Chidaneh.com placeholder image

گیاهان آپارتمانی؛ چگونه در دکوراسیون داخلی استفاده کنیم؟

به قلم: سمانه زارعی

یکی از مهم‌­ترین و مفیدترین راه برای آوردن طبیعت به خانه، استفاده از گیاهان در دکوراسیون خانه است. در دکوراسیون منزل و یا محل کار، وقتی از طراحی دکوراسیون خوب حرف می­زنیم، نمی­‌توانیم اهمیت وجود گیاهان در دکوراسیون را نادیده بگیریم. 

آرویج

 

پگاه صابری
گیاهان آپارتمانی
پگاه صابری

به جز ارزش زیبایی، وجود گیاهان در منزل فوایدی از جمله: کاهش میزان سموم موجود در هوا، بهبود کیفیت هوا، پایین آمدن فشار خون و ایجاد خواب عمیق­‌تر و سالم­‌تر دارد. همچنین تحقیقات نشان ­می­‌دهد که گیاهان بر کاهش استرس افراد بیمار در طول درمان تاثیر زیادی دارند. درنتیجه می‌­توان گفت گیاهان آپارتمانی زندگی را به منزل شما می­‌آورند.

مطلب پیشنهادی: ۱۰ چیدمان متفاوت گیاهان آپارتمانی در دکوراسیون منزل!

 

 

[[nid:120178]]

چگونه از گیاهان آپارتمانی در دکوراسیون منزل استفاده کنیم؟

ایده­‌های مختلفی از چگونگی استفاده از گیاهان آپارتمانی در دکوراسیون منزل در ادامه مطلب آورده شده است. با ما همراه باشید.

 

چلبرگ
گیاهان آپارتمانی
چلبرگ

گلدان‌­هایی که روی زمین قرار می­‌گیرند

یکی از ویژگی­‌های خوب گیاهان، تطبیق‌­پذیری آن­هاست و همچنین در مقیاس­‌های مختلفی می‌­توان از آن­ها در دکوراسیون استفاده کرد. گیاهان آپارتمانی هم می­‌توانند در حدی کوچک باشند که در روی میز و یا داخل قفسه قرار بگیرند و یا آنقدر بزرگ باشند که سطحی از کف زمین را اشغال کنند. اگر اتاقی دارید که فضای خالی زیادی دارد ولی گیاه در آن کم است، استفاده از گیاهان آپارتمانی راه‌­حل بهتری است تا اینکه بخواهید به وسایل دیگر اتاق اضافه کنید.

گیاهان آپارتمانی که روی زمین قرار می­‌گیرند می‌­تواند عنصر گمشده‌­ی دکوراسیون شما باشد که حس تازه­‌ای را به منزل شما می‌­دهد.

 

چلبرگ
گیاهان آپارتمانی
چلبرگ

نکته‌­هایی برای استفاده از این گیاهان:

  • به خاطر بسپارید که میزان نور مورد نیاز این گیاهان اهمیت زیادی در سرزندگی آنها دارد در نتیجه در انتخاب مکان مناسب برای آن‌ها دقت کنید.
  • به ارتفاع این گیاهان آپارتمانی توجه کنید، برخی از گیاهان ارتفاع زیادی داشته و به سقف می­‌رسند در حالی که بقیه وسایل ارتفاع کمتری داشته و در نتیجه ممکن است حس پرشدن  و گرفتگی در فضا ایجاد شود.

مطلب پیشنهادی: شادابی دکوراسیون منزل با گیاهان خانگی!

 

 

گیاهان گلدار

استفاده از گیاهان گل­دار و رنگی

زمانی که تصمیم گرفتید تا از گیاهان آپارتمانی در دکوراسیون خود استفاده کنید، این نکته را در نظر داشته باشید که گیاهان فقط به رنگ سبز نیستند و رنگ‌­های دیگری از گیاهان را هم می­‌توانید استفاده کنید. گیاهان گل‌­دار می­‌توانند رنگ جدیدی به دکوراسیون شما اضافه کنند که با رنگ اتاق شما متناسب باشد.

 

نکته:

یکی از پیشنهادات برای گیاهان گل‌­دار،‌ ارکیده‌­ها هستند که مقاومت بالایی داشته و با نگه­داری درست می‌­توانند عمر بالایی داشته باشند.

 

[[nid:214709]]

گل­‌های شاخه بریده

در جایی که زمان و نگه­داری کمی برای گیاهان دارید، می‌­توانید از گل­‌های شاخه بریده استفاده کنید ولی مدت زمان زیادی دوام نمی‌­آورند. گل­‌های شاخه بریده یک گزینه‌­ی راحت و سریع برای تغییر رنگ دکوراسیون منزل هستند و همچنین حس خوبی را در خانه ایجاد می­‌کنند.

 

گلخانه کونیکا
محوطه گلخانه کونیکا
گلخانه کونیکا

ساکولنت‌­ها و کاکتوس­‌ها

مراقبت از گیاهان نیاز به مهارت دارد و این مهارت بستگی به نوع گیاهان، اقلیمی که در آن زندگی می­‌کنید و زمانی که می‌­توانید صرف گیاهان خود کنید دارد. برخی از گیاهان آپارتمانی نیاز به نگه­داری بیشتری نسبت به بقیه دارند و سخت‌­تر هستند. اگر در نگه­داری گیاهان آپارتمانی مهارت زیادی ندارید، از گیاهان با نیاز به مراقبت کمتر استفاده کنید.

 

لیما کاکتوس
گلهای کاکتوس
لیما کاکتوس

استفاده از گیاهان ساکولنت و کاکتوس­‌ها گزینه­‌ی مناسبی برای دکوراسیون هستند و در جایی که ممکن است گیاهان دیگر کمتر دوام داشته باشند، زنده می­‌مانند. این گیاهان فقط به کمی نور خورشید و آب احتیاج دارند وگرنه نگه­داری کمی لازم دارند.

مطلب پیشنهادی: گل‌های زینتی آپارتمانی، دنیای سبز در خانه دنیا

 

گیاهان آویز

گیاهان آپارتمانی آویز

راه­‌های خلاقانه زیادی برای استفاده­‌ی گیاهان در بخش‌­های مختلف منزل­تان وجود دارد. بهترین راه برای کاربرد گیاهان در دکوراسیون این است که هم از نظر ظاهر و زیبایی از آن­ها استفاده کنیم و هم­چنین عملکرد گیاهان مورد توجه قرار گیرد. به طور مثال از گیاهی که رایحه‌­ی آن باعث کاهش استرس در محیط می­‌شود استفاده کنیم، که از نظر زیبایی هم موثر خواهد بود. یا به کار برودن گیاهان آپارتمانی آویز در آشپزخانه، هم باعث زیبایی ظاهر آشپزخانه و همچنین باعث پراکنده شدن هوای مطبوع در فضای آشپزخانه می­‌شود.

 

نکته:

پیشنهاد می‌شود اگر فضای کافی برای استفاده از گلدان در زمین و یا روی میز ندارید می‌توانید آن‌ها را از سقف آویزان کنید.

مطلب پیشنهادی: گیاهان آویزی آپارتمانی، ۷ ایده برای سبزتر شدن خانه!

 

 

گیاه در دکوراسیون

استفاده از طرح گیاهان در دکوراسیون!!

اگر امکان استفاده از گیاهان در دکوراسیون خانه و یا مهارت کافی برای نگه­داری از آن­ها را ندارید می‌­توانید حسی از طبیعت را با روشی دیگر به خانه وارد کنید. به طور مثال می­‌توانید از کوسن‌­های با طرح گیاه و یا تابلوهای نقاشی که نقش گل و گیاه دارند استفاده کنید و یا نقشی از گیاهان مورد علاقه‌­ی خود را در سقف خانه ایجاد کنید تا حسی از وجود گیاهان در خانه ایجاد شود.

 

گیاهان جداکننده

استفاده از گیاهان آپارتمانی به عنوان جدا کننده فضا

از گیاهان آپارتمانی می­‌توان به عنوان جداکننده­‌ی دو قسمت در فضای داخلی خانه، به جای استفاده از پارتیشن­‌های مات شیشه­‌ا‌ی در دکوراسیون، استفاده کرد؛ مثلا به صورت یک قفسه­‌ای که پر از گلدان­‌های زیبا است. و یا با استفاده از چندین گلدان­ بلندی که روی زمین به صورت ردیفی قرار می‌گیرند می­‌توان دو بخش از فضا را از همدیگر جدا کرد.

 

دکوراسیون با گیاه

گیاهان آپارتمانی روی میز

اغلب برای تزئین روی میز، از گل­‌های شاخه بریده استفاده می‌شود که بسیار زیبا هم هستند ولی ناپایدارند و باید هر چند روز یکبار تعویض شوند، گیاهان آپارتمانی می‌­توانند مدت بیشتری را زنده بمانند و باعث زیبایی دکوراسیون شما شوند. از این گیاهان می‌­توانید به عنوان دکوراسیون زنده در میز نهارخوری استفاده کنید.

 

امیر صادقی
عکاسی منزل دلباز خانم احمدی در نارمک
امیر صادقی

زنده شدن فضاهای مرده با ­گیاهان آپارتمانی

گیاهان آپارتمانی مانند مجسمه­‌های زنده‌­ای هستند که حس خوبی به فضا می‌­دهند که هیچ وسیله دیگری نمی­‌تواند این حس را در منزل شما ایجاد کند. در برخی از قسمت­‌های خانه که وسیله دیگری وجود ندارد و یا فضاهایی که به نظر برای دکوراسیون به درد نخور هستند، استفاده از مجموعه­‌ا‌ی از گیاهان آپارتمانی در کنار هم می‌­تواند پیشنهاد خوبی باشد. استفاده از گلدان­‌ها در کنار هم می‌­تواند یک باغچه کوچک را در منزل شما تداعی کند که به جذابیت فضا کمک می­‌کند.

مطلب پیشنهادی: گیاهان آپارتمانی بدون نیاز به نور، پندهای شکوفه!

 

 

محمد محسنی
گیاه کاکتوس در دکوراسیون خانه زرد اهواز
محمد محسنی

نکته­‌های مهم:

  • توجه داشته باشید که نیاز هریک از گیاهان آپارتمانی با همدیگر متفاوت است و از نظر نور و جریان هوا باید در جای مناسب قرار گیرند تا سرزنده بمانند. در نتیجه قبل از انتخاب گیاهان آپارتمانی، باید اطلاعاتی راجع به آنها و نیازهای گیاهان بدست بیاورید.
  • در استفاده از گیاهان به صورت یک مجموعه، بهتر است از گیاهان با اندازه‌­های مختلف استفاده کنید. چرا که باعث جذابیت بیشتر و ایجاد تنوع می­‌شود.
  • اگر می­‌خواهید یک بخش از خانه‌­تان شاخص شود می­‌توانید از گیاهانی که تاثیر بصری دارند استفاده کنید. گیاهانی مانند: شفلرا، آنتوریوم، فیلودندرون، برگ انجیری و.. پیشنهاد می‌­شود.

 

مطالب پیشنهادی:

گیاهان آپارتمانی، ۸ نکته طلایی برای مراقبت بهتر! 

انواع گل‌های آپارتمانی، نکات طلایی المیرا در مراقبت از گیاهان!

فنگ شویی با گیاهان آپارتمانی، از انرژی گیاهان غافل نشوید!

گیاهان زینتی آپارتمانی در دکوراسیون منزل مدرن!

گیاهان کم نور در دکوراسیون منزل مهدیه، پیش به سوی پنجره!

 

 

اگر می­‌خواهید تغییری در دکوراسیون منزل خود بدهید و از گیاهان آپارتمانی در دکوراسیون منزل خود استفاده کنید برای راهنمایی­‌های بیشتر به اهالی فن چیدانه سر بزنید.

چیدانه همراه شماست.

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه