Chidaneh.com placeholder image

آپارتمان شماره یک شیراز با تراس های بزرگ و دلباز

به قلم: لاله داورپناه

فضاهای مسکونی: در آپارتمان های مسکونی امروزی با وجود فضای کم حیاط و ارتباط کم ساکنان با فضای بیرون، داشتن تراس های بزرگ و دلباز می تواند از مزایای یک خانه به حساب بیاید. تراس بزرگی که بتوانی ساعتی از شبانه روز را در کنار اعضای خانواده در آن بنشینید و از دیدن منظره شهر محل زندگی تان لذت ببرید. فضایی نیمه خصوصی و دلپذیر برای یک خانه! احمد قدسی منش معمار دفتر معماری شار در طراحی آپارتمان شماره یک چنین فضاهایی را فراهم آورده تا ساکنان این ساختمان بتوانند به نمای شهر شیراز دید مناسبی داشته باشند. همراه با چیدانه به این آپارتمان بیایید.

    

مبلمان اداری ارگو

مشخصات پروژه آپارتمان شماره یک

  • طراحی: دفتر معماری شار
  • معمار ارشد: احمد قدسی‌منش
  • موقعیت: شیراز، ایران
  • کارفرما: علی صفرزاده، منصور حمیدیان

    

  • تاریخ: 1392
  • مساحت: 2000 مترمربع
  • وضعیت: ساخته‌شده
  • تیم طراحی: احمد قدسی‌منش، حمیدرضا محمدی، نسیم خالصی، مریم ناظم‌البکا
  • تیم اجرا: احمد قدسی‌منش، حمیدرضا محمدی

از خصوصیات شاخص خیابان قصردشت شیراز، وجود چشمه‌ها، قنوات و آب‌های زیرزمینی، و نیز استقرار باغ‌های متعدد و وسیع است. این خصیصه، منتج به تعبیه یک شبکه‌‌ گذر آب در امتداد خیابان قصردشت شده است تا امکان آبیاری چنین سطح وسیعی از باغ‌های گسترده‌ را فراهم آورد.

این گذرها کماکان مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرند و از ویژگی‌های منحصر به ‌فرد بناها و باغ‌های قصردشت هستند. پس از تفکیک و تجزیه این باغات، به رغم بی‌بهره ماندن برخی اراضی از وجود درختان، لازم بود شبکه‌ آبرسانی منقطع نباشد و از هرگونه انسداد دائمی مصون بماند.

مطلب پیشنهادی: معماری متفاوت ویلای مسعودی در شیراز

اگرچه قوانین شهرداری صرفا محدود به نگهداری و مسدود نشدن جریان آب در شبکه راه‌آب‌هاست، با این حال، در طراحی این آپارتمان، یک عقب‌نشینی دو متری در وجه انتهایی لحاظ شد و به قیمت اختصاص‌دادن یک حیاط ثانویه در پشت عمارت و جابجایی بدنه اصلی ساختمان، تنها به حفظ فیزیکی و کالبدی آب‌راه بسنده نشده و حفظ موجودیت بصری این گذر نیز مورد توجه قرار گرفته است.

مطلب پیشنهادی: رستوران نمک در شیراز، نگاهی مدرن به غارهای نمکی

  

در طراحی طبقات، با توجه به خواست کارفرما مبنی بر اختصاص یکی از طبقات به یک واحد چهارخوابه برای سکونت شخصی، طبقه‌ آخر برای این منظور در نظر گرفته شد.

فضای باز و بزرگ تراس های این آپارتمان به ساکنان آن اجازه خواهد داد تا بتوانند در هر ساعتی از شبانه روز برای گذراندن اوقاتی خوش در کنار خانواده شان در آنها دور هم جمع شوند. 

مطلب پیشنهادی: خانه ای برای آخر هفته ویلایی مدرن در شیراز

تعامل فضای داخلی با منظر شهری، شامل دید به رودخانه خشک و در امتداد آن کوه‌های شمالی، نکته با اهمیتی در طراحی بود و برای رسیدن به این خواسته، فضاهای عمومی در این جبهه تعبیه شده و با در نظر گرفتن تراس و پنجره‌های طولی در این وجه، سعی بر تامین بیشتر این ارتباط و دید شده است.

در طراحی داخلی واحد های این ساختمان عنصر چوب نقش بسیار مهمی را ایفا می کند. کف پوشها، دیوارپوش ها و حتی بخشی از قفسه های دکوری و شلف ها از جنس چوب هستند.

ساکنان آپارتمان شماره یک به کمک بازشوهای بزرگ و تراس های دلباز به راحتی به منظر شهری اطراف ساختمان دید خواهند داشت و از آن لذت خواهند برد.

مطلب پیشنهادی: همنشینی فلز و سنگ طبیعی در خانه شماره ۱۲ شیراز

  

توجه به جزئیات را به راحتی در طراحی محوطه و استفاده از فلاور باکس ها و گیاهان قابل مشاهده است. حفره های موجود در دیواره ها فضایی را برای قرارگیری گیاهان و ایجاد ارتباط با طروات و تازگی آنها به وجود آورده است.

  

توجه به جزئیات را می توان در بخش نوپردازی فضاهای داخلی و بیرونی ساختمان نیز مشاهده کرد. طراح پروژه به کمک نورپردازی نقطه ای روشنایی کافی برای محیط های مختلف آپارتمان شماره یک را فراهم کرده است.

مطلب پیشنهادی: خانه برادران، ویلای پیلوت در زمین شیب دار

اگر به دنبال طراحان متخصص در حوزه معماری و ساختمان می گردید. می توانید سری بزنید به بخش اهالی فن چیدانه بزنید و در لیست شرکت های معماری داخلی و دکوراسیون به دنبال اطلاعات تماس آنها باشید. اهالی فن چیدانه شما را در طراحی و اجرای این پروژه همراهی خواهند کرد. 

دیگر آپارتمان های مسکونی در ایران را در مطالب چیدانه ببینید:
فضایی گرم و با طراوت در خانه آپارتمانی قیطریه
مجتمع مسکونی آوا آهنگ در باغ های نیاوران
خانه فامیلی در تهران و لذت زندگی ایرانی
مجتمع مسکونی باغ ناژوان، دریچه ای به رویایی سبز در اصفهان

گردآوری شده در تحریریه چیدانه

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه