Chidaneh.com placeholder image

گیاهان خانگی در حال مرگ را نجات دهیم؛ 6 روش زندگی بخش!

به قلم: تحریریه چیدانه

هیچ چیزی در دکوراسیون داخلی بیشتر از برگ های سبز و گلهای رنگارنگ گیاهان شاداب کننده و سرزنده نیست. ولی کسانی که در فضای داخلی منزل خود از گیاهان نگهداری می کنند، می دانند دیدن گیاهی که در حال خشک شدن است، قهوه ای شده و نفس های آخر عمرش را می کشد، چقدر دردناک و ناراحت کننده است. قبل از اینکه نا امید شوید این مطلب چیدانه را دنبال کنید شاید بتوانید به سراغ احیای گیاهان در حال مرگ رفته و گیاهان آپارتمانی خود را به زندگی برگردانید:

تابلو فرش ریحان

قطعا می دانید گیاهان هم مانند تمام موجودات روی کره زمین زنده هستند و نیازهای مخصوص به خود را دارند. این نیازها با شرایط فصلی و آب و هوایی می تواند تغییر کند و گاهی هم در اثر بی توجهی و تامین نشدن نیاز، گیاهان آپارتمانی آسیب های جدی می بینند که حتی ممکن است رو به مرگ بروند. مواردی که ذکر می شوند را مطالعه کنید. اگر گیاه شما در شرایطی باشد که با این روش ها احیا شود، باید بگوییم که خیلی خوش شانسید!

1- احیای گیاهان در حال مرگ: گلدان گیاه آپارتمانی خود را تعویض کنید.

زمانی که گیاه سرخس یا ساکولنت را به گلدانی جدید با خاک تازه و مغذی منتقل کنید، تغییر بزرگی ایجاد می شود. گلدانی را انتخاب کنید که یک سایز بزرگتر باشد. در این صورت است که فضای مناسب رشد برای گیاه آپارتمانی فراهم می شود.

روشی جدید را در برای طراحی انتخاب کنید: 10 چیدمان متفاوت گیاهان آپارتمانی در دکوراسیون منزل!

2- احیای گیاهان در حال مرگ: گیاه آپارتمانی را تغذیه کنید.

گیاهان به مواد غذایی خوب و کامل نیاز دارند. خاک قدیمی گلدان را با ترکیبی از مواد مغذی مناسب جا به جا کنید. گیاه با توجه به نیاز و میزان مناسب مواد غذایی،  با شرایط و بستر مغذی روبرو می شود. اگر می خواهید برای گیاه در حال مرگ از کوددهی در خاک استفاده کنید، میزان ورود مواد غذایی به کمک کود باید کنترل شده باشد تا ریشه بطور ناگهانی با حجم زیادی از مواد غذایی مواجه نشود.

3- احیای گیاهان در حال مرگ: نور گیاه آپارتمانی را تامین کنید.

همیشه تصور می شود که نور خورشید برای گیاهان مناسب است ولی باید شرایط خوبی از نور خورشید برای گیاه آپارتمانی فراهم باشد. ممکن است یکی از علت های مرگ گیاه آپارتمانی شما، فضای گرم و بسیار روشنی باشد که به دلیل نور زیاد خورشید ایجاد شده است. در این صورت باید گلدان را به مکانی منتقل کنید که نور غیر مستقیم داشته باشد و تا زمانی که بهبود یابد صبر کنید.

یاد بگیرید چگونه با کاشی شکسته ها گلدان زیبا بسازید!

4- احیای گیاهان در حال مرگ: بیش از حد آبیاری نکنید.

رایج ترین مسئله ای که برای افراد گیاه دوست وجود دارد، این است که در حالی به نگهداری گیاهان آپارتمانی می پردازند که اطلاعات کاملی از مشخصات و ویژگی های گیاه ندارند. گیاهان هم به خواب می روند، پس آبیاری بیش از حد برای آنها مشکل ایجاد می کند. همیشه به نیازهای آبی و مقاومت آنها توجه کنید تا گیاه عزیزتان غرق در آب نشود.

5- احیای گیاهان در حال مرگ: از آفات خلاص شوید.

گاهی بر روی برگ یا ساقه گیاهان آپارتمانی لکه و نقاطی دیده می شود که نشان از وجود حشرات و یا سفیدک بر روی آنهاست. شما می توانید به سادگی با محلول رقیق آب و صابون از این موجودات خلاص شوید. محلول کشنده را روی برگهای گیاهان در حال مرگ اسپری کرده و یا آن را با دستمالی تمیز روی برگها بکشید.

6- احیای گیاهان در حال مرگ: گلخانه ایجاد کنید.

بعضی از گیاهان به محیط مرطوب تری نیاز دارند ولی به هر حال هوای مرطوب برای فضای داخلی خانه چندان خوشایند نیست. برای اینکه برای گیاهان آپارتمانی خود گلخانه شخصی بوجود آورید، روی آنها را کیسه پلاستیکی بکشید. برای گیاهان در حال مرگ که رطوبت را ترجیح می دهند، اگر 4 یا 5 روز این روش را ادامه دهید امکان بهبودی و احیای شان زیاد است.

این مطلب را از دست ندهید: با گلخانه خانگی گیاهان محبوب تان را در خانه پرورش دهید!

شما خوب می دانید که کدام یک از این 6 روش موجب بد حالی و مریضی گیاه آپارتمانی شما شده است. نا امید نشوید، احتمال بهبود گیاهان در بسیاری از شرایط وجود دارد و می توان آنها را به زندگی برگرداند. فقط امیدواریم بعد از خشکی کامل گیاهان به فکر چاره نیفتاده باشد!

به سادگی می توانید با مراجعه به بخش مشاوره دکوراسیون، سوالات خود را در زمینه های مختلف دکوراسیون مطرح کنید و با پاسخ های خوب و جامع بهترین گزینه را برگزینید.

نویسنده: صدف حقیقت | تحریریه چیدانه

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه