چهار دلیل اصلی شهرت سرشناس‌ترین معمار زن ایرانی

چهار دلیل اصلی شهرت سرشناس‌ترین معمار زن ایرانی

به قلم: سمانه زارعی
فرشید موسوی، معمار معروف ایرانی
فرشید موسوی، معمار معروف ایرانی

اگر با معماران معاصر ایرانی آشنایی داشته باشید حتما می‌دانید که زنان ایرانی توانمندی در داخل و خارج از کشور وجود دارند که آثار شاخصی را برجای گذاشته‌اند. در این مطلب از چیدانه به معرفی یکی از مشهورترین معمار زن ایرانی یعنی خانم فرشید موسوی پرداخته‌ایم. در کلیپی که اشکان حسن‌پور؛ فعال حوزه معماری در صفحه‌ی خود منتشر کرد، آثاری از ایشان معرفی شده است.

نوژا دیزاین

سرویس خواب بالسا

فرشید موسوی کیست؟

فرشید موسوی از سرشناس ترین معماران زن ایرانی است که در سال 1344 شمسی در ایران چشم به جهان گشود. وی در سن 24 سالگی به لندن مهاجرت کرد. تحصیلات خود را بعد از به اتمام رساندن در دانشگاه داندن، در دانشگاه هاروارد ادامه داد. در این دانشگاه با الکساندر زایروپلو آشنا شد که بعد از دو سال همکاری با وی ازدواج کرد. هدف های مشترک آن ها سبب شد تا بتوانند آینده ای روشن برای خود به وجود بیاورند. فرشید موسوی بعد از تجربه های کاری خود در دفاتر رنزو پیانو و زاها حدید همزمان با تحصیلش، در شرکت رم کولهاوس مشغول به کار شد. همکاری این زوج در دفتر رم کولهاس سبب شد تا ایده راه اندازی یک شرکت معماری به نام FOA در ذهن آن ها به وجود بیاید.

فرشید موسوی آثار زیادی دارد که چهار اثر معروف از او که دلیل شهرت این معمار ایرانی شده‌اند در ادامه معرفی شده است.

 

برج اداری لندن از آثار فرشید موسوی
برج اداری لندن از آثار فرشید موسوی

1. برج اداری لندن در انگلیس (Office building, 130 Fenchurch Street)

یکی از آثار شاخص فرشید موسوی، برج اداری در لندن است. این ساختمان اداری بین سال‌های 2013 الی 2019 ساخته شده است. مساحت آن 26000 متر مربع است. برج 17 طبقه اداری لندن در خیابان 130 فنچرچ قرار دارد. این بنا دارای نمای شیشه‌ای است.

 

برج مسکونی نه طبقه
برج مسکونی نه طبقه

2. ساختمان Folie Divine فرانسه

این ساختمان مسکونی در مونت پلیر فرانسه در باغ‌های لیروند از آثار دیگر فرشید موسوی است. او این اثر را در سال 2017 طراحی و اجرا کرد. ظاهر این برج 9 طبقه، فرمی منعطف و منحنی دارد. نمای ساختمان از جنس آلومینیوم و شیشه است.

 

موزه هنرهای معاصر آمریکا
موزه هنرهای معاصر آمریکا

3. موزه هنرهای معاصر آمریکا

طراحی و اجرای ساختمان موزه هنرهای معاصر آمریکا، بین سال‌های 2008 الی 2012 انجام شد. این بنا در منطقه کلیوند آمریکا قرار دارد. فرم کلی ساختمان به شکل الماس است. فرشید موسوی در طراحی و اجرای این بنا از آینه‌های سیاه رنگ استفاده کرده است. این ویژگی اسرارآمیز بودن آن را بیشتر می‌کند.

 

فروشگاه لباس بکهام
فروشگاه لباس بکهام

4. فروشگاه لباس ویکتوریا بکهام، لندن

یکی از آثار فرشید موسوی فروشگاه بکهام در لندن است که نمایی شیشه‌ای و ساده دارد. این ساختمان، طرحی مدرن به رنگ سفید دارد. جالب است بدانید که این فروشگاه، متعلق به ویکتوریا بکهام، همسر دیوید بکهام فوتبالیست مشهور انگلیسی است.

کلام آخر:

در این مطلب با چهار اثر معروف از مشهورترین معمار زن ایرانی آشنا شدیم. در بخش چهره‌ها می‌توانید در رابطه با سلبریتی‌های دیگر بخوانید.

واتس‌اپ تلگرام

دیدگاه کاربران
Mohammad fahim در تاریخ 17 اردیبهشت 1402
عالی
نامی در تاریخ 17 اردیبهشت 1402
این خانوم معمار برا کشور ایران چه کارهایی انجام داده؟!!!
منوچهر در تاریخ 19 اردیبهشت 1402
واقعا باعث افتخار ایران بخصوص مازندرانی ها وساروی ها است
رها در تاریخ 21 اردیبهشت 1402
اینو از کجا آوردید اسمی از زنان موفق محجبه هم بیارید بد نیست

ثبت دیدگاه