Chidaneh.com placeholder image

فرش و موکت راه پله را چگونه انتخاب کنیم؟

به قلم: تحریریه چیدانه

راه پله: فرش راه پله می تواند عنصر برجسته و منحصر به فردی در دکوراسیون داخلی منزل شما باشد و به خانه تان شخصیت و زیبایی دهد و در عین حال ضرب پاهای شما بر راه پله را بگیرد. انتخاب فرش ها و رانرهایی با طرح، جنس و کیفیت مناسب برای راه پله نیازمند اطلاعات پایه ای است که چیدانه امروز می خواهد به آن بپردازد. با ما همراه باشید…

مبلمان اداری راحتیران

جنس فرش راه پله

وقتی صحبت از پارچه ها می شود، ما معمولا پارچه های طبیعی را توصیه می کنیم اما برای مفروش کردن (مخصوصا در نواحی پر تردد مثل راه پله ها) استفاده از مواد مصنوعی بادوام توصیه می شود. نایلون از نظر پایداری بسیار پر طرفدار است، زیرا مقاومت بالایی دارد و دارای طیف وسیعی از رنگ ها  بوده و ارزان قیمت است.

مواد مصنوعی دیگر مانند پلی استر می توانند بخشی از فرش های با کیفیت یا فرش های کم کیفیت باشند. در نهایت شما به کمک تولیدکننده تصمیم می گیرید که کدام فرش با گذشت زمان استهلاک بیشتری پیدا می کند. پلی استر می تواند حس پشمالویی را به خوبی شبیه سازی کند.

فرش های پشمی معمولا پرطرفدارتر هستند. این فرش های بسیار جذاب در رنگ هایی غنی و با ظاهری طبیعی و بافت های زیبا موجود هستند. آن ها هم چنین بسیار مقاوم می باشند؛ بسیاری از کارشناسان ترکیب بهینه ی 80 درصد پشم و 20 درصد مواد مصنوعی را برای نواحی پرتردد مثل فرش راه پله ها توصیه می کنند.

با وجودی که پشم گران تر است، اما معمولا این هزینه با ماندگاری بالای آن و عدم نیاز به تعویض زود به زود، جبران می شود، البته به شرط اینکه به درستی مراقبت شود.

درباره ی فرش ها، بافت نیز به اندازه ی جنس مهم است. تنوع زیادی در این زمینه وجود دارد، اما بر طبق یک قانون کلی، فرش هایی با پرزهای بلند اغلب در زیر پا نرم تر احساس می شوند اما احتمال بیشتری هم دارد در پنجه های حیوان خانگی شما، اسباب بازی ها یا چیزهایی از این قبیل گیر کنند. شما باید نسبت متعادلی از نرمی و سختی برای دکوراسیون خانه ی خود بیابید.

رنگ و طرح فرش راه پله

فرش های راه پله به چند علت می توانند مکان های مناسبی برای تزریق اندکی رنگ به زمینه ی رنگی منزل تان باشند. اول از همه، از آن جا که راه پله ها تنها مسیرهایی برای تردد هستند و کمتر ان ها را می بینید، رنگ ها شما را خسته نمی کنند.

دوم، راه پله ها تقریبا کوچک هستند، بنابراین مفروش کردن آن ها نسبت به رنگ آمیزی یک دیوار یا فرش کردن یک اتاق کامل، مساحت کمتری را اشغال می کند. در نتیجه استفاده از رنگ یا الگویی برجسته برای فرش این فضا، بدون اغراق می تواند به فضای شما شخصیت و سبک دهد.

برای کسانی که ظاهر متین تر و آرام تری می پسندند، رنگ ها را از مواد طبیعی الهام بگیرید. حتی اگر از فرش مصنوعی استفاده می کنید، رنگ خاکی رنگی شیک تر و ماندگار تر و با چوب به خوبی ترکیب می شود. در کل فرش هایی با رنگ های کلاسیک، مناسب تر بوده و هیچ وقت از مد نمی افتند. بنابراین اگر از این دسته افراد هستید، به جای پیروی از مدهای روز به دنبال رنگ های شکیل و باوقار باشید.

فراموش نکنید به مقدار دیده شدن پله های خانه ی خود توجه کنید. این عکس نشان می دهد که پله ها معمولا وقتی روی آن ها تردد می کنیم دیده می شوند. این می تواند برای بعضی افراد دلیل خوبی برای برجسته کردن آن ها باشد و برای بعضی دیگر دلیلی باشد که طرحی ساده و ارزان انتخاب کنند و بودجه ی خود را در جایی دیگر صرف نمایند.

فرش و موکت راه پله معمولا زود مستهلک می شوند، بنابراین استفاده از حداقل یک طرح و الگوی ظریف در متریال می تواند این استهلاک را بپوشاند. چه فرش تان طرح داشته باشد چه نداشته باشد، رنگ آمیزی خیزهای پله (دیواره ی عمودی پله ها) به رنگ سفید می تواند به دیده شدن فرش و روشن شدن ظاهر کلی فضا کمک کند. در این تصویر، فرش کلاسیک با خیزهای سفید و نرده های چوبی، یک ترکیب زیبا خلق کرده اند.

لبه فرش راه پله

استفاده از لبه برای فرش راه پله می تواند روش خوبی برای جذابیت بخشیدن و حفظ لبه ها از ساییدگی در خانه های پر رفت و آمد باشد. لبه هایی با رنگ های تیره مانند آبی ارتشی یا خاکستری، کلاسیک هستند و فرش را برجسته تر نشان می دهند.

در واقع بسیاری از فرش ها دارای لبه ی پارچه ای هستند. این لبه ها الزامه همیشه متریال را تقویت نمی کنند اما می توانند الگو را شکسته و ظاهر را تقویت نمایند. برای سبک های سنتی تر یا تلفیقی، اندکی لبه می تواند جذابیت این فضا را دوچندان کند.

احتمالا توجه کرده اید که بسیاری از راه پله هایی که در این تصاویر نشان داده شده دارای میله های فلزی هستند که “میله های پله" نام دارند. این میله ها در پایه ی خیز هر پله به اتصال بین فرش و کف کمک می کنند و مانند جواهرات زینت بخش فرشی ساده می شوند. این میله ها باید باریک و محکم باشند تا زیر پا گیر نکنند، به همین دلیل میله های فلزی پر طرفدار تر از چوبی هستند.

نصب فرش راه پله

اگر تصاویر این مطلب را مقایسه کنید، می بینید که برخی از فرش ها کاملا به پله ها چسبیده اند و برخی اینگونه نیستند و یک شکاف کوچک بین متریال و خیز وجود دارد.
این موضوع به سلیقه ی شما بستگی دارد؛ فرشی که به پله چسبیده، ظاهر رسمی تر و فرش شل ظاهر معمولی تری به فضای راه پله ی شما می دهند. اگر پیش آمدگی پله عمیق است، چسباندن محکم فرش به آن، ظاهر شیک تر ی به پله می دهد.

در بیشتر خانه ها، راه پله ها به اندازه ای عریض نیستند که مقدار زیادی از کف پله مشخص باشد. بنابراین ما پیشنهاد می کنیم برای دست یابی به ظاهری جذاب مانند این نمونه، از رانرها یا فرش های باریک تر استفاده کنید.

در بسیاری از خانه ها، فرش و موکت راه پله 80 تا 90 درصد پهنای پله را می گیرد. نشان دادن مقدار کمی از کف پله در دو سمت فرش، برای نمایش کنتراست کافی است. علاوه بر این، خطوط مرزی لاغر به طولانی و جذاب به نظر رسیدن فضا کمک می کند.

در خانه هایی با چندین راه پله (خانه هایی با بیش از سه طبقه) فرش راه پله را در مسیرهای اتصال راهروها نیز با همان پهنا ادامه دهید. در این نمونه می توانید از الگوهایی که سبک دکوراسیون منزل تان را تعریف کنند استفاده کنید یا فرشی ساده با رنگ های خنثی برگزینید تا مبلمانی که در مسیر وجود دارد را تحت تأثیر قرار ندهد.

انتهای فرش راه پله

رایج ترین راه تمام شدن فرش ساده ترین راه است: شکاف بین کف و پله ی آخر. در راه پله های معلق که چنین برخورد پله با کف را ندارند، استفاده از رانر کلا رایج نیست.

اگر فرش راه پله تان لبه دارد، آن را در بالای کف به پایان برسانید.

اگر انتهای راه پله ی شما شکل غیر معمولی مانند یک منحنی دارد، می توانید فرش را در پایان آخرین کف پله به اتمام برسانید.

ایده ی خلاقانه: رانرهای نقاشی شده

اگر ظاهر فرش ها و رانرها را دوست دارید، اما حس آن ها را نه، می توانید رانر نقاشی شده را امتحان کنید. تنها با اندکی خلاقیت و تلاش می توانید رانری رنگی و زیبا به دست خودتان بسازید. از رنگ های مقاوم برای این کار استفاده کنید.

اگر می خواهید برای دکوراسیون داخلی منزل خود فرش یا موکت مناسب بخرید، پیشنهاد می کنم قبل از خرید سری به اهالی فن چیدانه در بخش فرش و موکت بزنید، شاید نمونه ی دلخواه تان را در همین جا یافتید. شما به راحتی می توانید با فروشندگان و تولیدکنندگان ارتباط برقرار کنید.

مطالب بیشتر:
بهترین ایده ها برای تزیین دیوار راه پله
۸ پیشنهاد شگفت انگیز برای فضای زیر پله
۱۰ ایده تزیین راه پله ها در دکوراسیون داخلی
۱۶ ایده منحصر به فرد نرده راه پله در دکوراسیون منزل
۱۰ ایده برای لذت بردن از فضای راه پله ها

منبع: Houzz | مترجم: فاطمه افشاریان | تحریریه چیدانه

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه