروژه ای دیگر از همین دفتر معماری و معمارانش کرده است.

طراحی نمای ساختمان های متفاوت در ایران را در مطالب چیدانه ببینید:
ساختمان مسکونی مهر، خانه ای ایرانی پر از رنگ و نور
طراحی نمای متحرک در مجتمع اداری خرسند تهران
مجتمع مسکونی باغ ناژوان، دریچه ای به رویایی سبز در اصفهان
طراحی نمای ساختمان سایه ها در کرج با شاخه های خشکیده!

اگر به دنبال طراحان متخصص در حوزه معماری و ساختمان می گردید. می توانید سری بزنید به بخش اهالی فن چیدانه بزنید و در لیست شرکت های معماری داخلی و دکوراسیون و نماسازی به دنبال اطلاعات تماس آنها باشید. اهالی فن چیدانه شما را در طراحی و اجرای این پروژه همراهی خواهند کرد. 

گردآوری شده در تحریریه چیدانه

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران
vahidarchitects در تاریخ 07 آبان 1396
سلام و درود پروفیل های موجود در نما از جنس چوب هست یا فلز؟

ثبت دیدگاه