Chidaneh.com placeholder image

ایده هایی برای طبقه بندی در خانه های کوچک

به قلم: تحریریه چیدانه
فضاهای کوچک: همه افرادی که در واحدهای کوچک زندگی می کنند با مشکل جا دادن وسایل در کمد و کابینت مواجه می شوند. گاهی از کمبود جا، حتی زیر تخت خواب هم تبدیل می شود انباری وسایل کوچک. انباری این آپارتمان ها به قدری کوچک هستند که فقط می توان کارتون و جعبه و صندوق وسایل خانه را در آنجا جا داد و برای چیدن وسایل دیگر،  جای اضافی ندارند. 
باید درون واحد آپارتمان دنبال چاره گشت. اما چگونه و کجا را می توان برای این منظور در نظر گرفت؟ ما در این مطلب ایده هایی داریم که شاید برایتان مناسب باشد و بتوانید از آنها بهره بگیرید. 
 
 
1.    در پشت فضایی که به عنوان اتاق غذاخوری انتخاب کرده و میزناهارخوری را در آنجا قرار داده اید، یک کابینت مناسب بگذارید تا هر چه ظرف و وسایل مخصوص صرف غذا است در آنجا نگهداری کنید. برای اینکه این کابینت وسط این فضا خیلی وصله ناجور به نظر نرسد، در بالای آن آینه نصب کنید تا همچون بوفه خودنمایی کند. اگر بودجه‌تان نمی رسد تا آینه بزرگ به اندازه طول کابینت خریداری کنید، دو یا سه آینه کوچک با قاب و طرح و رنگ یکسان خریداری کنید و آنها را در کنار هم روی دیوار نصب کنید. 
 
از فضای روی کانتر این کابینت هم می توانید برای چیدن وسایل دکوری یا هر وسیله دلخواه دیگر استفاده کنید. به همین سادگی، یک فضای ذخیره‌ی کاربردی، میز دکوری و حتی میز آرایش در اختیار خواهید داشت. 
 
 
2.    اگر کتاب و مجله و وسایل ریز و یادگاری زیادی دارید که کاربردی هم ندارند، اما به دورانداختن آنها تمایلی هم ندارید می توانید آنها را در کتابخانه بچینید. مسلما اگر در فضای باز کتابخانه این کار را انجام دهید، چیزی جز یک به‌ریختگی سرسام‌آور حاصل نمی شود. بهتر است برای طبقه های کتابخانه خود باکس های زیبایی که در فروشگاه های وسایل خانگی وجود دارند، تهیه کنید. البته در نظر داشته باشید که ابتدا به درستی و با دقت بالا، فضایی که می خواهید برای آن باکس خریداری کنید را اندازه بگیرید، سپس آنها را بخرید یا سفارش ساخت بدهید. سعی داشته باشید که همه فضای کتابخانه پوشیده نشود تا ماهیت اصلی  خود را از دست ندهد. 
 
 
 
ایده هایی برای ایجاد فضای طبقه بندی در خانه های کوچک
3.    تا چند سال پیش، میزهای تلویزیون کابینت ها و کمدهایی بودند که در زیر خود کشو یا طبقه داشتند و می شد انواع وسایل را درون آنها جا داد. در سال های اخیر، برای جلوه و زیبایی بیشتر فضا و مدرن به نظر رسیدن، این میزها باریک و شیشه ای و ساده شده اند. حتی برخی افراد از پانل های دیواری استفاده می کنند و زیر تلویزیون هیچ میز و کشویی وجود ندارد. اما اگر آپارتمان کوچک و فضای انباری محدودی دارید، ترجیحا میزی برای زیر تلویزیون خریداری کنید که کمد و کشو و قفسه داشته باشد. به این ترتیب می توانید بسیاری از وسایل را در آنجا جای دهید. برای اینکه جلوه خوبی هم داشته باشد، رنگ آن را با رنگ دیوار یکسان انتخاب کنید. 
 
 
4.    در آپارتمان های کوچک باید از مبلمان و وسایل چندمنظوره بهره بگیرید. به طور مثال، از میزهایی که در زیر خود مکانی برای ذخیره وسایل دارند برای جلوی مبل استفاده کنید. به این ترتیب علاوه بر داشتن یک میز زیبا، یک انباری کوچک و مخفی هم دارید که بسیار کاربردی است. از این نوع میزها در فروشگاه های مبلمان به وفور یافت می شود. 
 
 
5.    یکی از معضلات جای کم، جای دادن کفش ها در خانه است. جاکفش که به اندازه کافی جا ندارد. کفش ها هم به طور فصلی عوض می شوند و باید کفش فصل های دیگر را در یک جایی که دم دست هم باشند، انبار کرد. برخی ها داخل کمددیواری را انتخاب می کنند و برخی دیگر، زیر تخت را. ما هم تخت را توصیه می کنیم. اگر پایه تخت بلند است، برای زیر آن سفارش ساخت یک طبقه سراسری بدهید و کفش ها را بسیار مرتب و تمیز در آنجا بچینید. اگر دوست ندارید دیده شوند، لبه ای چین‌دار برای روتختی خود بدوزید تا روی این فضا را بپوشاند. 
 
 
ایده هایی برای ایجاد فضای طبقه بندی در خانه های کوچک
6.    در آپارتمان های کوچک در اتاق خواب دیگر فضایی باقی نمی ماند که در کنار تخت‌خواب میز یا پاتختی قرار دهید. برای اینکه برای گذاشتن کتاب یا ساعت یا موبایل هنگام خواب فضایی وجود داشته باشد، می توانید از طبقه ای چوبی روی دیوار استفاده کنید. زیر طاقچه هم نواری مستحکم می توانید نصب کنید و انواع کتاب را همچون رخت از آنجا آویزان کنید. 
 
 
7.    برای اینکه فضای حمام نیز از هر نوع به‌ریختگی جمع شود، می توانید از طبقه های حصیری یا چوبی استفاده کنید. می توانید از میزهای دوطبقه استفاده کنید، در قسمت زیرین وسایل اضافه و روی آن نیز هر چه می خواهید بچینید. 
 
 
 
منبع: برترین ها

مبلمان اداری راحتیران

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران
nazanin kd در تاریخ 05 خرداد 1393
جالب بود بخصوص ایده شماره 1 و 2
nik در تاریخ 02 تیر 1394
با سلام و احترام بطور کلی چیدانه زحمت زیادی در جمع اوری ایده ها و دیدگاههای جدید جهت ارتقا فضاها و فرهنگ سازی جدید در محیط زندگی ایرانی نموده است که جای تقدیر و تشکر دارد. چیدانه کمک کرده تا رؤیاهای افراد را در واقعیت در محیط زندگی نشان داده و مواردی که افراد میخواهن ولی نمیدانند چیست به آنها نشان دهد.

ثبت دیدگاه