visibility 62463 today 1400/1/7

گیاهان خانگی سایه نشین؛ 13 گیاه سایه‌دوست برای آپارتمان‌های کم نور

زندگی در آپارتمان‌های امروزی، که اغلب به صورت فشرده و کنار هم ساخته شده‌اند باعث ایجاد محدودیتی در نورگیری فضای داخلی خانه و نگهداری از گیاهان آپارتمانی شده است. نور یکی از نیازهای اصلی گیاهان است. گیاهان آپارتمانی مختلف در میزان نور مورد نیاز برای رشد و زنده ماندن متفاوت هستند. میزان نیاز به نور در گیاهان آپارتمانی از نور زیاد و مستقیم نورخورشید تا نور غیرمستقیم و کم و یا سایه متغیر است. در هنگام خرید گیاه آپارتمانی به نیاز نوری گیاه توجه کنید تا با شرایط منزل شما متناسب باشد. در این مطلب به معرفی گیاهان آپارتمانی با نیاز نوری کم و قابل رشد در فضای آپارتمان‌های کم نور پرداخته‌ایم. آن چه در ادامه می خوانید:

 • نگهداری از برگ عبایی
 • سانسوریا
 • گیاه گندمی
 • نگهداری از فیلودندرون
 • گیاه برگ انجیری
 • دراسنا
 • شامادورا
 • اسپاتی فیلوم
 • دیفن باخیا
 • گیاه آگلونما
 • بامبو
 • زاموفیلیا
 • لیندا
گیاه برگ عبایی

1.برگ عبایی (Aspidistra elatior)

این گل با برگ‌های پهن و بزرگش نه فقط در سایه ماندگاری خوبی دارد که در برابر سرما و گرما هم حسابی مقاوم است و تقریبا هیچ‌وقت نمی‌توانید خراب شدنش را ببینید برای همین به آن گل فولادی هم می‌گویند. فقط یک ایرادی دارد که رشد چندانی ندارد و باید هفته‌ها خیره به برگ‌هایش بمانید تا اندک تغییری را احساس کنید. زمستان‌ها هفته‌ای یک‌بار آب می‌خواهد و تابستان‌ها هم هفته‌ای دوبار. این گل به غبارپاشی هم نیازی ندارد و هر سه تا چهار سال یک‌بار باید گلدانش عوض شود؛ پس با خیال راحت برایش جایی در آپارتمان بی‌نورتان باز کنید.

مطلب پیشنهادی: گیاهان آپارتمانی بدون نیاز به نور، پندهای شکوفه!

blog post

گیاهان آپارتمانی من

2.سانسوریا (Sansevieria)

گل مار یا گیاه سانسوریا، دوستدار سایه است اما اگر آفتابی هم در کار باشد رشدونمو خوبی خواهد داشت. اگر هم گوشه‌ای رهایش کنید فرقی ندارد. با سایه و تاریکی کنار می‌آید. فقط باید حواس‌تان به آب دادن آن باشد چراکه با آب زیاد خیلی زود ریشه‌هایش از بین می‌رود. دوره‌ای خاص برای آبیاری ندارد فقط باید بین فاصله دو آبیاری حتما خاک گل خشک شده باشد. نقطه ضعف گل مار سرماست. این گل به‌شدت به سرما حساس است و با اولین سوز زمستانی از بین می‌رود؛ پس بی‌خیال نگهداری آن در تراس و بالکن شوید.

مطلب پیشنهادی: انواع سانسوریا، باید بدونی چطوری ازش مراقبت کنی!

blog post

استند گلدان - سه پایه همراه چراغ رشد

3.گندمی (spider plant)

گل گندمی یا سجافی از گیاهان آپارتمانی پرطرفداری است که به صورت سبز و ابلق وجود دارد. این گیاه عجیب می‌تواند میزان متفاوتی از نور محیط را تحمل کند. تابش مستقیم نور خورشید را دوست ندارد. با تابش خورشید نوک برگ‌هایش می‌سوزند. در تابستان هفته‌ای دو تا سه بار آب می‌خواهد و زمستان‌ها یک‌بار آبیاری کفایت می‌کند. در صورت گرم بودن محیط غبارپاشی هم لازم می‌شود.

مطلب پیشنهادی: گیاهان آویزی آپارتمانی، 7 ایده برای سبزتر شدن خانه!

blog post

گیاهان آپارتمانی من

4.فیلودندرون اسکاندیس (Heartleaf Philodendron)

فیلودندرون‌ها خانواده بزرگی هستند با شکل و شمایلی شبیه به هم و با کمی تفاوت در قد و قامت. همه آنها به نور بسیار کمی برای رشد و نمو نیاز دارند. برگ‌قلبی‌ها که بیشتر در آپارتمان‌های ما نفوذ کرده‌اند حتی باید از تابش مستقیم آفتاب محفوظ بمانند. لبه پنجره یا لبه میز معمولا بهترین مکان برای نگهداری این گل رایج امروزی است. با هر شاخه‌اش هم می‌توان گلدان‌های زیادی از آن در خانه تکثیر کرد. فقط کافی است ساقه‌ای را جدا کنید و چند وقتی در آب قرار دهید؛ بعد از مدتی سر و کله ریشه‌ها پیدا می‌شود. این گل زمستان‌ها هفته‌ای یک‌بار آب می‌خواهد و تابستان‌ها دو تا سه‌بار در هفته. حواس‌تان باشد نگذارید شاخه‌های گل زیاد بلند شود. هرازگاهی آنها را کوتاه کنید و قلمه بزنید تا گل‌تان پربرگ‌تر شود.

blog post

انواع گیاه دراسینا

5. دراسنا پرچمی (Dracaena marginata)

از گیاهان زیبای آپارتمانی که سایه را دوست دارد و به سایه مقاوم است ولی نباید همیشه در سایه بماند، و هر چند وقت آن را در نور مناسب قرار دهید ولی دراسنای پرچمی را در معرض نور مستقیم خورشید قرار ندهید. این گیاه نسبت به رطوبت و آبیاری حساس است و در تابستان دوبار در هفته‌ و در زمستان یکبار در هفته نیاز به آبیاری دارد. غبارپاشی را برای این گلدان باید در زمستان و تابستان انجام دهید.

blog post

گیاهان آپارتمانی

6.شامادورا (Chamaedorea elegans)

گیاه شامادورا از گیاهان آپارتمانی تصفیه کننده هوا است. این گیاه نیاز نوری متوسط دارد و به سایه مقاوم است. شامادورا باید به دور از نور مستقیم خورشید قرار بگیرد زیرا باعث سوختگی نوک برگ‌ها و کمرنگ شدن برگ‌های جدید می‌شود. این گیاه آپارتمانی به آبیاری بیش از حد حساس است. زمانی که سطح خاک شامادورا نیمه مرطوب است آن را آبیاری کنید.

blog post

گیاهان آپارتمانی

7.برگ انجیری (Monstera deliciosa)

گیاهی زیبا و پهن برگ که طرفداران زیادی دارد و جزو گیاهان مقاوم است. اگر در زمینه گل و گیاهان آپارتمانی مبتدی هستید می‌توانید این گیاه را تهیه و نگهداری کنید. این گیاه آپارتمانی نور غیرمستقیم و نیم‌سایه را ترجیح می‌دهد و اگر در مقابل نور مستقیم نورخورشید قرار بگیرد دچار سوختی برگ می‌شود. در نگهداری از برگ انجیری توجه کنید که در فاصله‌ی بین دو آبیاری خاک گلدان، تا عمق 2 الی 3 سانتیمتر از سطح خاک خشک شده باشد.

مطلب پیشنهادی: فیلودندرون برگ انجیری، همه چیز درباره این گیاه همیشه سبز!

اسپاتی فیلوم

8.اسپاتی فیلوم (Spathiphyllum)

از کلمبیا آمده پس با این اوصاف گرمادوست است و از سرما بیزار؛ طوری که دمای زیر 13 درجه دیگر برایش قابل تحمل نیست. به رطوبت هوای بالا نیاز دارد و باید حداقل روزی یک‌بار غبارپاشی شود. زیر گلدانش هم باید همیشه پر از آب باشد ولی به آبیاری دستی نیازی ندارد. پس اگر از آن دسته آدم‌ها هستید که همیشه آب دادن به گل‌ها را فراموش می‌کنید اسپاتی‌فیلوم می‌تواند انتخاب خوبی برای شما باشد.

blog post

گیاهان آپارتمانی من

9.دیفن باخیا  (Dieffenbachia)

در فارسی به آن سمبرگ می‌گویند چراکه برگ‌هایش سمی هستند و شیره‌ای ترشح می‌کنند که ممکن است باعث تحریک شدید اعضای حساس بدن شود. نور غیرمستقیم زمینه رشد و نمو آن را فراهم می‌کند اما در سایه هم ماندگاری بالایی دارد. با این تفاوت که در سایه رشد علفی می‌کند و بیش از اندازه دراز می‌شود. هر ماه باید برگ‌هایش با اسفنج تمیز شوند و هفته‌ای چند بار غبارپاشی شود. مهم‌ترین نیازش هر سال تعویض گلدان به اندازه دو برابر بزرگ‌تر است.

blog post

گیاهان آپارتمانی

10. آگلونما (Aglaonema)

آنقدر شرایط نگهداری راحتی دارد که باغبان‌ها به آن گل مبتدی‌ها می‌گویند. درواقع هر کسی که بخواهد برای اولین‌بار دست به نگهداری گل‌ها بزند بهتر است از یک گلدان آگلونما شروع کند. این گل احتیاج چندانى به نور و روشنایى ندارد. در بهار و تابستان هر دو هفته یک‌بار نیاز به کود محلول دارد و سطح خاک هم باید همیشه نسبتا مرطوب نگه داشته شود و فقط آب فراوانی نباید نثارش کرد. آب زیاد نقطه ضعف این گل است و اینکه از خشکی هوا بیزار است. برگ هاى آگلونما نسبت به خشکى هوا حساس هستند و بهتر است در آپارتمان‌هاى گرم و خشک هر روز سطح برگ‌ها با آب اسپرى شود.

مطلب پیشنهادی: گیاهان آپارتمانی با نگهدای آسان، این 10 تا گیاه و به خونه بیار!

blog post

لوتوس بامبو_بامبوی خاکی

11.بامبو (Bambusoideae)

بامبو از گیاهان آپارتمانی است که در شرایط نوری مختلف رشد می‌کند، این گیاه به راحتی با شرایط فضای کم‌نور و سایه سازگار می‌شود. بامبو مانند بسیاری از گیاهان آپارتمانی سایه‌دوست دیگر نور مستقیم نور خورشید را دوست ندارد و در مقابل نور مستقیم آسیب می‌بیند، بهتر است آن را در فضایی با نور غیرمستقیم قرار دهید. یکی از ویژگی‌های خاص این گیاه توانایی رشد آن در خاک و آب است یعنی می‌تواند هم در خاک و هم در آب رشد کند.

مطلب پیشنهادی: گیاهان آپارتمانی، چگونه در دکوراسیون داخلی استفاده کنیم؟

blog post

گیاهان آپارتمانی من

12.زامیفولیا  (Zamiifolia)

زامیفولیا از گیاهان آپارتمانی سایه‌دوست و با رشد کم است. رشد آهسته باعث می‌شود تا مدتها به تعویض گلدان نیاز نداشته باشد. این گیاه در نور فلورسنت قابلیت رشد دارد. گیاه زامیفولیا جزو گیاهان مقاوم و پرطرفدار است که آبیاری آن باید زمانی که خاک تا  سانتیمتر خشک شد انجام شود و در زمستان هم حدود ده روز یکبار آبیاری می‌شود.

 

blog post

گیاهان آپارتمانی من

13. لیندا (Beaucarnea recurvata)

یکی دیگر از گیاهان آپارتمانی تصفیه‌کننده هوا است که به راحتی می‌توانید در فضای سایه و کم نور نگهداری کنید. لیندا جزو گیاهان کم توقع و سازگار است. فقط باید حواستان باشد که زیاد آبیاری نکنید زیرا لیندا به آب زیاد حساس است و در صورت آبیاری زیاد برگ‌هایش زرد می شود. این گیاه مدتها می‌تواند بدون آبیاری زنده بماند.

blog post

گل و گیاه خانگی و باغبانی

blog post

نگهداری از گیاهان آپارتمانی

حرف آخر

در این مطلب با 13 گیاه خانگی سایه دوست آشنا شدیم، اغلب گیاهان سایه دوست گیاهانی مقاوم و با نگهداری راحت هستند و این ویژگی‌ها به شما کمک می‌کند تا تعداد زیادی گیاه آپارتمانی را در منزل خود به راحتی نگهداری کنید. فراموش نکنید گیاهان مانند حیوانات به توجه و مراقبت احتیاج دارند، پس اگر گیاهی را تهیه و خریداری می‌کنید با روش نگهداری آن آشنا شوید و به کار ببرید تا به خوبی رشد کند و مسئولیت گیاه را بپذیرید.

مطالب پیشنهادی:

سمیه زارعی
نویسنده: سمیه زارعی

عضو تحریریه وب سایت چیدانه مهندس فضای سبز و طراح محیط و منظر

more_horiz
مطالب پیشنهادی
گلهای مقاوم آپارتمانی، 9 گیاه برای فراموشکارها

گلهای مقاوم آپارتمانی، 9 گیاه برای فراموشکارها

درمان استرس و افسردگی با 11 گیاه آپارتمانی شادی آور!

درمان استرس و افسردگی با 11 گیاه آپارتمانی شادی آور!

رفع مشکلات طبقه اول آپارتمان، حالا با خیال راحت زندگی کنید!

رفع مشکلات طبقه اول آپارتمان، حالا با خیال راحت زندگی کنید!

کسب و کارها پیشنهادی
 مبل آنیل certificate
 مبل آنیل

مبل آنیل

شرکت معماری و دکوراسیون هیرادانا certificate
شرکت معماری و دکوراسیون هیرادانا

شرکت معماری و دکوراسیون هیرادانا

ایران بازالت certificate
ایران بازالت

ایران بازالت

نظرات (0)

برای ثبت نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.

از شنبه تا چهارشنبه ساعت 9 تا 17 پاسخگوی شما هستیم 021-23051173 support_agent
x