شیرآلات معمولی بهتر است یا شیرآلات هوشمند؟ + مقایسه شیرآلات معمولی و هوشمند

شیرآلات معمولی بهتر است یا شیرآلات هوشمند؟ + مقایسه شیرآلات معمولی و هوشمند

به قلم: تحریریه چیدانه

به‌طورکلی، می‌توانیم شیرآلات ساختمانی را به دو دسته هوشمند و معمولی تقسیم‌بندی کنیم. شیرآلات معمولی، همان شیرآلات سنتی اهرمی و غیر اهرمی هستند. شیرآلات هوشمند نیز نسل جدید شیرآلات به‌حساب می‌آیند و خود نیز انواع مختلف دارند. کاربرد شیرآلات هوشمند امروزه در حال افزایش است و فروش آن‌ها روزبه‌روز زیاد می‌شود.

اگر شما نیز قصد خرید شیرآلات ساختمانی  برای پروژه‌های ساختمانی خود را دارید، بدون شک از خود می‌پرسید که آیا کاربرد شیرآلات هوشمند بیشتر است یا همان شیرآلات معمولی؟ در این مطلب می‌خواهیم به همین سؤال پاسخ دهیم. خواهیم دید که تفاوت شیرآلات هوشمند با شیرآلات معمولی چیست و هرکدام چه ویژگي‌هایی دارند؟

کارانا دکور

تفاوت شیرآلات هوشمند و معمولی در چیست؟

همان‌طور که در مقدمه نیز به آن اشاره کردیم، شیرآلات را می‌توان به دو دسته هوشمند و معمولی تقسیم‌بندی کرد. شیرآلات معمولی، همان شیرآلات اهرمی و دستگیره‌ای هستند. شیرآلات هوشمند نیز خود دارای دو نوع لمسی و چشمی هستند. برای خرید، نیاز است که کاربرد شیرآلات معمولی و همین‌طور کاربرد شیرآلات هوشمند را بدانیم.

از جمله مهم‌ترین تفاوت‌های بین شیرآلات هوشمند و معمولی می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • استفاده از شیرآلات هوشمند می‌تواند مصرف آب را کاهش دهد و موجب صرفه‌جویی شود؛ اما از طرفی نیاز آن به جریان برق، می‌تواند مصرف برق شما را تا حدی افزایش دهد.
 • استفاده از شیرآلات هوشمند می‌تواند میزان انتقال آلودگی و باکتری‌ها را کاهش دهد، زیرا در آن‌ها تماس با شیر رخ نمی‌دهد.
 • طول عمر شیرآلات معمولی بیشتر از شیرآلات هوشمند است. معمولاً شیرآلات هوشمند بیشتر دچار خرابی می‌شوند؛ به‌خصوص اگر از برندهای باکیفیت نباشند.
 • هزینه خرید و همین‌طور تعمیر شیرآلات هوشمند از شیرآلات معمولی بیشتر است. به همین دلیل برای خرید آن‌ها بودجه بیشتری نیاز خواهید داشت.
 • در صورت خرابی، تعمیر شیرآلات معمولی توسط افراد غیرفنی نیز ممکن خواهد بود، حال‌آنکه تعمیر شیرآلات هوشمند به متخصص باتجربه نیاز دارد.
 • به‌طورکلی شیرهای هوشمند برای اماکن عمومی مانند رستوران‌ها و مراکز خرید مناسب‌تر است.

آشنایی با شیرآلات هوشمند

آشنایی با شیرآلات هوشمند

اکنون که تفاوت شیرآلات هوشمند و معمولی را می‌دانیم، بد نیست که شناخت بیشتری از این شیرها نیز پیدا کنیم. چنان که در مقدمه نیز به آن‌ها اشاره کردیم، کاربرد شیرآلات هوشمند امروزه رو به افزایش است. به‌طورکلی منظور از شیرآلات هوشمند، شیرهایی است که برای باز کردن یا بستن آب، دارای اهرم یا دستگیره نیستند.

می‌توانیم شیرآلات هوشمند را به انواع مختلفی تقسیم‌بندی کنیم:

1.    شیرآلات چشمی

شیرآلات چشمی، دارای یک سنسور مخصوص هستند که با نزدیک‌کردن دست به آن‌ها فعال می‌شوند. زمانی که دست خود را به شیر نزدیک کنیم، جریان آب باز می‌شود و می‌توانیم دست یا ظروف را زیر شیر بشوییم. با دورکردن دست، جریان آن نیز متوقف خواهد شد. برای تنظیم آب گرم و سرد نیز معمولاً یک اهرم کوچک در پایین شیر قرار دارد.

2.    شیرآلات لمسی

نوع جدیدترین از شیرآلات هوشمند به‌حساب می‌آیند و می‌توان گفت کاربرد شیرآلات هوشمند از این نوع، کمتر از باقی شیرها است. بر روی این شیرها یک صفحه لمسی مخصوص قرار دارد که با لمس آن، می‌توان جریان آب را باز یا بسته کرد. میزان سردی یا گرمی جریان آب را نیز می‌توان با همان صفحه لمسی یا اهرم مخصوص این کار انجام داد.

مزایا و کاربرد شیرآلات هوشمند

استفاده از این نوع شیرآلات برای هر نوع کاربری ممکن است؛ این شیرالات را می‌توان در هر مکانی نصب کرد و از مزایای آن‌ها استفاده نمود. از شیرهای هوشمند هم می‌توان در پروژه‌های مسکونی استفاده کرد و هم پروژه‌های اداری یا صنعتی؛ هرچند که استفاده از آن‌ها در پروژه‌های اداری یا صنعتی و به طور دقیق‌تر در اماکن عمومی، گزینه بهتری خواهد بود.

از جمله مزایای استفاده از شیرآلات هوشمند می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • این شیرها می‌توانند مصرف آب را تا حد زیاد کاهش داده و از هدررفت آن جلوگیری کنند.
 • استفاده از شیرهای هوشمند می‌تواند از انتقال آلودگی و باکتری‌ها نیز جلوگیری کند.
 • اثر انگشت و لکه روی این شیرها باقی نمی‌ماند، زیرا تماسی صورت نمی‌گیرد.
 • برخی از شیرهای هوشمند به شما این اجازه را می‌دهند که از مقدار مصرف آب آگاه شوید.
 • برخی از شیرهای هوشمند دمای آب را از قبل به طور خودکار تنظیم می‌کنند.
 • این شیرآلات ظاهر زیبا و مدرنی به دکور شما می‌دهند.

شیرآلات هوشمند

آشنایی بیشتر با شیرهای معمولی

در مقابل شیرهای هوشمند، همان شیرهای معمولی کلاسیک قرار می‌گیرند. کاربرد شیرهای معمولی کمتر از کاربرد شیرآلات هوشمند نیست؛ زیرا هنوز هم از این شیرها به‌وفور استفاده می‌شود. شیرآلات معمولی را می‌توانیم در سه دسته‌بندی زیر قرار دهیم:

1.    شیرآلات دستگیره‌ای کلاسیک

این شیرالات همام شیرهای قدیمی هستند که دارای دو دستگیر برای باز یا بسته کردن آب هستند. یک دستگیره برای آب گرم و دیگری برای آب سرد به کار می‌رود. تنظیم دمای آب در این شیرها اندکی دشوار بود. امروزه استفاده از این شیرها بسیار کاهش یافته است.

2.    شیرآلات اهرمی

پراستفاده‌ترین نوع در بین شیرالات معمولی، همین نوع اهرمی است. شیرآلات اهرمی برای تمام مصرف‌کنندگان شناخته‌شده است. در این شیرها از یک اهرم برای باز و بسته کردن و همین‌طور برای تنظیم دمای آب استفاده می‌شود. برندهای بسیاری در ایران هستند که شیرهای اهرمی تولید می‌کنند؛ از جمله معروف‌ترین برندها، می‌توان به برند شیرآلات گلپایگان اشاره کرد.

شیرآلات هوشمند

3.    شیرآلات پدالی

نوع آخر در بین انواع شیرها معمولی، شیرهای پدالی است. این شیرها برای باز و بسته‌شدن دارای یک پدال مخصوص هستند که با پا کنترل می‌شود. کاربرد این شیرها بسیار کم است و به دلیل سختی استفاده از آن‌ها، معمولاً طرف‌داران چندانی در بین مصرف‌کنندگان ندارد.

خرید شیرآلات باکیفیت از دکتر تامین

در این مقاله با کاربرد شیرآلات هوشمند و شیرآلات معمولی آشنا شدیم. خرید شیرآلات برای منزل، گاه می‌تواند بسیار پیچیده باشد؛ شناخت انواع شیرآلات و همین‌طور آگاهی از ویژگی‌های آن‌ها، می‌تواند این فرایند را برای ما ساده‌تر کند. اگر قصد خرید شیرآلات باکیفیت دارید، پیشنهاد ما به شما، وب‌سایت دکتر تامین است.

دکتر تامین، یک فروشگاه آنلاین برای خرید انواع مصالح ساختمانی است. در این وب‌سایت می‌توانید انواع شیرآلات هوشمند و معمولی را باکیفیت بالا و از بهترین برندهای خریداری کنید. محصولات شیرآلات شودر، گلپایگان و تمام برندهای معروف در دکتر تامین موجود است. برای کسب اطلاعات بیشتر و همین‌طور ارتباط با مشاوران این مجموعه، می‌توانید از راه‌های ارتباطی زیر اقدام فرمایید:

تلفن تماس: 02148436

آدرس اینترنتی: www.DrTamin.com

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه