کابینت چوبی کلاسیک، ایده‌هایی برای سخت‌پسندان

کابینت چوبی کلاسیک، ایده‌هایی برای سخت‌پسندان

به قلم: سمانه زارعی

چوب یکی از زیباترین متریال کاربردی در دکوراسیون داخلی است. ولی مهم‌ترین مانع انتخاب آن افزایش قیمت سرسام‌آور چوب است. کابینت‌ها بخش زیادی از ظاهر دکوراسیون آشپزخانه را می‌سازند. در نتیجه چوبی بودن آن تاثیر زیادی در زیبایی و خاص شدن آشپزخانه دارد. کابینت چوبی کلاسیک موضوع این مطلب از چیدانه است.

 

کارانا دکور

کابینت چوبی کلاسیک چیست؟

بدنه‌ی همه کابینت‌های امروزی از ام‌دی‌اف ساخته می‌شود، ولی آنچه آنها را از همدیگر متمایز می‌کند، جنس درهای کابینت و روکش آنهاست. کابینت‌های چوبی که به نام تمام چوب هم معروفند، درهایی از جنس چوب طبیعی دارند. ورق‌های چوب طبیعی در ضخامت دو الی سه سانتیمتر برش می‌خورند. به اندازه درهای کابینت بریده می‌شوند و بعد از ابزار خوردن و ایجاد نقوش و تزئینات منبت‌کاری روی آنها به عنوان در کابینت نصب می‌شوند.

مطلب پیشنهادی: کابینت کلاسیک با جزیره، مدل‌های جدیدش خیلی باکلاسه!

 

مزایا و معایب کابینت چوبی کلاسیک

هر نوع و مدل کابینت مزیت‌ها و معایب خود را دارد. زیبایی ظاهری، تمیز کردن راحت، استفاده از متریال بادوام، ایجاد حس طبیعت در آشپزخانه از جمله مزایای کابینت چوبی کلاسیک است. و از معایب آنها حساس در مقابل رطوبت، تاثیر حشرات و قیمت بالای آن است.

چه نوع چوب برای کابینت چوبی کلاسیک استفاده می‌شود؟

چوب طبیعی مورد استفاده برای کابینت چوبی کلاسیک؛ انواع مختلفی دارند. هر یک از این نوع چوب‌ها؛ رنگ، فرم و سختی متفاوتی دارند. در نتیجه قیمت آنها هم با همدیگر فرق دارد. معروف‌ترین چوب‌های به کار رفته در کابینت‌های چوبی کلاسیک عبارتند از:

  • چوب درخت گردو
  • چوب راش
  • چوب گیلاس
  • چوب افرا
  • چوب بلوط

 

کابینت چوبی برای کدام آشپزخانه‌

با اینکه کابینت‌های چوبی می‌توانند در مدل‌های نئوکلاسیک و یا مدرن هم طراحی شوند، ولی اغلب مفهوم کلاسیک بودن در اصطلاح کابینت چوبی وجود دارد. اغلب کابینت‌های چوبی را با نقوش و جزئیات طراحی می‌کنند و این مدل برای دکوراسیون آشپزخانه کلاسیک بسیار مناسب است. کابینت‌های چوبی کلاسیک برای آشپزخانه‌هایی با ابعاد کوچک و مساحت کم مناسب نیستند و باعث شلوغی فضا می‌شوند.

 

طرح و رنگ کابینت چوبی کلاسیک

وجود طرح و نقش روی درهای کابینت‌، ستون‌ها، سرستون‌ها و گل‌های منبت‌کاری شده و دستگیره‌های طرح‌دار و مجلل از ویژگی‌های مهم کابینت‌های چوبی کلاسیک هستند که در مدل‌های دیگر جزئی‌تر وجود دارند و یا حذف شد‌ه‌اند. کابینت چوبی کلاسیک را می‌توانید اغلب در رنگ‌های مختلف قهوه‌ای، کرمی، سفید و قهوه‌ای تیره ببینید. برای اینکه حس چوب و طبیعت در آشپزخانه ایجاد شود، رنگ چوب کابینت انتخاب خوبی است.

 

کابینت چوبی کلاسیک سفید

برای آشپزخانه‌هایی که اندازه خیلی بزرگی ندارند و یا خانه نوعروسان، کابینت کلاسیک سفید بسیار مناسب است. رنگ سفید آن فضای آشپزخانه را دلباز می‌کند و طرح و نقش آن آشپزخانه‌ای خاص و زیبا برایتان می‌سازد. اگر می‌خواهید آشپزخانه‌ای لوکس داشته باشید، می‌توانید رگه‌هایی از رنگ طلایی را در جزئیات و بخش‌های کوچکی از کابینت‌ها به کار ببرید.

 

هماهنگی سایر اجزا با کابینت چوبی کلاسیک

هماهنگی بین اجزای مختلف آشپزخانه از نکته‌ها و اصولی است که با رعایت آن زیبایی فضا دوبرابر خواهد شد. تصور کنید؛ کابینت‌های چوبی آشپزخانه در کنار جزیره‌ای زیبا باشند که شکل و فرم آن تناسبی با کابینت‌ها ندارد! و یا نورپردازی کم در آشپزخانه‌ای که کابینت‌های چوبی قهوه‌ای رنگ دارد، زیبایی و جزئیات آن را به خوبی نشان نمی‌دهد. پس بهتر است با انتخاب کابینت چوبی کلاسیک برای آشپزخانه به همه اجزای دیگر توجه کنیم:

  • کفپوش و پرده آشپزخانه متناسب با طرح و نقش کابینت‌های کلاسیک باشد.
  • شکل و فرم جزیره آشپزخانه با کابینت‌ها تناسب داشته باشد.
  • نورپردازی کافی برای کابینت‌ها ضروری است.

قیمت کابینت چوبی کلاسیک

قیمت کابینت کلاسیک در مقایسه با دیگر مدل‌های کابینت بالاتر است. با این حال میزان بودجه برای طراحی و اجرای کابینت چوبی بستگی به عوامل مختلفی مانند؛ نوع چوب، طرح و نقش کابینت، تعداد کابینت‌ها و پیچیدگی طراحی دارد. قبل از سفارش کابینت، در مورد هزینه‌ها با سازنده راجع به بودجه صحبت کنید.

کلام آخر:

اگر این روزها به دنبال پیدا کردن مدلی خاص و زیبا برای آشپزخانه‌تان هستید؛ کابینت چوبی کلاسیک گزینه‌ای عالی است. نکته‌هایی برای دکوراسیون آشپزخانه‌ای با کابینت چوبی را در این مطلب بیان کردیم.

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه