تاج کابینت کلاسیک، ابزاری که کابینت آشپزخانه را قاب می‌گیرد!

تاج کابینت کلاسیک، ابزاری که کابینت آشپزخانه را قاب می‌گیرد!

به قلم: سمانه زارعی

یکی از ویژگی‌های ظاهری کابینت کلاسیک، تاج آن است. تصور دکوراسیون آشپزخانه کلاسیک بدون تاج کابینت کلاسیک امکان‌پذیر نیست. این بخش از کابینت، یکی از جزئیات مهم در کابینت‌های کلاسیک به شمار می‌رود. در این مطلب از چیدانه راجع به تاج کابینت کلاسیک بخوانید.

قالیشویی ادیب

اهمیت تاج کابینت کلاسیک در دکوراسیون آشپزخانه

تاج کابینت قسمت بالای کابینت است که باعث اتصال کابینت به سقف می‌شود و یا مانند یک کادر کابینت را از فضای بالایی آن جدا می‌کند. افرادی که اهل هنر و نگاه هنری هستند می‌دانند که جزئیات، آن هم در دکوراسیون داخلی بسیار اهمیت دارد. تاج کابینت کلاسیک یکی از جزئیات کابینت‌های کلاسیک به شما می‌رود که واقعا در زیبایی کابینت‌ها تاثیرگذار است. به همین دلیل طراحان و سازنده‌های کابینت برای اجرای تاج کابینت کلاسیک فکر شده و با حساسیت عمل می‌کنند. اغلب تاج کابینت کلاسیک کمی جلوتر از سطح کابینت‌ها و به صورت جلوآمده ساخته می‌شوند تا جلوه بیشتری داشته باشند.

 

رنگ تاج کابینت کلاسیک

تا چند سال قبل در برخی از مدل‌های کابینت، رنگ تاج کابینت را متفاوت با ساختار اصلی کابینت در نظر می‌گرفتند. رنگی متفاوت از کابینت‌ها و یا رنگی پررنگتر از درهای کابینت‌ها انتخاب طراحان بود. ولی امروزه این نوع رنگ‌بندی کمتر دیده می‌شود و اغلب رنگ تاج کابینت را همرنگ با در کابینت‌ها انتخاب می‌کنند.

 

انواع تاج کابینت کلاسیک

تاج کابینت از نظر ویژگی‌های ظاهری و یا جنس به انواع مختلفی دسته‌بندی می‌شوند. تاج کابینت‌های کلاسیک از دو متریال ام‌دی‌اف برای تاج کابینت‌ ممبران و یا چوب طبیعی برای کابینت چوبی کلاسیک  و یا بعنوان تاج کابینت نئوکلاسیک ساخته می‌شوند. جالب است بدانید که تاج کابینت کلاسیک را می‌توانید به صورت جداگانه خریداری کنید. و حتی ممکن است تاج کابینت کلاسیک پلاستیکی هم در فروشگاه‌ها ببینید. ولی مطمئنا زیبایی تاج کلاسیک چوبی را نخواهد داشت.

 

ابعاد و اندازه تاج کابینت کلاسیک

کابینت‌های کلاسیک اجزایی نسبتا بزرگتر نسبت به کابینت‌های نئوکلاسیک و یا مدرن دارند. ولی به طور کلی ارتفاع تاج کابینت بین 5 الی 15 سانتی‌متر طراحی می‌شود. این اندازه بستگی به طرح کابینت و فاصله کابینت از سقف و سبک طراحی کابینت دارد. به طو مثال در کابینت‌های کلاسیک رومی، ارتفاع و نقوش بیشتری برای پررنگ شدن آن در نظر می‌گیرند.

 

انتخاب طرح تاج کابینت کلاسیک

اگر می‌خواهید کابینت‌های حاضری و پیش ساخته تهیه کنید، باید به فکر تهیه تاج کابینت هم باشید. ولی اگر قرار است یک طراح کابینت‌هایتان را با توجه به فضا بسازند، خودشان به طراحی تاج کابینت کلاسیک متناسب با طرح کابینت‌ها اقدام می‌کنند. در هر صورت انتخاب تاج کابینت کلاسیک با توجه به موارد زیر انجام می‌شوند:

  • توجه به جنس: تاج کابینت کلاسیک از جنس چوب طبیعی و یا ام‌دی‌اف هستند.
  • طرح تاج کابینت: نقوشی که روی تاج به کار می‌رود، باید با طرح کابینت‌ها همخوانی داشته باشد. مثلا اگر در نقوش روی در کابینت‌ها از رنگ طلایی استفاده شده است، بهتر است داخل طرح تاج کابینت کلاسیک رنگ طلایی به کار برده شده باشد.
  • توجه به جزیره کابینت آشپزخانه: طراحی هماهنگ با طرح جزیره باعث می‌شود سرتاپای آشپزخانه در یک هارمونی بصری و هنری قرار بگیرند.

کلام آخر:

تاج کابینت کلاسیک مانند یک قاب برای تابلوئی مجلل است. تصور یک تصویر و شاهکار هنری بدون قابل و چارچوب زیبایی آن را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه