Chidaneh.com placeholder image

دکوراسیون شاد منزل، خانه را از بی حالی نجات دهید!

به قلم: تحریریه چیدانه

ترفندهای دکوراسیون: دیوارهای سفید، مبل‌های خاکستری چرک و کابینت‌های استیل، خانه را شبیه یک سکوت دائمی می‌کنند؛ انگار در این خانه قرار نیست هیچ اتفاق خوبی بیفتد. برای اینکه در فصل بهار کمی نشاط و شادابی به خانه‌تان اضافه کنید و دکوراسیون خانه تان را از بی حال به دکوراسیون شاد تغییر دهید؛ راهکارهای ساده‌ای وجود دارد. شاید با همین چند تغییر ساده حس و حال خودتان هم بهتر شد، پس با چیدانه تا انتهای این مطلب همراه باشید. 

گروه معماری بام
طراحی داخلی مدرن مطب پوست و زیبایی
گروه معماری بام

دستگیره کابینت

دکوراسیون شاد منزل: استفاده از گل و گیاه در دکوراسیون داخلی 

مصنوعی؟ نه. گل و گیاه طبیعی می‌تواند حس و حال خانه را واقعا عوض کند. اگر نگران نور خانه هستید، بهتر است بدانید حتی مناسب خانه‌هایی در زیرزمین هم که مطلقا نور طبیعی ندارند، گیاهان آپارتمانی وجود دارد. در این باره می‌توانید از گل‌فروش‌ها کمک بگیرید. با اضافه کردن چند گلدان برگ سبز (و اگر نور کافی دارید، گیاهان گلدار) هم حس و حال خانه را عوض می‌کنید و هم موجب خنکی و تصفیه هوای خانه‌تان می‌شوید و هم دکوراسیون شاد منزل را تجربه می کنید. 

استودیو معماری آرش مدنی
دکوراراسیون داخلی پروژه اداری کاویان
استودیو معماری آرش مدنی

گذاشتن چند شاخه گل ساقه‌ای در یک گلدان کوچک روی میز هال یا اوپن هم تاثیری مثل همین دارد؛ با این تفاوت که این گل‌ها مدت کوتاهی دوام دارند. یک‌بار که امتحانش کنید، مشتری دائمی می‌شوید. کافی است یک وعده غذا را با حضور گل‌های رنگارنگ و خوشبو روی میز صرف کنید تا حس و حال‌تان به کلی عوض شود و دکوراسیون شاد منزل حکمفرما شود!

آکواریوم مرجان
آکواریوم مرجان
آکواریوم مرجان

دکوراسیون شاد منزل: در دکوراسیون داخلی خانه تان حرکت ایجاد کنید.

هر حرکتی در خانه می‌تواند موجب نشاط و تازگی شود. فرقی نمی‌کند این حرکت مال ماهی‌های کوچک داخل تنگ باشد یا آبنما که آرام و ملایم آب را به حرکت درمی‌آورد یا حتی نوارهای رنگی‌ای که به پنکه کنار هال بسته شده است. سعی کنید یک شیء پویا و در حال حرکت به خانه اضافه کنید. چراغ‌های تزیینی که خاموش و روشن می‌شوند، ساعت‌های پاندول‌دار و آکواریومی پر از ماهی یا قفس بزرگی برای چند تا پرنده می‌توانند دکوراسیون شاد منزل را به شما تحویل دهند.

هتل بام سبز رامسر
دکوراسیون سوئیت یاس هتل بام سبز رامسر
هتل بام سبز رامسر

دکوراسیون شاد منزل: نور را مهمان دکوراسیون داخلی خانه تان کنید

یک لوستر معمولی روی سقف؟ تکراری نشده؟ وقتش است که حس و حال خانه را با چند نور موضعی عوض کنید. یکی، دو تا آباژور یا لامپ دیواری این کار را برای شما انجام می‌دهد. کافی است به جای اینکه لوستر اصلی را روشن کنید، فقط نور موضعی را در نقطه‌ای که نشسته‌اید، روشن کنید. کنتراست تیره و روشن خانه، موجب حس پویایی و صد البته دکوراسیون شاد منزل می‌شود.

هتل بام سبز رامسر
دکوراسیونی به سبک ساحلی
هتل بام سبز رامسر

دکوراسیون شاد منزل با طرح های شاد

سطوح ساده و بدون طرح به عنوان زمینه هر چیزی مناسبند اما اگر همه سطوح خانه همین‌طوری باشند، دیگر هیچ حس و حالی برای خانه نمی‌ماند. اگر دیوارهای‌تان سفید رنگ‌آمیزی شده‌اند، مبل‌های‌تان روکش‌های پارچه‌ای ساده‌ای دارند، پرده‌ها از تور ساده هستند یا کف خانه پارکت یا موکت است، وقتش است که چند جور طرح شلوغ به این ترکیب اضافه کنید. کوسن‌های راه‌راه، رومیزی‌های خال‌خالی، پرده‌های گل‌گلی یا تابلوهایی از مناظر شلوغ می‌توانند ناگهان فضای شما را از یک شکل تخت و بدون فرم به یک خانه گرم و دلنشین تبدیل کنند.

عرفان شریف نژاد: عکاس
نشیمن سنتی مدرن منزل خانم مهدوی
عرفان شریف نژاد: عکاس

اگر نور خانه کم است، سراغ پرده‌ها نروید. اجازه دهید سادگی پرده‌ها خانه را پرنورتر کند و در عوض سراغ کوسن‌هایی با رنگ‌های تند و طرح‌های شلوغ بروید تا دکوراسیون شاد را تجربه کنید. 

[[nid:37861]]

اگر دیوارهای‌تان تک‌رنگ است، به ایده تابلوهای بزرگ شلوغ یا چند تابلوی کوچک در کنار هم می‌توانید فکر کنید اما برای دیوارهایی با کاغذدیواری طرحدار بهتر است دیوار را خالی نگه دارید.

باتیک
دکوراسیون مدرن فضای پذیرائی
باتیک

در مورد مبل‌ها هم اگر روکش‌های ساده و تک‌رنگ (یا با طرح‌های خیلی ریز) دارید، سراغ کوسن‌های طرحدار بروید؛ در غیر این صورت کوسن‌های ساده اما با رنگ‌های تند و همخوان با طرح‌های رومبلی انتخاب کنید.

آسمانه
چیدمان وسایل منزل به سبک معاصر
آسمانه

دکوراسیون شاد منزل با بافت های گرم و دوست داشتنی 

دیوارها نقاشی شده‌اند؟ پرده‌ها تور ساده هستند؟ کف خانه سرامیک یا موکت است؟ خانه شما «بافت» کم دارد. دکوراسیونی شاد با بافت هایی گرم و جذاب هرقدر که رنگ در نگاه اول می‌تواند خانه را بانشاط یا بی‌روح نشان دهد، بافت در درازمدت می‌تواند فضای خانه را گرم و راحت یا سرد و بی‌روح کند. حجم زیادی از نخ و پارچه (مثلا فرش‌هایی با پرزهای بلند، مبل‌های حجیم پارچه‌ای، کوسن‌های زیاد و… ) به بافت خانه گرما و راحتی اضافه می‌کند.

دکوراسیون ساربوک sarbouk
کاغذ دیواری طرحدار
دکوراسیون ساربوک sarbouk

کاغذدیواری‌های حجیم (که طرح‌های برجسته دارند) هم می‌توانند بافت را در خانه ایجاد کنند. پرده‌های چندلایه و پارکت‌های برجسته هم همین کار را انجام می‌دهند. وجود بافت در خانه اگر در حد تعادل باشد، موجب القای احساس گرما و نشاط می‌شود اما نباید همه جای خانه را با سطوح برجسته و بافت‌دار بپوشانید؛ چون این‌طوری ذهن و حس لامسه بدن خسته می‌شود.

عرفان شریف نژاد: عکاس
عکاسی از دکوراسیون سنتی سوهانک
عرفان شریف نژاد: عکاس

رنگ های برای دکوراسیون شاد منزل 

این یکی را باید اول می‌گفتیم اما از قصد گذاشتیم آخر کار! رنگ، راحت‌ترین و موثرترین گزینه برای ایجاد دکوراسیون شاد منزل است؛ حتی اضافه کردن یک تابلوی هنری قرمز وسط یک دیوار سفید می‌تواند حس و حال خانه را به کل عوض کند؛ البته به خاطر همین تاثیر شدید و فوری باید در انتخاب رنگ دکوراسیون خانه بسیار دقت کرد.

شرکت معماری دکوکو
دکوراسیون نشیمن پروژه مفیدیان
شرکت معماری دکوکو

سه تا از بهترین رنگ‌ها برای ایجاد نشاط در خانه سبز، زرد و صورتی هستند. این رنگ‌ها به اندازه آبی، قرمز و بنفش، تند و موثر نیستند اما با ملایمت موجب تاثیر عمیق و نشاط‌آور می‌شوند. لازم نیست برای استفاده از این رنگ‌ها ناگهان کل خانه را به یک رنگ درآورید. بهتر است نگاهی به یکی از اتاق‌های خانه (مثلا نشیمن) بیندازید. بعد ببینید رنگ غالب دکوراسیون این اتاق به کدام‌یک از این سه رنگ نزدیک‌تر است؟ یکی را که به فضای فعلی اتاق نزدیک‌تر است، انتخاب کنید و با افزودن چند وسیله دکوری به آن رنگ (و شاید حذف کردن چند عاملی که به این رنگ نمی‌آید) فضای اتاق را به نفع رنگ انتخابی‌تان تغییر دهید. 

مجله منزل
مجله منزل :شماره 94 خرداد ماه ۱۳۹5
مجله منزل

این مطلب و مطالب دکوراسیونی جذاب دیگر را می توانید در جدید ترین شماره مجله منزل بخوانید و از دیدن و خواندن درباره ی چنین ایده های خلاقانه و زیبا و دوست داشتنی لذت ببرید.

شما هم می توانید ایده های جالب خود را با چیدانه در میان بگذارید. ما مشتاق دیدن ایده های خلاقانه ی شما هستیم!
ضمنا می توانید سوالات، نظرات و پیشنهادات خود را در بخش مشاوره دکوراسیون چیدانه به اشتراک بگذارید.

منبع: مجله منزل | نویسنده: لیلا شکیب مهر 

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه