تبلیغات
فرسان E رومانته F فارست A لوستر سازان
امتیاز: 0.0 0 نظر | ثبت نظر

25 آبان 1395

نگهداری دارو در منزل ، آنچه باید بدانید!

طبقه بندی و نظم دهی: اگر نگاهی به فضای کابینت خود بی اندازید حتما با سبد و یا ظرفی با عنوان ظرف دارو مواجه خواهید شد. همه ی ما در فضای منزل خود فضایی را برای قرار دادن داروهای ساده مسکن و یا سرماخوردگی و ویتامین ها در نظر می گیریم. همیشه لازم است که در فواصل معینی قفسه داروها در منزل سامان دهی شود و داروهایی که تاریخ مصرفشان به پایان رسیده و یا دیگر مورد استفاده قرار نمی گیرند به صورت مناسب دور ریخته شوند. به همین منظور امروز در چیدانه می خواهیم بهترین فضای نگهداری دارو در منزل را به شما معرفی کنیم با ما همراه باشید.

نگهداری دارو در کابینت

نگهداری دارو در کابینت

در نگهداری دارو در منزل توجه داشته باشید از آنجایی که حرارت، نور و رطوبت بر مواد موثره داروها اثر می گذارد بهتر است داروها را در کابینت های  خنک و در محافظت از نور و رطوبت قراردهید. از نگهداری داروها در کابینت بالای اجاق گاز، سینک ظرفشویی، حمام و سرویس بهداشتی خودداری کنید زیرا گرما و مخصوصا رطوبت این محیط ها می تواند باعث تخریب داروها شده و بدین ترتیب ممکن است داروهای شما کارایی مناسبی در بدن نداشته باشند

نگهداری دارو در یخچال

نگهداری دارو در یخچال

بسیاری از افراد به تصور این که بهترین فضا برای نگهداری دارو در منزل فضاهای خنک می باشد، اقدام به نگهداری دارو ها در فضایی  مانند یخچال می کنند اما باید توجه داشته باشید که یخچال با وجود خنک بودن به دلیل مرطوب بودن، به عنوان محل نگهداری تمامی داروها نیست! زیرا ممکن است رطوبت آن به داروها نفوذ کرده و اثر تخریبی بر روی آنها داشته باشد. فقط داروهایی که توسط دکتر داروساز و بر اساس بروشور دارویی توصیه شده است را در یخچال نگهداری کنید. به طور مثال، انسولین، برخی از سوسپانسیون های آنتی بیوتیک ها، شیاف ها، انواع واکسن ها و بعضی از قطره های چشمی و... را لازم است در یخچال نگهداری کنید.

نگهداری دارو در ظروف پلاستیکی

نگهداری دارو در ظروف پلاستیکی

برای نگهداری داروها در منزل به سادگی می توانید از ظروف درب دار پلاستیکی استفاده کنید، این ظروف به اشکال مختلف در بازار موجود است شما می توانید به سادگی انواع طبقه بندی شده آن را انتخاب کنید و داروهای خود را بر اساس نوع استفاده دسته بندی کنید تا در صورت لزوم به راحتی به آن دسترسی داشته باشید.

نگهداری دارو در سبدهای حصیری

نگهداری دارو در سبدهای حصیری

سبدهای حصیری انتخاب جذاب دیگری برای نگهداری داروها در منزل می باشد. می توانید با توجه به دسته بندی دارو ها روی هر سبد برچسبی را برای مشخص شدن آن نصب کنید و همواره داروهای خود را دم دست داشته باشید.

نگهداری دارو دور از دسترس کودکان

نگهداری دارو دور از دسترس کودکان

در نگهداری داروها در منزل نکته ای که بیش از هر چیز حائز اهمیت است دور از دسترس بودن کودکان است. برای این منظور انتخاب کابینت های بالایی یا باکس مخصوص نگهداری دارو می تواند موثر باشد. حتی می توانید از ایده ی کابینت مخفی استفاده کنید و به فضای کابینت و داروهای خود نظم ببخشید.

نگهداری دارو های روزانه

نگهداری دارو های روزانه

بسیاری از افراد هستند که دارو و یا ویتامین مشخصی را روزانه مصرف می کنند بنابراین بهتر است فضای کابینت خود را برای نگهداری این داروها طراحی کنید. برای نظم بخشیدن به فضای کابینت خود و نگهداری دارو در منزل می توانید از استندهای گردان استفاده کنید، این استندها بهترین گزینه برای این منظور هستند و با ظاهر بامزه خود علاوه بر نظم بخشیدن به فضای کابینت شما، همیشه داروی شما را در دسترس نگه می دارد.

نکات نگهداری دارو در منزل

نکات نگهداری دارو در منزل

 •  تا حد امکان داروهایی که مورد مصرف نیستند و داروهای بدون برچسب را در منزل نگهداری نکنید.
 • دارو ها را حتما در محلی مناسب و در داخل بسته بندی و دور از گرما، رطوبت و نور مستقیم آفتاب قرار دهید.
 • برخی از دارو ها نیاز به نگهداری دارو در یخچال دارند که روی بسته بندی آنها این موضوع درج شده است و قرار گرفتن آنها در محیط بیرون از یخچال ممکن است باعث از بین رفتن خواص دارویی آنها شود. در صورت درج عنوان 2 الی 8 درجه سانتی گراد و یا در یخچال نگهداری شود یا در یخچال نگهداری شود، لازم است دارو در قسمت پایین درب یخچال قرار داده شود و نه در قسمت فوقانی زیرا که دمای آن قسمت پایین تر از 2 درجه می باشد .

نگهداری دارو در منزل

 • حداقل هر سه ماه یک بار همه ی داروهای موجود در منزل را از نظر تارخ مصرف بررسی کنید. بهتر است لیستی از داروهای موجود در منزل تهیه شود و در محل نگهداری داروها نصب شود. هر چند وقت یک بار این لیست بازبینی شود. می توان تاریخ انقضای هر دارو را هم در این لیست نوشت.
 • توجه داشته باشید پس از پایان تاریخ انقضا سازنده دارو تعهدی در خصوص تضمین پایداری و خلوص ماده دارویی ندارد. با انقضای تاریخ مصرف، برخی از داروها فقط اثر بخشی خود را از دست می دهند و برخی می توانند سبب بروز واکنش های حساسیتی و مسمومیت گردند، بنابراین از مصرف دارو پس از رسیدن تاریخ انقضا خودداری کنید.
 • سرنگ و دستکش استریل نیز تاریخ انقضای مصرف دارند. سرنگ و یا دستکش استریل که تاریخ مصرف آن گذشته و یا کاغذ پوشش آنها پاره شده باشد غیر استریل و غیر قابل استفاده است.

نگهداری دارو در خانه

 • از مصرف پماد و کرم که ترک خورده یا سفت شده یا نشست کرده است، بپرهیزید و آن ها را دور بریزید.
 •  هرگز دارویی را در جعبه داروی دیگری نگهداری نکنید. همچنین به شرایط نگهداری دارو که روی جعبه دارو یا در بروشور آن ذکر شده توجه کنید.
 • توجه داشته باشید دارو ها بایستی در ظرف اصلی خود نگهداری شوند خارج کردن آنها از ظروف و تقسیم در پاکت های کاغذی یا پلاستیکی فساد آنها را تسریع می کند.
 • ریختن دارو ها در سرویس بهداشتی  یا فاضلاب سبب ورود مستقیم آن به محیط زیست می گردد و در خصوص آنتی بیوتیک ها موجب مقاومت میکروبی می گردد. بنابراین از دور ریختن داروهای تاریخ گذشته و فاسد به روش فوق جدا خودداری گردد.

به ما بگویید...
نظرتان درباره ی نگهداری دارو در منزل چیست و چه توصیه هایی دارید؟ سوالات و مشکلات خود را در بخش مشاوره دکوراسیون چیدانه با ما به اشتراک بگذارید.

نویسنده: ثمینا فراهانی | تحریریه چیدانه

تبلیغات

نویسنده: ثمینا فراهانی

فارغ التحصیل کارشناسی معماری نویسنده و مترجم آزاد مباحث معماری دبیر تحریریه بخش معماری وبسایت چیدانه و مجله منزل کارشناس محتوا در وبسایت معماری و دکوراسیون داخلی چیدانه نویسنده و ژورنالیست معماری در مجله معماری و دکوراسیون داخلی منزل

نشان کردن
 • 3228 بازدید

 • |
 • 0 نظر

 • |
 • 25 آبان 1395

کسب و کار و شرکت های پیشنهادی
پنجره افق پنجره افق
8 نمونه کار

تلفن: 02188288015
چوب سان پلاست چوب سان پلاست
17 نمونه کار

تلفن: 02176264831
مدرن استخر مدرن استخر
12 نمونه کار

تلفن: 02122253660
مبل نوین طرح مبل نوین طرح
15 نمونه کار

تلفن: ٧٦٢١٦٥٤٩
لوستر ستامنس لوستر ستامنس
12 نمونه کار

تلفن: 09125878387
مبلمان نوآ مبلمان نوآ
5 نمونه کار

تلفن: 02185970
نظرات
نظری ثبت نشده است
ثبت نظر
استفاده از این خدمات کاملا رایگان است ثبت سفارش
از شنبه تا چهارشنبه ساعت ۹ تا ۱۷ پاسخگوی شما هستیم.
021-23051173