نظم دهی خانه، 7 اشتباه که زندگی شما را سخت‌تر می‌کند!

طبقه بندی و نظم دهی: آیا تا به حال به زمانی که صرف نظم بخشیدن به وسایل خود می‌کنید، فکر کرده‌اید؟ ساعت‌هایی که به مرتب کردن کاغذها و رسیدهای قدیمی می‌پردازید و آنها را در جعبه قرار می‌دهید اما موقع نیاز مجبورید کل جعبه را بیرون بریزید و روز از نو و روزی از نو... . افراد حرفه‌ای در این زمینه معتقدند بسیاری از روش‌هایی که ما برای منظم بودن خود و خانه‌مان به کار می‌بریم در حقیقت در طولانی‌مدت موثر و کارا نیستند.

نظم دهی خانه

1. وقتی انباشته‌ای از چیزهای درهم و برهم درست می‌کنید

جمع کردن کاغذها و رسیدهای قدیمی در یک جعبه از تعداد آنها نمی‌کاهد؛ فقط چیدمان آنها را ظاهرا مرتب می‌کند؛ بنابراین ما به شما پیشنهاد می‌کنیم این کاغذها را دسته‌بندی کنید و در فایل‌های جداگانه با برچسبی که موضوع آنها را مشخص می‌کند، قرار دهید؛ مثلا قبض‌های برق، تلفن، رسیدهای پرداخت قسط و وام و... .

طبقه بندی و نظم دهی کابینت

2. وقتی کیسه‌های پلاستیکی را برای روز مبادا نگه می‌دارید

شاید ظاهرا راحت به نظر برسد که کیسه‌های استفاده شده را برای وسایل کثیف خود در دسترس داشته باشید اما باید حواس‌تان باشد که نگهداری تعداد بیش از حد آنها کشوی شما را به انبار نایلون‌ها تبدیل نکند. پیشنهاد می‌کنیم برای کیسه‌ها یک حجم محدود در نظر بگیرید، سپس آنها را در یک نایلون بزرگ‌تر قرار دهید و هرگز کیسه‌های بیشتر از ظرفیت آن را نگه ندارید.

قفسه بندی کمد

3. وقتی با قوانین فرد دیگری زندگی می‌کنید

چیزی که پاسخگوی نیاز شماست الزاما به درد همسر یا اعضای دیگر خانواده‌تان نمی‌خورد و برعکس؛ به همین دلیل بهتر است فرآیند نظم‌بخشی به وسایل‌تان را با هم انجام دهید و قوانین همه افراد استفاده‌کننده را در آن دخیل کنید.

نظم دهی دکوراسیون خانه

4. وقتی از جعبه‌های زیاد استفاده می‌کنید

اغلب ما از جعبه‌ها برای نگهداری از وسایل خود استفاده کرده و اکثر اوقات با گذشت زمان، محتویات درون آنها را فراموش می‌کنیم؛ بنابراین سعی کنید تعداد این جعبه‌ها را به حداقل برسانید و همان تعدادی هم که استفاده می‌کنید دارای بدنه‌های شفاف و در دسترس باشند.

نظم دهی و قفسه بندی

5. وقتی همه وسایل‌تان را از دید پنهان می‌کنید

احتمالا این ضرب‌المثل را زیاد شنیده‌اید که «از دل برود هر آنچه از دیده رود» اما اگر بخواهید این تفکر را در نظم‌دهی وسایل خود نیز استفاده کنید، احتمالا بعد از مدتی با انبوهی از وسایل بی‌استفاده در کمدهای خود مواجه می‌شوید؛ حتی اگر فضای زیادی در پشت درهای بسته کمدها و کابینت‌های خود دارید، همیشه تنها وسایلی را نگه دارید که استفاده می‌کنید.

طبقه بندی و نظم دهی

6. وقتی پاکسازی بعد از جا‌به‌جایی را فراموش می‌کنید

هنگامی که از خانه‌ای به خانه دیگر نقل مکان می‌کنید، مطمئنا قبل از جا‌به‌جایی چیزهای زیادی را دور می‌ریزید. این اتفاق خوب است اما کافی نیست. بعد از باز کردن وسایل در خانه جدید نیز باید یک‌بار دیگر پاکسازی انجام دهید.

چیدمان لباس در کمد

7. وقتی نظم‌دهی را وظیفه روزانه خود نمی‌دانید

زمانی که به یک باره کمد خود را تخلیه و نیمی از آن را دور می‌ریزید، احتمالا یک باریکلای ویژه نثار خود می‌کنید و تصورتان این است که وظیفه خود را تمام و کمال بجا آورده‌اید اما یادتان نرود نظم‌دهی و پاکسازی وظیفه‌ای همیشگی است؛ البته پیشنهاد ما این است از همان ابتدا وسایلی را خریداری کنید که کاملا مورد مصرف‌تان قرار می‌گیرند و هرچه را برمی‌دارید سر جای خود بگذارید تا مجبور نباشید یک روز کامل خود را به این کار اختصاص دهید.

برای تهیه سیستم های مخصوص نظم دهی و قفسه بندی می توانید به گروه مبلمان و اکسسوری جاکوب سری بزنید. این گروه اکسسوری های شگفت انگیزی برای شما دارند.

منبع: مجله منزل | نویسنده: فاطمه افشاریان

نویسنده:

کارشناسی مهندسی معماری از دانشگاه سراسری شیراز - دانشکده هنر و معماری کارشناسی ارشد طراحی داخلی از دانشگاه سوره - دانشکده معماری مدیر محتوا در وبسایت چیدانه نویسنده در مجله منزل

more_horiz
مطالب پیشنهادی
جای شال و روسری، 10 آویز نجات دهنده!

جای شال و روسری، 10 آویز نجات دهنده!

1398/10/26 ادامه مطلب
جای کراوات، همیشه نیاز به کمد نیست!

جای کراوات، همیشه نیاز به کمد نیست!

نظم دهی خانه، 7 اشتباه که زندگی شما را سخت‌تر می‌کند!

نظم دهی خانه، 7 اشتباه که زندگی شما را سخت‌تر می‌کند!

1395/10/18 ادامه مطلب
کسب و کارها پیشنهادی
سازه پیش ساخته ستون قصر طلایی certificate
سازه پیش ساخته ستون قصر طلایی

سازه پیش ساخته ستون قصر طلایی

گروه تولیدی زرباف certificate
گروه تولیدی زرباف

گروه تولیدی زرباف

مروالند certificate
مروالند

مروالند

نظرات (0)

برای ثبت نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.

از شنبه تا چهارشنبه ساعت 9 تا 17 پاسخگوی شما هستیم 021-23051173 support_agent