تبلیغات
F چوب و هنر E رومانته F فارست
امتیاز: 0.0 0 نظر | ثبت نظر

27 خرداد 1395

بهترین تخت کودک و نوجوان برای اتاق خواب فرزند دلبندتان!

اتاق کودک: نوزاد شما قرار است کجا بخوابد؟ در اتاق خودش یا در اتاق شما؟ تا چندماهگی نوزادتان را پیش خودتان می‌خوابانید؟ فضای اتاق شما چقدر برای یک تخت دیگر جا دارد؟ چقدر می‌خواهید برای خرید تخت هزینه کنید؟ کودک‌تان تا کی قرار است روی این تخت بخوابد؟ و... اینها سوالاتی است که قبل از اینکه وارد بازار متنوع و پرهزینه تخت نوزاد شوید، باید جوابش را بدانید. پاسخ به هرکدام از این سوال‌ها تعیین‌کننده نوع تختی است که قرار است بخرید. بازارهای سیسمونی پر هستند از مادرانی که تجربه‌ای در زمینه خرید وسایل نوزادی ندارند و خودشان را می‌سپارند دست فروشندگانی که گاهی سودشان را به معرفی محصول خوب ترجیح می‌دهند. شاید همین باعث شود که بخشی از وسایل خریداری شده به عنوان سیسمونی بعد از مدت کوتاهی کارآیی خود را از دست داده و مادر را از خریدشان پشیمان کند. قطعا هرچه قیمت آن وسیله هم بیشتر باشد، این پشیمانی بیشتر است. تخت نوزاد هم یکی از گرانقیمت‌ترین وسایل سیسمونی است. اگر تنوع طرح و رنگ تخت‌ها را کنار بگذاریم، تخت نوزاد را می‌توان به سه دسته تقسیم کرد:

تخت‌های نوزاد و نوجوان

اینها تخت‌های جاگیر و بزرگی هستند که خودشان دو دسته می‌شوند؛ یک دسته مخصوص دوران نوزادی تا سه یا چهار سالگی و دسته دیگر که معروفند به تخت نوزاد- نوجوان که تا 10 سالگی یا حتی بیشتر قابل استفاده هستند. اگر می‌خواهید چنین تختی بخرید، حتما باید اتاق مجزایی به نوزادتان اختصاص دهید. این تخت‌ها معمولا همراه کمد، دراور و بوفه به فروش می‌رسند که ترکیب مناسبی برای چیدمان اتاق نوزاد ایجاد می‌کنند. شرکت‌های تولیدکننده این تخت‌ها بسیار متنوع هستند و در این میان بازار شرکت‌های خارجی هم بسیار داغ است.

دو طرف تخت‌های نوزادی  میله‌هایی با ارتفاع 70 سانتی‌متر قرار دارد که مانع افتادن کودک می‌شود. یک طرف این میله‌ها متحرک است و بالا و پایین می‌رود تا مادر برای گذاشتن و برداشتن کودک بیش از حد خم نشود. طرح‌های متنوع و رنگ‌های جذاب این تخت‌ها آنها را تبدیل به پرفروش‌ترین محصولات سیسمونی کرده است.

اگر می‌خواهید نوزادتان را قبل از یک‌سالگی در اتاق خودش بخوابانید، اگر فضای کافی برای قرار دادن این تخت دارید و در نهایت اگر می‌توانید بعد از چهار سال تخت دیگری برای کودک‌تان بخرید، این تخت گزینه خوبی برای شماست؛ البته به یاد داشته باشید اگر سرویس کمد و دراور این تخت را هم تهیه کنید با تعویض تخت، باید به فکر عوض کردن سرویس کمدش هم باشید.

 این دسته تفاوت بسیار اندکی با تخت‌های صرفا نوزادی دارند. طول و عرض‌شان بیشتر از این تخت‌هاست اما بخش پایینی تخت با یک کمد کوچک پوشانده شده است. این کمد کوچک قابلیت جابه‌جایی دارد و شما می‌توانید بعد از چند سال آن را‌ بردارید و تخت بزرگ‌تری برای کودک‌تان درست کنید. معمولا این بخش طوری طراحی شده که بعدها به عنوان عسلی کنار تخت قابل استفاده باشد. میله‌های قسمت نوزادی هم همراه این بخش اضافی از تخت جدا شده و یک تخت معمولی نوجوان برای شما مهیا می‌شود.

اگر فضای مناسبی در یک اتاق جداگانه برای فرزندتان دارید و اگر نمی‌خواهید هزینه تخت نوجوان را در سال‌های آینده روی دوش خودتان بیندازید، این تخت گزینه مناسبی برای شماست؛ البته به یاد داشته باشید اگر تخت نوزاد ـ نوجوان می‌خرید، انتخاب طرح و رنگش کار آسانی نیست. شما باید چیزی انتخاب کنید که هم مناسب یک نوزاد باشد و هم دل یک نوجوان را به دست بیاورد و این کار آسانی نیست.

موقع خریدن تخت‌های این‌چنینی به این نکات توجه کنید:

 • فاصله بین میله‌های محافظ آن را حتما بررسی کنید. این فاصله نباید کمتر از پنج  و بیشتر از 10 سانتی‌متر باشد تا دست یا سر بچه بین آنها گیر نکند.
 • میله‌ها و تخته‌های آن را با دقت بررسی کنید که شکستگی یا ترک نداشته باشد.
 • پیچ و مهره‌های تخت باید مخفی باشد تا دست کودک را زخمی نکند.
 • باز کردن و بستن تخت باید به حدی ساده باشد که خودتان به‌راحتی بتوانید برای جابه‌جایی‌اش اقدام کنید.

انواع تخت و پارک‌های بازی

از اسم‌شان هم پیداست که تخت‌های دوکاره‌اند؛ قسمت بالایی‌شان تخت است که برای دوران نوزادی مناسب است و قسمت پایینی هم مخصوص بازی کودک طراحی شده است. این تخت‌ها معمولا پارچه‌ای یا توری هستند که به همین دلیل ایمنی بیشتری برای نوزاد دارند. در ضمن به‌راحتی هم جمع شده و قابل جابه‌جایی هستند. بعضی مدل‌های این دسته، سینی تعویض جداگانه‌ای دارند که روی تخت قرار می‌گیرد و به‌راحتی قابل استفاده است و بعضی مدل‌های دیگرش هم موزیکال بوده و آویز بالای تخت نوزاد همراه‌شان است. از آنجایی که این تخت‌ها به نسبت سبک و قابل جابه‌جایی هستند، می‌توانید آنها را در طول روز هر جای خانه که خواستید بگذارید و به کارهای‌تان برسید. زمین بازی پایین این تخت هم از بیرون قابل دیدن است؛ برای همین کودک‌تان مدام زیر نظر شماست. این تخت‌ها را می‌توانید توی اتاق خودتان هم قرار دهید.

اگر فضای زیادی برای قرار دادن یک تخت جداگانه برای فرزندتان ندارید یا نمی‌خواهید هزینه خریدن یک سرویس کامل نوزاد را بپردازید یا اگر دل‌تان می‌خواهد در سفر هم فرزندتان را در تخت خودش بخوابانید یا اگر می‌خواهید فضای بازی فرزندتان محدود و ایمن باشد، این تخت گزینه خوبی برای شماست؛ البته به یاد داشته باشید ممکن است فرزند شما به بازی کردن در یک فضای محدود و محصور تن ندهد.

اگر می‌خواهید تخت و پارک بخرید به این نکات توجه کنید:

 • قابلیت‌های مختلف آن را از جهت کارآیی حتما بررسی کنید.
 • شیوه جمع شدن آن را یاد بگیرید.
 • مطمئن شوید که فضای صندوق عقب ماشین‌تان برای حمل و نقل تخت کافی است.
 • به پایداری و مقاومت این تخت‌ها اهمیت دهید و جنس پارچه‌ای یا توری‌شان را حتما بررسی کنید.

 گهواره‌ها و تخت‌های کنار مادر

این دسته تنوع و گستردگی بسیار زیادی دارند و فقط از این جهت که در اتاق مادر قرار گرفته و کوچکترند با یکدیگر شباهت دارند.گهواره‌ها تخت‌هایی هستند کوچک که قابلیت حرکت‌شان به خوابیدن نوزاد کمک می‌کند. این دسته از تخت‌ها از قدیم مورد استفاده بوده‌اند و آزمون کارآیی‌شان را با سربلندی پشت سر گذاشته‌اند. مزیت معدودی از گهواره‌های امروزی نسبت به گهواره‌های نسل قبل در تنظیم ارتفاع‌شان است. با این حساب شما چه روی زمین نشسته باشید و چه روی تخت خودتان، می‌توانید ارتفاع گهواره را تنظیم کنید. بعضی از این گهواره‌ها قابلیت اتوماتیک هم دارند؛ یعنی حتی لازم نیست شما زحمت تکان دادن‌شان را به خودتان بدهید. بعضی شرکت‌های تولیدکننده تخت نوزاد، گهواره‌هایی با طرح سرویس‌های خودشان هم تولید می‌کنند.

اگر حتما می‌خواهید نوزاد را پیش خودتان بخوابانید و هزینه زیادی هم صرف نکنید، گهواره‌ها گزینه خوبی هستند؛ البته به یاد داشته باشید معمولا سایز کوچک این گهواره‌ها باعث می‌شود که نهایتا شش ماه بتوانید استفاده‌شان کنید و بعد از آن باید به فکر تخت دیگری برای نوزادتان باشید.اگر قصد خرید گهواره را دارید، این نکات را فراموش نکنید:

 • استحکام آن را حتما بررسی کنید.
 • به فکر تهیه تشک و لحاف مناسبی باشید.
 • جوری آن را کنار تخت قرار دهید که مانع تکان خوردنش نشود.

تخت‌های کنار مادر، ابتکار جدیدی از شرکت‌های تولیدکننده لوازم نوزادی است. این تخت‌ها در عین اینکه فضایی کاملا مجزا برای نوزاد دارند، کاملا به تخت مادر می‌چسبند و حتی می‌توان پایه‌های‌شان را به تخت مادر قفل کرد. مزیت بزرگ این تخت‌ها این است که لازم نیست مادر در طول شب برای سرزدن به نوزاد از جایش بلند شود و به اتاق دیگری برود یا حتی لازم نیست خم شود و نوزادش را از تخت بردارد. کافی است چشمش را باز کند تا بتواند نوزادش را ببیند یا نهایتا توی تختش بنشیند. معمولا این تخت‌ها با قابلیت تنظیم ارتفاع ساخته می‌شوند تا کنار هر تختی قرار بگیرند. علاوه بر این وقتی دوران نوزادی به پایان رسید، می‌توان آنها را تبدیل به نیمکت یا حتی میز تحریر کرد. مجموعه این مسائل باعث شده که مادرهای امروزی اقبال زیادی نسبت به خرید این مدل تخت‌ها داشته باشند.

اگر حتما قصد دارید نوزادتان را پیش خودتان بخوابانید و در طول شب به‌راحتی او را زیر نظر داشته باشید و نیازهایش را فوری برطرف کنید، بدون اینکه فشار مضاعفی به خودتان وارد کنید، این تخت‌ها گزینه خوبی برای شماست؛ البته به یاد داشته باشید این تخت‌ها هم معمولا بسیار کوچک تولید می‌شوند و در نتیجه خیلی زود کارآیی‌شان را از دست می‌دهند و شما را مجبور می‌کنند تخت دیگری برای فرزندتان تهیه کنید.اگر قصد دارید چنین تختی برای فرزندتان بخرید، این نکات را از قلم نیندازید:

 • تنظیم ارتفاع آن را حتما بررسی کنید. اگر قابلیت تنظیم ارتفاع ندارد، حتما تختی بخرید که هم‌ارتفاع تخت خودتان باشد.
 • این تخت‌ها از جهتی که به تخت مادر قفل می‌شوند باید زبانه‌ای داشته باشند تا بین تخت مادر و نوزاد فاصله نیفتد.
 • فاصله بین میله‌های محافظ را بررسی کنید که کمتر از پنج و بیشتر از 10 سانتی‌متر نباشد.
 • برای این تخت‌ها هم باید به فکر تشک و لحافی مناسب باشید.

برای دیدن ایده های جذاب دکوراسیونی و آشنایی با هنرمندان ایرانی در این حوزه می توانید مجله منزل را تهیه کرده و از دیدن و خواندن درباره یدکوراسیون های زیبا و مطالب کردشگری متنوع لذت ببرید.

منبع: مجله منزل | نویسنده: لیلا شکیب مهر

تبلیغات
کسب و کار و شرکت های پیشنهادی
مدرن استخر مدرن استخر
12 نمونه کار

تلفن: 02122253660
وود آس وود آس
20 نمونه کار

تلفن: 09194464670
صنعت چوب نجفی صنعت چوب نجفی
4 نمونه کار

تلفن: ٠٢١۵۶۴۵٢٧٣٠
معماري و دكوراسيون داخلي رازنگر معماري و دكوراسيون داخلي رازنگر
12 نمونه کار

تلفن: ٠٢١٧٧٠١١٥٨٠
سبز نماد طراح توسعه سبز نماد طراح توسعه
17 نمونه کار

تلفن: 02188925876
نظرات
نظری ثبت نشده است
ثبت نظر
استفاده از این خدمات کاملا رایگان است ثبت سفارش
از شنبه تا چهارشنبه ساعت ۹ تا ۱۷ پاسخگوی شما هستیم.
021-23051173