معماری خارق‌العاده استودیویی در هنگ‌کنک، اثر هنری جدید زاها حدید!

معماری خارق‌العاده استودیویی در هنگ‌کنک، اثر هنری جدید زاها حدید!

به قلم: سمانه زارعی

نوژا دیزاین

زاها حدید یکی از معماران معروف بریتانیایی عراقی است که آثار معروف زیادی را در کشورهای مختلف دارد. این روزها خبر از پایان ساخت و ساز یکی از طرح‌های گروه معماری او در چین شنیده می‌شود. این پروژه هم اکنون بر فراز پایانه قطار سریع‌السیر غرب کولون هنگ‌کنگ به سطح سقف رسیده است. تصاویری از این مجموعه را در این مطلب ببینید.

سرویس خواب بالسا

پروژه معماران زاها حدید در چین

این پروژه طراحی شده توسط معماران زاها حدید (ZHA)، در مجاورت منطقه فرهنگی کولون غربی، محله‌های ایجاد شده و نوظهور را با شبکه‌ای از باغ‌های عمومی و میدان‌های محوطه‌سازی‌شده به هم متصل می‌کند. این ساختمان به دنبال ادغام یکپارچه با ایستگاه اطراف و پارک پشت بام، ارائه فضاهای مدنی، اداری و خرده فروشی است.

 

طراحی پایانه راه‌آهن

این سازه دیدنی که در مرکز West Kowloon قرار دارد، در بالای پایانه راه‌آهن پرسرعت West Kowloon Station قرار دارد که در طول ساخت‌وساز عملیاتی باقی مانده است. به عنوان تنها ایستگاه هنگ کنگ در مسیر راه آهن سریع السیر گوانگژو-شنژن-هنگ کنگ، این پایانه یک ایستگاه ضروری بین هنگ کنگ و سرزمین اصلی چین است.

 

ویژگی معماری پروژه راه آهن

این مجموعه تقریباً 9290 مترمربع از تراس‌های سبز، میدان‌ها و آتریوم‌هایی دارد که در پنج طبقه پایین آنها فضایی برای خرید و غذاخوری وجود دارد. پروژه راه آهن شامل دو جفت برج اداری متصل به هم در انتهای شمالی و جنوبی است که یک میدان مرکزی را با آسانسور به طبقات پایین وصل می‌کند.این میدان که به پارک وی وست کولون مرتبط است، فضاهای تجمعی متعددی را در فضای باز برای رویدادهای عمومی و تفریح ​​ایجاد کرده است.

مطلب پیشنهادی: نمایشگاهی از طرح‌های تحقق‌یافته معماران زاها حدید در سئول

 

برج‌های دوقلو در معماری گروه زاها حدید

برج‌ها که به «گلبرگ‌های» به هم پیوسته با جهت‌گیری‌ها و ارتفاع‌های مختلف تقسیم شده‌اند، یک شبح پویا در خط افق غرب کولون ایجاد می‌کنند. در واقع، هر برج به سمت داخل خم می‌شود تا حجم درک شده را کاهش دهد و دارای چین‌های سایه‌دار عمودی در نماها است که بر روی هر پشت بام امتداد می‌یابد تا به تراس‌های پشت بام و باغ‌های آسمانی پناه دهد.

 

هوشمندسازی و راهکارهای محیط‌زیستی پروژه

نماهای با کارایی بالا با مقادیر کم انتقال حرارت و پره های سایه‌انداز خورشیدی عناصری در این پروژه هستند که علاوه بر بالاترین گواهینامه های قبلی LEED، WELL و HK BEAM Plus، به رتبه “عالی" BREEAM نیز دست یافته‌اند. علاوه بر این، پانل‌های فتوولتائیک ادغام شده در سطح نما و سقف، میزان انرژی گرفته شده از سیستم الکتریکی شهر را کاهش می‌دهد. این طراحی با تضمین آسایش و کیفیت هوای مطلوب و صرفه‌جویی در مصرف انرژی، دارای یک مرکز بازیابی گرما، خنک کننده آب دریا، سیستم‌های HVAC با راندمان بالا و سیستم مدیریت هوشمند ساختمان است.

این پیشرفت برجسته در قلب سیستم حمل و نقل هنگ کنگ، فضاهای باز جدیدی را برای ساکنان کولون ایجاد می‌کند. علاوه بر این، مکان‌هایی برای کار و اوقات فراغت است که برای بهبود رفاه کلی در نظر گرفته شده است. این پروژه با داشتن موقعیت منحصر به فرد در یکی از پویاترین مراکز شهر جهان، به دنبال باز کردن فضاهای عمومی جدید با اتصال به محیط اطراف و تمرکز بر کارایی طراحی است.

مطلب پیشنهادی: شهر هوشمند پایدار؛ کاهش مشکلات اجتماعی، اقتصادی و زیست محیطی

پروژه‌های دیگر گروه معماری زاها حدید

در دنیای طراحی، مراکز حمل‌ونقل به فرصت‌های کلیدی برای معماران تبدیل می‌شوند تا فضاهای مشترک پر جنب و جوشی را ایجاد کنند که در بافت شهری ادغام شوند. در اخبار مشابه دیگر، معماران زاها حدید اخیرا به عنوان برنده مسابقه بین‌المللی طراحی ترمینال ریگا روپاکس در لتونی اعلام شد که پیشنهادی شامل تغییر کاربری انبار کشتی‌رانی موجود است. در چین، معماران MAD اخیراً از تکمیل ایستگاه قطار جیاکسینگ، واقع در شهر تاریخی جیاکسینگ خبر داده‌اند. به طور مشابه، معماران MAD به تازگی طرحی را برای فرودگاه لیشوی در چین به نام «شهر جنگلی» با مناظر و دره‌های سبز در جنوب غربی استان ژجیانگ رونمایی کردند.

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه