همه چیز درباره شهری که زادگاه حمیدرضا الداغی بود

همه چیز درباره شهری که زادگاه حمیدرضا الداغی بود

شهر تاریخی سبزوار
شهر تاریخی سبزوار

سبزوار، شهری تاریخی در شرق ایران است که در گذشته، بیهق نام داشت. احتمالا نام سبزوار را این روزها در رسانه‌ها  شنیده‌اید. زادگاه حمیدرضا الداغی، جوانی که در نزاع خیابانی کشته شد! سبزوار یکی از شهرهای پرجمعیت استان خراسان رضوی است که بر سر راه ابریشم قرار داشت. در این مطلب قرار است راجع به سبزوار بیشتر بدانیم.

سبزوار کجاست؟

سبزوار یکی از شهرستان‌های غرب استان خراسان رضوی است. پژوهشگران باستانشناسی قدمت سکونت انسان در این شهر را حدود 6 هزار سال قبل تخمین زده‌اند. در اسناد تاریخی آمده است به دلیل اینکه این شهر انواع درخت میوه و سایه بخش داشت؛ به نام سابزوار یا سازوار معروف شد. این شهر فراز و نشیب زیادی در طول تاریخ داشته است.

کاغذدیواری آیدی

 

یخدان‌های مخروطی
یخدان‌های مخروطی

جاذبه‌های سبزوار

سبزوار مقصدی جذاب برای سفر است؛ زیرا تعداد زیادی آثار تاریخی در آن وجود دارد که هرکدام بخشی از تاریخ را روایت می‌کنند. برخی از آثار تاریخی و جاذبه‌های شهر سبزوار عبارتند از:

  • مسجد جامع سبزوار: بنای مسجد مربوط به قرن هشتم است. کاشی کاری‌های خشتی و هفت رنگ از جمله تزئینات خاص در این مسجد است که ویژگی‌های تزئینات مربوط به قرن هشتم را به نمایش می‌گذارد.
  • آتشکده خانه دیو: نام دیگر آن آتشکده آذر برزین مهر است که مربوط به دوره ساسانیان است و تا دوره سلجوقی استفاده می‌شد. این آتشکده در روستای قشتنق و در بالای قله صخره‌ای قرار دارد. البته امروزه بخش‌های زیادی از پایه‌ها وطاق آن از بین رفته است.
  • یخدان‌های مخروطی: این یخدان‌ها متعلق به دوره قاجار است. یخدان‌ها به شکل مخروطی هستند که ضخامت آن‌ها در بخش پایینی تا 5 متر می‌رسد و در بالا، کمتر می‌شود. ساختار این یخدان‌ها از گرم شدن آب جلوگیری می‌کرده است.
  • خانه باغ اسکویی: در فاصله 4 کیلومتری غرب شهر سبزوار و در روستای ابارش قرار دارد. این عمارت قاجاری، دو طبقه دارد و شامل بخش‌های؛ حوضخانه، آب انبار، مطبخ، بادگیرخانه و.. است.
  • منار خسرو گرد: این میل مربوط به قرن ششم و دوره سلجوقیان است. ارتفاع آن 38 متر است. بالای مناره دو رشته کتیبه کوفی و تزئینات لوزی شکل وجود دارد. این مناره نقش راهنما برای پیدا کردن مسیر کاروانیان را داشته است.

 

آرامگاه حاج ملا هادی سبزواری
آرامگاه حاج ملا هادی سبزواری

بهترین زمان سفر به سبزوار

اگر قصد سفر به این شهر زیبا را دارید؛ بهترین زمان سفر به سبزوار بهار یا پاییز است. هوای معتدل این فصول، سفری به یاد ماندنی برایتان خواهد ساخت.

کلام آخر:

سبزوار یک مقصد جذاب برای سفری چند روزه است. علاوه بر فضاهایی که معرفی کردیم؛ شما می‌توانید از آرامگاه حاج ملا هادی سبزواری، مصلی تاریخی، کاروانسرای فرامرز خان و جاذبه‌های طبیعی این شهر زیبا بازدید کنید. امتحان کردن غذاهای لذیذ سبزواری مانند؛ کمه جوش، اشکنه، مسوه، دنی، آش ماست و.. را فراموش نکنید.


دیدگاه کاربران
حسینی در تاریخ 16 اردیبهشت 1402
روستایی که آتشکده خانه دیو در آن قرار دارد اسمش فشتنق است نه قشتنق. حرف اولش ف است نه ق
ریحانه در تاریخ 16 اردیبهشت 1402
پیشنهاد میدم حتما غذا های سنتی شو امتحان کنید
Amirofski در تاریخ 17 اردیبهشت 1402
باحال بود
نبی اله نیستانی در تاریخ 19 اردیبهشت 1402
سلام نزاع خیابانی .اونم کشته .شد خدا به همه مان انصاف دهد
کجاست در تاریخ 15 خرداد 1402
سلام. کجاست

ثبت دیدگاه