visibility 35848 today 1397/1/12

چگونه از گیاهان محافظت کنیم؟ همین چند نکته را در مورد من بدان!

هر موجود زنده‌ ای نیازهای خاصی دارد و برای این که بتواند زندگی سالم و خوبی را ادامه دهد، باید این نیازها را تأمین کند. گیاهان نسبت به سایر موجودات زنده، نیاز به مراقبت بیش تری دارند، چراکه خودشان چندان قادر نیستند برای رسیدن به خواسته‌ هایشان تلاش کنند. در این مطلب نیازهای عمده گیاهی را برایتان شرح می‌ دهیم تا برای نگهداری از گیاهان آپارتمانی یا گیاهان درون باغ و باغچه خود دقت بیش تری داشته باشید:

نور مناسب گیاهان خانگی

نور مناسب گیاهان خانگی

نور خورشید

اولین نکته‌ ای که در مورد گیاهان باید موردتوجه قرار گیرد، نور موردنیاز آن هاست. گیاهان به دودسته آفتاب‌ دوست و سایه‌ دوست تقسیم می‌ شوند و بر اساس این که گیاه شما در کدام دسته قرار می‌ گیرد، باید نور موردنیازش را تأمین کنید. برخی از گیاهان در دسته سوم قرار دارند؛ یعنی نه‌ چندان آفتاب‌‌ دوست و نه سایه‌ دوست هستند و در نور متوسط می‌ توانند زندگی خوبی داشته باشند، البته در مورد گیاهان آپارتمانی می‌ توان گفت به دلیل این که بیش تر، از گیاهان گرمسیری و یا مناطق معتدله محسوب می‌ شوند، نور خورشید برای زندگی بهترشان موردنیاز است. شاید تعدادی از گونه‌ ها مقاوم به سایه باشند، ولی بیش تر گیاهان آپارتمانی در نور غیرمستقیم زندگی بهتری دارند.

مطلب پیشنهادی : گیاهان آپارتمانی بدون نیاز به نور، پندهای شکوفه!

دمای مناسب گیاهان خانگی

درجه حرارت

حتما شنیده‌ اید که این گیاه به سرما حساس است یا فلان گیاه نمی‌ تواند گرمای زیاد را تحمل کند، پس گیاهان هم مانند ما انسان‌ ها به درجه حرارت محیط حساس هستند و بسته به خاستگاهشان، باید درجه حرارت محیط را متناسب با نیازشان تنظیم کنید. بیش تر گیاهان آپارتمانی در دمای متعادل خانه، زندگی خوبی سپری می‌ کنند.

مطلب پیشنهادی : گیاهان آپارتمانی، ۸ نکته طلایی برای مراقبت بهتر!

خاک مناسب گیاهان خانگی

خاک

بستری که گیاه در آن رشد می‌ کند، به این دلیل اهمیت بسیاری دارد که مواد موردنیاز، میزان نگهداری آب و اسیدیته را تعیین می‌ کند. بستر گیاهی به دو دسته سبک و سنگین تقسیم می‎ شود. شن و ماسه به دلیل این که از دانه‌ های نسبتا درشتی تشکیل شده‌ اند از خاک‌ های سبک بوده و آب را به‌ راحتی از خود عبور می‌ دهند. گیاهان گوشتی و کاکتوس‌ ها به دلیل این که نیازی به آب فراوان ندارند، باید بستر شن و ماسه‌ ای داشته باشند. رس از سنگین‌ ترین خاک‌ ها محسوب می‌ شود. در بین ذرات ریز خاک رس، خلل و فرج کمی وجود داشته و عبور آب از میان آن ها به‌ سختی صورت می‌ گیرد. گیاهانی که نیاز به خاک مرطوب و رطوبت دائمی دارند باید در مخلوط خاکی خود حتما درصد زیادی از خاک رس را داشته باشند. 

مطلب پیشنهادی : تکثیر گیاهان آپارتمانی، روش های خانگی!

کود مناسب گیاهان خانگی

با اطلاع از خاک سبک و سنگین، بهتر است بدانید که بیش تر گیاهان نیاز به مخلوطی از خاک و مواد گوناگون دارند تا بتوانند نیازهای خود را در مجموعه‌ و ترکیبی از خاک‌ ها پیدا کنند. مواد غذایی و عناصر در موادی مانند خاک‌ برگ، کوکوپیت و کمپوست وجود دارند. هم‌چنین برای سبک کردن مخلوط خاک می‌ توان از موادی مانند پرلیت و پوکه معدنی استفاده کرد. 
نکته دیگری که در مورد خاک اهمیت دارد، اسیدیته آن است. به گیاه شما بستگی دارد که خاک آن اسیدی باشد و یا قلیایی. با تمام این توضیحات برای این که بدانید کدام خاک برای گیاه شما مناسب است باید ببینید که نیاز آن چیست.

نگهداری از گیاهان خانگی

آب مناسب گیاهان خانگی

آبیاری و رطوبت

آب مایه حیات است و این جمله در مورد زندگی گیاهان هم به‌ شدت صدق می‌ کند! باید بدانید که منشأ و زیستگاه گیاه شما چیست تا بتوانید نیاز آبی آن را بهتر بشناسید. برخی از گیاهان نیاز به رطوبت دائمی دارند و برعکس در مورد تعداد دیگری از گیاهان توصیه می‌ شود آبیاری را تا زمانی به تعویق بیندازید که سطح خاک کاملا خشک شود. باید گفت مجموعه خاک و آب است که می‌ تواند رطوبت موردنیاز گیاه را تأمین کند.
برای تأمین رطوبت موردنیاز در بسیاری از گیاهان، اسپری برگی نیز نیاز است و البته در تعدادی از گیاهان ازجمله بنفشه آفریقایی، مرطوب شدن ساقه و برگ برای سلامت آن خطرآفرین خواهد بود.

مطلب پیشنهادی : آبیاری گیاهان آپارتمانی، زیر گلدانی را غرق در آب کنید!

کود مناسب گیاهان خانگی

کوددهی و تغذیه

آب را که گفتیم، ولی غذا چه می‌شود؟ برای این که مواد غذایی و عناصر مورد نیاز به گیاهان برسد نباید تغذیه و کوددهی را فراموش کنید. با در نظر گرفتن توصیه گیاه‌ شناسان و باغبانان، کود موردنیاز گیاه خود را در فواصل زمانی توصیه‌ شده به آن اضافه کنید. این را نیز بدانید که تغذیه بیش‌ از اندازه هم زندگی گیاه شما را به مخاطره می‌ اندازد، پس به فکر لطف زیادی نباشید!

مطلب پیشنهادی : تقویت گلهای خانگی، راهکارهای فروغ برای مراقبت از گیاهان!

[[nid:230888 view_mode=col1]]

ویژه نامه نوروز مجله منزل با مطالبی جدید و جذاب برای شما همراهان همیشگی منتشر شده است.

منبع : مجله منزل | نویسنده : صدف حقیقت

گلنار
نویسنده: گلنار

کارشناسی معماری داخلی کارشناسی ارشد معماری داخلی دانشگاه سوره نویسنده وب سایت چیدانه مسئول بخش معماری مجله منزل

more_horiz
مطالب پیشنهادی
روز درختکاری، در خانه خودمان گرامی‌اش بداریم!

روز درختکاری، در خانه خودمان گرامی‌اش بداریم!

1399/12/15 ادامه مطلب
تقویت گلهای خانگی، همه‌ی این ۷ مورد مهم اند!

تقویت گلهای خانگی، همه‌ی این ۷ مورد مهم اند!

چگونه از گیاهان محافظت کنیم؟ همین چند نکته را در مورد من بدان!

چگونه از گیاهان محافظت کنیم؟ همین چند نکته را در مورد من بدان!

کسب و کارها پیشنهادی
اکسسوری دکوراسیون خانگی تاراکو certificate
اکسسوری دکوراسیون خانگی تاراکو

اکسسوری دکوراسیون خانگی تاراکو

فرش دو لایه مدما certificate
فرش دو لایه مدما

فرش دو لایه مدما

شرکت معماری پرسیاه طرح پردازان certificate
شرکت معماری پرسیاه طرح پردازان

شرکت معماری پرسیاه طرح پردازان

نظرات (0)

برای ثبت نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.

از شنبه تا چهارشنبه ساعت 9 تا 17 پاسخگوی شما هستیم 021-23051173 support_agent