تبلیغات
چوب و هنر E E رومانته F فارست فرسان
امتیاز: 0.0 0 نظر | ثبت نظر

16 مهر 1395

دکوراسیون منزل به یاد ماندنی محمدرضا ماندنی

فضاهای مسکونی: «زمانی که مسافرت می‌رویم به‌خصوص اگر خارج از ایران باشد با دقت بیشتری به اطراف نگاه کرده و ناخودآگاه دیدن را تمرین می‌کنیم اما زمانی که در شهر خودمان هستیم اینگونه نیست چون فکر می‌کنیم همه‌چیز را دیده‌ایم؛ در صورتی که همین شهری که در آن زندگی می‌کنیم یک دنیا شگفتی کشف نشده دارد.» این بخشی از صحبت‌های مالک هنرمند و عکاس این خانه است. او نسبت به اتفاقات روزمره‌اش دیدی متفاوت دارد و به همین دلیل است که در طراحی خانه‌اش هم حساسیت بیشتری به خرج داده است. نوع چیدمان، انتخاب رنگ‌ها و وسایل، این خانه را به فضایی گرم و صمیمی تبدیل کرده است. ساکن این خانه، "محمدرضا ماندنی" است؛ یکی از محبوب‌ترین سلبریتی‌های اینستاگرام. او که حدود دو سال است در این خانه 90 متری زندگی می‌کند، می‌گوید: «افراد باسلیقه مثل یک توریست به دنیا نگاه می‌کنند.»

حدود دو سال است که ساکن این خانه هستم. اینجا قبلا جای بسیار زشتی بود. تمام کف‌سازی از جنس سنگ بود؛ سنگی که طرح زیبایی نداشت و یک‌دست هم نبود. ضمن اینکه دیوارها بسیار بدرنگ بود اما به مرور تبدیل شد به این فضایی که می‌بینید؛ البته هنوز هم سقف کاذب را دوست ندارم و درک نمی‌کنم چرا باید به این فرم باشد! اما تا جایی که توانستم اینجا را به جایی برای زندگی کردن تبدیل کردم. این تغییرات بهایی مثبت داشت و باعث شد از حضور در خانه‌ام لذت ببرم و بعد از یک روز کاری با اشتیاق به منزلم بازگردم.

چیدمان هال و نشیمن باید راحت باشد. زمان چیدن مبل همیشه به این فکر می‌کنم که کاربردی‌ترین بخش خانه‌ام کجاست تا هم خودم و هم مهمانم هنگام نشستن احساس بهتری داشته باشیم.

این مجسمه کار یک هنرمند افغان به نام علی‌خان است که با «پاپی ماشه» ماشین درست شده که درواقع همان خمیر کاغذ و یک تکنیک در مجسمه‌سازی است. با این متریال اکسسوری‌های مختلفی می‌سازند.

نگاه من به معماری این است که کاربردی و مینیمال باشد. هر چیزی که در این خانه می‌بینید ضمن اینکه کاربردی است، سعی شده به بهترین فرم هم چیدمان شود. تنها بخشی از خانه‌ام که کاربردی نیست، دکوری چوبی است که رویش یک ماشین تایپ قدیمی گذاشته‌ام.

عاشق گل و گیاه هستم و دوست دارم جایی نزدیک به یک طبیعت حقیقی زندگی کنم؛ به همین خاطر از همین فضای کوچک بالکنم هم نهایت استفاده را کردم. چترها را به دلیل آفتاب سوزان این فصل با بست به نرده وصل کرده‌ام تا گیاهان نازنینم آسیبی نبینند! اینجا باغچه کوچک و یک نفره من است. فعلا امکان زندگی در خانه‌ای حیاط‌دار را ندارم اما دست‌کم می‌توانم از همین فضای هر چند کوچک هم کلی استفاده‌های خوب کنم.

اگر شما هم دوست دارید جایی نزدیک به یک طبیعت حقیقی زندگی کنید، ایده این مرد جوان را از دست ندهید: باغ روی پشت بام در قلب فردیس کرج، خانه سبز مرد جوان!

آدم‌هایی که درگیر هنر هستند نسبت به مسائلی حساس‌ترند؛ یعنی می‌دانند محیط چه تاثیری بر زندگی‌شان می‌گذارد. خانه بی‌روح، کم‌نور و با چیدمان فضایی نامناسب تاثیرات منفی زیادی بر روحیه ساکنانش می‌گذارد. این افراد نسبت به مسائل اجتماعی، نوع لذت بردن از زندگی و... یک جور حساسیتی دارند و به دلیل تاثیر بیشتری که از محیط می‌گیرند، بیشتر هم بر محیط اطراف‌شان یا اجتماع تاثیرگذار هستند؛ درست مثل آدم‌هایی که دیدن را یاد گرفته‌اند.

می‌دانید تفاوت دیدن و نگاه کردن در چیست؟ به طور مثال فردی که هزاران بار از جلوی سمساری رد شده باشد و نگاهش هم گهگاهی به ویترین مغازه افتاده باشد، فقط «نگاه» می‌کند اما کسی که «دیدن» را تمرین کرده با خودش می‌گوید بگذار داخل این مغازه را هم ببینم و خیلی اوقات به دلیل دید متفاوتی که دارد، گنجی هم پیدا می‌کند که می‌تواند یک رادیوی قدیمی زیبا باشد که کاربردی دکوراتیو پیدا کرده است. متاسفانه به همین خاطر بسیاری از آدم‌ها ارزش چنین رادیویی را نمی‌دانند و آن را دور می‌اندازند و عده‌ای دنبال چنین وسایلی هستند چون می‌دانند چه خاطرات و ارزش‌هایی را همراه دارد.

بعضی از آدم‌ها حس اشیا را درک می‌کنند یا بهتر بگویم ارزش حسی اشیا را. وسایل قدیمی بیهوده نیستند لطفا دقیق ببینید! در دنیای امروز چمدان فقط وسیله‌ای برای گذاشتن خرت و پرت‌ها نیست بلکه می‌تواند یک میز باشد. این چمدان قدیمی که در تصویر می‌بینید با هزینه‌ای بسیار کمتر از یک میز همان کاربرد را دارد. اکثر هنرمندها نمی‌پذیرند یک قوری فقط باید همان کاربردی که در ذهن همه نقش بسته را داشته باشد. آنها می‌دانند قوری فقط برای چای دم کردن نیست و می‌تواند یک گلدان متفاوت و زیبا باشد. این افراد دیدی متفاوت نسبت به همه مسائل اطراف‌شان دارند.

چیدانه قبلا پیشنهادهای جذابی برای طراحی دکوراسیون با چمدان های قدیمی به شما داده است.

فرشی که زیر مبل قرمز پهن است و به خوبی با این فضا همخوانی دارد را در انباری خانه مادربزرگم پیدا کرده‌ام. آنجا تبدیل به یک فرش بی‌ارزش و دورریختنی شده بود.

به دلیل اینکه متراژ آشپزخانه کوچک است، تمامی بازشوهای کابینت‌ها رو به بالا باز می‌شود تا در زمان استفاده فضای کمتری اشغال کند. کابینت‌های قبلی آشپزخانه به رنگ قهوه‌ای تیره بود اما در تغییرات جدید کابینت‌های ردیف بالا سفید در نظر گرفته شده تا با انعکاس نوری که از تراس می‌آید فضا روشن‌تر به نظر برسد. ردیف پایینی کابینت‌ها هم به رنگ تیره است و با تم کلی خانه هماهنگ‌تر.

تمام لوسترها را خودم ساخته‌ام. یک زمانی این سبک لوستر به‌راحتی پیدا نمی‌شد اما الان در فروشگاه‌های صاحب‌نام حاضر در ایران موجود است. این کاسه‌ها مخصوص مرغداری است. آنها را از لاله‌زار با قیمت خیلی مناسبی خریدم. بیرون و درون این ظرف را با اسپری مخصوص ماشین رنگ کردم و این لوسترها خلق شدند.

تمام صندلی‌های میز ناهارخوری با هم متفاوت است. اضافه شدن هر کدام از این صندلی‌ها به میز اتاق غذاخوری داستانی دارد! چرخ خیاطی و لباس نظامی پدربزرگم که یادگاری از خانه خاطرات کودکی‌هایم است را هم در همین اتاق گذاشته‌ام.

چون این خانه نورگیر نیست باید رنگ کفپوش روشن انتخاب می‌شد؛ ضمن اینکه بافت لمینیتی که انتخاب کردم به چوب نزدیک‌تر است. تم رنگ همه وسایلم با این رنگ کفپوش همخوانی دارد. حس حضور چوب در خانه سرشار از گرما و صمیمیت است.

وقت گذاشتن تاثیر زیادی در پیدا کردن وسایل مناسب دارد؛ مثلا اولین مبلمانی که خوش‌تان می‌آید لزوما بهترین نیست. در لباس خریدن هم این مسئله صادق است؛ آدم‌های خوش‌پوش برای خرید لباس وقت می‌گذارند.

کتابخانه‌ام کلی حسن دارد و بسیار کاربردی است. بخش‌های متنوعی دارد که از هم جدا می‌شود و این امکان را به کاربر می‌دهد که هر بار فرمش تغییر کند؛ مثلا یک زمانی این قفسه‌ها کنار ورودی به عنوان پارتیشن استفاده می‌شد. یکی دیگر از خوبی‌های این کتابخانه این است که دو طرفش می‌شود کتاب گذاشت.

شاید برای‌تان عجیب باشد که در این خانه تلویزیون وجود ندارد. سال گذشته تصمیم گرفتم تلویزیون داشته باشم اما بعد از مدتی به دلیل اینکه کم پیش می‌آید تلویزیون تماشا کنم آن را به برادرم دادم.

دیوارهای اینجا پر از Art work است. اکثر تابلوهای روی دیوار کار هنرمندان خوب ایرانی است. تاثیر تابلو، چه عکس باشد و چه نقاشی بسیار مهم است و به خانه هویت می‌بخشد.

دستشویی خانه‌ام مثل شهربازی است! به نظرم با دیدن این فضا در خانه، رستوران و... است که مشخص می‌شود طراح یا صاحبخانه چقدر خوش‌سلیقه است؛ چون دستشویی آخرین فضایی است که همه برای طراحی آن زمان می‌گذارند و گاهی هم اصلا زمانی نمی‌گذارند. در بسیاری از کشورهای دنیا فرهنگ مطالعه در دستشویی وجود دارد؛ حتی روی دیوارهای دستشویی‌ام هم آرت ورک نصب است.

تورهای چیدانه و مجله منزل برای به اشتراک گذاشتن دکوراسیون منزل زیبای شما با مخاطبان بی شماری که ذوق و سلیقه شما را می ستایند، آماده اند. پس هرچه زودتر دست به کار شوید، با موبایل تان از منزل خود عکس بگیرید و به شماره تلگرام 09388547140 بفرستید تا سوژه بعدی ما باشید.

منبع: مجله منزل | نویسنده: شیرین کرمی | عکاس: سوده حاجی کرم

تبلیغات

نویسنده: فاطمه افشاریان

کارشناسی مهندسی معماری از دانشگاه سراسری شیراز - دانشکده هنر و معماری کارشناسی ارشد طراحی داخلی از دانشگاه سوره - دانشکده معماری مدیر محتوا در وبسایت چیدانه نویسنده در مجله منزل

نشان کردن
  • 8590 بازدید

  • |
  • 0 نظر

  • |
  • 16 مهر 1395

کسب و کار و شرکت های پیشنهادی
بلومیس بلومیس
9 نمونه کار

تلفن: 09121076187
گره و مبلمان آل یاسین گره و مبلمان آل یاسین
10 نمونه کار

تلفن: 09378607705
 کوییک سرویس  کوییک سرویس
46 نمونه کار

تلفن: 02144968157
چوب سان پلاست چوب سان پلاست
17 نمونه کار

تلفن: 02176264831
آرتکس آرتکس
6 نمونه کار

تلفن: 02152853
نظرات
نظری ثبت نشده است
ثبت نظر
چیدانه + مبلمان دیاکو، مسابقه عکاسی «گوشه ما» با جوایز ویژه
چیدانه + مبلمان دیاکو، مسابقه عکاسی «گوشه ما» با جوایز ویژه
استفاده از این خدمات کاملا رایگان است ثبت سفارش
از شنبه تا چهارشنبه ساعت ۹ تا ۱۷ پاسخگوی شما هستیم.
021-23051173