Chidaneh.com placeholder image

قدرت رنگ بنفش در دکوراسیون داخلی

به قلم: تحریریه چیدانه

رنگ بنفش: بنفش رنگ عرفان و معنویت است. بنفش در هر طیفی که باشد الهام‌بخش و رنگ شاه‌زادگان، ‌پادشاهان، و ملکه‌هاست. بنفش سیر در اصل ترکیبی از رنگ‌های آبی و قرمز است که ویژگی‌های هر دو رنگ را یک‌جا در بر دارد. تندی قرمز به‌واسطه آرامش و خنکی آبی فروکش می‌کند و به حس تازه تبدیل می‌شود و شما را به آرامش و رهایی دعوت می‌نماید.
 به همین دلیل است که در بیمارستان‌های روانی و مطب روان‌شناسان اغلب از بنفش ملایم یا همان بنفش یاسی استفاده می‌شود. بنفش ملایم احساس ترس را کاهش می دهد و مشغله‌های فکری آزاردهنده را تعدیل می‌نماید. وقتی بنفش در کنار سفید قرار می‌گیرد سمبل خالص‌بودن و تواضع است. در فرهنگ چین بنفش رنگ رویاپردازان و فیلسوفان است و نشانه صداقت، وفاداری، و عشق است. علم رنگ‌شناسی ثابت کرده است که بنفش آثار ترس و شوک‌های روحی را پاک می‌کند و در این زمینه مانند اشعه ماورای بنفش عمل می‌نماید.
از به‌کاربردن بنفش در دکوراسیون داخلی خانه خود اجتناب نکنید.

نوژا دیزاین

 

جکوزی ایران

این آپارتمان با کلکسیونی از صندلی‌های تابه‌تا به رنگ‌های مختلف و رومبلی‌های بنفش، کاغذ دیواری، و قالی بنفش طراحی شده است. تابلوهای نقاشی اثر مارسل ورتز هم دیوارهای راه‌راه را مزین کرده‌اند.

 

در اتاق نشیمن این منزل در واشینگتن دی. سی. رنگ بنفش به روش‌های مختلف به‌کار رفته است. کاناپه مخملی و پرده‌های حریر خاکستری در کنار صدف‌ها، ظروف سفالی، و مبل‌های زیبا در واقع زیبایی سایه‌های بنفش را به نمایش گذاشته‌اند.

 

در این آپارتمان پاریسی از پالت رنگی خاصی برای ایجاد حال و هوایی شیک استفاده شده است. سایه‌روشن‌های متعدد رنگ بنفش روی دیوارها، روتختی، ملحفه‌ها، و پرده حریر گویی مخصوصا با تابلوی نقاشی ست شده‌اند. لوستر رنگی نیز این صحنه را تکمیل کرده است.

 

حمام و دست‌شویی این منزل دیوار گچی ونیزی به رنگ آلوئی روشن دارد. طراح دکوراسیون این خانه، لیختن کریگ، از نور طبیعی اتاق از پنجره بهره برده و پرده‌های سبکی را به پنجره زده است و کابینت‌ها را آینه‌ای کرده تا فضا روشن‌تر شود.

 

ویکتوریا هاگان طراح دکوراسیون، برای کتاب‌خانه خانه‌ای تاریخی در منهتن، رنگ بنفش را انتخاب کرده است. تابلوی نقاشی، قالی، و کاناپه‌ها همه سایه‌هایی از رنگ بنفش دارند که به خوبی با هم هماهنگ هستند.

 

دیوارهای بنفش آمیتیس شاید انتخاب غافلگیرکننده‌ای برای اتاق نهارخوری باشند، ولی در این خانه که به زیبایی انتخاب شده است. مبل‌های سبک قدیمی ‌به رنگ آبی روکش شده‌اند و ظروف چینی سفید و آبی تقابل زیبایی با رنگ دیوار یافته‌اند.

 

جیمی ‌در یک طراح دکوراسیون، این اتاق خواب موجود در آپارتمانی در منهتن را با سایه‌های جالبی از رنگ بنفش تبدیل به پناه‌گاهی آرامش‌بخش کرده است. یک صندلی با روکش مرجانی رنگ و دو آباژور به همان رنگ، در این اتاق کنتراست ایجاد کرده است.

 

به لطف سایه‌های مختلف رنگ بنفش و جنس و بافت زیبای پارچه‌های مختلف، این اتاق خواب با دیوارهای یاسی رنگ و رومبلی‌های براق و زیبا، سبک جالب و شادی یافته است.

 

وقتی رنگ بنفش با رنگ‌های خنثی ترکیب شود به چشم می‌آید. دو صندلی با روکش کرم در این اتاق زیبایی رنگ بنفش را چشم‌گیرتر کرده‌اند.

 

طراحان و دکوراتورهای این اتاق نشیمن از تکنیک انعکاس آینه‌ای استفاده کرده‌اند. دیوارهای بنفش آمیتیس و قالی‌ها، پس‌زمینه شیکی برای وسایل سبز و آبی اتاق درست کرده‌اند. آباژورها و تابلوی نقاشی هم به ایجاد تقارن در اتاق کمک کرده است.

منبع: گردآوری شده توسط تحریریه چیدانه

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران
anahita در تاریخ 11 فروردین 1393
بفش توی حوزه دکوراسیون واقعا جلوه زیبا یی داره

ثبت دیدگاه