تبلیغات
ساقدوش F
امتیاز: 0.2 0 نظر | ثبت نظر

18 مهر 1398

گیاه آپارتمانی پوتوس، این قلبِ سبز برای شما!

نگهداری از گیاهان آپارتمانی همیشه پر از لذت و هیجان است، اینکه بتوانید موجود زنده ای را پرورش دهید و از انرژی مثبت آن در محیط خانه بهره مند شوید قطعا کمک بسیاری در بهتر شدن حال خودتان خواهد داشت، به علاوه آنکه گیاهان آپارتمانی می توانند تاثیرات مثبت دیگری نیز در دکوراسیون منزلتان ایفا کنند. از تصفیه هوا گرفته تا رنگ و لعاب بخشیدن به سایر عناصر و... در این مطلب از وب سایت چیدانه تصمیم داریم شما را با یکی از گیاهان آپارتمانی پرطرفدار و زیبا به نام پوتوس (پتوس) آشنا کنیم و تمام اطلاعاتی را که در زمینه نگهداری از باید بدانید را با شما در میان بگذاریم. پس همراه ما باشید.

نگهداری از گیاه پوتوس در خانه

درباره گیاه پوتوس

گیاه پوتوس از گیاهان آپارتمانی زیبایی است که اتفاقا نیاز چندانی به نگهداری ندارد، به همین دلیل جزء اولین انتخاب های بسیاری از افرادی است که حوصله و یا زمان چندانی را برای نگهداری از گیاهان ندارند. گیاه پوتوس به آسیای جنوبی باز می گردد و مهم ترین ویژگی آن نیز زیبایی خیره کننده برگ هایش است. پوتوی یکی از انواع گیاهان پیچکی به شمار می آید و می تواند با رشد چشمگیر خود خانه تان را نونوار کند. لازم به ذکر است که طول این گیاه معمولا 180 تا 330 سانتی متر خواهد و در نتیجه تاثیر بسیاری در زیبایی خانه شما خواهد داشت، اما حتما باید برای آن فضایی کافی برای رشد قائل شوید.

پوتوس در خانه

برگ های گیاه پوتوس غالبا روشن و براق بودهو به شکل قلب هستند. خیلی کم پیش می آید که این گیاه گل دهد، اما در برخی از گونه های خانگی آن می توان با گل های بسیار ریز سفید رو به رو شد.

برای آنکه بتوانید از پوتوس خود نگهداری کرده و شرایط خوبی را برای مکان قرارگیری آن فراهم کنید می توانید آن را در سبدهای آویز و یا گلدان های رومیزی کاشته و از آن نگهداری کنید. این گیاه تاثیر بسیار زیادی در تصفیه هوا دارد و می تواند نور فلورسنس را نیز تحمل کند، به همین دلیل هم می توان گفت که گیاه آپارتمانی پوتوس از گزینه های مناسب و ایده آل برای نگهداری در دفاتر اداری خواهد بود.

مطلب مرتبط: گیاهان پیچکی، تصفیه کننده هوا و زینت بخش دکوراسیون منزل

درباره پتوس

انواع گیاه پوتوس

گیاه پوتوس نیز مانند بسیاری دیگر از گل و گیاهان آپارتمانی دارای انواع متفائتی است که در ادامه به برخی از آنها اشاره می کنیم.

  • پوتوس ملکه مرمری: این نوع از پوتوس رشد بسیار کندی دارد و با برگ های سفید یا سبز کمرنگ خود به نام ملکه مرمری شهرت گرفته است. باید اعتراف کرد که نگهداری از این نوع گیاه پوتوس کار چندان آسانی نیست، ولی اگر فضای محدودی دارید و به اندازه کافی حوصله هم دارید می توانید به سراغ این نوع از گیاه پوتوس بروید.
  • پتوس طلایی: برگ های این نوع از پوتوس معمولا به رنگ طلایی و زرد است و به آن پیچک جزایر سلیمان نیز گفته می شود. این نوع از پوتوس ها نیاز دارند که یک یا دو ساعت در طی روز در معرض نور ملایم آفتاب قرار بگیرند.
  • پوتوس جید: این نوع از پوتوس ها برگ های سبز تیره ای با رگه های طلایی یا گرم دارند و نگهداری آنها نیز چندان سخت نیست.

نور مناسب برای پوتوس

نور مورد نیاز برای گیاه پوتوس

برای آنکه بتوانید شرایط مناسبی را برای نگهداری از گیاه پوتوس خود فراهم کنید باید تمامی موارد اعم از نور، خاک، آبیاری و... را به خوبی دانسته و از نیازهای گیاه خود باخبر شوید.

با وجودی که گیاه پوتوس می تواند در شرایط نوری متفاوتی دوام آورد، اما بهتر است که در محیط خانه خود نور متعادلی را فراهم آورید تا شرایط ایده آل برای شرد این گیاه فراهم شود. اگر هم گیاه گوتوس شما در خارج از خانه نگهداری می شود می توانید آن را در محیط های سایه و یا نیم سایه قرار دهید تا به خوبی رشد کرده و طراوت خود را حفظ نماید. در این شرایط باید مراقب باشید که گیاه پوتوس ما در معرض نور مستقیم آفتاب قرار نگیرد. در رابطه با پوتوس هایی که رنگ های دیگری به جز سبز دارند نیز باید بگوییم که نور بسیار کم می تواند باعث آسیب به گیاه و از دست رفتن رنگ های آن شود، چراکه فقط رنگ سبز می تواند انرژی تولید کرده و کمبود نور را جبران نماید.

مطلب مرتبط: چگونه گیاهان آپارتمانی را برق بیندازیم؟

گیاه پتوس

آبیاری گیاه پوتوس

برای آبیاری گیاه پوتوس خود پیش از هر چیز باید گفت که لازم است خاک گیاه خود را مرطوب نگه دارید و آن را بیش از حد آب ندهید. برای این کار بهتر است که اجازه دهید خاک گیاه در فاصله بین هر آبیاری خشک شود و بعد آبیاری را شروع کنید. برای این شرایط بهتر است که حدود 5 سانتی متر از سطح رویه خاک گیاه شما خشک باشد و ریشه ها هنوز رطوبت خود را داشته باشند.

اگر شاهد زرد شدن برگ گیاه پوتوس خود شدید باید بدانید که آبیاری شما بیش از اندازه بوده و به مراتب می تواند سبب آسیب به ریشه نیز بشود. نکته دیگری که باید به آن اشاره کرد آن است که گیاه پوتوس شما باید شرایط ثابتی داشته باشد و تا جای ممکن به محیط جدیدی انتقال پیدا نکند. این یعنی بهتر است که گیاه خود را به آب انتقال ندهید، مگر آنکه از اول در آب گذاشته باشید تا رشد کند. گیاه پوتوس هم می تواند در آب رشد کند و هم خاک، ولی بهتر است که تا جای ممکن آن را به مکان جدیدی انتقال ندهید.

درباره پوتوس

خاک مناسب برای گیاه پوتوس

خاکی که می تواند برای گیاه پوتوس شما مناسب و ایده آل باشد ترکیبی از خاک برگ، خاک باغچه و همین طور ماسه به نسبت های مساوی است. برای تقویت خاک گیاه خود می توانید در فصل تابستان هر ماه و در فصل های سرد هر سه یا چهار ماه یک بار مقداری کود مایع به گیاه خود بدهید.

گیاه آپارتمانی پتوس

تکثیر گیاه پوتوس

برای آنکه بتوانید گیاه پوتوس خود را تکثیر کنید باید از یک چاقوی تمیز کمک بگیرید و چیزی حدود 15 سانتی متر از انتهای ساقه گیاه خود را ببرید و آن را به مدت 10 روز تا دو هفته در آب قرار دهید تا ریشه دهد. در این مدت باید آب گیاه را هر سه الی چهار روز یک بار عوض کنید. بعد از آن هم گیاه ریشه دار خود را به گلدان انتقال دارید. اگر تصمیم دارید گیاه را به آب انتقال دهید از قسمت گره دار آن این کار را انجام دهید تا رشد گیاهتان به خوبی رخ دهد.

دمای مناسب برای گیاه پوتوس

دمای ایده آل برای گیاه پوتوس شما در فصل زمستان تقریبا 16 درجه سانتی گراد و در فصل تابستان چیزی حدود 24 درجه سانتی گراد است، بنابراین با فراهم کردن این شرایط می توانید رد حفظ سلامت و طراوت گیاه خود موثر باشید.

مطلب مرتبط: گیاهان رونده، برای نمای ساختمان بهتر است یا داخل خانه؟

آفات گیاه پوتوس

آفات گیاه پوتوس

گیاه پوتوس از آن دسته گیاهان آپارتمانی است که آفات کمی دارد و می تواند خیال شما را تا حدودی راحت کند. این گیاه به خصوص در زمانی که در خانه نگهداری شود غالبا حشرات و یا بیماری های جدی ندارد، با این حال در نمونه های گلخانه ای آن ممکن است آفاتی به چشم بیاید. در این صورت می توانید با کمک یک توپ پنبه ای که در الکل قرار داده اید این آفات را از بین ببرید. توصیه ما این است که گیاه پوتوس خود را به صورت هفتگی بررسی کنید تا از وجود هر گونه آفت به خوبی مطلع شوید و آنها را به خوبی بشویید و پاک کنید.

شما می توانید این مطالب را نیز مطالعه کنید:

 

نویسنده: طلوع حقیقت

کارشناسی زبان و ادبیات فارسی- دانشگاه شهید بهشتی ویراستار مجله منزل مترجم و عضو تیم محتوای چیدانه

نشان کردن
  • 7301 بازدید

  • |
  • 0 نظر

  • |
  • 18 مهر 1398

کسب و کار و شرکت های پیشنهادی
متین دیبا متین دیبا
13 نمونه کار

تلفن: 021۲۶۱۰۵۴۸۲
 پرده امپرور  پرده امپرور
3 نمونه کار

تلفن: 02122270900
گالری مبلمان و اکسسوری آوان گالری مبلمان و اکسسوری آوان
6 نمونه کار

تلفن: 021٦٦٢٩٧١٧١
فرش دستباف ذوالانواری فرش دستباف ذوالانواری
10 نمونه کار

تلفن: 02122896648
تعمیرات الو مبل تعمیرات الو مبل
10 نمونه کار

تلفن: ۰۲۱۴۰۷۷۷۰۵۶
نظرات
نظری ثبت نشده است
ثبت نظر
استفاده از این خدمات کاملا رایگان است ثبت سفارش
از شنبه تا چهارشنبه ساعت ۹ تا ۱۷ پاسخگوی شما هستیم.
021-23051173