Chidaneh.com placeholder image

اصول دکوراسیون معاصر

به قلم: تحریریه چیدانه

فضاهای معاصر: منظور از دکوراسیون معاصر چیست؟ خطوط فکرشده، فرم‌های هوش‌مندانه، لوازم مینیمال، و شاید بتوان گفت: قانون‌شکنی! چیدمان امروزی، همان‌طور که از نامش پیدا است، به‌این لحظه و مدهای این زمانه مربوط است. اما می‌تواند نشانه‌هایی از طراحی کلاسیک را نیز در خود داشته باشد. البته این نوع طراحی صرفا کلاسیک نیست اما در گوشه و کنار شاید موردی ببینید که مربوط به طراحی‌های مثلا 10 سال پیش است. اما همین مورد را هم باید با هوش‌مندی و زیرکی کامل استفاده کرد. یعنی به‌گونه‌ای از وسایل بهره بگیرید که به یک طراحی ویژه و امروزی دست یابید.

در طراحی امروزی، سادگی و خلوت‌بودن همیشه در درجه اول اهمیت قرار دارد. سادگی را باید جای‌گزین تزئینات شلوغ کنید. از وسایل مینیمال استفاده کنید و نیازی به وسایل بزرگ و تزئینی نیست. طراحی مدرن و امروزی تقریبا شبیه به هم هستند، اما یکی نیستند. طراحی مدرن به اصول طراحی در قرن بیستم مربوط است و دستور کار مشخص و تعیین‌شده‌ای دارد؛ اما طراحی امروزی این‌گونه نیست و هیچ قاعده خاصی در آن مشاهده نمی‌شود.

قالیشویی ادیب

دلیل محبوبیت طراحی معاصر چیست؟ تاکید بسیار روی خطوط و فرم -که دو اصل مهم در طراحی داخلی به‌شمار می‌روند- باعث جذابیت و محبوبیت طراحی معاصر شده است. در این طراحی از نور و عناصر طبیعی بسیار استفاده می‌شود که باعث بزرگ‌تر دیده‌شدن فضا می‌شود. از آن‌جایی که هیچ وسیله اضافه‌ای در این طراحی وجود ندارد، همه فضاها و اتاق‌ها دل‌باز، روشن، و زیبا دیده می‌شوند. زمانی می‌توانید طراحی معاصر را دوست داشته باشید که به هنرهای انتزاعی علاقه‌مند باشید.

راز چیدمان: خطوط صاف و ساده

خط، زاویه، و اشکال در طراحی امروزی بسیار مهم هستند. باید این سه مورد را آویزه گوش خود کنید و در همه اتاق‌ها از آن‌ها بهره بگیرید. طراحی معاصر بیش‌تر روی زوایا و خطوط عمودی و افقی استوار است تا مبلمان و وسایل خانه.
اما باید به ‌این مورد هم توجه داشته باشید: آیا در این طراحی باید همه وسایل خانه شما زاویه قائمه داشته باشند؟ مسلما خیر. می‌توانید برخی از قسمت‌های خانه را با خطوط منحنی تزئین کنید. اما اصول این نوع طراحی هم این است که از یک شکل استفاده کنید، مثلا دایره، بیضی، کروی، مواج، و ….

 

راز چیدمان: خنثی‌های جذاب

کرم، سفید، قهوه‌ای، مشکی، و بژ رنگ‌هایی هستند که در طراحی معاصر از آن‌ها استفاده زیادی می‌شود. تک‌رنگ‌بودنِ دیوارها شکل و نمای زیبایی به فضا می‌بخشد.باید به ‌این مورد هم توجه داشته باشیم: استفاده مستمر و زیاد از رنگ‌های خنثی فضا را کمی خسته‌کننده خواهند کرد. بنابراین، سعی کنید از رنگ‌های دیگر هم در قسمتی از دیوار استفاده کنید. برای مثال، دیواری آبی است، از رنگ‌های کرم، صورتی یا طوسی با کمی سبز، بژ یا طلایی در کنار آن استفاده کنید. می‌توانید از رنگ مکمل در مبلمان اطراف دیوار نیز استفاده کنید.

 

راز طراحی: فضای باز

در طراحی معاصر بازبودنِ فضا بسیار مهم است. پس برای رسیدن به این هدف از چیدمان منحنی استفاده کنید. اما باید به ‌این مورد هم توجه داشته باشید: اتاق بزرگ با وسایل خیلی کم، که خوب هم چیده نشده‌اند، به جای زیبایی حس خالی‌بودن و متروکه‌بودن را به بیننده القا می‌کند. بهتر است در این فضاها، مبلمان و وسایل را به چند دسته تقسیم کنید و در اطراف اتاق بچینید. لوستر و آباژور و در کل نورپردازی در این طراحی بسیار مهم است.

 

راز چیدمان: کف‌پوش خالی

اگر دوست دارید با پای برهنه روی سنگ کف خانه راه بروید، شاید طراحی معاصر برای شما مناسب باشد. در این طراحی هیچ‌گونه فرش و قالی وجود ندارد و برای زیبایی کف خانه از انواع سنگ، چوب، سرامیک و … استفاده می‌شود.اما منظور ما این نیست که به هیچ‌وجه نباید از قالی استفاده کرد. ترجیحا نمونه‌ای را انتخاب کنید که با دکوراسیون خانه هماهنگ است. شاید گاهی دوست داشته باشید کف زمین بنشینید و خب روی زمین سفت و خالی هم که نمی‌توان برای مدت طولانی نشست. ترجیحا از رنگ‌های بسیار روشن و کم‌رنگ در قالی انتخاب کنید.

 

راز چیدمان: درخشندگی و نور

در طراحی معاصر، تاربودن دیوار مفهومی ندارد. کروم، استیل، لاک‌‌الکل، شیشه، کاشی، و … موادی برای استفاده در طراحی معاصر هستند.اما باید به ‌این مورد هم توجه داشته باشید: درخشش خیلی زیاد هم به چشمان شما آسیب می‌رساند. در این‌جا کمی قانون‌شکنی کنید و از وسایل و تزئینات مات و تیره استفاده کنید.

 

راز طراحی: مبلمان با جلوه زیاد

طراحی مبلمان امروزی دارای خطوطی مشخص، ساده، و جذاب است. در این مبلمان، اثری از تزئینات اضافه، روکش، چین دور صندلی یا تخت، و … دیده نمی‌شود. همه چیز بسیار ساده و زیبا است. همین سادگی جاذبه بسیار زیادی دارد و باعث زیبایی خانه می‌شود. برای مثال، صندلی‌هایی با پایه‌های بلند برای میز غذاخوری انتخاب کنید.اما باید به ‌این مورد هم توجه داشته باشید: استفاده دائمی از میز و صندلی‌هایی با پایه‌های بلند همیشه هم زیبا نیست. گاهی استفاده از مبلمانی که پایه‌های کوتاه دارد و به زمین نزدیک است، در میان وسایل مرتفع، ترفند جالبی برای جلب توجه است.

 

راز طراحی: پنجره‌های مرکزی

آیا می‌توانید برای پنجره‌های این خانه پرده در نظر بگیرید؟ مسلما خیر. زیبایی این اتاق در پنجره‌ها و نور سراسری آن است. همان‌طور که در بالا هم گفتیم، طراحی معاصر بر نور زیاد و وسایل کم استوار است.اما باید به ‌این مورد هم توجه داشته باشید: نمی‌توان خانه را بی‌پرده گذاشت چون از بیرون دید دارد و ما دوست نداریم مردم تماشایمان کنند. برای این منظور می‌توانید پنجره‌ها را تا جایی که ممکن است در دید باشد مات کنید. از پرده‌هایی استفاده کنید که کاملا جمع می‌شوند. به ‌این ترتیب، در طول روز که بازتاب پنجره مانع از دیده‌شدن فضای درون می‌شود، می‌توانید از نور زیاد و مناظر بیرون لذت ببرید.

 

راز طراحی: وسایل تزئینی مینیمال

به یاد داشته باشید که طراحی معاصر بر وسایل کم و سادگی استوار است. ترجیحا وسایلی را برای دکور و تزئین خانه انتخاب کنید که ساده هستند و کم‌ترین تزئینات را دارند. اما در نظر داشته باشید، این وسایل ساده و دکوری‌های بی‌آذین را به‌گونه‌ای در کنار هم بچینید که شیک و زیبا دیده شوند. یعنی فقط وسیله‌ای برای پرکردن طاقچه یا بوفه نباشند. به چیدن آن‌ها فکر کنید و از ایده طراحان کمک بگیرید.

 

راز طراحی: اثر هنری بزرگ

دیوارهای خانه‌های معاصر برای جلب توجه و خودنمایی چیز زیادی ندارند چراکه بسیار خالی و ساده هستند. به همین دلیل بهتر است فکری به حال آن‌ها بکنید. منظورمان این نیست که دیوار را به کلکسیون بشقاب‌های قدیمی یا موزه آثار هنری تبدیل کنید، بلکه برای مثال، از یک قاب عکس یا نقاشی بزرگ استفاده کنید.البته توجه داشته باشید، تابلویی که انتخاب می‌کنید نباید با وسیله یا دیواری که به‌عنوان نقطه کانونی خانه انتخاب کرده‌اید رقابت کند. باید فقط باعث زیبایی و پرشدن دیوار بشود، اما لازم نیست خیلی هم به چشم بیاید.

منبع: گردآوری شده توسط تحریریه چیدانه

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران
rezaa در تاریخ 14 اسفند 1392
کل خونه من اندازه نشیمن ایناست:))) در حد رویا قشنگه

ثبت دیدگاه