Chidaneh.com placeholder image

دکوراسیون کرم قهوه ای، کلبه زوج ایرانی در کوچه های نیاوران!

به قلم: تحریریه چیدانه

فضاهای مسکونی: در دوره‌ای نه چندان دور، ساختمان‌های مهم این شهر را آجر‌هایی می‌پوشاندند که نمای همگون و خوشایندی به کوچه‌هایش می‌بخشیدند؛ کوچه‌هایی که زمانی پر از حس و حال بودند. یک صبح پاییزی در میان کوچه‌های نیاوران، در میان سایه‌سار درختان سرو قامتی که هنوز از بار برگ‌های زرد و سرخ پاییزی‌شان خلاص نشده‌اند، زنگ خانه‌ای را زدم که از ابتدا، دیوارهای آجرپوش نمای بیرونی‌اش در میان ساختمان‌های بزرگ و پرهیبت کلاسیک با نماهای اروپایی سنگی، حس خوشایندی از معماری ایرانی را به ذهنم متبادر می‌کرد که امروزه کمتر در میان ساختمان‌های سر به فلک کشیده تهران دیده می‌شود.
اهالی این خانه‌ زیبا و باصفا، آقای ضیائی و همسرشان خانم صنیعی که اولین سقف مشترک‌شان را در این خانه تجربه کرده‌اند، به گرمی و صمیمیتی کم‌نظیر میزبان ما بودند.

عرفان شریف نژاد: عکاس
چیدمان مبلمان پذیرایی
عرفان شریف نژاد: عکاس

سرویس خواب بالسا

تور خانه‌گردی در یک نگاه

 • تعداد افراد ساکن: ۲ نفر
 • شغل خانم خانه: استاد دانشگاه
 • موقعیت: تهران، منطقه نیاوران
 • متراژ فضا: حدود ۲۰۰ متر
 • سال ساخت: ۱۳۹۴
 • استیجاری
 • تعداد اتاق: 2 خوابه
 • تعداد سرویس: 3 سرویس بهداشتی
 • سبک دکوراسیون: سنتی – کلاسیک
 • رنگ‌های غالب: کرم، سفید، قهوه‌ای، آجری، زرد و بلوطی
 • ویژگی برجسته طراحی: همنشینی بافت‌های سنتی آجری در کنار اثاثیه‌ اروپایی
 • طراحی خانه توسط اهالی خانه، به‌خصوص خانم خانه صورت گرفته است.
 • مدت‌زمان: حدود 2 ماه

عرفان شریف نژاد: عکاس
دکوراسیون ناهارخوری و آشپزخانه
عرفان شریف نژاد: عکاس

تقسیم درست فضاها

اگرچه نقشه‌ این خانه نیز مانند بسیاری از ساختمان‌های نوساز تهران، ایرادهایی دارد اما این زوج خوش‌ذوق توانسته‌اند از فضاهای موجود استفاده‌ درست کنند. پس از وارد شدن به آپارتمان، فضای نشیمن به 2 بخش پذیرایی و ناهارخوری تقسیم شده‌ و نور پنجره‌های آن به‌خوبی فضای خانه را روشن کرده ‌است. در دالان میانی خانه و در جوار آشپزخانه، میز ناهارخوری کوچکی قرار داده شده که فضای خوبی برای جمع‌های کوچک‌تر دوستانه‌ است.

عرفان شریف نژاد: عکاس
خانه نیاوران
عرفان شریف نژاد: عکاس

3 اتاق این خانه براساس نیاز‌های اعضای آن، تقسیم‌بندی شده است؛ اتاقی با یک کاناپه راحت که مخصوص اوقات تماشای تلویزیون است…

عرفان شریف نژاد: عکاس
دکوراسیون اتاق کار
عرفان شریف نژاد: عکاس

…اتاقی با یک کاناپه، یک میز و سه‌پایه‌ نقاشی که مختص اوقات مطالعه و کار است…

عرفان شریف نژاد: عکاس
اتاق خواب سفید
عرفان شریف نژاد: عکاس

عرفان شریف نژاد: عکاس
طراحی بالکن
عرفان شریف نژاد: عکاس

… و اتاق بزرگ‌تر که اتاق خواب است و یک بالکن باصفا نیز در آن وجود دارد که با میز کوچک و گلدان‌های سرسبز، فضای بسیار خوبی را برای وعده‌های غذای دونفره به وجود آورده است.

عرفان شریف نژاد: عکاس
چیدمان مبلمان پذیرایی
عرفان شریف نژاد: عکاس

دیوارهای آجری، زیبایی از نوع سنتی

دیوارهای خانه پوشیده از آجرهایی است که کتیبه‌های ساده‌ سفیدی در میان آنها، کنتراست زیبایی را به‌وجود آورده است. گچ‌بری‌های دیوارها ساده اما یاد‌آور خانه‌های کهنه‌ تهرانی است. علت اصلی انتخاب این خانه توسط صاحبانش، همین گچبری‌ها و آجرهای دیوارهاست.

عرفان شریف نژاد: عکاس
خانه نیاوران
عرفان شریف نژاد: عکاس

همنشینی فرهنگ‌ها

صاحبان این خانه، زوجی پرانرژی هستند که بسیار اهل سفر و گشت‌و گذارند. بسیاری از وسایل این خانه را با دقت و سلیقه‌، در سفرهایی که به شهرهای مختلف ایران و جهان داشته‌اند، تهیه کرده‌اند. حتی مبلمان و تک‌تک ظروف آشپزخانه نیز از مسافرت‌هایی که به نقاط مختلف داشته‌اند، تهیه شده است؛ اما با این وجود یکپارچگی تحسین‌برانگیزی در میان اثاثیه‌ دیده می‌شود. ترکیبی از رنگ‌های استخوانی، کرم، گردویی، آجری، زرد و قهوه‌ای در کنار دیوار‌های آجرپوش با قرنیز‌های گردویی و کتیبه‌های سفید، هماهنگی زیبایی به‌وجود آورده است. نکته‌ مهم دیگر در دکوراسیون این خانه، سادگی فرم‌هاست. حتی فرش پذیرایی که از نوع مدرن انتخاب شده، در تناسب ساختاری با فرم و رنگ سایر وسایل است.
این وسایل می‌تواند همانقدر که متعلق به یک خانه‌ ایرانی باشد، شبیه به اثاثیه‌ یک خانه‌ اروپایی در میانه قرن بیستم هم به نظر برسد.

عرفان شریف نژاد: عکاس
میز ناهار خوری چوبی
عرفان شریف نژاد: عکاس

خانه‌ای پر از زندگی

در گوشه‌ و کنار اینجا، گل‌های طبیعی بسیاری دیده می‌شوند که هر روز، در گلدان‌های کوچک اطراف خانه جایگزین می‌شوند. حس، حال و عطری که این‌ گل‌ها به فضا بخشیده‌اند، شور بسیاری در کسانی که وارد آن می‌شوند به‌وجود می‌آورد.
همچنین تابلوهای نقاشی هنرمندانه زیبایی از خانم صنیعی بر دیوارهای خانه دیده می‌شود که نشان‌‌دهنده هنر خانم خانه در طراحی و چیدمان این وسایل است.

عرفان شریف نژاد: عکاس
خانه نیاوران
عرفان شریف نژاد: عکاس

جزئیات پر از قصه

در گوشه و کنار این خانه، وسایل جزیی بسیاری به چشم می‌خورد که از گوشه و کنار دنیا گرد هم چیده شده‌اند اما هیچ‌کدام به‌تنهایی تناقضی با ساختار کلی خانه ندارند. ترازویی قدیمی که جلوی شومینه قرار داده شده یا چراغ روغن‌سوزی قدیمی که سیم‌های روی دیوار را پوشانده‌، در کنار آویز کاموا یا تابلوی سوزن‌دوزی شده‌ روی دیوار، همگی با یک سلیقه اما قیمت‌ و سبک‌های متفاوتی انتخاب شده‌ است.

عرفان شریف نژاد: عکاس
دراور آینه دار چوبی
عرفان شریف نژاد: عکاس

این وسایل در کنار هم حس یک صحنه‌ تئاتر کلاسیک را به‌وجود می‌آورد و خانه‌ زوج خوشبختی را در گوشه‌ دلنشینی از شهر نمایش می‌دهد که به‌راحتی دل مهمان‌های‌شان را به دست می‌آورد و با سیب‌های سرخ و لبخندی صمیمانه از آنها پذیرایی می‌کند. این خانه و صاحبان نیکش، پر از قصه‌هایی است که شنیدن‌ هر کدام‌شان زندگی را دلنشین‌تر می‌کند.

اگر طراحی داخلی منزل ویژه ای دارید، شما هم عکس های خانه خود را برای تور خانه گردی به ما بفرستید تا به منزل شما بیاییم تلگرام چیدانه ۰۹۳۸۸۵۴۷۱۴۰

منبع: مجله منزل | نویسنده و عکاس: عرفان شریف نژاد

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه