چگونه پتوس برگ پهن داشته باشیم؟

چگونه پتوس برگ پهن داشته باشیم؟

گیاه آپارتمانی پتوس

یکی از گیاهان آپارتمانی که در اغلب خانه‌های ایرانی وجود دارد گیاه پتوس است. این گیاه خانگی، جزو گیاهانی با نگهداری آسان است که هر فرد بی تجربه‌ای هم از پس نگهداری آن بر می‌آید. برآورده کردن نیازهای اصلی گیاه پتوس، باعث زنده و سرحال ماندن گیاه می‌شود. ولی ممکن است برای شما هم سوال باشد که چگونه پتوس برگ پهن داشته باشیم؟ در این مطلب به عوامل موثر در پهن شدن برگ پتوس می‌پردازیم.

فرش ذوالانواری

چه کار کنیم برگ‌های پتوس پهن‌تر شود؟

گیاه پتوس انواع مختلفی دارد که تفاوت‌هایی در شکل و فرم دارند. در نتیجه بعضی از انواع پتوس؛ ذاتا برگ‌های پهن‌تری دارند و برخی برگ‌های کوچکتری دارند. عوامل مختلفی در رشد مناسب و پهن شدن برگ‌های پتوس تاثیر می‌گذارند. شرایط محیطی مانند؛ نور، رطوبت و تغذیه صحیح گیاه پتوس از جمله مهم‌ترین موارد در پهن شدن برگ‌های پتوس هستند. در ادامه هریک از موارد را توضیح دادیم.

 

گیاه پتوس ابلق

1. تاثیر نور در پهن شدن برگ پتوس

بیشتر گیاهان خانگی در مکانی که نور بیشتری دارد؛ برگ‌های پهن‌تری تولید می‌کنند تا نهایت استفاده از نور را ببرند. نور یکی از عوامل موثر در پهن شدن برگ گیاهان دارد. ولی فراموش نکنید منظور از نور کافی، نور مستقیم خورشید نیست، بلکه فضایی است که نور زیاد ولی غیرمستقیم داشته باشد.

2. رطوبت و آبیاری؛ عاملی موثر در پهن برگ شدن پتوس

گیاه پتوس رطوبت را دوست دارد. ولی قرار نیست گلدان پتوس همیشه خیس باشد، بلکه یک رطوبت کم و ملایم برای سرحال نگه داشتن گیاه پتوس مناسب است. آبیاری منظم و یکنواخت، باعث تشکیل برگ‌های پهن‌تری در گیاه پتوس می‌شود. علاوه بر آبیاری، رطوبت کافی محیط به گیاه کمک می‌کند تا برگ‌های آن پهنای مناسبی پیدا کند. رطوبت بین 50 الی 70 درصد برای گیاه پتوس مناسب است. برای تامین رطوبت محیط از جزیره و یا دستگاه بخور سرد استفاده کنید.

 

پهن شدن برگ پتوس

3. تغذیه صحیح گیاه پتوس برای پهن شدن برگ

علاوه بر اینکه لازم است از خاک مناسب برای گیاه پتوس استفاده کنید، کوددهی مناسب به گیاه نیز برای پهن شدن برگ پتوس و افزایش کیفیت برگ گیاهان، موثر است. علاوه بر کودهای اصلی مانند کود 20-20-20 که برای پتوس سبز استفاده می‌شود و یا کود 12-12-36 که برای پتوس ابلق استفاده می‌کنیم. کودهای مکملی برای افزایش کیفیت برگ پتوس وجود دارند. یکی از این کودها هیومیک اسید است. ریزمغذی‌ها یا کود میکرو هم مورد دیگری است که در افزایش کیفیت برگ پتوس تاثیر زیادی دارد. ریزمغذی‌ها جزو مواد غذایی ضروری گیاه هستند. و بهتر است هر دوماه یکبار به گیاه پتوس داده شود.

کلام آخر:

سه عامل اصلی در پهن شدن برگ گیاه پتوس را معرفی کردیم. عوامل دیگری مانند کاربرد هورمون‌های گیاهی مانند جیبرلین و کود جلبک دریایی در کنار کودهای اصلی به پهن شدن برگ پتوس کمک می‌کند. برای مطالعه بیشتر در مورد گیاهان آپارتمانی دیگر به بخش گیاهان خانگی سر بزنید.


دیدگاه کاربران
انسان در تاریخ 03 خرداد 1402
خوب بود ممنون ازراهنمایی شما بزرگوارید
خدیجه حسینی در تاریخ 05 خرداد 1402
گلدون من برگاش حالت پژمردگی داره ممنون میشم راهنماییم کنید
فاطمه در تاریخ 08 خرداد 1402
سلام گل‌های پتوس من خیلی نور نمیخوره یعنی خونه روشنه ولی نور مستقیم نمیخوره میشه راهنماییم کنید ممنونم
جواد در تاریخ 10 خرداد 1402
پتوسهای من رشد نداره . و اون برگهایی که سر شاخه کوچک هست باز نمیشه . لطفا راهنمایی کنید
پورحاجی در تاریخ 10 خرداد 1402
با عرض سلام و احترام این کودها را از کجا باید تهیه کرد...
چیدانه در تاریخ 14 خرداد 1402
با سلام. میتوانید از بخش خدمات و کالای سایت چیدانه، به اهالی فن مرتبط با خدمات گل و گیاه دسترسی داشته باشید.
دریا در تاریخ 13 خرداد 1402
ممنون راهنمایی شماگلدان پتؤس مةنهمه توصیه‌های شمارا دارد اما چند مدتی است که برگ هایش زرد وخشک میشود وساقه لخت می شود چکار کنم ؟
بهش کود اهن بده در تاریخ 14 خرداد 1402
بهش کود اهن بده
هاله قنبرپور در تاریخ 19 خرداد 1402
اگر نوک ساقه برگهای جدید باز نمیشه خاک گیاه مواد مغذی خوبی نداره
بهروزازشیراز در تاریخ 19 خرداد 1402
من در یک گلدان دو بوته پتوس دارم ، یکی از آن ها‌چنان رشدکرده و برگ های پهنی دارد که فرصت دیوارکوبی و ....ان را ندارم.اما بوته دیگر هیچ رشدی ندارد وشاید هر ششماه یک برگ لاغر و ضعیف می اورد! چه کار کنم ممنون میشم راهنمایی بفرمایید
برقعی در تاریخ 21 خرداد 1402
با سلام کمبود نور شدید، سرمای محیط که کولرها
مرتضی در تاریخ 21 خرداد 1402
باسلام عوامل موثر در بی حالی برگها؛ تشنگی، آب دادن زیاد و باتلاقی شدن خاک گلدان، کمبود شدید نور، سرمای محیط که ازگلدان مقابل کولر به وجود میاد،
الهام در تاریخ 21 تیر 1402
سلام و درود سر برگ های گل پتوس من خشک می شه چرا ؟؟؟؟؟؟؟

ثبت دیدگاه