Chidaneh.com placeholder image

چگونه اشکالات گوشه و کنار خانه را بپوشانیم؟

به قلم: تحریریه چیدانه

ترفندهای دکوراسیونگاهی اوقات اشکالات گوشه و کنار خانه آنقدرها توی ذوق می‌زند که حس خوبی را که در چهاردیواری محل زندگی‌مان داریم، مخدوش می‌کند. آن وقت می‌نشینیم و چرتکه می‌اندازیم برای عوض کردن خانه یا یک تعمیر اساسی. مشکل از آنجا شروع می‌شود که حساب و کتاب هزینه‌ها و پس‌انداز ما با هم جور درنمی‌آید. این در حالی است که گاهی با چند ایده ساده می‌توان جلوه‌ای جدید به همان بخش‌هایی داد که عیب و ایراداتش توی ذوق‌مان زده است. اگر دوست دارید با کمک چنین راهکارهایی اشکالات موجود در پنجره‌ها، دیوار، کف و … را برطرف کنید، کمی صبوری پیشه کنید و همراه با چیدانه خطوط زیر را بخوانید.

مبلمان اداری راحتیران

قاب پنجره‌ها را نو کنید

پنجره‌های هر اتاق قابی برای منظره‌ای است که شما قرار است از داخل خانه آن را تماشا کنید. این در حالی است که گاهی این قاب‌ها که فضای داخل خانه را به زیبایی‌های بیرون پیوند می‌زنند، چندان جذابیتی ندارند. اگر این موضوع، دغدغه این روزهای شما هم هست، می‌خواهم بدون اینکه هزینه زیادی متحمل شوید، کمی از بار نگرانی‌تان بکاهم. اگر قاب‌های پنجره شما آهنی یا آلومینیومی هستند و چنگی به دل نمی‌زنند، ایده مقرون به‌صرفه ما این است که سراغ برچسب‌های طرح چوب یا هر طرح دیگری که دوست دارید، بروید تا قاب شما زیباتر شود؛ البته اگر نمای بیرونی پنجره‌های‌تان را دوست ندارید، توصیه ما استفاده از ارسی‌هاست که هم ظاهر خوبی دارند و هم می‌توانید با طراحی خاص و استفاده از شیشه‌های رنگی آنها را زیباتر کنید تا نمای بیرونی خانه‌تان هم زیباتر شود. از این ارسی‌ها و شیشه‌های رنگی در داخل خانه هم می‌توانید برای زیباتر شدن قاب‌ها و پنجره‌تان کمک بگیرید.

دیوار خانه را بلندتر کنید

اگر وجود یک نقص، خط یا ترک یا حتی تفاوت رنگ روی دیوار آزارتان می‌دهد، تابلوها می‌توانند به یاری‌تان بیایند. به همین راحتی می‌توان نقص روی دیوار را از جلوی چشم‌ برداشت؛ البته اگر دوست داشته باشید می‌توانید از یک تکه پارچه ترمه یا هر پارچه یا قاب صنایع دستی استفاده کرده و آن را روی دیوار ثابت کنید تا ترک‌ها را بپوشاند. یادتان باشد باید این تابلو یا هر وسیله دیگری که سراغ آن می‌روید با سایر وسایل خانه و موقعیت مکانی روی دیوار همخوانی داشته باشد. حالا که این راهکار را انتخاب کرده‌اید یک ترفند دیگر هم برای شما داریم؛ اینکه اگر دوست دارید دیوار این بخش از خانه‌تان کشیده‌تر به چشم بیاید، چند تابلو را به صورت افقی در کنار هم نصب کنید و در صورتی که بلندتر بودن دیوار برای‌تان جذابیت بیشتری دارد، چیدمان عمودی راهکار خوبی برای این منظور است.

دغدغه‌ای به‌نام سقف کوتاه

گاهی اوقات به هر دلیلی شما خانه‌ای را انتخاب کرده‌اید که سقف کوتاهی دارد و اکنون نمی‌دانید چگونه با این نقص کنار بیایید. راهکار پیشنهادی این است که با ترفند ایجاد طرح‌های عمودی روی دیوارها کاری کنید که فاصله سقف تا کف بیشتر به نظر برسد.  ایده دیگر برای بلندتر به نظر رسیدن این فاصله ایجاد قرنیز یا ازاره روی دیوار است. همچنین می‌توانید زیر سقف نیز گیلویی بزنید و آن را گچبری کنید. در این صورت باید ارتفاع این گیلویی یا قرنیزها را کوتاه بگیرید تا فاصله بین دو سطح افقی اتاق بیشتر به چشم بیاید. در صورتی که تمایلی به این کار ندارید هم آسان‌ترین راهکار رنگ کردن تکه‌ای از دور تا دور بالای دیوار است که هم هزینه کمتری دارد و هم در مدت کوتاه‌تری انجام میشود.

آینه؛ راهکاری برای حل مشکل باریکی فضا

گاهی اوقات زمین خانه‌ای که قرار است برای مدتی در آن سکونت داشته باشید، به خاطر اصلاحاتی که داشته در برخی قسمت‌ها باریک شده و اتاق‌ها ظاهر دلچسبی برای‌تان ندارند؛ ایرادی که نمی‌توانید آن را با بنایی هم برطرف کنید. در چنین شرایطی برای حل مشکل فضای باریکی که در اختیار دارید، بهتر است روی دیوارها آینه نصب کنید. علاوه بر این، باید بدانید استفاده از نقش‌ها و طرح‌های مختلف روی دیوارها عمق آنها را بیشتر نشان می‌دهد؛ ضمن اینکه این فضای عمودی خانه را از حالت تخت، یکنواخت و کسل‌کننده بیرون خواهد آورد. رنگ‌آمیزی اتاق با رنگ‌های روشن هم ایده‌ دیگری است که کمی از شما زمان خواهد گرفت اما یادتان باشد اگر برای دیوارها، کف و وسایل خانه از رنگ روشن استفاده کنید، فضایی که در اختیار دارید تا حدی وسیع‌تر به نظر خواهد رسید.

درها را زیباتر کنید

اگر روی درهای فضای داخلی خانه لکه یا فرورفتگی‌ای وجود دارد که  دقیقا در معرض دید است، نگران نباشید می‌توانید با کمک حلقه‌ گل آن را بپوشانید؛ حتی پیشنهاد دیگر ما این است که در صورتی که اتاق به یک فرد اختصاص دارد (اتاق خواب شخصی) یک عکس یا تصویری از وی یا مطابق با سلیقه وی را درون قاب مقوایی یا قابی سبک جانمایی کرده و روی در نصب کنید. این را هم بگویم گاهی اگر قرینه یا در جهت خط و خطوطی که روی در یا دیوار افتاده است، خط‌هایی رنگی طراحی کنید، دیگر خط یا لکه‌ای که به نظر شما توی ذوق می‌زند محو شده و دیوار یا در نیز طرح جدیدی به خود می‌گیرد.(عکس 5)

طراحی روی حباب‌های ترک‌خورده

در بسیاری از خانه‌ها حباب‌هایی روی چراغ‌ها نصب است که هم کارکرد زیبایی داشته و هم به نحوی در پخش یکسان نور کاربرد دارند اما گاهی در اثر یک بی‌دقتی یا به طور تصادفی حباب چراغ دوست‌داشتنی شما ترک کوچکی برمی‌دارد؛ ترکی که تنها به شکل یک خط مشخص قابل رویت است. در چنین شرایطی می‌توانید دست به کار شوید و با قلم‌مو و رنگ یا رنگ‌هایی که دوست دارید، خطوط متضاد یا متقارنی روی حباب ایجاد کنید. اگر هم چراغ شما چند حباب دارد، می‌توانید روی همه آنها با سلیقه خودتان نقش‌هایی طراحی کنید. اینگونه هم ترک به وجود آمده را پوشانده‌اید و هم بدون اینکه هزینه‌ای متقبل شده باشید، چراغی با طرحی جدید دارید.

رنگ‌آمیزی قرنیزها

شکستگی روی قرنیزهای اتاق، ترک و خط روی آنها هم مشکل دیگری است که گاهی بدجوری توی ذوق می‌زند و حتی با تغییر چیدمان خانه هم نمی‌توان آنها را از جلوی چشم دور کرد. در چنین شرایطی رنگی مطابق با چیدمان وسایل خانه یا رنگ دیوارها و کفپوش‌ها انتخاب کنید و با قلم‌مو به خوبی آنها را رنگ کنید؛ البته در فضاهایی که کمی خوردگی یا شکستگی وجود دارد باید با بتونه کاری سطح قرنیز را صاف و هموار کنید.

برای دیدن ایده های مرتبط و جذاب دکوراسیونی و دیدن می توانید مجله منزل را تهیه کرده و از دیدن و خواندن درباره ی چنین دکوراسیون داخلی های زیبا و دوست داشتنی لذت ببرید.

منبع: مجله منزل | نویسنده: الهام صادقی

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه