Chidaneh.com placeholder image

بهترین رنگ برای سن کودک شما چیست؟

به قلم: تحریریه چیدانه

اتاق کودک: رنگ یکی از مهم ترین ویژگی های دنیای اطراف ما است. درک رنگ برای نوزاد ها و کودکان یک امر ضروری در فرآیند یادگیری و رشد آن ها است. بنابراین در طراحی فضاهای کودکان، رنگ یکی از مهم ترین عناصری است که باید به آن توجه شود. رنگ نه تنها در زیبایی کلی یک فضا نقش مهمی دارد، بلکه بر خلق و خوی فرد، احساس خوب داشتن، بهره وری، یادگیری و رفتار نیز تأثیر می گذارد. با چیدانه همراه باشید تا درباره ی تأثیر رنگ ها در سنین مختلف کودکان بیشتر بدانیم…

قالیشویی ادیب

تشخیص رنگ می تواند کودکان را به ابزارهای ضروری یادگیری در زندگی مجهز کند. برای مثال تشخیص رنگ در ریاضیات برای دسته بندی، مرتب سازی، مقایسه و سازمان دهی استفاده می شود. علاوه بر این، کودکان با یادگیری تشخیص رنگ ها و استفاده از رنگ به عنوان ابزار زبان برای توصیف اشیا، توانایی شان برای برقراری ارتباط مؤثر افزایش و رشد می یابد.

با آموزش کودکان خود درباره ی رنگ، شما به آن ها در استفاده از رنگ به عنوان یک شیوه ی بیان خلاقانه در تمام جنبه های زندگی شان کمک می کنید. در رأس آن کودکان از رنگ ها به عنوان نشانه ای بصری برای تشخیص خطر (رنگ قرمز) و تمایز گرمی از سردی استفاده می کنند. اما نقش رنگ ها در رشد فرزندان شما به همین جا ختم نمی شود.

در این مطلب راه حل هایی به شما ارائه می دهیم که می توانید با خیال راحت از رنگ ها در فضاهای داخلی کودکان تان نه تنها برای خلق فضایی زیبا بلکه برای کمک به رشد و پرورش کودک استفاده کنید.

ترکیب رنگی مناسب برای کودکان 0 تا 3 ماهه

پژوهش ها نشان داده اند که نوزاد در ماه های اول زندگی فقط می تواند سایه هایی از رنگ سیاه، خاکستری و سفید را ببیند. به این دلیل یک تم تک رنگ پر شده از اشکال و الگو های متضاد، نوزاد تازه متولد شده را به بهترین شکل بر می انگیزاند.

کنتراست شدید بصری سیاه و سفید در یک اتاق نوزاد تک رنگ و استفاده از این دو رنگ در اشکال و الگو های مختلف (مانند تصویر) قوی ترین سیگنال های بصری را به مغز نوزاد می فرستد. سیگنال های قوی تر به معنای رشد بیشتر مغز و پیشرفت بصری سریع تر است.

در نتیجه فضای تک رنگ برای ماه های اولیه ی تولد یک محیط محرک بصری ایجاد می کند که بازه ی توجه و کنجکاوی نوزاد را وسعت می بخشد و در عین حال حافظه و رشد سیستم عصبی را بهبود می دهد.

نکته: برای دست یابی به چنین ظاهری بدون استفاده از کاغذ دیواری، می توانید لوازم خواب و قالیچه ها را از الگوهای متضاد سیاه و سفید انتخاب کنید.

موضوعی که بیان شد در این اتاق نوزاد با رنگ های خاکستری، سیاه و سفید به دست آمده است. نقاشی دیواری زیبا در کنار پرده ی زیگ زاگی منبعی فوق العاده برای برانگیختن نگاه نوزاد تازه متولد شده هستند. حضور رنگ زرد کدر در نقاشی دیواری و قالیچه شروع مناسبی برای معرفی رنگ های بیشتر جهت رشد دید کودک است.

ترکیب رنگی مناسب برای اتاق کودکان 3 تا 6 ماهه

با ادامه ی روند رشد نوزاد، افزایش رنگ ها در اتاق او نقشی مهم در رشدش ایفا می کنند. محققان می گویند اکثر نوزادان در سه ماهگی قادر به دیدن رنگ هستند که در این میان رنگ های اصلی روشن در تحریک مغز آن ها ارجحیت دارند. نکته ی جالب درباره ی آغاز با پایه رنگ تک رنگ این است که شما تقریبا می توانید هر رنگی را به دکوراسیون اتاق کودک خود اضافه و آن را کامل کنید.

حضور رنگ های صورتی و زرد در این فضا مثالی کامل از آوردن تدریجی رنگ های اصلی به اتاق نوزاد است. شما می توانید از طریق عناصر دکوراسیونی مانند آباژور ها، کوسن ها و پتو ها این رنگ ها را به فضا بیاورید.

در حالی که سقف رنگ شده ی راه راه این اتاق بسیار زیبا و اثربخش است، اما شاید ایجاد آن زمان بر و در هنگام تغییر دکوراسیون، پوشاندن آن مشکل باشد. یک راه ساده ی جایگزین برای دست یابی به چنین اثری، استفاده از استیکر در سقف به جای دیوار ها است. پیش از این شما را با ایده های خلاقانه برای سقف اتاق خواب کودک آشنا کرده ایم. با بزرگ شدن نوزاد و نگاه کمتر او به سقف، شما می توانید به راحتی استیکر ها را به دیوار انتقال دهید.

ترکیب رنگی مناسب برای کودکان 6 تا 12 ماهه

در 6 تا 8 ماهگی دید رنگ نوزاد به خوبی رشد یافته است.  در این دوران شما می توانید تم رنگی متفاوتی را در اتاق نوزاد خود به کار ببرید. این انتقال می تواند به تدریج با جایگزینی ساده ی یک اثر هنری دیواری، اسباب بازی ها و کتاب ها به دست آید. نیازی به تغییر همه چیز نیست، شما به راحتی می توانید با استفاده از اسباب بازی ها و کتاب های موجود کودک تان به عنوان اشیای تأثیرگذار دکوراسیون، به اتاق او رنگ اضافه کنید.

اگر می خواهید بدانید چگونه کودک با دکوراسیون، رشد کند؟ این مطلب چیدانه را از دست ندهید.

بسیار مهم است در هنگام برنامه ریزی برای فضای نوزاد تم رنگی ای انتخاب شود که یک تعادل صحیح از تحریک و آرامش برای فراهم کردن فضای خواب مناسب ایجاد کند.

استفاده از رنگ سبز کدر در این اتاق بسیار جذاب است. این رنگ به واسطه ی طرح های موجود در کاغذ دیواری، کوسن ها، پتو ها و قالیچه در فضا منعکس شده است. رنگ های راه راه برجسته در قالیچه نیز رنگ های اصلی را به فضا اضافه و به صورتی زیرکانه اما غیرمزاحم به رشد حسی کمک می کند.

در این اتاق یک پالت رنگی متفاوت برای نشان دادن احساس امنیت، ایمنی و محبت استفاده شده است. کاغذ دیواری طرح دار برای ایجاد برانگیختگی شناختی و بصری در نوزاد در حال رشد در سراسر اتاق ادامه یافته است. این اتاق هم چنین نوزاد در حال رشد شما را در معرض رنگ ها و سایه های متفاوت که در صندلی، تابلو ها، رنگ آمیزی و لوازم خواب کودک دیده می شود، قرار می دهد و به مغز او کمک می کند ارتباط رنگ ها را خیلی سریع دریابد.

ترکیب رنگی مناسب برای اتاق کودکان 1 تا 2 ساله

رشد زبان شفاهی کودک شما بین یک تا دو سالگی آغاز می شود. در این دوران کودک هم چنین بین رنگ ها تمایز قائل می شود (حدود 18 ماهگی).

در این اتاق برای والدین چندین فرصت فراهم شده تا در بازی تشخیص رنگ کودک نوپایشان سهیم شوند. با استفاده از اشیای دکوراسیونی ساده مانند کاغذهای چاپی رنگی دیواری، یک حلقه ی گل زیبا یا کوسن های چند رنگ شما می توانید فضایی سرگرم کننده، مهیج و مناسب رشد کودک فراهم کنید.

ترکیب رنگی مناسب برای کودکان 3 تا 4 ساله

در سنین حدود سه تا چهار سال، کودک شروع به تشخیص، شناسایی و نامیدن رنگ های اصلی می کند. جایگزینی ساده ی اشیا با رنگ های مختلف مانند صندلی ها، اسباب بازی ها یا لوازم خواب در اتاق کودک تان به تقویت مهارت های تشخیص این رنگ های اصلی کمک می کند.

این توصیه ی ما را فراموش نکنید: اگر کودک خلاق می‌خواهید؟دیوارهای اتاقش را رنگی کنید!

در این تصویر استفاده از رنگ قرمز در آباژور، قالیچه، کوسن و صندلی انتزاعی به شکل فیل نه تنها فضایی جذاب و زیبا خلق کرده است بلکه به والدین و کودک فرصت سهیم شدن در بازی های تشخیص رنگ را می دهد. این فضا با استفاده ی کودک از رنگ به عنوان یک ابزار یادگیری برای توصیف و برقراری ارتباط با دیگران، به او فرصت رشد مهارت های زبان شفاهی را می دهد.

ترکیب رنگی مناسب برای اتاق کودکان بالای 5 سال

با بزرگ تر شدن فرزندان، آن ها شروع به ارجحیت دادن به رنگ های خاصی می کنند. این موضوع بخش مهمی از رشد شخصیتی و بیان خلاقانه ی کودکان است و فضایی را خلق می کند که آن ها شخصیت در حال رشد خود را منعکس می کنند.  از تاثیرات رنگ اتاق کودک بر شخصیت او غافل نشوید.

برای نمونه این اتاق رنگارنگ نشان دهنده ی شخصیت روشن و شاد کودکی است که این اتاق متعلق به اوست. این کودک در این فضا خلاق و سرگرم است.

زیبایی رنگ، زندگی هر روزه ی ما را در بر گرفته و تأثیری ناخودآگاه بر نوع زندگی ما دارد. ما با رنگ ها می توانیم انعکاسی از درون خود را به دنیای بیرون نشان دهیم و این از اولین چیزهایی است که باید در سال های ابتدایی کودکی خود بیاموزیم.

حالا شما به ما بگویید چگونه از رنگ در دکوراسیون اتاق کودک خود استفاده کرده اید؟ تصاویر و ایده های خلاقانه دکوراسیون منزل خود را با ما و مخاطبان دیگر به اشتراک بگذارید.

مطالب بیشتر:
۱۵ اتاق کودک با دست سازه های ساده و رنگی
اتاق کودک رویایی با ایده های رنگارنگ
بهترین رنگ های دکوراسیون اتاق کودک
رنگ‌هایی که کودکان دلبندتان را خلاق می‌کند

رنگ‌هایی که به فرزندتان آرامش می بخشند

منبع: Houzz | مترجم: فاطمه افشاریان | تحریریه چیدانه

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه